Ľudia, ktorí boli infikovaní, ale netrpia ťažkosťami, sú totiž len zriedkavo testovaní a teda sa nevedomky stávajú prenášačmi. Napríklad, podľa štatistík amerického Centra pre kontrolu a prevenciu chorôb, zo všetkých nimi testovaných tvorili pacienti s “tichou infekciou” 25 percent.
Ešte názornejšie sú závery vedcov z austrálskej fakultnej nemocnice Macquirie University v Novom Južnom Walese, ktorí analyzovali situáciu na výletnej lodi, ktorá vyrazila v polovici marca od argentínskych brehov na 21-dňovú cestu.
Ôsmy deň plavby, kedy sa objavil prvý človek s horúčkou, bol okamžite prijatý prísny režim. Dotyčný bol v karanténe, cestujúci museli zostávať vo svojich kajutách, personál začal nosiť ochranné pomôcky. Osem ľudí nakoniec skončilo so značnými dýchacími problémami v nemocnici. Dvadsiaty deň boli testovaní všetci, ktorí na palube lode zostali.
Výsledky týchto testov ukázali, že z 215 ľudí bola nakazená viac ako polovica – 59 %. Zaujímavé na tomto prípade je ale to, že len 19 percent infikovaných malo príznaky ochorenia. Zvyšných 81 percent netrpelo žiadne symptómami. Vedci sa preto obávajú, že tzv. “tiché infekcie” sa vyskytujú v populácii oveľa častejšie a v širšom meradle, než sa predpokladalo.
Tatiana Stará