Tlačová konferencia Kresťanskej únie. História sa žiaľ opakuje

Bratislava 22. januára 2020 (HSP/Foto:SITA-Martin Medňanský)

 

Na tlačovej konferencii vystúpila predsedkyňa KÚ Záborská, poslanec NR SR Vašečka a P. Mareta, ktorí prezentovali pred voľbami svoju stranu KÚ a seba ako kresťanských politikov, ktorých cieľom je ochrana života nenarodených

Na snímke zľava člen strany Peter Maretta, predsedníčka strany Anna Záborská a poslanec NR SR a člen strany Richard Vašečka

Samotná Záborská, ktorá je v povedomí slovenských voličov vnímaná ako bojovníčka za život, vyhlásila, že sa chcú v politike zamerať aj na tému obrany života. Potencionálni voliči by si mali overiť ako Záborská bojovala na slovenskej politickej scéne ako poslankyňa v NR SR za ochranu života. Totiž je politickým paradoxom, že keď bola Záborská poslankyňou NR SR (1998 – 2002, 2002 –2004, po roku 2004 nastúpila ako poslankyňa do EP), tak nikdy nepredložila návrh zákona, ktorý by aspoň sprísnil podmienky, za ktorých je zabitie nenarodených detí na Slovensku legálne.

Je zrejmé, že tlačovka bola v čase predvolebného zápasu zameraná na oslovenie najmä katolíckych a kresťanských voličov pre stranu OĽaNO, na kandidátke ktorej sa členovia KÚ nachádzajú. Členovia KÚ, ktorí by pravdepodobne neoslovili dostatočný počet voličov, aby prekročili 5 percentnú hranicu na vstup do parlamentu, sa dohodli s OĽaNO na spoločnej kandidátke.

Vykalkulované symbiotické spojenie prospeje obom politickým stranám, keďže zvýši preferencie OĽaNO o hlasy kresťanských prívržencov KÚ, čím sa Matovič s veľkou pravdepodobnosťou definitívne vyhol potencionálnym problémom so zvoliteľnosťou.

Druhým zamýšľaný efektom kroku Záborskej a KÚ je jednoznačné roztrieštenie hlasov kresťanských voličov vo voľbách 2020, čoho výsledkom, tak ako za posledných 30 rokov bude len to, že kresťanské idei a princípy nebudú môcť byť presadené na slovenskej politickej scéne.

Záborská na tlačovej konferencii povedala, že treba mať odvahu hovoriť a písať o ochrane života, a že KÚ túto odvahu má a ten prístup KÚ je podľa nej úprimný. Podľa Záborskej je jednou z najdôležitejších tém kresťanov v politike brániť ľudský život od počatia po prirodzenú smrť, ako aj brániť rodinu založenú na manželstve muža  a ženy.

Ďalej povedala, že je úlohou kresťanov brániť práva rodičov na výchovu a vzdelávanie detí, ktoré sú v súlade s ich vlastným svedomím. Poukázala na to, že sú presvedčení, že kresťania by mali dôsledne sledovať, či v štáte je uplatnené právo na slobodu svedomia, pričom sa pomýlila v tom, že kresťania nemajú sledovať, či je toto právo niekým uplatnené, ale to, či sa uplatnenie práva na slobodu svedomia v štáte rešpektuje bez diskriminácie toho občana, ktorý si toto právo uplatnil. Tu treba poznamenať, že toto právo patrí k základným právam človeka.

Podľa nej by štát mal chrániť právo na život bez diskriminácie a KÚ presadzuje ochranu a obranu života každého človeka. Vychádza pritom z ústavy SR, že ľudia sú slobodní a rovní v dôstojnosti a právach, pričom tento princíp KÚ vyznáva a presadzuje.

Prihlásila sa k Pochodu za život a k jeho odkazu, pričom poukázala na desaťtisíce ľudí, ktorí žiadali rešpektovanie života nenarodených detí. Ich hlas po rokoch doteraz nebol podľa nej vypočutý a KÚ sa podľa nej pripája k tomuto hlasu a chcú to robiť v domácej aj v zahraničnej politike. Pred Slovenskom stoja výzvy aj v tejto oblasti, ochrany života nenarodených detí a KÚ nechce, aby nenarodené deti boli  v tomto štáte diskriminované.

Podľa Záborskej urobia všetko pre to, aby sa z nich nestal tovar, o ktorom sa rozhoduje v nejakej dohode, a chcú, aby umelý potrat, ukončenie života nenarodeného dieťaťa, bol pomenovaný tak, ako to v skutočnosti je. Volala aj po vyjasnení pojmov. Vymenovala mnohé problémy, ktoré s dôstojnosťou človeka súvisia, kde na prvom mieste poukázala na umelé ukončenie tehotenstva, umelé oplodnenie, zmrazené  embryá (eugenickú pred implantačnú diagnostiku), kde sa na základe základe tejto diagnostiky ľudské embryá pozbavujú života alebo používajú na výskumy.

Povedala, že sú za to aby liečila neplodnosť manželských párov alebo partnerských párov, čo určite vyvolalo určite pochybnosti, koho tým myslela (muža a ženu, ktorí nežijú v manželstve ale nadivoko), pričom zdôraznila, že má ísť o skutočnú liečbu neplodnosti. Poukázala aj na abortívne prípravky, ktoré sú predpisované alebo voľne predajné, čo rovnako považuje za problematické.

V politike KÚ budú, podľa Záborskej, venovať pozornosť aj potrebám starých, chorých, núdznych, pacientov, ktorí denne čakajú na ošetrenie, a mnohí predčasne zomierajú, lebo starostlivosť nie je dostatočná. Konštatovala, že v KÚ majú pripravené konkrétne kroky, budú hľadať spojencov, nechcú spolitizovať túto tému, nechcú z nej vytĺkať politický kapitál, ale myslia si, že je to dôležitá téma, ktorá nemôže byť opomenutá.

Po nej sa ujal slova poslanec Vašečka, ktorý v tomto volebnom období tiež predložil sprísňujúci návrh potratovej legislatívy. Na úvod povedal, že potraty nie sú ich jedinou témou pričom sa pochválil počtom predložených návrhov. U nich je podľa neho istota, že nebudú mlčať, pričom povedal, že i v tomto volebnom období chceli obmedziť potraty bez uvedenia vážneho dôvodu, ktoré podľa neho tvoria 80 percent umelých potratov na Slovensku (5 až 6 tisíc detí).

Konštatoval, že my veríme v posvätnosť ľudského života a sľúbil, že budeme robiť ďalšie potrebné a súbežné kroky, budeme sa snažiť predchádzať potratom z donútenia, zlepšiť poučenie pred potratom, predĺžiť dobu na rozhodnutie matky na 96 hodín, zrušenie financovanie umelého oplodnenia z verejných zdrojov, podporiť liečbu neplodnosti, zabrániť surogátnemu materstvu a obchodovaniu s deťmi, poukázal na postkoitálne prípravky a presadenie výdaja takýchto preparátov na lekársky predpis.

Vašečka spomenul vyhlásenie matky, aby otec vedel, že matka chce ísť na potrat, čo dá vnímať ako trochu naivný pohľad. Väčšinou sú to práve nezodpovední otcovia detí, ktorí vyvíjajú psychický nátlak na matky, aby zabili svoje dieťa, lebo nechcú prevziať rodičovskú (otcovskú) zodpovednosť za tieto deti, ktoré sú výsledkom ich vlastného nezodpovedného správania v sexuálnej rovine.

Podľa Vašečku zdravotné dôvody musia byť preukázané, čo evokuje otázku, či je vražda nenarodeného dieťaťa v týchto prípadoch už v poriadku? Ak je Vašečka kresťan, tak by mal vedieť, že jediným prípadom, kedy je možné „súhlasiť“ s umelým potratom, spôsobeným človekom, je prípad, kedy je život matky reálne ohrozený (počas tehotenstva) a umelý potrat je len vedľajším a nechceným (nezamýšľaným) efektom lekárskej ingerencie zacielenej na záchranu života matky, kde nie je možné zachrániť oba životy, ale len jeden. Tu chce lekársky kolektív zachrániť oba životy (matka a nenarodené dieťa), ale vzhľadom na medicínsku realitu a poznanie (stav lekárskej vedy) to z objektívnych príčin nie je možné, ale dá sa zachrániť aspoň život matky. Tieto prípady sú však výnimočné ale sú. Vašečka spomenul i možnosť utajeného pôrodu a zákaz reklamy na potrat, a v závere spomenul význam rodiny a manželstva. Na záver sa pochválil čo všetko robí v prospech manželstva a rodiny a že štát má inštitucionálne pomáhať v tejto sfére.

Maretta sa nesmelo rozhovoril o vlastnej angažovanosti a činnosti pre pomoc rodinám a manželstvám, ohľadne potratov a predchádzaní takýmto situáciám. Toto chce premietnuť do podpory a pomoci štátu v zložitých situáciách, pričom povedal, že sa KÚ stotožňuje s takouto pomocou a že podporuje tieto hodnoty a aktivity.

Treba povedať, že prezentované posolstvo KÚ – ochrany života, manželstva a rodiny je jednoznačne pozitívne, len je otázkou, ako to chcú zrealizovať v politike v ideologicky pestrom až protikladnom spektre, ktorým je OĽaNO alebo v koalíciách, ktoré sa črtajú po voľbách. Je zrejmé, že nič z toho nedokážu presadiť, lebo oni sami za budúcich možných partnerov po voľbách označujú idologických protivníkov v týchto otázkach. Čiže PS/Spolu, SAS, Za ľudí atď., čo znamená, že im vlastne v skutočnosti nejde o tieto hodnoty, ktoré tak verejne prezentujú.

Je teda otázkou prečo označujú za svojich potencionálnych spojencov tých, ktorí sú hodnotovo a ideologicky protipólom toho, čo o sebe v KÚ vyhlasujú? Len naivný človek môže hľadať spojencov v týchto dôležitých principiálnych otázkach hodnôt tam, kde je jasné prítomné opačné hodnotové stanovisko, pričom je tu aj skrytá možnosť, že nejde až tak o hodnoty ale o niečo úplne iné.

A to iné, sa ukáže až po voľbách a mnohí kresťanskí voliči KÚ budú prekvapení komu dali svoj hlas, lebo toto je stará šablóna, podľa ktorej postupovalo KDH (Záborská bola členom a poslankyňou za KDH) uplynulých 30 rokov: vždy boli dôležitejšie iné problémy a „kresťanské hodnoty“, ako tie, ktoré o sebe verejne deklarovali, aby získali hlasy kresťanských voličov.

Lenže mnohí naivní voliči KDH už prekukli KDH alebo už vymreli, a tak je tu len jedna otázka: koľko naivných kresťanských voličov, ktorí uvažujú voliť KÚ na spoločnej kandidátke s hodnotovo inými stranami a kandidátmi OĽaNO, zostalo, a koľkí sa opäť nechajú oklamať?

René Balák

 

Pošlite nám tip

Odporúčame

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

PODKASTY

 Odoberať kanál

NAJČÍTANEJŠIE

NAJNOVŠIE

TOP ZA 7 DNÍ Z BLOGU

NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

POČASIE NA DNES

FOTO DŇA

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali

Vybrali sme

Najviac cien Emmy získali seriály Koruna, Dámsky gambit a Ted Lasso

0 icon

Los Angeles 20. septembra 2021 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP-Television Academy via AP)   Komediálny seriál Ted Lasso a dramatický seriál Koruna sa stali v nedeľu večer v Los Angeles víťazmi 73. ročníka odovzdávania amerických televíznych cien Emmy Pokračoval tak trend z predchádzajúcich rokov, v rámci ktorého sa v televíznom sektore presadzujú streamovacie platformy,…

Tretia vlna zatiaľ nevracia do fabrík testovanie

0 icon

Bratislava 20. septembra 2021 (SITA/HSP/Foto:TASR-Ján Krošlák)   Či a akým spôsobom sa v súvislosti s výrazným nástupom tretej vlny pandémie koronavírusu vráti testovanie do slovenských fabrík je zatiaľ nejasné. Vláda totiž ešte v auguste zrušila manuál na testovanie zamestnancov v prevádzkach podnikov Ten predložilo Ministerstvo hospodárstva SR ako reakciu na…

Lipšic či Hrubala majú v novej Hegerovej komisii obnovovať dôveru v právny štát

0 icon

Bratislava 20. septembra 2021 (HSP/Foto:Facebook)   Premiér Eduard Heger a šéf OĽaNO Igor Matovič sa po tom, čo Úrad inšpekčnej služby obvinil štyroch kontroverzných vyšetrovateľov NAKA z marenia spravodlivosti a zneužitia právomocí verejných činiteľov, rozhodli zriadiť špeciálnu komisiu, ktorá má zrejme za úlohu vymyslieť, ako oslabiť generálnu prokuratúru pod vedením…

Lipšicove stádo aktivizuje svoju úderku. Nervozita rastie

0 icon

Bratislava 20. septembra 2021 (HSP/Foto:TASR-Pavel Neubauer)   Pocit nedotknuteľnosti sa stráca Príchodom Lipšica na pozíciu špeciálneho prokurátora mala byť zabezpečená ochrana pre všetkých vyšetrovateľov a prokurátorov, ktorí sa rozhodli za každú cenu a všetkými dostupnými prostriedkami stíhať všetkých, ktorých chce zavrieť matovičovo – hegerovská mafia ovládajúca Slovensko dnešných dní. Vďaka…

Ministerstvo školstva chce ratifikovať dohovor UNESCO o uznávaní kvalifikácií vo vysokoškolskom vzdelávaní

0 icon

Bratislava 20. septembra 2021 (TASR/HSP/Foto:TASR-Jaroslav Novák)   Ministerstvo školstva, vedy, výskumu a športu (MŠVVaŠ) SR navrhuje ratifikovať Globálny dohovor UNESCO o uznávaní kvalifikácií týkajúcich sa vysokoškolského vzdelávania. Vyplýva to z materiálu z dielne rezortu školstva, ktorý je predložený v medzirezortnom pripomienkovom konaní Cieľom dohovoru je zvýšiť celosvetovú mobilitu študentov a…

A už se perou!

0 icon

Bratislava 20. septembra 2021 (HSP/Foto:TASR/AP-Hadi Mizban, TASR/AP-Jens Schlueter/Pool, TASR/AP-Savitskiy Vadim/Russian Defense Ministry Press Service)   Týmto citátom z pokleslej českej komédie Slunce, seno a pár facek by sme asi najlepšie mohli okomentovať správanie našich najoddanejších partnerov v „obrannom“ pakte NATO, ktorí by brata v zbroji nezradili za nič na svete…

Ďalšie faux pas Remišovej v priamom prenose. Pozrite si, aká DPH je podľa nej aktuálne na Slovensku

0 icon

Bratislava 20. septembra 2021 (HSP/Foto:Screenshot TV Markíza)   Vicepremiérka, ministerka investícii a predsedníčka rozpadávajúcej sa strany Za ľudí Veronika Remišová vo včerajšej diskusnej relácii TV Markíza Na telo nevedela správne odpovedať, akú daň z pridanej hodnoty (DPH) je aktuálne v platnosti v Slovenskej republike. Podpredsedníčka vlády Remišová včera zostala zaskočená…

Od pondelka sú bordové ďalšie tri okresy, 27 je červených. Režim na hraniciach sa uvoľňuje. Prísnejšie podmienky platia pre hromadné podujatia

0 icon

Bratislava 20. septembra 2021 AKTUALIZOVANÉ (TASR/HSP/Foto:Facebook MZ SR, TASR-František Iván, Jakub Kotian, Pixabay, Wikimedia)   Od pondelka sú podľa COVID automatu v druhom stupni ohrozenia (bordová fáza) ďalšie tri okresy. Okres Bardejov je bordový už od piatka (17. 9.).  V prvom stupni ohrozenia (červená fáza), je 27 okresov. V oranžovej farbe…

USA začali deportovať stovky Haiťanov, prichádzajúcich z Mexika

0 icon

Del Rio 20. septembra 2021 (TASR/HSP/Foto:SITA/AP-Joseph Odelyn)   Spojené štáty začali v nedeľu s deportáciou stoviek migrantov z Haiti, ktorí sa na ich územie pokúšali dostať z Mexika. Informovali o tom agentúry AFP a AP Deportácie haitských migrantov Washington dočasne pozastavil po tom, ako v auguste postihlo túto karibskú krajinu…

V utečeneckom tábore na ostrove Samos hasili požiar

0 icon

Samos 20. septembra 2021 (TASR/HSP/Foto:SITA/AP-Michael Svarnias)   Rozsiahly požiar, ktorý vypukol v nedeľu večer v tábore pre utečencov a migrantov na gréckom ostrove Samos, sa podarilo dostať pod kontrolu Približne 300 ľudí, ktorí sa v ňom v tom čase nachádzali, nebolo v ohrození, pretože požiar sa rozhorel v opustených stanoch…

Podkasty

Video Podcast

  Bratislava 23. augusta 2021 AKTUALIZOVANÉ (TASR/HSP/Foto:TASR/SZĽH-Andrej Galica)   Už iba tri dni delia slovenských hokejových reprezentantov od úvodného duelu na finálovom turnaji olympijskej kvalifikácie v Bratislave, na ktorom budú bojovať o miestenku na ZOH 2022 do Pekingu. Z kvalifikačnej D-skupiny postúpi len víťaz, takže v konkurencii Rakúska, Poľska a Bielor Nice 23. augusta 2021...

Podkast Konrád verí v postup, podľa Daňa je tím dobre poskladaný

  Bratislava 23. augusta 2021 AKTUALIZOVANÉ (TASR/HSP/Foto:TASR/SZĽH-Andrej Galica)   Už iba tri dni delia slovenských hokejových reprezentantov od úvodného duelu na finálovom turnaji olympijskej kvalifikácie v Bratislave, na ktorom budú bojovať o miestenku na ZOH 2022 do Pekingu. Z kvalifikačnej D-skupiny postúpi len víťaz, takže v konkurencii Rakúska, Poľska a Bielor Nice 23. augusta 2021...

Blog - redakcia Hlavných správ nezodpovedá za obsah blogerských príspevkov

Andrej Sablič

Budíček!!!

0icon

Motto: Slovensko sa stalo členom komisie OSN pre budovanie mieru?!

Marek Brna

Liberalizmus je potrebné regulovať

0icon

Valí sa ho na strednú Európu stále viac a viac. Západ je ním priam posadnutý. Bezbrehá sloboda priviedla západnú spoločnosť k šialenostiam ako je priam propagácia transgender komunity, morálne zdecimovaná mládež, ktorej hlavnou starosťou bude pomaly len správne namiešanie fentanylu. Drogy sa komunisti správne snažili všemožne obmedziť, takisto pornografiu či…

René Pavlík

Opona

0icon

Bitka o právo Už viacej ako jeden a pol roka, namiesto serióznej správy štátu  sledujeme narastajúcu búrku v parlamente, v polícii, v správe štátu. Nakoľko vláda je v rukách politikov, a tí majú moc úmernú svojej schopnosti oklamať voličov, dospela situácia tak ďaleko, že nikto neverí nikomu. Z búrky, vplyvom globálneho…

Ladislav Hvižďák

Nočný strážca

0icon

Na webovej stránke Paul Craig Robertsa , ktorý ako už väčšina z čitateľov vie, bol v administratíve prezidenta Reagana , ktorý vládol v 80 – tých rokoch minulého storočia v USA,  ako námestník ministra financií a písal a píše do viacerých amerických denníkov, vyšiel krátky článoček, ktorý sa trefne hodí do…

Jozef Slávik

451° Fahrenheita ...

0icon

Ide o rovnomenný román od spisovateľa Raymonda Bradburyho z roku 1953, v ktorom popisuje súboj medzi antiutopistickou spoločnosťou, kde víťazí technokratická a povrchná kultúra médií nad vzdelanou spoločnosťou, ktorá uznáva hodnotu kníh. tento román bol aj úspešne sfilmovaný. Vo veľkom je tento román podobný aj súčasnému dianiu nielen vo svete,…

TOP ZA 7 DNÍ Z BLOGU

TopDesať

Jedenie pneumatík či laku na nechty. Toto sú tie najšialenejšie úchylky

0 icon

Úchylky sú odlišnosti, rozdielnosti či nezhody s niečim normálnym. Ide o určité vybočenie z toho, čo ľudia pokladajú za normálne. Každý z nás občas vyčnieva z davu. U týchto ľudí však ide o niečo extrémne. TOP10 ti predstaví ďalších 5 ľudí, ktorých úchylky sú neuveriteľné!   5. Jedenie obrúskov do…

Rontgenové oči či dokonalá pamäť? Toto je 10 ľudí, ktorých kuriozita nemá hraníc

0 icon

Keď sa ti tvoj život zdá zvláštny, odteraz už nebude. Kuriozita týchto ľudí ťa šokuje! Muž, ktorý má navždy zdvihnutú ruku či dievča s röntgenovým videním? Že to nie je možné? Tak pozeraj... 10. Najdlhšie oficiálne mŕtva osoba, ktorá žije Lal Bihari je indický farmár a aktivista z Amily, ktorý…

6 dôležitých otázok, na ktoré nedokáže odpovedať ani veda

0 icon

Žijeme v dobe prudkého rozvoja technológií. Zdá sa nám, že na akúkoľvek otázku má veda odpoveď. No toto ani zďaleka nie je pravda. Vedci nielen, že zatiaľ nedokážu odpovedať na mnohé otázky, ale počas výskumov neustále získavajú nové údaje, ktoré vyvracajú predchádzajúce teórie a hypotézy. 1. Je realita skutočná, alebo žijeme…

Sféry vplyvu po druhej svetovej vojne

0 icon

Na konci druhej svetovej vojny prechádzala politická situácia v Európe veľkou premenou. Británia a Amerika boli spojencami Sovietskeho zväzu proti mocnostiam Osy a verejnosť cítila k Rusom značnú náklonnosť. Na jaltskej konferencii sa Stalin, Roosevelt a Churchill dohodli na „sférach vplyvu“ svojim krajín v závere vojny. Podľa podmienok tejto zmluvy spadala východná Európa do sovietskej sféry…

11 slávnych fotografií, ktoré sú v skutočnosti sfalšované

0 icon

Internet nás často prekvapuje šikovnými fotografickými manipuláciami. Niektorí používatelia sa na nich bavia, iní im slepo dôverujú. Práve preto sme našli niekoľko skvelých príkladov fotografií, ktoré spôsobili veľký rozruch po celom svete, no vysvitlo, že boli sfalšované. 1. Nominácia bez nominácie [caption id="attachment_13560" align="aligncenter" width="650"]

Armádny Magazín

V Argentíne budú mať zrejme opäť stíhacie letectvo, vybrali si JF-17 Thunder

0 icon

Argentína, 20. septembra 2021 (AM) – V 70. rokoch disponovalo Vojenské letectvo Argentíny na tú dobu jednými z najmodernejších bojových lietadiel, mali: záchytné stíhačky Mirage III, stíhačky IAI Dagger (izraelská verzia francúzskej stíhačky Dassault Mirage V), b

Otca Iránskeho jadrového programu zabil izraelský Mossad pomocou diaľkovo ovládanému guľometu

0 icon

Izrael, 20.september 2021 (AM) – Podľa medializovaných informácií denníka New York Times, otca iránskeho jadrového programu“ Mohsena Fakhrizadeha zlikvidoval robot s hmotnosťou tony, ktorý zostavil M

Saudská Arábia sa začína obzerať po ruských protilietadlových systémoch

0 icon

Saudská Arábia, 20.september 2021 (AM) – Spojené štáty stiahli svoje protilietadlové systémy THAAD a Patriot zo Saudskej Arábie, ale „sväté miesto nie je nikdy prázdne“, píšu britské noviny Al Arab.   Spojené štáty sa rozhodli stiahnuť svoje protiletecké systémy z územia Saudskej Arábie s vysvetlením, že ich poče

Srbsko pripravuje nový obrnený transportér Lazanski. Pomenovaný po veľvyslancovi v Rusku

0 icon

Srbsko, 20.september 2021 (AM) – Obrnený transportér Lazanski bude vyrábať srbská štátna obranná spoločnosť Yugoimport SDPR. Bude vyprojektovaný na základe najnovšieho srbského kolesového obrneného transportéra Lazar 3, jeho modifikácia bude vybavená kanónom pre delostrelecký granát kalibru 30x173 mm.   https://www.

Bašta: Nový vojenský pakt zmení svetovú históriu. Európu čaká transformácia do ázijského polostrova

0 icon

Česko, 19.september 2021 (AM, Sputnik) – Český diplomat Jaroslav Bašta v koment

Svetlo sveta

Pastiersky list KBS pri príležitosti návštevy pápeža Františka na Slovensku

0 icon

Pri príležitosti blížiacej sa návštevy Svätého Otca na Slovensku prinášame pastiersky list slovenských biskupov. List prinášame v plnom znení. _______ Drahí bratia a sestry, viac ako rok je naša spoločnosť poznačená pandémiou, ktorá priniesla strach do všetkých oblastí života. Akosi podvedome sme si hovorili: kedy už konečne príde nejaká dobrá správa;…

Biskupi rozhodli o zrušení dišpenzu od povinnosti účasti na bohoslužbách

0 icon

Na 99. plenárnom zasadaní KBS v Badíne sa v dňoch 15. a 16. júna 2021 zúčastnili všetci slovenskí katolícki biskupi, členovia KBS. V rámci zasadania zvolili na nasledujúce obdobie 5 rokov generálneho sekretára KBS. Stal sa ním banskobystrický biskup Mons. Marián Chovanec. Za predsedu Liturgickej komisie bol zvolený rožňavský biskup Mons.…

Ako dlho je po prijatí Eucharistie prítomný Kristus v človeku?

0 icon

Eucharistia je najväčším pokladom Katolíckej Cirkvi. Ježiš pod spôsobom chleba je prítomný v Eucharistii a to svojím telom, dušou a božstvom. Prítomnosť Krista v Eucharistii nekončí v momente nášho prijatia, ale pretrváva do chvíle, kedy sa rozpustí posledná čiastočka konsekrovaného chleba. Ako príklad si môžeme uviesť príhodu zo života svätého…

Sv. Ján Nepomucký – mučeník spovedného tajomstva

0 icon

Ján z Pomuku sa narodil niekedy okolo roku 1340, v dedinke Pomuk.  Na mieste, kde dnes stojí barokový kostol sv. Jána Nepomuckého, stál podľa ústneho podania domček, kde sa Ján narodil. O jeho vzdelaní je málo známe. S istotou vieme, že študoval na pražskej univerzite. Vieme, že od roku 1369…

Medzinárodný modlitbový deň k úcte Panny Márii Matky všetkých národov

0 icon

The post Medzinárodný modlitbový deň k úcte Panny Márii Matky všetkých národov appeared first on Svetlo Sveta.

FOTO DŇA

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali