Po týždňoch rokovaní, ktoré boli poznačené hrozbami politických útokov a rezignácií, sa strany talianskej koaličnej vlády v stredu konečne dohodli na schválení dočasných zmien povolení pre pracovníkov v poľnohospodárstve a domácich opatrovateľov.
Hovorca talianskeho ministerstva vnútra Dino Martirano povedal, že zahraniční uchádzači v oblasti poľnohospodárstva a práce v domácnosti, ktorí sú od novembra bez povolenia na pobyt, budú môcť požiadať o zamestnanie.
Podľa vyhlášky zverejnenej v stredu budú nové povolenia na pobyt platné šesť mesiacov. Cieľom zmien je aj legalizácia nelegálnej práce na farmách a v domácnostiach.
Martinaro uviedol, že zamestnávatelia, ktorí nepravidelne najímali zahraničných, alebo talianskych pracovníkov v týchto odvetviach, by tiež mohli požiadať o reguláciu svojich zamestnancov uzatvorením pracovnej zmluvy na dobu určitú.
“Dosiahli sme dôležitý výsledok,” uviedol premiér Giuseppe Conte na tlačovej konferencii po schôdzi kabinetu.
Amnestia bola tlačená poľnohospodárskymi združeniami v Taliansku, ktoré hľadali zamestnancov, aby vyplnili medzeru, ktorú zanechalo najmenej 200 000 sezónnych robotníkov, väčšinou z krajín východnej Európy, ktorí uviazli vo svojich krajinách v dôsledku cestovných obmedzení súvisiacich s koronavírusmi.
Podľa talianskeho popredného poľnohospodárskeho zväzu Coldiretti hrozí Taliansku strata 25 percent úrody.
Z amnestie sa však netešia len poľnohospodári, ale hlavne mimovládne organizácie zastávajúce práva ilegálnych migrantov.
„Dokázali sme to!”, povedal po odhalení amnestie Jean-Rene Bilongo, vedúci migračnej politiky a nerovnosti odborového zväzu farmárov CGIL-FLAI. „Tisíce migrantov žijúcich na okraji spoločnosti sa teraz stanú právnickými osobami – neviditeľní sa stanú občanmi,“ povedal pre médiá
Aktivisti už dlho varovali, že v osadách, v ktorých bývajú nelegálni pracovníci, chýba prístup k tečúcej vode a hygiene a hrozí, že sa stanú hotspotmi koronavírusu.
Skupiny ľudských práv napriek povoleniu odsúdili dočasnú povahu amnestie. „Časovo obmedzená amnestia je len záplatou, absurditou, ktorá uprednostňuje výrobu pred dôstojnosťou,“ uviedol Cesare Fermi, riaditeľ migračných programov pre mimovládnu organizáciu INTERSOS. Fermi nazval opatrenie „stratenou šancou“ a dodal: „Ako sa zmenia podmienky pracovníkov po skončení platnosti povolenia?“
Proti amnestii sa vyslovila hlavne strana Lega vedená bývalým ministrom vnútra Matteom Salvinim.
Neskoro v stredu na Twitteri Salvini napísal: „Amnestia? Prečo by sme mali niekedy odmeniť tých ilegálnych a tých, ktorí ich zneužívajú, keď je toľko Talianov a legálnych migrantov, ktorí hľadajú prácu?“
Pandémiu postihlo Taliansko obzvlášť tvrdo. K dnešnému dňu vírus infikoval viac ako 220000 ľudí a zabil údajne takmer 31000 ľudí v celej krajine.
Conte uviedol, že stimulačný balík, ktorý ohlásili v stredu, je zameraný na pomoc podnikom a rodinám s cieľom postupne otvoriť ekonomiku krajiny. „Na tomto dekréte sme pracovali s vedomím, že krajina je vo veľkých ťažkostiach,“ povedal Conte. „Poskytuje predpoklady, aby táto fáza opätovného otvorenia mohla ponúknuť perspektívu hospodárskeho a sociálneho oživenia.
Andrea Lopatková