Portál Braitbart uvádza, že turecká vláda sa v poslednom období stáva čoraz protiamerickejšou v dôsledku islamistického režimu prezidenta Recep Tayyipa Erdogana, ktorý nedávno zvýšil napätie tým, že rozhodol o útoku na severnú Sýriu a napadol sýrske kurdské ľudové jednotky (YPG), jedného z najbližších spojencov USA v údajnom boji proti Islamskému štátu (IS).
Çavuşoğlu v Moskve povedal, že “Turecko musí byť schopné spolupracovať s Pompeom”. Doplnil, že “Turci majú záujem spolupracovať s novým ministrom a štátnym tajomníkom s rovnakým dvojstranným rešpektom a porozumením,” povedal podľa agentúry Reuters. “Toto je voľba Spojených štátov (kto bude novým šéfom diplomacie). Neradi to hovoríme, ale ktokoľvek to bude, musí sa najprv naučiť, ako sa správať, ako sa k nám priblížiť a rešpektovať nás. ”
Turecký minister zahraničných vecí poznamenal, že Ankara a Washington naplánovali stretnutie s cieľom rokovať o dohode o afrínskom Kurdistane na 19. marca. Posledné správy ale naznačujú, že stretnutie môže byť odložené, aby sa umožnil úplný prechod na nové vedenie amerického ministerstva zahraničných vecí. “Stretnutie, ktoré sa uskutoční 19. marca, môže byť odložené až na obdobie po odchode Tillersona,” povedal Çavuşoğlu. “Naši priatelia vo Washingtone sledujú proces, či sa stretnutie uskutoční alebo nie. My čakáme na odpoveď. ”
Turecký premiér Binali Yıldırım tiež zvážil nomináciu Pompea na najvyššiu pozíciu diplomacie USA a odmietol potenciál pre akékoľvek zmeny v zahraničnej politike Turecka v dôsledku predchádzajúcich vyhlásení, ktoré Pompeo urobil proti Erdoganovi. “Je jedno kto prichádza, postoj Turecka je jasný. Pre nás nie je také dôležité, čo si myslí nový minister zahraničia o Turecku,” povedal Yıldırım novinárom.
Jeho kontroverzné poznámky publikoval Pompeo na Twitteri, dávno predtým, než bol nominovaný do funkcie šéfa CIA. Ako odpoveď na vyjadrenie iránskej vlády k podpore Erdogana po neúspešnom prevrate v júli 2016, Pompeo nazval vládu Erdogana “totalitnou islamistickou diktatúrou.” Pompeo odstránil tento príspevok ešte pred tým, ako prijal úlohu vedúceho predstaviteľa CIA.
Pred rokom Pompeo uskutočnil svoju prvú zámorskú cestu ako riaditeľ CIA do Ankary a stretol sa s tajnými spravodajcami a vojenskými zamestnancami v krajine, aby diskutovali o bilaterálnych vzťahoch a spolupráci tureckej vlády a USA v Sýrii. Počas stretnutia urobil Yıldırım známe vyhlásenie, aby Spojené štáty odovzdali Fethullah Gulen, tureckého islamského duchovného, ktorý riadi globálnu sieť škôl. Gulen, najväčší politický súper Erdogana, žije v Pennsylvánii. Turecká vláda obviňuje Gulena z neúspešného prevratu proti Erdoganovi a hovorí o náboženskej sieti duchovného Hizmeta ako o teroristickej organizácii.