Trump sa vysmial výzve Joeho Bidena, kandidáta amerických demokratov v nadchádzajúcich prezidentských voľbách, aby Rusko nepozvali na summit G7. Dôvodom sa stalo zverejnenie článku v novinách The New York Times, ktorý pojednával o údajných kontaktoch medzi ruskými spravodajskými službami a Talibanom.
“Rusko ho (Joeho Bidena, pozn. red.) a Obamu úplne prehralo, keď boli pri moci. Tak tvrdo prehralo, že Obama chcel zariadiť, aby nebolo v G8, čo sa tak vtedy volalo. Spojené štáty boli vo všetkom slabé, ale najmä vo vzťahoch k Rusku,” napísal Trump.
Funny to see Corrupt Joe Biden reading a statement on Russia, which was obviously written by his handlers. Russia ate his and Obama’s lunch during their time in office, so badly that Obama wanted them out of the then G-8. U.S. was weak on everything, but especially Russia!
— Donald J. Trump (@realDonaldTrump) June 28, 2020
“Platené útoky” na Američanov
Už skôr noviny The New York Times s odvolaním sa na anonymného zástupcu amerických tajných služieb uviedli, že ruská vojenská rozviedka údajne ponúkala peňažné odmeny militantom spojeným s Talibanom výmenou za útoky na amerických vojakov v Afganistane. Žiadne ďalšie dôkazy, ale nie sú predložené.
Ruské ministerstvo zahraničia označilo informácie uvedené americkými autormi za nepodložené a nepravdivé. Neskôr aj americký prezident vyhlásil, že správu NYT považuje za lož.
“Možno, že je to len ďalšia objednaná publicita pre falošný Times, ako to bolo s ich nepodarenou falzifikáciou o Rusku (obvinenia z Trumpovho spojenectva s Moskvou počas volieb v roku 2016, pozn. red.)? Kto je ich “zdroj”? “Napísal v nedeľu na Twitteri Donald Trump.
Nobody briefed or told me, @VP Pence, or Chief of Staff @MarkMeadows about the so-called attacks on our troops in Afghanistan by Russians, as reported through an “anonymous source” by the Fake News @nytimes. Everybody is denying it & there have not been many attacks on us…..
.— Donald J. Trump (@realDonaldTrump) June 28, 2020
Rusko a G7
Donald Trump na konci mája oznámil rozhodnutie odložiť summit G7 až na jeseň a pozvať na neho niekoľko ďalších krajín. Okrem Ruska išlo o Austráliu, Južnu Kóreu a Indiu. Americký prezident vysvetlil, že podľa jeho názoru G7 nie je dostatočne reprezentatívny formát vzhľadom na to, čo sa deje vo svete, a je “zastaranou skupinou” krajín. Proti takémuto rozhodnutiu boli krajiny Európskej únie a Kanada.
Až do roku 2014 bolo Rusko členom G8, ale ho z neho vylúčili rozhodnutím ďalších členov skupiny po pripojení Krymu. Združenie dnes pokračuje vo formáte G7.