Útok médií. Následne vec posudzuje špeciálny prokurátor. Matica slovenská stiahla sledované video “Bez 14. marca”

Útok médií. Následne vec posudzuje špeciálny prokurátor. Matica slovenská stiahla sledované video “Bez 14. marca”

Slovensko 23. februára 2017 AKTUALIZOVANÉ (HSP/Foto: Screensthot YouTube, TASR – Martin Baumann)

 

Škandalózne, kontroverzné, poburujúce. Aj takto označili mnohé médiá video, ktoré publikovala Matica slovenská s cieľom vstúpiť do diskusie o prvom Slovenskom štáte. Avšak túto diskusiu nateraz zastavila aj nálepka videa, z ktorého podľa niektorých cítiť obhajobu fašistického Slovenského štátu.

Videofoto z videa, ktoré Matica slovenska stiahla

„Zámerom Matice slovenskej je hovoriť o všetkom a všetkých zo slovenských dejín, hľadať pravdu, akákoľvek je a ponúkať ju slovenskej verejnosti v záujme dôstojnej prítomnosti. Nijakú udalosť zo slovenských dejín nemožno jednoducho vymazať, ani a priori zatracovať. Dejiny nezmeníme, na základe ich poznania by sme sa však mali meniť my: pokračovať v tom, čo je hodné pokračovania a vystríhať sa toho, čoho sa vystríhať treba,“ vysvetlil minulý týždeň v súvislosti s publikovaním videa predseda Matice slovenskej Marián Tkáč (viac TU).

Reklama

Dodal tiež, že nie všetci historici majú záujem o prebádanie práve obdobia prvej Slovenskej republiky. „Historický ústav i Historický odbor Matice slovenskej sa sústavne venujú aj slovenským dejinám 1939-1945, ale občas sa stretávajú s nezáujmom historikov mimo Matice slovenskej.“

Situácia okolo videa sa však vyhrotila. Voči sledovanému videu bol spustený mediálny hon. Riaditeľ Múzea SNP Banská Bystrica Stanislav Mičev na adresu videa uviedol: „Podľa mňa týmto napomáhajú extrémistickým skupinám.“ Historik Dušan Kováč si myslí, že tento dokument je postavený na špekuláciách, ktoré nemajú so serióznou historiografiou nič spoločné. Niektorí historici zašli ešte ďalej a pýtajú, či má existencia Matice slovenskej ešte nejaký zmysel.

Reklama

V súvislosti s kritikou Tkáč počas štvrtkovej (23.2.) tlačovej konferencie vysvetlil, že ak má mať Matica zmysel, tak v tom, aby nebola stranícka. Nemá plniť hovorkyňu nijakej strany. „A urobiť takúto vec je vyjadrovať sa k témam, ktoré sú živé a ktoré sú niekedy zbytočne potláčané. Nechceli sme oslavovať, čo sa oslavovať nedá. Chceli sme len klásť alternatívne otázky, čo by bolo, keby bolo inak. Toto nie je historický dokument. Toto je, nazvime to, filmový fejtón,“ vysvetlil.

Na snímke predseda Matice slovenskej Marián Tkáč počas príhovoru na vedeckej konferencii Matice slovenskej pri príležžitosti 170. výročia založženia časopisu Slovenské pohľady na literatúru, umenie a vedu 4. októbra 2016 v Bratislave. FOTO TASR – Martin Baumann

Predseda Matice tiež ozrejmil, že video prinieslo iný pohľad, ktorý na jednej strane berie do úvahy utrpenie nevinných Židov a ďalších občanov na Slovensku a v celej Európe. Zároveň však podľa jeho slov berie do úvahy aj to, že vtedajší politici sa pokúsili zabrániť rozdeleniu Slovenska medzi susedné mocnosti. To totiž podľa Tkáča Slovákom reálne hrozilo.

Vedecký tajomník Matice slovenskej Peter Cabadaj poukázal na ďalšiu reálnu prax vo svete, kedy vznikajú monografie či filmy zamýšľajúce sa nad tým, čo by bolo keby. „Čo by bolo, keby Hitler vyhral vojnu. A vzniklo o tom množstvo dokumentov aj kníh. Nikto tieto výstupy nespochybňuje. Pretože je to pohľad autonómnych tvorcov, čo by bolo, keby.“

Krátky film “Bez 14. marca” teda podľa Cabaja tiež ponúka istú alternatívu, istý alternatívny pohľad. „Záleží na recipientovi, čo si z toho vyberie. Každá diskusia je dobrá. Každý príspevok, aj polemický, má svoju hodnotu, svoju úroveň. Ide iba o to, ako sa na to pozeráme a čo si chceme z toho príspevku pre seba vyhodnotiť. A toto na Slovensku vyhodnocovať nevieme,“ upozornil Cabaj.

Avšak aj vzhľadom na uvedené Matica slovenská predmetné video, ktorého cieľom bolo vyvolať diskusiu, z webu YouTube stiahla. O stanovisko, čo bolo dôvodom tohto kroku, sme požiadali predsedu Matice. Budeme vás informovať. Video si však aj naďalej môžete pozrieť na portáli Mojevideo.sk.

Reklama

 

Strach z pravdy?

Kritikou zo strany historikov a médií sa však atak voči Matici neskončil. Hovorkyňa Jana Tökölyová informovala, že Úrad špeciálnej prokuratúry publikované video posúdi, vyhodnotí a rozhodne o ďalšom postupe.

Mediálne pranierovanie Matice slovenskej nie je prvým prípadom v súvislosti s dejinami prvej Slovenskej republiky.  Denník N a Pravda totiž pred časom spustili mediálnu kritiku voči kalendáru, ktorý vydal Ústav dejín kresťanstva (UDK). Kalendár obsahuje fotografie prezidenta Jozefa Tisa. V súvislosti s tým príslušníci kriminálnej polície navštívili kňaza a uznávaného historika Milana Stanislava Ďuricu, ktorý inštitúciu založil.

Oddelenie komunikácie a prevencie kancelárie prezidenta Policajného zboru postup kriminálnej polície zdôvodnilo tvrdením, že príslušníci kriminálnej polície vykonávali operatívno-pátraciu činnosť na adrese sídla občianskeho združenia UDK v súlade so zákonom. Policajti hľadali osobu, ktorá by mala byť štatutárom občianskeho združenia.

Reklama

Predseda UDK a kňaz Ján Košiar považuje za dôvod návštevy práve vydanie kalendára na rok 2017. V súvislosti s dobovými fotografiami, ktoré sú uvedené vo vydanom kalendári, Košiar poukázal na výstavu ‘Sen a skutočnosť’, ktorá aktuálne prebieha v Slovenskej národnej galérii Bratislave. Výstava sa týka práve obdobia prvej Slovenskej republiky, ktorej prezidentom bol Tiso a rovnako sa na nej nachádzajú dobové fotografie prezidenta Tisa, tak ako v kalendári. „Komentáre sú aké sú, ale fotky a materiál sú závažnejšie, a to je verejná výstava, a nikomu to neprekáža,“ upozornil Košiar.

Na snímke vdp. Ján Košiar

Uznávaný historik, ktorý publikoval obrovské množstvo publikácií o Slovenskom štáte, v nám súvislosti s vyšetrovaním polície uviedol: „Ja osobne sa tomu všetkému vôbec nečudujem, lebo už dávno konštatujem, že sa tu zmenilo niekoľko názvov inštitúcií či úradov, ale všade tam sedia a úradujú tie isté osoby, ktorých tam nasadila boľševická Praha.”

Pre Slovenské národne noviny Ďurica tiež vysvetlil, že „ak sa kalendár niekomu nepáči, má právo vysloviť svoju mienku. Všetci však dobre vedia, kto je za Denníkom N a Pravda. Iba boľševické systémy vidia v slobode tlače niečo hrozné. V demokratických štátoch sa rešpektuje sloboda v tom, že ak sa uverejní historická fotografia, musí to zodpovedať historickej skutočnosti.“

Na snímke historik profesor Milan Ďurica

Od 1. januára tohto roka je v platnosti novela Trestného zákona, ktorá sprísňuje boj proti extrémizmu. Sudca Najvyššieho súdu Štefan Harabin však ministerke spravodlivosti v súvislosti so zákon vytkol viacero chýb. „Žitňanská sa dopustila štyroch profesionálno-odborných pochybení. Prvé faux pas je zavádzanie neústavnej kriminalizácie slobody slova, prejavu a myslenia. Druhé faux pas je, že rozširuje štátnu korupciu, pokiaľ ide o rozšírenie právomoci špeciálneho súdu. Tretie faux pas je, že avizovala zriadenie osobitného znaleckého útvaru na posudzovanie extrémizmu. Štvrte faux pas je, že v rozpore s Ústavou zavádza do trestného poriadku princíp prezumpcie viny.“

Novela je teda v platnosti len necelé dva mesiace a už došlo k viacerým prípadom verejného pranierovania a preverovania ľudí, ktorí publikujú odlišné názory. Opätovne sa na Slovensku usídľuje fenomén zastrašovania? Bude dochádzať k umlčiavaniu ľudí, ktorí sa budú snažiť prinášať informáciám odporujúce hlavnému prúdu, prípadne predkladať otázky so snahou vyvolať diskusiu?

 

Je za stiahnutím videa tlak Maďariča?

Marek Maďarič – minister kultúry sa tiež k videu vyjadril negatívne. Pre média povedal, že obsah videa je “z viacerých hľadísk veľmi nevhodný”.

Podľa neho napríklad relativizuje zodpovednosť Slovenského štátu za osud slovenských židov. Minister tiež odmietol tvrdenie, že bez existencie Slovenského štátu a jeho dobre pripravenej armády by neprišlo k Slovenskému národnému povstaniu, ako to naznačuje obsah videa. Zároveň pripustil potrebu transformácie Matice na modernú inštitúciu, pričom to sa podľa neho súčasnému vedeniu príliš nedarí.

Na snímke minister kultúry SR Marek Maďarič

Podľa zdroja z Ministerstva kultúry SR, ktorý si želá zostať v anonymite, hlavným dôvodom stiahnutia videa má byť politický nátlak ministra kultúry Mareka Maďariča. Informuje o tom portál Napalete. Ten údajne vedenie Matice slovenskej informoval, že ak video v tejto podobe ponechajú zverejnené, vyvodí z toho pre najstaršiu inštitúciu Slovákov dôsledky v podobe zastavenia štátnych dotácií.

Reklama

Matica slovenská je od štátu finančne závislá – bez jeho pomoci by jej činnosť skolabovala. Tento rok dostala z ministerstva kultúry účelovú dotáciu vo výške takmer 1,5 milióna eur. Ministerstvo finančne podporilo aj matičné Slovenské národné noviny.

Na prezentované skutočnosti okolo údajnej reakcie ministra kultúry Mareka Maďariča na matičné video reagoval aj správca Matice slovenskej Maroš Smolec, ktorý tvrdí, že osobne o nijakom nátlaku voči Matici nevie.

“Mňa ako správcu ustanovizne nekontaktoval vo veci predmetného videa nijaký politik, aby sme ho stiahli – teda ani nikto z ministerstva kultúry, ani Úradu vlády, či inej štátnej alebo politickej inštitúcie. Bolo to naše vnútorné rozhodnutie,” povedal Smolec pre portál napalete.sk.

 

Reklama

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ
Pošlite nám tip
Reklama

Odporúčame

Reklama

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

NAŽIVO

08:51

Ceny ropy sa vo štvrtok ráno mierne posilnili. Trh reagoval najmä na údaje o klesajúcom dopyte po pohonných látkach v USA, ktoré sú najväčším svetovým spotrebiteľom ropy.

08:41

Právnici zosnulého ruského opozičného politika Alexeja Navaľného zostanú vo vyšetrovacej väzbe ďalšie dva mesiace. V stredu o tom rozhodol mestský súd v Moskve.

08:32

Rusko v stredu vetovalo návrh rezolúcie OSN predloženej Spojenými štátmi a Japonskom, ktorá vyzýva všetky štáty sveta, aby zabránili pretekom v jadrovom zbrojení vo vesmíre.

V 15-člennej Bezpečnostnej rade OSN návrh podporilo jej 13 členov. Rusko rezolúciu vetovalo a Čína sa hlasovania zdržala.

08:26

Veľká porota v americkom štáte Arizona v stredu obvinila 18 osôb podozrivých z pokusu o falšovanie výsledku prezidentských volieb z roku 2020 v tomto štáte americkej Únie.

Medzi obvinenými zo sprisahania, podvodu a falšovania sú siedmi právnici a spolupracovníci volebného štábu Donalda Trumpa, ako aj 11 republikánskych voliteľov. Všetkým sa im pripisuje snaha spochybniť víťazstvo demokrata Joea Bidena v prezidentských voľbách v roku 2020 v tomto štáte.

08:14

Orgány činné v trestnom konaní v Austrálii vo štvrtok vzniesli obvinenia voči piatich tínedžerom, ktorí boli zadržaní počas policajného záťahu proti sieti predstavujúcej pre verejnosť “neprijateľné riziko”.

08:04

Organizácia Spojených národov v stredu oznámila, že spúšťa nový fond, ktorého cieľom je posilniť ochranu utečencov a vysídlených komunít ohrozených zmenou klímy.

07:57

Americký minister zahraničných vecí Antony Blinken vo štvrtok vyzval, aby Spojené štáty a Čína riešili svoje nezhody zodpovedným spôsobom.

Blinken to vyhlásil v Šanghaji deň pred tým, ako sa v piatok v Pekingu stretne s poprednými predstaviteľmi Číny, s ktorými chce rokovať o chúlostivých záležitostiach vrátane Ruska, Taiwanu a obchodnej výmeny.

07:50

Stredajšie prvé kolo prezidentských volieb v Severnom Macedónsku vyhrala Gordana Siljanovská-Davkovová, ktorá kandidovala za nacionalistickú stranu Vnútorná macedónska revolučná organizácia – Demokratická strana macedónskej národnej jednoty (VMRO-DPMNE).

Z výsledkov sčítania 80 percent odovzdaných hlasovacích lístkov vyplýva, že táto 70-ročná profesorka práva získala 39,8 percenta hlasov.

voľby
Muž vhadzuje hlasovací lístok do volebnej schránky počas prvého kola prezidentských volieb v Severnom Macedónsku
07:44

Troch ľudí hospitalizovali so zraneniami po tom, ako na podujatie švédskej Ľavicovej strany (V) vtrhli maskovaní útočníci. Uviedla to v stredu švédska polícia.

07:24

Snemovňa reprezentantov amerického štátu Arizona v stredu odhlasovala zrušenie zákona zakazujúceho takmer všetky druhy interrupcií. Najvyšší súd v Arizone pritom pred viac ako dvoma týždňami rozhodol, že tento zákon prijatý pred 160 rokmi je vykonateľný.

07:11

Státisíce ľudí sa vo štvrtok zišli na rôznych miestach po celej Austrálii a na Novom Zélande, aby si pripomenuli svojich padlých v prvej svetovej vojne. Informovala agentúra AFP.

07:02

Jemenskí húsíovia sa prihlásili k útokom na americké a izraelské obchodné plavidlá a americký torpédoborec.

O operáciách informoval Yahya Sari, vojenský hovorca hnutia Ansar Allah.

06:53

Francúzske orgány činné v trestnom konaní zadržali a začali vypočúvať 16-ročného chlapca, ktorý avizoval, že chce spáchať útok počas letnej olympiády v Paríži. Polícia uňho našla sľub vernosti teroristickej sieti Islamský štát (IS). Prípad prevzala prokuratúra, ktorá sa zaoberá teroristickými činmi.

Zobraziť všetky

NAJČÍTANEJŠIE










Reklama

NAJNOVŠIE










Reklama
Reklama

NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

POČASIE NA DNES

NAJNOVŠIE ROZHOVORY

NAJNOVŠIE Z DOMOVA

NAJNOVŠIE ZO ZAHRANIČIA

NAJNOVŠIE ZO ŠPORTU

NAJNOVŠIE ZO SVETONÁZORU

FOTO DŇA

Plagát portugalskej Karafiátovej revolúcie sa nachádza v mestskom parku v Lisabone. Karafiátová revolúcia ukončila pred 50 rokmi diktatúru v Portugalsku

Autor: TASR/AP-Armando Franca

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali

Reklama
Reklama

Blog - redakcia Hlavných správ nezodpovedá za obsah blogerských príspevkov

Erik Majercak

Ivan Štubňa

Gustáv Murín

Milan Šupa

Peter Lipták

Reklama
Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali