Vedci vysvetlili rozsah prebiehajúceho hromadného vymierania

Vedci vysvetlili rozsah prebiehajúceho hromadného vymierania

Londýn 28. mája 2020 (HSP/Sputnik/SITA/AP-/Sam McNeil)

 

Biológovia vytvorili model fylogenetických vzťahov medzi živočíšnymi druhmi a odhadli rozsah poklesu globálnej biodiverzity spojenej s ľudskou činnosťou. Ako príklad uviedli zástupcu triedy plazov. Výsledky výskumu sú uverejnené v časopise Nature Communications

Ilustračné foto

V geologickej histórii došlo k piatim hromadným vymieraniam, počas ktorých 75 percent všetkých biologických druhov zmizlo z povrchu Zeme.

Reklama

V súčasnej dobe človek nemilosrdne vysídľuje zvieratá z ich obvyklých stanovíšť a vytvára pre nich neznesiteľné životné podmienky. Existuje nebezpečenstvo, že sa proces hospodárskeho rozvoja planéty zmení na šieste hromadné vymieranie.

Vedci z Veľkej Británie, USA a Izraela na príklade plazov vysvetlili rozsah katastrofy. Je známe, že plazy sú jednou z najzraniteľnejších tried suchozemských stavovcov, pretože sú pevne pripútané k svojmu stanovisku.

Reklama

to jedny z najneuveriteľnejších a najviac podceňovaných zvierat na planéte,” uvádza tlačová správa slová prvého autora článku, fylogenetika Rikkiho Gumbs z Kráľovskej univerzity v Londýne.

Od beznohých jašteríc a maličkých slepých hadov až po ružové červovité obojživelníky vieme o týchto úžasných tvoroch, z ktorých mnohé môžu v tichosti vyhynúť,veľmi málo.

Autori vytvorili fylogenetický model pre v súčasnosti 25 tisíc žijúcich plazov, pomocou ktorého sledovali ich evolučnú súvislosť s vyhynutými predchodcami, a vyhodnotili tak trvanie evolučnej histórie každého druhu.

Ničíme nielen jednotlivé druhy,” hovorí vedec. Režeme celé vetvy evolučného stromu života.

 

Reklama

Jedinečné ekologické funkcie

Podľa hodnotenia vykonaného autormi sú všetci zástupcovia stavovcov v skupinách, ktoré spolu predstavujú viac ako 50 miliárd rokov evolučného vývoja, ohrozené vyhynutím. Napríklad môže čoskoro dôjsť k strate celej vetvy úzko príbuzných druhov šupinavcov a tapírov.

Existujú však aj úplne jedinečné druhy, ako napríklad ksukol chvostnatý, ktoré poslednými zástupcami veľmi dlhej evolučnej vetvy na Zemi.

Zvieratá z rôznych vývojových odvetví majú zvyčajne zvláštne vlastnosti a jedinečné ekologické funkcie. Podľa vedcov je zánik celých odvetví oveľa nebezpečnejší pre zachovanie prirodzenej rovnováhy než vyhynutie jednotlivých druhov.

Naša analýza ukazuje nepredstaviteľnú škálu strát, pokračuje Gams. Niektoré plazy môžu stratiť minimálne 13 miliárd rokov jedinečnej evolučnej histórie, čo je asi toľko, koľko prešiel celý vesmír od začiatku svojej existencie.

Reklama

U plazov dochádza k väčšej strate fylogenetickej rozmanitosti ako u obojživelníkov, vtákov alebo cicavcov.

Naša analýza ukazuje, že koncentrácia druhovej rozmanitosti plazov sa kryje s miestami zvýšenej ľudské aktivity, upozorňujú autori článku.

Ide predovšetkým o vyprahnuté a polosuché regióny Stredného východu a niektorých častí Afriky, a tiež o Indiu a karibské ostrovy. V týchto regiónoch s veľkým antropogénnym vplyvom prakticky neexistuje kontrola životného prostredia.

 

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ
Pošlite nám tip
Reklama

Odporúčame

Reklama

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

NAŽIVO

08:15

V Izraeli a v židovských diaspórach i komunitách po celom svete sa začal sláviť sviatok nekvasených chlebov – pesach.

07:44

Dva malajzijské vojenské vrtuľníky sa pri výcviku zrazili. Zahynulo všetkých desať členov posádok, oznámili tamojší záchranári.

07:06

Kyjev a Washington začali rozhovory o bilaterálnej bezpečnostnej dohode, vyhlásil ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj. Obe krajiny podľa neho tiež doriešili plány na zaslanie ďalších rakiet dlhého doletu ukrajinským ozbrojeným silám.

Summit Iniciatívy troch morí
Na snímke ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj
07:05

Rusko vyhlásilo, že vojenská podpora Ukrajiny zo strany USA, Británie a Francúzska posunula svet na pokraj priameho konfliktu medzi najväčšími jadrovými veľmocami sveta, ktorý by sa mohol skončiť katastrofou.

07:04

Okres Chua-lien na východe Taiwanu zasiahlo silné zemetrasenie s magnitúdou 6,3, oznámila miestna meteorologická služba. Bezprostredne neboli hlásené nijaké škody.

07:02

Čínske veľvyslanectvo v Berlíne “dôrazne” odmietlo obvinenia zo špionáže v Nemecku, uviedli čínske štátne médiá.

07:01

Z masového hrobu neďaleko Násirovej nemocnice v meste Chán Júnis na juhu Pásma Gazy exhumovali ďalších 73 tiel, čím sa ich celkový počet zvýšil na 283, informoval Hamasom kontrolovaný úrad civilnej ochrany v Pásme Gazy.

07:00

Americké jednotky v Iraku a Sýrii boli za menej ako 24 hodín vystavené dvom samostatným útokom, uviedli iracké bezpečnostné zdroje a predstavitelia USA. Išlo o prvé takéto incidenty po takmer troch mesiacoch.

06:59

Severná Kórea bude vystavená koncu svojho režimu, ak sa pokúsi použiť jadrové zbrane, vyhlásilo juhokórejské ministerstvo obrany. Išlo o reakciu na raketové cvičenia KĽDR simulujúce jadrový protiútok.

06:51

Britský premiér Rishi Sunak oznámi na návšteve Poľska zvýšenie vojenskej podpory pre Ukrajinu o 500 miliónov libier (579 miliónov eur). Informoval o tom vo vyhlásení.

Rishi Sunak
Na snímke britský premiér Rishi Sunak
Zobraziť všetky

NAJČÍTANEJŠIE










Reklama

NAJNOVŠIE










Reklama
Reklama

NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

POČASIE NA DNES

NAJNOVŠIE ROZHOVORY

NAJNOVŠIE Z DOMOVA

NAJNOVŠIE ZO ZAHRANIČIA

NAJNOVŠIE ZO ŠPORTU

NAJNOVŠIE ZO SVETONÁZORU

FOTO DŇA

Na snímke vyvierajúci minerálny prameň na Sivej Brade neďaleko Spišského Podhradia

Autor: TASR-František Iván

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali

Reklama
Reklama
Reklama
Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali