To najdôležitejšie z Ukrajiny

To najdôležitejšie z Ukrajiny

Kyjev 21. mája 2024 (HSP/Foto:TASR/AP-Evgeniy Maloletka)

Aktualizované 21. mája 19:26

V tomto článku vás budeme v priebehu dňa informovať o najdôležitejších udalostiach na frontoch Ukrajiny z pohľadu ruskej a ukrajinskej strany, ako aj ďalších zahraničných médií

Raketové útoky na Charkov
Na snímke zničená rekreačná oblasť po ruskom raketovom útoku neďaleko Charkova na severovýchode Ukrajiny

19:20 – To hlavné z večerného prejavu Zelenského

Reklama

– Informoval o správach Umerova a Syrského – o výsledkoch operácie “Ramstein” a situácii na fronte. V epicentre – Pokrovskom, Kramatorskom a Kurachovskom smere v Doneckej oblasti.

– Porozprával o telefonických rozhovoroch s lídrami Rumunska, Angoly a Iraku, ktorých pozval na švajčiarsky “mierový summit”.

Reklama

– Informoval aj o telefonickom rozhovore s prezidentom Azerbajdžanu, hovorili však len o spolupráci medzi krajinami.

 

19:15 – Rusko nahromadilo 10 000 rakiet S-300, čo mu dáva výhodu.

V rozhovore pre denník The New York Times to povedal Volodymyr Zelenskyj.

“Každodenné používanie bômb – to je ich obrovská výhoda. Používanie systémov S-300 – majú nahromadených 10 tisíc rakiet S-300. Desaťtisíc – to je opäť ich výhoda,” povedal ukrajinský líder, keď komentoval zákazy západných krajín používať ich zbrane na údery proti Rusku.

Reklama

 

19:00 – Tím Tuckera Carlsona poprel správy o spustení vlastnej televíznej šou v Ruskej federácii.

Oznámil to Dean Thompson, vedúci programového a produkčného oddelenia streamovacej služby Tucker Carlson Network.

Predtým viaceré ruské médiá priniesli správu, že Carlson spustil vlastnú šou na televíznom kanáli Rossija-24 a stal sa jej moderátorom.

 

Reklama

18:35 – Ukrajinské ozbrojené sily nemajú dostatok ťažkej techniky a nemôžu ju poskytnúť nedávno mobilizovaným jednotkám, uviedol Forbes.

Publikácia uvádza, že nedostatok ťažkej techniky je taký akútny, že nedávno vytvorená 153. brigáda sa vlastne zmenila z mechanizovanej formácie na pechotnú (153 OPBr).

“Ukrajinci nie sú celkom pripravení jazdiť do boja na golfových vozíkoch (ako Rusi.) Situácia sa však môže zmeniť, ak sa nedostatok vozidiel zintenzívni,” konštatuje Forbes.

Celkovo, konštatuje publikácia, by mobilizácia mohla zvýšiť veľkosť ukrajinských pozemných síl v počte 100 brigád približne o 10 %. Nárast veľkosti ukrajinskej armády však ďaleko predbieha jej mechanizáciu. Dôkazom je, že väčšina najnovších brigád sú pechotné brigády.

“Tento nedostatok mechanizácie nie je pre Ukrajinu katastrofálny, pokiaľ sú ukrajinské jednotky v defenzíve a nepotrebujú rýchlo postupovať pod paľbou. Ale ak niekedy prejdú do ofenzívy…, Ukrajinci budú potrebovať viac vozidiel pre všetky tie nové jednotky, ktoré mobilizujú,” uzatvára Forbes.

 

17:50 – Fotografia následkov úderov na Zoločev v Charkovskej oblasti zverejnila OVA.

Podľa šéfa oblasti Olega Sinegubova bola zasiahnutá materská škola, trh a obytné budovy. Ľudia neboli zranení.

vojna
Následky úderov na Zoločev v Charkovskej oblasti

17:00 – Zelenskyj v rozhovore pre New York Times opäť vyzval Západ, aby dal povolenie zasiahnuť ruské územie svojimi zbraňami a zostreliť ruské rakety.

Neverí, že by to neznamenalo zapojenie NATO do vojny.

Reklama

Zároveň vyzval, aby sa neverilo Putinovým hrozbám o jadrovom útoku.

“Možno je iracionálny, ale miluje svoj život,” domnieva sa Zelenskyj.

Vyzval na diplomaciu bez priamych rokovaní s Ruskom. Uviedol, že jedným z dôvodov “váhania” Západu je snaha o zachovanie obchodných a diplomatických vzťahov s Ruskom: “Každý si necháva dvere trochu pootvorené.”

A podporil vyslanie západných vojsk na Ukrajinu. Hoci poznamenal, že zatiaľ to vidí “len v slovách”.

 

Reklama

16:30 – Južný vojenský okruh začal prvú fázu cvičenia, ktoré zahŕňa praktický výcvik v príprave a použití nestrategických jadrových zbraní, informovalo ministerstvo obrany.

V rámci tejto etapy raketové formácie precvičujú úlohy spojené so získavaním špeciálnej munície pre komplex Iskander, vybavovaním rakiet touto muníciou a skrytým presunom do oblasti pozícií na prípravu odpálenia.

Personál vzdušných síl zároveň precvičuje vybavenie špeciálnymi hlavicami pre systémy protivzdušnej obrany vrátane rakiet Kinžal a prelety do určených hliadkovacích oblastí.

 

15:40 – Generálny štáb AFU uvádza, že v noci 19. mája bola v Sevastopole zasiahnutá ruská raketová loď Cyklón.

Reklama

Pripomenieme, že v tú noc na polostrov zaútočili rakety ATACMS. Ukrajinské námorníctvo vtedy tvrdilo, že došlo k zničeniu mínolovky Kovrovec.

Ruská federácia stratu plavidiel nepotvrdila.

 

14:45 – V Nemecku popiera fámy, že Západ rokuje o možnosti zostreliť ruské rakety a drony nad Ukrajinou.

Nemecký minister obrany Pistorius uviedol, že sa o tom “vážne nediskutuje”, pretože by išlo o “priame zapojenie do konfliktu”.

Deň predtým Zelenskyj opäť povedal, že NATO by mohlo zostreľovať ruské rakety nad Ukrajinou. Táto téma sa zintenzívnila po tom, ako NATO pomohlo Izraelu odraziť iránsky útok.

 

Reklama

14:20 – Americký novinár Tucker Carlson začal moderovať svoju reláciu v ruskej televízii.

Televízia Russia 24 odvysielala prvú epizódu jeho relácie TUCKER. Hovorilo sa v nej o kliešťoch a borelióze.

Pripomeňme, že vo februári Carlson navštívil Moskvu a robil rozhovor s Putinom. Neskôr bol zverejnený jeho rozhovor s Duginom.

 

14:10 – V Sumskej oblasti došlo k raketovému útoku na výrobnú infraštruktúru Konotopu, informovala OBA.

 

14:05 – Európska komisia uviedla, že EÚ ešte nedosiahla úplnú nezávislosť od Ruska v oblasti energetiky.

Reklama

 

14:00 – Straty ukrajinskej armády za tento deň dosiahli až 1660 ľudí, uviedlo ruské ministerstvo obrany.

Ruské jednotky pokračovali v postupe hlboko do obrany nepriateľa v Charkovskej oblasti. Medzi zničenou ukrajinskou technikou sú aj štyri BMP Bradley (ktoré boli zasiahnuté v DĽR).

 

13:20 – EÚ nemá pochybnosti o legitimite Zelenského ako prezidenta Ukrajiny.

Na tlačovej konferencii v Bruseli to uviedol predstaviteľ zahraničnopolitickej služby EÚ Peter Stano.

Pripomeňme, že včera sa skončilo päťročné ústavné funkčné obdobie Zelenského.

Reklama

 

12:40 – EÚ sa rozhodla previesť finančné prostriedky získané zo zmrazených ruských aktív na Ukrajinu, uviedol český minister zahraničných vecí Lipavský v X.

Podľa neho by to v tomto roku mohlo byť až 74 miliárd korún (približne 2,8 miliardy eur).

Z týchto prostriedkov pôjde 90 percent na vojenskú podporu Ukrajiny.

Ktorá inštitúcia o tom rozhodla, Lipavský nešpecifikoval. Predtým sa na tom dohodli veľvyslanci EÚ. Definitívne by ho mala schváliť Európska rada. Dnes zasadá Rada pre všeobecné záležitosti, ktorej členmi sú ministri zahraničných vecí európskych krajín.

Pripomenieme, že podľa masmédií sú USA pripravené poskytnúť Ukrajine pôžičku vo výške približne 50 miliárd dolárov za budúce príjmy z týchto aktív.

 

Reklama

11:45 – Dodávky ruskej ropy do Indie sa v apríli zvýšili na deväťmesačné maximum, uviedla agentúra Reuters.

India nakrátko zastavila dovoz ruskej ropy po tom, ako USA uznali lode a tankery spoločnosti Sovcomflot za porušujúce západné sankcie. Dodávky sa však v apríli obnovili.

Podiel Indie na ruskej rope bol v marci 32 % a v apríli sa zvýšil na 38 %.

India je najväčším odberateľom ruskej ropy. A Rusko je najväčším dodávateľom.

 

10:20 – Nemecko podporuje plán USA použiť budúce príjmy zo zmrazených ruských aktív na podporu Ukrajiny už teraz, citovala agentúra Bloomberg svoje zdroje.

USA sú pripravené poskytnúť pôžičku v hodnote približne 50 miliárd dolárov, ktorá sa bude splácať z úrokov generovaných ruskými aktívami bez konfiškácie istiny dlhu. Ide o približne 5 mld. eur ročne.

Reklama

Washington od Európy očakáva, ak nie spoluúčasť na pôžičke, tak aspoň záväzok, že aktíva zostanú imobilizované a pôžička bude splatená.

Existuje tu však “dlhodobá neistota”: ak sa vojna skončí a Rusko bude súhlasiť s tým, že zaplatí za obnovu Ukrajiny, vznikne otázka rozmrazenia aktív. Alebo v určitej fáze niektorá z krajín EÚ zablokuje predĺženie zmrazenia aktív.

O návrhu sa bude tento týždeň ďalej diskutovať na samite G7 v Taliansku. Rozhodujúcim krokom by mohol byť súhlas Nemecka.

 

08:10 – EÚ chce začať formálne prístupové rozhovory s Ukrajinou už 25. júna, citoval Politico niekoľko zdrojov.

Reklama

Európski a ukrajinskí diplomati sa teraz snažia presvedčiť Maďarsko, aby im v tom nebránilo. Prebieha najmä intenzívna bilaterálna diplomacia “s cieľom vyriešiť problémy maďarských menšín na Ukrajine”.

Kyjev verí, že sa mu podarilo splniť maďarské požiadavky, a čaká na odpoveď Budapešti.

 

07:30 – The Economist uverejnil údajný plán ruskej ofenzívy na severe Charkovskej oblasti.

Podľa plánu zverejneného v publikácii Rusi skúmali, či by mohli čiastočne obkľúčiť Charkov a vyvinúť tlak na AFU východne od vodnej nádrže Pečenež.

Podľa tohto plánu:

– operácia bola naplánovaná na 15. – 16. mája, ale z neznámych dôvodov sa začala skôr,

– Rusi určili dva smery útoku na oboch stranách nádrže,

– na západnej strane – do 72 hodín plánovali dosiahnuť hranice delostreleckého dosahu na Charkov pri obci Borščevja, ale zastavila ich 92. brigáda,

– na východe – plán bol preraziť cez Volčansk až k dedine Pečenegi.

Tempo ofenzívy sa však spomalilo, keďže Ukrajina drží pozície, vysvetľuje publikácia.

 

07:10 – Zelenskyj trvá na tom, že NATO môže zostreliť ruské rakety nad Ukrajinou.

V rozhovore pre agentúru Reuters ukrajinský líder povedal, že Rusko používa na ukrajinskom území 300 lietadiel a Kyjev potrebuje “aspoň 120, 130” stíhačiek F-16, aby mohol čeliť ruským silám na oblohe.

Predtým prezident vyjadril nepochopenie, prečo západní spojenci NATO zostreľujú iránske rakety a bezpilotné lietadlá, ktoré lietali na Izrael, a zároveň sa boja urobiť to isté na Ukrajine, pretože sa obávajú zatiahnutia Aliancie do vojny s Ruskou federáciou.

Reklama

 

06:50 – Španielske ministerstvo obrany oznámilo prípravu nového balíka vojenskej pomoci Ukrajine.

Bude zahŕňať sériu tankov Leopard, rakety pre systémy Patriot SAM, 155 mm delostrelecké granáty, systémy proti bezpilotným lietadlám a iné.

 

06:30 – 20. mája 2024. Hlavné udalosti dňa z ruského pohľadu:

– Ministerstvo obrany oznámilo, že ruskí vojaci úplne oslobodili Belogorovku v LĽR.

– Kyjev za posledných 24 hodín stratil približne 1 260 vojakov, šesť tankov, dve BMP Marder a jeden Bradley, dodalo ministerstvo obrany.

– Letectvo a delostrelectvo zničili radarový systém komplexu IRIS-T a odpaľovacie zariadenie systému S-125 SAM, zasiahli miesto zasadnutia veliteľského štábu dvoch útočných brigád AFU.

– Zelenského popularita v AFU nepresahuje 20 percent, a to napriek neustálemu ideologickému spracovaniu armády, uviedla ruská zahraničná spravodajská služba.

– Zástupca vedúceho ruskej administratívy v Charkovskej oblasti uviedol, že v regióne bolo zriadené centrum na evidenciu ukrajinských vojnových zločinov proti civilnému obyvateľstvu.

– Tajomník Rady národnej bezpečnosti a obrany Litvinenko povedal, že Ukrajina si uvedomuje, že konflikt by sa mal ukončiť rokovaniami.

– Ukrajinské vojenské regrutačné úrady odovzdali národnej polícii informácie o 94,5 tis. unikajúcich, aby ich vypátrala.

 

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ
Pošlite nám tip
Reklama

Odporúčame

Reklama

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

NAŽIVO

07:13

Súd vo Vladivostoku ruskom Ďalekom východe v stredu odsúdil na tri roky a deväť mesiacov odňatia slobody 34-ročného amerického vojaka Gordona Blacka obvineného z krádeže a vyhrážania sa zabitím. Tiež mu nariadil zaplatiť 10.000 rubľov ako náhradu škody.

07:13

V rokoch 1985 – 2023 v Brazílii zachvátil požiar aspoň raz 199,1 milióna hektárov územia, čo to zodpovedá 23 percentám rozlohy tejto juhoamerickej krajiny. Uvádza sa to v správe, ktorú v utorok na základe satelitných záberov a ďalších podkladov zverejnila iniciatíva MapBiomas, združujúca univerzity, mimovládne organizácie a technologické spoločnosti.

06:56

Ukrajinskí predstavitelia už začali s prípravnými prácami na zorganizovanie druhého mierového summitu. Na on-line tlačovom brífingu to v utorok večer podľa agentúry Reuters uviedol šéfa kancelárie ukrajinského prezidenta Andrij Jermak.

06:54

Izraelská armáda v utorok oznámila, že schválila operačný plán prípadnej ofenzívy v Libanone. Rozhodla tiež o pokračovaní zvyšovania bojovej pripravenosti jednotiek v oblasti. Stalo sa tak na stretnutí jej popredných predstaviteľov v sídle Severného veliteľstva, informovali agentúry AFP a DPA.

06:53

Taliansky Senát v utorok schválil spornú ústavnú reformu, ktorú predložila vláda premiérky Giorgie Meloniovej. TASR o tom informuje podľa tlačovej agentúry DPA.

Za reformu hlasovalo v menšej z dvoch komôr parlamentu celkovo 109 poslancov, 77 bolo proti. Reformu však čaká ešte niekoľko prekážok, kým sa bude môcť stať zákonom.

06:52

Dvaja ľudia zomreli v utorok v Rusku pri ukrajinských hraniciach v dôsledku výbuchu míny, pretože nerešpektovali výstražné nápisy. Oznámil to gubernátor ruskej Brianskej oblasti Alexandr Bogomaz, informovala agentúra AFP.

06:52

Poslanci švédskeho parlamentu v utorok večer schválili dohodu o spolupráci v oblasti obrany so Spojenými štátmi (DCA). Obe krajiny ju podpísali vlani v decembri a umožní USA prístup k 17 vojenským základniam a výcvikovým priestorom vo Švédsku, ako aj skladovanie zbraní, vojenského vybavenia a munície.

06:51

Josef Beran, ktorý bol pražským arcibiskupom a od roku 1965 kardinálom, prežil nielen hrôzy nacistického koncentračného tábora, ale od roku 1949 aj internáciu zo strany totalitného komunistického režimu. V stredu 19. júna uplynie 75 rokov odvtedy, ako sa začala 14 rokov trvajúca nezákonná prísna internácia a izolácia pražského arcibiskupa Josefa Berana.

06:45

Ruský prezident Vladimir Putin pricestoval v stredu v skorých ranných hodinách miestneho času na avizovanú návštevu do Severnej Kórey.

Včera 20:04

Do diskusie k tzv. lex atentát sa v utorok podvečer prihlásilo 11 rečníkov písomne. Návrh vládnych zmien v súvislosti s bezpečnostnou situáciou na Slovensku po atentáte na premiéra Roberta Fica (Smer-SD) je aktuálne v prvom čítaní, poslanci sa mu venujú v zrýchlenom režime.

Včera 19:54

Ceny ropy v utorok podvečer vzrástli po opatrných, no pozitívnych komentároch šéfa newyorského Federálneho rezervného systému (Fed) o budúcom znižovaní úrokových sadzieb.

Cena augustového kontraktu na severomorskú ropnú zmes Brent v utorok vzrástla o 52 centov alebo 0,62 % na 84,77 USD za barel.

Včera 19:53

Umožniť využitie finančných nástrojov financovaných z Európskeho poľnohospodárskeho fondu pre rozvoj vidieka a upraviť ich riadenie či kontrolu. To je cieľom návrhu novely zákona o finančných nástrojoch financovaných z európskych štrukturálnych a investičných fondov, ktorú Národná rada (NR) SR prerokuje v skrátenom legislatívnom konaní. Rozhodli o tom v utorok poslanci.

Včera 19:53

Úrokové sadzby amerického Federálneho rezervného systému (Fed), ktorý plní úlohu centrálnej banky, budú časom postupne klesať. Vyhlásil to v utorok prezident Fedu v štáte New York John Williams.

Odmietol však povedať, kedy môže centrálna banka začať s uvoľňovaním svojej menovej politiky. Informovala agentúra Reuters.

Zobraziť všetky

NAJČÍTANEJŠIE


Reklama

NAJNOVŠIE


Reklama
Reklama

NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

POČASIE NA DNES

NAJNOVŠIE ROZHOVORY

NAJNOVŠIE Z DOMOVA

NAJNOVŠIE ZO ZAHRANIČIA

NAJNOVŠIE ZO ŠPORTU

NAJNOVŠIE ZO SVETONÁZORU

FOTO DŇA

Návštevníčka pózuje počas prvého dňa kráľovských konských dostihov v Ascote 18. júna 2024

Autor: TASR/AP-Alberto Pezzali

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali

Reklama
Reklama

Blog - redakcia Hlavných správ nezodpovedá za obsah blogerských príspevkov

Milan Šupa

Michal Durila

Miroslav Iliaš

Jozef Bugár

Peter Lipták

Reklama
Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali