V utorok Najvyšší súd rozhodne, či nákupy dlhopisov zo strany ECB sú zákonné alebo nezákonné. Predpokladá sa však, že sudcovia rozhodnú na základe rozsudku ESD. Ten sa vlani nepostavil proti programu ECB.
Aktuálny pohľad na úrokové sadzby vládnych dlhopisov z juhu Európy ukazuje, aký dôležitý a zároveň obmedzujúci je programu ECB vzhľadom na súdržnosť EÚ v súčasnosti. Vďaka početným štátnym dlhopisom, ktoré ECB v minulosti kúpila, a vďaka lacným pôžičkám od ECB, ako aj politike nízkych úrokových sadzieb, Španielsko, Taliansko a Portugalsko boli schopné zachytiť počas posledného roka a pol nabrať dych.
Krajiny boli opäť schopné refinancovať svoj dlh na dlhopisovom trhu. Zároveň podporila politika ECB väčšinu tuzemských bánk. Ale tento týždeň ukazuje, že skutočným problémom je nerovnováha v EÚ, ktorú táto politika ECB spôsobila.
Vzhľadom na slabý globálny rast a najmä slabé ekonomiky rozvíjajúcich sa trhov je tlak na periférne krajiny EÚ opäť väčší. Na rozdiel od toho rastie nemecký export aj naďalej. To je zrejmé najmä na úrokových nákladoch, ktoré sú nevyhnutné pre vládne dlhopisy. Kým spolkové dlhopisy dočasne skĺzli do záporných hodnôt, úrokové náklady v Taliansku, Španielsku a Portugalsku od začiatku júna stúpajú. Od 10. júna tento trend znovu posilnil.
Úrokové sadzby dlhodobých portugalských vládnych dlhopisov sú v súčasnej dobe na úrovni 3,31 percenta, talianske s rovnakou dobou splatnosti 1,43 percenta, španielske 1,56 percenta. Na druhej strane sú nemecké štátne dlhopisy, ktoré v súčasnosti dosahujú úrokové náklady 0,02 percenta.
Vo Francúzsku nie je situácia o mnoho lepšia. Hollande vo svojom pôsobení môže len ťažko reformovať francúzsku ekonomiku. Plánovaná reforma trhu práce je sprevádzaná násilnými protestmi a štrajkmi po dobu niekoľko mesiacov. Dlh krajiny je stále vysoký.
Talianska banka Veneto Banca napríklad bojuje s hranicou likvidácie. Stredne veľké inštitúcie trpia rovnako ako ostatné banky v Taliansku. Spolu majú zlé úvery vo výške zhruba 360 miliárd eur. To je tretina všetkých rizikových úverov v Európe.
Od júna kupuje ECB aj podnikové dlhopisy. Dôraz je v súčasnej dobe kladený na Taliansko a Španielsko. 60 percent Talianov napríklad chcelo hlasovať o osude svojej krajiny v EÚ v referende. A takmer každý druhý Talian by sa rozhodol pre opustenie EÚ. Nevôľa sa v okrajových krajinách nedávno opäť zvýšila, keď Juncker verejne povedal, že inštitúcie EÚ dovolia zhovievavosť voči Francúzsku, “pretože to je Francúzsko”.