Tlačová konferencia Kresťanskej únie. História sa žiaľ opakuje

Bratislava 22. januára 2020 (HSP/Foto:SITA-Martin Medňanský)

 

Na tlačovej konferencii vystúpila predsedkyňa KÚ Záborská, poslanec NR SR Vašečka a P. Mareta, ktorí prezentovali pred voľbami svoju stranu KÚ a seba ako kresťanských politikov, ktorých cieľom je ochrana života nenarodených

Na snímke zľava člen strany Peter Maretta, predsedníčka strany Anna Záborská a poslanec NR SR a člen strany Richard Vašečka

Samotná Záborská, ktorá je v povedomí slovenských voličov vnímaná ako bojovníčka za život, vyhlásila, že sa chcú v politike zamerať aj na tému obrany života. Potencionálni voliči by si mali overiť ako Záborská bojovala na slovenskej politickej scéne ako poslankyňa v NR SR za ochranu života. Totiž je politickým paradoxom, že keď bola Záborská poslankyňou NR SR (1998 – 2002, 2002 –2004, po roku 2004 nastúpila ako poslankyňa do EP), tak nikdy nepredložila návrh zákona, ktorý by aspoň sprísnil podmienky, za ktorých je zabitie nenarodených detí na Slovensku legálne.

Je zrejmé, že tlačovka bola v čase predvolebného zápasu zameraná na oslovenie najmä katolíckych a kresťanských voličov pre stranu OĽaNO, na kandidátke ktorej sa členovia KÚ nachádzajú. Členovia KÚ, ktorí by pravdepodobne neoslovili dostatočný počet voličov, aby prekročili 5 percentnú hranicu na vstup do parlamentu, sa dohodli s OĽaNO na spoločnej kandidátke.

Vykalkulované symbiotické spojenie prospeje obom politickým stranám, keďže zvýši preferencie OĽaNO o hlasy kresťanských prívržencov KÚ, čím sa Matovič s veľkou pravdepodobnosťou definitívne vyhol potencionálnym problémom so zvoliteľnosťou.

Druhým zamýšľaný efektom kroku Záborskej a KÚ je jednoznačné roztrieštenie hlasov kresťanských voličov vo voľbách 2020, čoho výsledkom, tak ako za posledných 30 rokov bude len to, že kresťanské idei a princípy nebudú môcť byť presadené na slovenskej politickej scéne.

Záborská na tlačovej konferencii povedala, že treba mať odvahu hovoriť a písať o ochrane života, a že KÚ túto odvahu má a ten prístup KÚ je podľa nej úprimný. Podľa Záborskej je jednou z najdôležitejších tém kresťanov v politike brániť ľudský život od počatia po prirodzenú smrť, ako aj brániť rodinu založenú na manželstve muža  a ženy.

Ďalej povedala, že je úlohou kresťanov brániť práva rodičov na výchovu a vzdelávanie detí, ktoré sú v súlade s ich vlastným svedomím. Poukázala na to, že sú presvedčení, že kresťania by mali dôsledne sledovať, či v štáte je uplatnené právo na slobodu svedomia, pričom sa pomýlila v tom, že kresťania nemajú sledovať, či je toto právo niekým uplatnené, ale to, či sa uplatnenie práva na slobodu svedomia v štáte rešpektuje bez diskriminácie toho občana, ktorý si toto právo uplatnil. Tu treba poznamenať, že toto právo patrí k základným právam človeka.

Podľa nej by štát mal chrániť právo na život bez diskriminácie a KÚ presadzuje ochranu a obranu života každého človeka. Vychádza pritom z ústavy SR, že ľudia sú slobodní a rovní v dôstojnosti a právach, pričom tento princíp KÚ vyznáva a presadzuje.

Prihlásila sa k Pochodu za život a k jeho odkazu, pričom poukázala na desaťtisíce ľudí, ktorí žiadali rešpektovanie života nenarodených detí. Ich hlas po rokoch doteraz nebol podľa nej vypočutý a KÚ sa podľa nej pripája k tomuto hlasu a chcú to robiť v domácej aj v zahraničnej politike. Pred Slovenskom stoja výzvy aj v tejto oblasti, ochrany života nenarodených detí a KÚ nechce, aby nenarodené deti boli  v tomto štáte diskriminované.

Podľa Záborskej urobia všetko pre to, aby sa z nich nestal tovar, o ktorom sa rozhoduje v nejakej dohode, a chcú, aby umelý potrat, ukončenie života nenarodeného dieťaťa, bol pomenovaný tak, ako to v skutočnosti je. Volala aj po vyjasnení pojmov. Vymenovala mnohé problémy, ktoré s dôstojnosťou človeka súvisia, kde na prvom mieste poukázala na umelé ukončenie tehotenstva, umelé oplodnenie, zmrazené  embryá (eugenickú pred implantačnú diagnostiku), kde sa na základe základe tejto diagnostiky ľudské embryá pozbavujú života alebo používajú na výskumy.

Povedala, že sú za to aby liečila neplodnosť manželských párov alebo partnerských párov, čo určite vyvolalo určite pochybnosti, koho tým myslela (muža a ženu, ktorí nežijú v manželstve ale nadivoko), pričom zdôraznila, že má ísť o skutočnú liečbu neplodnosti. Poukázala aj na abortívne prípravky, ktoré sú predpisované alebo voľne predajné, čo rovnako považuje za problematické.

V politike KÚ budú, podľa Záborskej, venovať pozornosť aj potrebám starých, chorých, núdznych, pacientov, ktorí denne čakajú na ošetrenie, a mnohí predčasne zomierajú, lebo starostlivosť nie je dostatočná. Konštatovala, že v KÚ majú pripravené konkrétne kroky, budú hľadať spojencov, nechcú spolitizovať túto tému, nechcú z nej vytĺkať politický kapitál, ale myslia si, že je to dôležitá téma, ktorá nemôže byť opomenutá.

Po nej sa ujal slova poslanec Vašečka, ktorý v tomto volebnom období tiež predložil sprísňujúci návrh potratovej legislatívy. Na úvod povedal, že potraty nie sú ich jedinou témou pričom sa pochválil počtom predložených návrhov. U nich je podľa neho istota, že nebudú mlčať, pričom povedal, že i v tomto volebnom období chceli obmedziť potraty bez uvedenia vážneho dôvodu, ktoré podľa neho tvoria 80 percent umelých potratov na Slovensku (5 až 6 tisíc detí).

Konštatoval, že my veríme v posvätnosť ľudského života a sľúbil, že budeme robiť ďalšie potrebné a súbežné kroky, budeme sa snažiť predchádzať potratom z donútenia, zlepšiť poučenie pred potratom, predĺžiť dobu na rozhodnutie matky na 96 hodín, zrušenie financovanie umelého oplodnenia z verejných zdrojov, podporiť liečbu neplodnosti, zabrániť surogátnemu materstvu a obchodovaniu s deťmi, poukázal na postkoitálne prípravky a presadenie výdaja takýchto preparátov na lekársky predpis.

Vašečka spomenul vyhlásenie matky, aby otec vedel, že matka chce ísť na potrat, čo dá vnímať ako trochu naivný pohľad. Väčšinou sú to práve nezodpovední otcovia detí, ktorí vyvíjajú psychický nátlak na matky, aby zabili svoje dieťa, lebo nechcú prevziať rodičovskú (otcovskú) zodpovednosť za tieto deti, ktoré sú výsledkom ich vlastného nezodpovedného správania v sexuálnej rovine.

Podľa Vašečku zdravotné dôvody musia byť preukázané, čo evokuje otázku, či je vražda nenarodeného dieťaťa v týchto prípadoch už v poriadku? Ak je Vašečka kresťan, tak by mal vedieť, že jediným prípadom, kedy je možné „súhlasiť“ s umelým potratom, spôsobeným človekom, je prípad, kedy je život matky reálne ohrozený (počas tehotenstva) a umelý potrat je len vedľajším a nechceným (nezamýšľaným) efektom lekárskej ingerencie zacielenej na záchranu života matky, kde nie je možné zachrániť oba životy, ale len jeden. Tu chce lekársky kolektív zachrániť oba životy (matka a nenarodené dieťa), ale vzhľadom na medicínsku realitu a poznanie (stav lekárskej vedy) to z objektívnych príčin nie je možné, ale dá sa zachrániť aspoň život matky. Tieto prípady sú však výnimočné ale sú. Vašečka spomenul i možnosť utajeného pôrodu a zákaz reklamy na potrat, a v závere spomenul význam rodiny a manželstva. Na záver sa pochválil čo všetko robí v prospech manželstva a rodiny a že štát má inštitucionálne pomáhať v tejto sfére.

Maretta sa nesmelo rozhovoril o vlastnej angažovanosti a činnosti pre pomoc rodinám a manželstvám, ohľadne potratov a predchádzaní takýmto situáciám. Toto chce premietnuť do podpory a pomoci štátu v zložitých situáciách, pričom povedal, že sa KÚ stotožňuje s takouto pomocou a že podporuje tieto hodnoty a aktivity.

Treba povedať, že prezentované posolstvo KÚ – ochrany života, manželstva a rodiny je jednoznačne pozitívne, len je otázkou, ako to chcú zrealizovať v politike v ideologicky pestrom až protikladnom spektre, ktorým je OĽaNO alebo v koalíciách, ktoré sa črtajú po voľbách. Je zrejmé, že nič z toho nedokážu presadiť, lebo oni sami za budúcich možných partnerov po voľbách označujú idologických protivníkov v týchto otázkach. Čiže PS/Spolu, SAS, Za ľudí atď., čo znamená, že im vlastne v skutočnosti nejde o tieto hodnoty, ktoré tak verejne prezentujú.

Je teda otázkou prečo označujú za svojich potencionálnych spojencov tých, ktorí sú hodnotovo a ideologicky protipólom toho, čo o sebe v KÚ vyhlasujú? Len naivný človek môže hľadať spojencov v týchto dôležitých principiálnych otázkach hodnôt tam, kde je jasné prítomné opačné hodnotové stanovisko, pričom je tu aj skrytá možnosť, že nejde až tak o hodnoty ale o niečo úplne iné.

A to iné, sa ukáže až po voľbách a mnohí kresťanskí voliči KÚ budú prekvapení komu dali svoj hlas, lebo toto je stará šablóna, podľa ktorej postupovalo KDH (Záborská bola členom a poslankyňou za KDH) uplynulých 30 rokov: vždy boli dôležitejšie iné problémy a „kresťanské hodnoty“, ako tie, ktoré o sebe verejne deklarovali, aby získali hlasy kresťanských voličov.

Lenže mnohí naivní voliči KDH už prekukli KDH alebo už vymreli, a tak je tu len jedna otázka: koľko naivných kresťanských voličov, ktorí uvažujú voliť KÚ na spoločnej kandidátke s hodnotovo inými stranami a kandidátmi OĽaNO, zostalo, a koľkí sa opäť nechajú oklamať?

René Balák

 

Pošlite nám tip

Odporúčame

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

icon NAJČÍTANEJŠIE

iconNAJNOVŠIE

icon TOP ZA 7 DNÍ Z BLOGU

NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

POČASIE NA DNES

icon FOTO DŇA

Vybrali sme

Píšu koaličným poslancom návrhy zákonov mimovládky? Alebo niekto iný?

0 icon

Bratislava 19. septembra 2020 (HSP/Foto:TASR–Jakub Kotian)   Médiá možno 12. schôdzi Národnej rady venujú uprostred jesennej demokratickej a koronovej smršte relatívne menšiu pozornosť, ale to neznamená, že sa tam nedejú zaujímavé veci. Rozprávali sme sa o nej s poslancom Národnej rady Dušanom Jarjabkom (Smer-SD) Hlavné správy: O čom je aktuálna…

Prehlasujú štáty bažiace po sankciách ostatné krajiny EÚ? Von der Leyenová žiada väčšinové hlasovanie. Čo si o tom myslia naši europoslanci a poslanci NR SR?

0 icon

Bratislava 19. septembra 2020 (HSP/Foto: archiv: M. Radačovský, TASR/AP-Yorgos Karahalis, SITA-Branislav Bibel, TASR - Jaroslav Novák, TASR - Martin Baumann, Screenshot:video)   Predsedníčka Európskej komisie (EK) Ursula von der Leyenová predniesla v stredu pred poslancami Európskeho parlamentu prejav o stave únie. Predstavila v ňom priority EK pre nasledujúcich 12 mesiacov.…

Stredisko tmárskej politiky či neochotná lekáreň? Je to inak! Predsedníčka Prvých lekárnických odborov vysvetlila uplatňovanie výhrady vo svedomí i register svedomiu repugnantných liečiv

0 icon

Bratislava 19. septembra 2020 (HSP/Foto:TASR - Pavel Neubauer/lzz)   Aktuálne prebieha na Slovensku diskusia týkajúca sa pomoci ženám v snahe znížiť počet potratov cez novelu zákona. Napriek tomu, že novela neznižuje hranicu týždňov, kedy je u nás možné potrat vykonať, čelí značnej kritike a útokom zo strany liberálov. S témou…

Juraj Hrabko: Na mieste Andreja Babiša by som krehkosť Matovičovej koalície neriešil

0 icon

Bratislava 19. septembra 2020 (TASR/HSP/Foto:Screenshot video, TASR-Jaroslav Novák, Dano Veselský, SITA-Branislav Bibel)   Slovenská vládna koalícia má v parlamente ústavnú väčšinu a podľa publicistu Juraja Hrabka sa jej členovia nijako nechystajú od moci odísť. „Na mieste pána Babiša by som nehovoril o krehkosti Matovičovej vládnej koalície. Naopak, ak sa pozrieme…

132. časť: Veľkomoravská ríša a jej mudrc; moje románovo-faktografické rozprávanie

0 icon

Bratislava 19. septembra 2020 (HSP/Roman Bednár/Foto:Screenshot YouTube)   Anastázius počul už mnoho o veľkej múdrosti židovských rabínov, ale dosiaľ ešte nijakého bližšie nespoznal. A preto sa teraz nesmierne tešil, že sa mu konečne k tomu naskytla príležitosť a sa stretne s jedným  z nich, a to dokonca s najvyšším alexandrijským…

Trump ponúkol Assangeovi milosť výmenou za zdroje uniknutých emailov

0 icon

Londýn 19. septembra 2020 (TASR/HSP/Foto:SITA/AP-Andrew Harnik, Frank Augstein, TASR/PA/AP-John Stillwell)   Advokátka zakladateľa webovej stránky WikiLeaks v piatok na londýnskym súde uviedla, že jej klient Julian Assange dostal od USA ponuku, ktorá by bola prospešná pre obe strany - ak Assange odhalí zdroj uniknutých údajov Demokratického národného výboru (DNC) spred…

Hranice na západe sú otvorené, aj napriek Lukašenkovej hrozbe

0 icon

Kyjev 18. septembra 2020 (SITA/AP/HSP/Foto:SITA/AP/TUT)   Hranice Bieloruska s Poľskom a Litvou zostali v piatok otvorené, a to aj napriek tomu, že tamojší prezident Alexander Lukašenko vyhlásil, že ich zatvoria, pretože susedné krajiny podnecujú protesty proti jeho vláde. Bieloruská pohraničná služba informovala, že všetky hraničné priechody sú otvorené, kontroly a…

Dvojica, ktorá chcela uplácať štátneho tajomníka, bude stíhaná väzobne

0 icon

Bratislava 18. septembra 2020 (TASR/HSP/Foto:TASR-Jaroslav Novák)   Dvojica osôb, ktorá sa snažila podplatiť štátneho tajomníka Ministerstva pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR Martina Fecka, bude stíhaná väzobne. Rozhodol o tom v piatok večer sudca pre prípravné konanie Špecializovaného trestného súdu (ŠTS) v Pezinku, pracovisko Banská Bystrica. TASR o tom informovala hovorkyňa…

Do nového tábora na Lesbose premiestnili už viac ako 6100 migrantov

0 icon

Atény 18. septembra 2020 (TASR/HSP/Foto:SITA/AP-Petros Giannakouris)   Grécke úrady premiestnili už 6100 migrantov do stanového tábora na ostrove Lesbos. Ochorenie COVID-19 potvrdili u 187 z nich, informovala v piatok agentúra AP Polícia v piatok do nového tábora presunula ďalších viac ako 1000 migrantov, ktorí sú bez domova od minulotýždňového požiaru…

Tajná služba Juhoafrickej republiky nemá dôkazy o iránskom atentáte na americkú vyslankyňu

0 icon

Johannesburg 18. septembra 2020 (TASR/HSP/Foto:DIRCO South Africa Twitter)   Tajná služba Juhoafrickej republiky (JAR) v piatok oznámila, že nemá dôkazy o plánovaní atentátu na americkú veľvyslankyňu v Pretórii Lanu Marksovú zo strany Iránu. Informovala o tom agentúra AFP "Informácie, ktoré máme v súčasnosti, nie sú dostatočné na podporenie tvrdenia, že…

Blog - redakcia Hlavných správ nezodpovedá za obsah blogerských príspevkov

Štefan Harabin

Je, alebo nie je aj Fico riadený ambasádou USA?

0icon

Fico len nedávno hlasoval v parlamente za vyslanie slovenských vojakov na ruské hranice. Uvádzam v tejto spojitosti na ilustráciu ďalšie nesporné Ficove zrádzania záujmov Slovenska v praxi: https://www.infovojna.sk/article/parlament-odsuhlasil-pritomnost-americkych-vojakov-na-slovensku-za-hlasovali-aj-poslanci-ficovho-smeru-sd-a-pellegriniho-hlasu-sd https://www.youtube.com/watch?v=wBq4Y7HvfMY&t=1s https://www.youtube.com/watch?v=Vk

Peter Švec

Ako sme zachránili leteckú školu a zabránili plánovanej likvidácii? 8. časť seriálu.

0icon

Pokračujem v publikovaní série blogov, ktorých zámerom je prispieť do eliminácie nepodloženého a nemúdreho sebapodceňovania malých národov a odstránenia šírenia klamstiev, neraz manipulácie. V procese preformátovania systému formovania dôstojníkov pred spustením profesionalizácie, bolo nutné doriešiť a často vymyslieť spôsob výcviku a prípravy niektorých skupín úzkych špecialistov, ktorí boli dovtedy pripravovaní „zdedeným“ spôsobom. Celý balík problémov…

Peter Lipták

Obráťte sa na svojho praktického lekára so žiadosťou o pomoc

0icon

Ak trpíte Vy, Vaše deti, rodičia, starí rodičia zdravotnými následkami z nosenia rúška obráťte sa na svojho praktického lekára a požiadajte ho o vystavenie potvrdenia.

Gabriel Dragon

Monopoly pre dospelých - Srbsko III - Slovenský preklad Washingtonskej dohody Srbska a Kosova

0icon

Po nedávnych rokovaniach srbského prezidenta Alexandra Vučiča, kosovského Hotiho a amerického prezidenta Donalda Trumpa vo Washingtone, sa situácia vo vzťahoch Srbsko-Kosovo dostáva do inej roviny. Dohoda, ktorá bola srbskej a kosovskej strane predložená prináša posun skôr v hospodárskych otázkach a po podrobnejšom preštudovaní je výhodnejšia pre Srbsko /ak neberieme do úvahy, že toto…

Boris Mesár

Obrovský podvod: Svetová banka už v roku 2018 evidovala testy na COVID-19

0icon

Je súčasná pandémia výsledkom náhodného objavenia sa nového koronavírusu alebo ide o riadenú akciu, ktorá bola naplánovaná už dlho vopred a terajšie udalosti sa už len odvíjajú od tohto plánu? Táto otázka sa mnohým môže zdať ako pravá nefalšovaná konšpiračná teória. No namiesto dohadov a hypotéz sa poďme teraz pozrieť…

icon TOP ZA 7 DNÍ Z BLOGU

TopDesať

10+ dôkazov, že ľudská hlúposť naozaj nepozná hranice

0 icon

Všetci máme tie okamihy, kedy sa náš rozum s logikou vyberú na spoločnú dovolenku. Výsledkom je krátkodobá debilita, ktorú si ale väčšinou rýchlo uvedomíme a robíme veci tak, ako by sa mali. No tento dočasný stav nie je to isté, čo permanentná ľudská hlúposť.  Einstein mal pravdu. Už sme to poznamenali…

8 potravín, ktoré majú naozaj pozitívny vplyv na tvoje zdravie!

0 icon

V dnešnej dobe sa medicína rozvíja naozaj veľmi rýchlo. Lieky na všetky možné choroby máme k dispozícii v rôznych formách prípadne aj príchutiach. Kedykoľvek čelíme zdravotným problémom, rozmýšľame, aké kapsule by bolo najvhodnejšie užiť. Nech sme čím skôr fit! So zdravím sa však spájajú aj potraviny ako špenát, cesnak či banány.…

Svet a konšpirácie - 2. časť

0 icon

Čo sú vlastne tie konšpiračné teórie? V rámci druhej časti článku sa spoločne pozrieme na konšpiračné teórie trochu z iného uhla. Samotné slovo konšpirácia pochádza z latinského slova conspirare, čo doslova znamená „dýchať spolu“. V skutočnosti to označuje dvoch alebo viac ľudí, ktorí spriadajú plány, o ktorých nikomu inému nehovoria. Takýto plán mohol byť teoreticky…

Hlboké fotografie, ktoré ťa prinútia zamyslieť sa

0 icon

Aj bežná fotografia ťa niekedy môže vyviesť z rovnováhy a prinútiť ťa pozrieť sa na veci z iného uhla pohľadu. Pretože s okolitými situáciami zaobchádzame ako s bežnými udalosťami, neprikladáme im väčšiu váhu a neuvedomujeme si ich dôležitosť pre náš život. Často považujeme našu prácu za nudnú a za zlé počasie…

TOP10: Zdravotné triky, ktoré neuveriteľne zlepšia tvoj život!

0 icon

Na rozdiel od všeobecného presvedčenia, pitie kávy spôsobuje spavosť. Aj napriek tomu, že existuje veľa známych zdravotných trikov, mnohé triky sú stále relatívne neznáme a na prvý pohľad sa zdajú neúčinné. Aby bol tvoj život úžasný, zozbierali sme pre vás tieto menej známe triky v dnešnom príspevku. Niektoré sa môžu zdať neuveriteľné,…

Vo svete IT

Môže byť Venuša lepšou planétou na kolonizáciu, ako Mars?

0 icon

Dnes sa často spomína cesta prvých ľudí na Mars. Pre americkú vesmírnu agentúru NASA bude táto výprava, po misii Artemis, ďalším veľkým míľnikom. Svoje plány má aj šéf súkromnej vesmírnej spoločnosti SpaceX, Elon Musk, ktorý sníva o kolonizácii červenej planéty, pomocou svojej novej rakety, Starship. Zatiaľ čo sa všetky oči upierajú…

Špičkový 2K dron ZLRC Beast SG906 s lákavou cenovkou dýcha na krk aj násobne drahším konkurentom

0 icon

Chceš sa konečne ponoriť do sveta dronov a záberov z vtáčej perspektívy, no nevieš, aký dron by bol vhodný pre úplného začiatočníka? Ak pokukávaš po stroji, ktorý by však nebol iba na nácvik letu, ale zároveň by zvládol natočiť aj naozaj úchvatné zábery v 2K rozlíšení (4K rozlíšenie fotografií), určite…

Mohli by planéty, vhodné na život, existovať aj v blízkosti bielych trpaslíkov?

0 icon

Môžu nám mŕtve hviezdy pomôcť v pátraní po mimozemskom živote? Výskumníci z Cornell University predpokladajú, že pozorovaním planét, prechádzajúcich popred bielych trpaslíkov, môžu získať veľa cenných informácií a možno aj nájsť stopy života. „Ak sa v okolí bielych trpaslíkov nachádzajú skalnaté planéty, už za pár rokov by sme mohli na…

Donald Trump „vyhral“. Aplikácie WeChat a TikTok zmiznú z obchodov už 20. septembra

0 icon

Po dlhých týždňoch nejasností ohľadom predaja aspoň časti aplikácie TikTok jednej z amerických spoločností sa konečne dostávame do veľkého finále. To nakoniec nebude také veľkolepé, ako si možno niektorí z administratívy Donalda Trumpa mysleli. Dohoda medzi americkou a čínskou stranou totižto nakoniec uzatvorená nebola, čo znamená definitívnu stopku pre aplikácie…

Ktoré Xiaomi a Redmi telefóny dostanú Android 11, a ktoré zas nie? Tu je ich veľký zoznam!

0 icon

Nie tak dávno sme vám priniesli prehľad vybraných smartfónov, ktoré v nedávnej minulosti pribudli do zoznamu zariadení, pre ktoré je MIUI 12 poslednou nadstavbou, ktorú dostanú. Ako je to však s Androidom 11? Nuž, zoznam zariadení je výrazne obšírnejší, čo nepoteší pravdepodobne nikoho. Na druhej strane však treba povedať, že aj…

Armádny Magazín

Politológ Satanovskij: Krym v očiach USA už bol vojenskou základňou NATO

0 icon

Rusko, 19. september 2020 (AM) - Nedávno si americké úrady mädlili ruky v očakávaní, ako „berú Rusko pod krk“ a v ich očiach bol Krym už základňou NATO, ale plány amerického vedenia boli zničené rozhodnou reakciou Moskvy. Toto stanovisko týkajúce sa vzťahov medzi oboma krajinami vyslovil vedec a ekonóm Jevgenij Satanovskij -…

Osvedčené nemecké samopaly Heckler & Koch neuspeli v domácom tendri - vyhral východonemecký Haenel

0 icon

Nemecko, 19. september 2020 (AM) - Prekvapivým krokom je, že Nemecko plánuje vyradiť svoju pušku Heckler & Koch G36 v prospech novej zbrane od menej známeho miestneho výrobcu C.G. Haenel. Rozhodnutie o budúcej útočnej puške zverejnilo 14. septembra 2020 nemecké ministerstvo obrany počas rokovania v berlínskom federálnom parlamente.   Zbraňou

Rusko zvyšuje počet vojsk na dôležitých východných smeroch - nacvičujú aj mobilizáciu ako vo vojnovej dobe

0 icon

Rusko, 18. september 2020 (AM) - Rusko zvyšuje počet vojakov na obzvlášť dôležitých smeroch na východe krajiny, vyhlásil minister obrany RF, armádny generál Sergej Šojgu na zasadnutí ministerského kolégia.   Rokovanie kolégia sa začalo prerokovaním splnenia

Spojené úsilie NATO proti ruskému cvičeniu Kaukaz 2020 - chcú nacvičovať vpád do Ruska?

0 icon

Česko, 18. september 2020 (AM, Sputnik) - 950 vojakov z Česka, Estónska, Talianska, USA, Lotyšska, Poľska, Francúzska, Slovenska a Maďarska dorazilo na vojenské cvičenie NATO Tobruq Legacy 2020, na ktorom budú vykonávať bojové akcie pod spoločným velením systémov protivzdušnej obrany Patriot, SAMP / T, Avenger, Mistral,

"Počúval som, ako chodia v starých roztrhaných uniformách" - armáda nakupuje výstroj za 17 mil. eur

0 icon

Slovensko, 18. september 2020 (AM, MO SR) - Ministerstvo obrany SR doposiaľ zazmluvnilo pre príslušníkov Ozbrojených síl SR výstrojné súčiastky v hodnote viac ako 12 miliónov eur, pričom do konca tohto roka plánuje zazmluvniť a dodať ďalšie v sume viac ako 5 miliónov eur. Súčasné vedenie rezortu obrany tak reagovalo na nevyhnutnú potrebu zabezpečiť…

Svetlo sveta

Na sviatok Sedembolestnej sa u nás začína 40-dňová pôstna reťaz za kňazov

0 icon

Na Slovensku sa v utorok – od sviatku Sedembolestnej Panny Márie – začína opäť 40-dňová pôstna reťaz za kňazov. “Bude to výnimočný ročník, lebo súčasne sme sa podujali zorganizovať aj putovanie relikvie neporušeného srdca veľkého svätca Jána Vianneya. Vyprosovať milosti pre kňazov s ich najväčším patrónom, arským farárom, bude iste mimoriadna…

14.9. Sviatok Povýšenia sv. Kríža

0 icon

Sviatok povýšenia sv. Kríža je sviatkom úcty ku krížu, na ktorom bol ukrižovaný Ježiš Kristus. Bol zavedený po tom, ako sv. Helena, manželka cisára Konštantína, začala hľadať a aj našla ostatky sv. Kríža na Kalvárii v Jeruzaleme. Pod kalváriou, ktorá bola miestom ukrižovávania sa nachádzalo veľa driev, ktoré rímski vojaci…

Arcibiskup Fulton Sheen: Pád a návrat Šimona Petra

0 icon

Šimon Peter je najmilovanejšou postavou Nového zákona. V charaktere svätého Petra sa stretajú dve podstaty. Jedná je tá svätá, ktorú dostal od Boha a druhá je tá ľudská, ktorú dostal od svojich rodičov. Poznáme príbeh, ako Ježiš Kristus pri stretnutí so Šimonom mení jeho identitu tým, že mu zmení meno…

Prečo mal Páter Pio stigmy?

0 icon

Jeden z najväčších svätcov modernej doby, páter Pio, je známy nielen ako muž modlitby, zázrakov a hlbokej nábožnosti, ale vonkajší znak jeho svätosti sa prejavil viditeľnými stigmami na tých častiach tela, ktoré človek spôsobil pri ukrižovaní Ježišovi. Vo víziach svätej Kataríny Emmerichovej sme našli opis, že okrem známych piatich rán…

Po kázni Kuffu bude musieť vystúpiť vždy Havran

0 icon

Licenčná rady udelila televízii TV Lux sankciu za to, že na Trnavskej novéne pri kázni otca Mariána Kuffu „nezabezpečila informačnú všestrannosť a názorovú pluralitu v primeranom rozsahu a v relevantnej časovej nadväznosti.“ Toto rozhodnutie je najväčším útokom na náboženské slobody na Slovensku od roku 1989 a som presvedčený, že pošliapava ústavné…

icon FOTO DŇA