USA sa zmocnili Valného zhromaždenia OSN, aby zorganizovali kampaň proti Rusku

USA sa zmocnili Valného zhromaždenia OSN, aby zorganizovali kampaň proti Rusku

Bratislava 23. septembra 2022 (HSP/Globaltimes/Foto:TASR/AP-Mary Altaffer,Chiang Ying-ying)

 

Po čiastočnej mobilizácii ruských vojenských rezerv Západ pod vedením USA zvýšil úsilie o spustenie kolektívnej kampane odsudzujúcej Moskvu na globálnej scéne, najmä keď sa západní lídri, ako napríklad prezident USA Joe Biden, pokúsili premeniť prebiehajúce 77. zasadnutie Valného zhromaždenia OSN (VZ OSN) na protiruskú platformu. Naplno tak zdôraznili svoje nepriateľstvo voči Kremľu, čo len zhoršuje konfrontáciu a je v rozpore so spoločnou snahou krajín o bezpečnosť a rozvoj

Joe Biden
Na snímke americký prezident Joe Biden

Svojimi pokusmi sa Biden spolu so svojimi hlavnými spojencami, ako sú Spojené kráľovstvo a Japonsko, pokúsili spojiť taiwanskú otázku s ukrajinskou krízou napriek ich úplne odlišnej povahe, čo sa považuje za odraz mentality Washingtonu v období studenej vojny, ktorý definuje Rusko aj Čínu ako svojich strategických rivalov, uviedli niektorí experti. A riešenie taiwanskej otázky – vnútornej záležitosti Číny – v prejave na Valnom zhromaždení OSN je neuvážený a nebezpečný krok, ktorý poukazuje na dvojtvárnosť politiky USA voči Číne, v ktorej Biely dom nesplnil svoje sľuby.

Reklama

Zatiaľ čo niektoré západné krajiny podporili výzvu USA na reformu OSN rozšírením počtu stálych a nestálych členov Bezpečnostnej rady OSN (BR OSN) a obmedzením používania práva veta, čínski pozorovatelia uviedli, že ak sa OSN stane “bojiskom” geopolitických zápasov, samotná organizácia stratí hodnotu svojej existencie.

Z hľadiska vyvažovania síl zohráva Rusko ako hlavný člen OSN nezastupiteľnú úlohu v oblasti energetickej bezpečnosti a bezpečnosti dodávateľského reťazca a potláčanie Ruska v OSN Západom pod vedením USA poškodzuje celkovú účinnosť systému OSN, uviedli niektorí pozorovatelia.

Reklama

Na poslednom stretnutí čínskeho štátneho radcu a ministra zahraničných vecí Wanga Yi s ruským ministrom zahraničných vecí Sergejom Lavrovom, ktoré sa uskutočnilo v stredu na vedľajšom zasadnutí VZ OSN, Wang uviedol, že Čína aj Rusko by ako stáli členovia BR OSN a zodpovedné veľké krajiny mali zohrávať svoju náležitú úlohu, čím by sa medzinárodný poriadok stal spravodlivejším a rozumnejším, a zároveň spoločne vystupovať proti unilateralizmu a mocenskej politike.

V súvislosti s ukrajinskou krízou Wang uviedol, že Čína bude naďalej zastávať objektívny a spravodlivý postoj pri podpore mieru. Dúfa, že všetky strany sa nevzdajú dialógu a vyriešia bezpečnostné problémy prostredníctvom mierových rozhovorov.

“S eskaláciou ukrajinskej krízy sa konfrontácia medzi Západom a Ruskom ešte viac vyostrí a byť proti Rusku sa v niektorých západných krajinách stalo politicky korektné… a takáto konfrontácia sa rozšírila aj na ďalšie multilaterálne mechanizmy, ako je OSN,” povedal vo štvrtok pre Global Times Čao Chu-jang, odborník na východoeurópske štúdie z Čínskej akadémie sociálnych vied.

Niektoré západné krajiny sa snažia zadržať Rusko a Čínu súčasne ohováraním rusko-čínskej spolupráce a provokovaním Číny v otázke Taiwanu, keďže obe krajiny sú podľa nej vnímané buď ako priama hrozba, alebo ako systematická výzva pre Západ.

 

Reklama
“Bezohľadný krok”

V prejave, ktorý v stredu na VZ OSN trval približne 30 minút, Biden pred takmer 200 svetovými lídrami, ktorí sa zišli na prvom osobnom zasadnutí VZ OSN od vypuknutia COVID-19, najprv odsúdil Rusko za to, že “bezostyšne porušilo” zásady OSN, a vyzval ruského prezidenta Vladimira Putina za “nezodpovedné jadrové hrozby” , uviedla televízia NBC News.

Okrem odsúdenia Ruska sa Biden venoval aj otázke Taiwanu, keď povedal, že USA sú proti “jednostranným zmenám status quo z ktorejkoľvek strany” a usilujú sa o udržanie “mieru a stability v Taiwanskom prielive”. Hlas Ameriky poukázal na to, že tieto poznámky boli prvým prejavom úradujúceho prezidenta USA, v ktorom od roku 1971 vo svojom prejave na Valnom zhromaždení OSN výslovne vyjadril politiku USA voči Číne a ostrovu Taiwan.

“Hoci ukrajinská kríza a taiwanská otázka majú úplne odlišnú povahu, USA vždy považovali Čínu a Rusko za svojich hlavných strategických rivalov,” povedal vo štvrtok pre Global Times Lü Xiang, výskumný pracovník Čínskej akadémie spoločenských vied.

Ak USA nedokážu ochrániť Ukrajinu, nedokážu si udržať svoju pozíciu v Európe, a ak nedokážu ochrániť ostrov Taiwan, ovplyvní to ich západotichomorskú stratégiu, čo vysvetľuje, prečo USA po začiatku ukrajinskej krízy zvýšili svoje zasahovanie do taiwanskej otázky, povedal.

“Riešenie taiwanskej otázky – vnútornej záležitosti Číny – na zasadnutí OSN je však veľmi bezohľadné, čo je aj porušením spoločných komuniké USA a Číny, a konanie Washingtonu v taiwanskej otázke prezrádza jeho slová,” povedal Lü.

Reklama
Cchaj Jing-wen
Na snímke taiwanská prezidentka Cchaj Jing-wen

Hoci Biden povedal, že USA sa neusilujú o konflikt alebo studenú vojnu s Čínou, niektorí čínski pozorovatelia sa domnievajú, že USA vyvíjajú voči Číne úsilie o úplné zadržiavanie od hospodárstva až po národnú bezpečnosť. Medzitým augustová provokatívna cesta predsedníčky americkej snemovne Nancy Pelosiovej na Taiwan zmenila status quo v Taiwanskom prielive.

V reakcii na Bidenove vyjadrenia hovorca čínskeho ministerstva zahraničných vecí Čao Li-ťien vo štvrtok uviedol, že Čína zachováva kontinuitu a stabilitu v politike USA, a vyzval USA, aby riešili taiwanskú otázku obozretne.

 

Politický zápas bolí

Okrem zasadnutí Valného zhromaždenia OSN sa vo štvrtok uskutoční aj zasadnutie BR OSN, deň po tom, ako Putin nariadil mobilizáciu ďalších 300 000 príslušníkov, a niektoré západné médiá, ako napríklad agentúra Reuters, uviedli, že hrozí “zrážka v OSN”, keďže Ukrajina vyzvala na zrušenie práva veta Moskvy v BR OSN.

Biden tiež vyzval na rozšírenie počtu krajín s kreslami v rade, čo privítal japonský líder Kišida. Nemecký kancelár Olaf Scholz v stredu tiež vyjadril ochotu svojej krajiny vstúpiť do rady.

Presadzovanie reformy BR OSN, najmä pri rozširovaní jej členov, by malo lepšie odrážať najnovšie zmeny vo svetových politických silách a podporovať transparentnosť a demokraciu v pracovných mechanizmoch, čo je dlhodobý problém, povedal vo štvrtok pre Global Times Tang Bej, docent na škole medzinárodných vzťahov a verejných záležitostí na Šanghajskej univerzite medzinárodných štúdií.

“Čína podporuje reformu [OSN], ale zdôrazňuje, že by sa mala postupne presadzovať bez toho, aby sa pre ňu stanovil časový plán alebo vnucoval program. Reforma by tiež mala zabezpečiť reprezentatívnosť a efektívnosť rozhodovacích postupov rady,” povedal Tang.

Štvrtkové zasadnutie rady bude najmenej 20. zasadnutím, ktoré sa tento rok bude týkať ukrajinskej krízy, uviedla agentúra Reuters. Rada nebola schopná prijať žiadne zmysluplné opatrenia týkajúce sa Ukrajiny, “pretože Rusko je spolu s USA, Francúzskom, Britániou a Čínou stálym členom s právom veta”, uvádza sa v správe médií.

Mechanizmus veta sa dostal do centra pozornosti od začiatku ukrajinskej krízy, ale niektorí čínski experti poukázali na to, že Rusko nebolo prvým stálym členom, ktorý uplatnil právo veta ako účastník konfliktu. “Británia a USA využili právo veta v otázke Iraku a Francúzsko uplatnilo právo veta v otázke Mali. Západ by nemal používať dvojaký meter v otázke [veta],” povedal Tang.

Hoci sa Západ pod vedením USA snaží premeniť prebiehajúce zasadnutia VZ OSN na protiruskú platformu, niektorí čínski pozorovatelia sa domnievajú, že Rusko ako veľmoc, ktorá vlastní jadrové zbrane, zohráva v globálnom systéme veľmi dôležitú úlohu, najmä v oblasti energetiky a bezpečnosti dodávateľského reťazca.

Reklama

Konfrontácia medzi USA a Sovietskym zväzom v období studenej vojny na dlhý čas zastavila mechanizmus BR OSN, ktorý sa obnovil až po skončení studenej vojny. Ak bude Rusko teraz odmietnuté, formát OSN môže zostať zachovaný, ale jeho legitimita a účinnosť budú čeliť výzvam, poznamenal Tang.

“A zadržiavanie Ruska pod vedením USA prostredníctvom OSN škodí celému systému,” povedal.

 

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ
Pošlite nám tip
Reklama

Odporúčame

Reklama

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

NAŽIVO

20:27

Rieka Seina sa podľa utorňajších slov francúzskeho prezidenta blíži k tomu, aby sa v nej dalo plávať. V Seine sa tiež majú konať niektoré plavecké preteky v rámci letných olympijských hier od konca júla.

20:25

Súd v Berlíne v utorok odsúdil na podmienečné tresty osem mesiacov troch klimatických aktivistov za posprejovanie Brandenburskej brány. Obžalovaní vo veku 22, 28 a 64 rokov z klimatickej skupiny Posledná generácia sa už predtým priznali, že 17. septembra 2023 nasprejovali Brandenburskú bránu na oranžovo. Argumentovali, že ich akcia bola vzhľadom na klimatickú krízu “primeraným a potrebným protestom”.

20:23

Slovenská tenistka Anna Karolína Schmiedlová sa prebojovala do 2. kola dvojhry na turnaji WTA v Madride. V úvodnom kole vyradila Američanku Sofiu Keninovú 6:2, 6:4. Jej ďalšou súperkou bude ôsma nasadená Tunisanka Ons Jabeurová.

20:09

Európska komisia (EK) podnikne kroky na riešenie ruskej tieňovej flotily ropných tankerov. V rámci ďalšieho balíka sankcií bude hľadať spôsoby, ako sa s ňou vyrovnať. Uviedol to v pondelok (22. 4.) v rozhovore pre Politico švédsky minister zahraničných vecí Tobias Billström.

20:00

Vojaci NATO v Poľsku vysielajú signál, že Aliancia bude brániť všetkých svojich členov. Vyhlásil to v utorok na návšteve Poľska generálny tajomník NATO Jens Stoltenberg.

19:32

Náklady na obnovu Grécka po minuloročných ničivých záplavách, ktoré si vyžiadali 17 obetí a zničili infraštruktúru, presiahnu tri miliardy eur. Oznámil to v utorok grécky premiér Kyriakos Mitsotakis.

19:12

Čínska sociálna sieť TikTok predložila Európskej komisii (EK) správu o hodnotení rizík svojej novej aplikácie TikTok Lite. Zabránila tak možnej pokute.

19:10

Francúzski letoví dispečeri plánujú vo štvrtok vstúpiť do jednodňového štrajku, pre ktorý hrozí zrušenie väčšiny letov na dvoch najväčších parížskych letiskách. Oznámila to v utorok francúzska asociácia FNAM, ktorá zastrešuje viacero odborových hnutí v letectve.

19:07

Slovenská tenistka Rebecca Šramková nepostúpila do hlavnej súťaže na turnaji WTA v Madride. Vo finále kvalifikácie dvojhry prehrala s Američankou Hailey Baptisteovou nasadenou ako číslo 22 hladko 2:6, 0:6.

19:04

Španielsko v utorok schválilo plán na odškodnenie a ekonomické kompenzácie pre obete sexuálneho zneužívania, ktoré spáchali ľudia spojení s katolíckou cirkvou. Minister spravodlivosti Félix Bolaňos povedal, že plán je založený na odporúčaniach z vlaňajšej správy španielskeho ombudsmana. Dodal, že podľa správy v Španielsku zrejme až približne 440.000 dospelých sexuálne zneužívali ľudia napojení na cirkev. Odškodné podľa jeho slov zaplatí cirkev. Viac podrobností o odškodnení ani o dátume verejného uznania obetí nezverejnili.

19:00

Z Fínska sa vstupom do Severoatlantickej aliancie stala krajina na frontovej línii vzhľadom na zdvojnásobenie dĺžky hraníc NATO s Ruskom. Vyhlásil to v utorok fínsky prezident Alexander Stubb počas návštevy Švédska.

kráľ Gustav  Alexander Stubb
Na snímke švédsky kráľ Gustav (vľavo) a fínsky prezident Alexander Stubb
18:59

Viac než 130 osôb bolo v noci na utorok zatknutých počas pro-palestínskych protestov v areáli New York University (NYU) v USA. Biely dom antisemitské vyjadrenia počas študentských protestov na viacerých univerzitách slovne odsúdil.

18:56

Švédska prokuratúra obvinila v utorok klimatickú aktivistku Gretu Thunbergovú z občianskej neposlušnosti. Ide o prípad demonštrácií pred švédskym parlamentom, počas ktorých ignorovala výzvu polície na opustenie miesta.

Zobraziť všetky

NAJČÍTANEJŠIE










Reklama

NAJNOVŠIE










Reklama
Reklama

NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

POČASIE NA DNES

NAJNOVŠIE ROZHOVORY

NAJNOVŠIE Z DOMOVA

NAJNOVŠIE ZO ZAHRANIČIA

NAJNOVŠIE ZO ŠPORTU

NAJNOVŠIE ZO SVETONÁZORU

FOTO DŇA

Na snímke vyvierajúci minerálny prameň na Sivej Brade neďaleko Spišského Podhradia

Autor: TASR-František Iván

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali

Reklama
Reklama
Reklama
Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali