Medzi ďalšie body plánu patrí odstránenie základní USA a NATO v regióne, uznanie Abcházska a samozvanej Tureckej republiky severného Cypru, podpora územnej celistvosti Azerbajdžanu, zabezpečenie mieru v Sýrii a jej územnej celistvosti a zastavenie zásahov USA v Líbyi.
Predsedníčka Výboru pre vzdelávanie, vedu a mládež Rady krymských Tatárov pod vedením Krymskej republiky Lemar Selendili počas zasadania prehovorila o významných zmenách na zlepšenie situácie krymských Tatárov po zlúčení Krymu s Ruskom.
“Krymská tatárčina sa stala oficiálnym jazykom. Získali sme práva ďalších turkických národov v Rusku. Takmer 25 rokov sme žili v zlých podmienkach, keď bola elektrina a voda neustále vypínaná, cesty boli rozbité a školy sa nestavali. Počas posledných piatich rokov sa tieto problémy začali riešiť. Hospodárska situácia krymských Tatárov sa začala zlepšovať,” povedala.
Analytik Centra pre strategické štúdie Sahipkiran Kürşad Örnek počas schôdzky vyzval turecké ministerstvo zahraničia, aby okamžite nadviazalo vzťahy s Krymom a po dohode s Ruskou federáciou sa stalo garantom práv krymských Tatárov.
“Mám krymský pôvod, študoval som na Kryme šesť rokov, absolvoval som postgraduálne a magisterské štúdium ruskej filológie. V skutočnosti nebol Krym nikdy ukrajinská krajina, šesť rokov som sa nestretol s ľuďmi, ktorí tam hovoria ukrajinsky. Sú teraz otvorené naše školy a mešity na Kryme? Áno. Ale naši poslanci a ministri sa zatiaľ do krymskej politiky nezapojili. Musíme to napraviť,” povedal Örnek.
Vedúci Úradu pre medzinárodné vzťahy strany Vatan (Vlasť) Semich Koraj poznamenal, že hlavným cieľom čiernomorsko–stredomorského plánu mieru a priateľstva je ponechať USA v tomto regióne samotné a vykonávať celistvú stratégiu založenú na euroázijskej spolupráci a Západoázijskej únii.
“Najdôležitejším rysom Čiernomorsko–stredomorského plánu priateľstva a mieru je jeho integrita. Tento plán je založený na posilnení osi spolupráce medzi Tureckom a Ruskom,” dodal.