Žiadateľ o azyl zo Sýrie, ktorý bol zadržaný pre podozrenie z vraždy, sa priznal, že dievča zadusil, informovala prokuratúra vo Wiener Neustadt, kde došlo k tragédii. Hovorca prokuratúry, ktorého cituje Westfaelischer Anzeiger, dodal, že zločinec zatiaľ neuviedol motívy vraždy. Médiá informujú, že bol bývalým priateľom obete.
Dievča objavila jej zlomená matka, keď hľadala dcéru, ktorá sa nevrátila domov. Telo bolo nájdené pod listami a konármi v miestnom parku 13. januára.
Podľa obvinenia podozrivý, ktorý sa volá Yazan A., sa narodil v Sýrii v roku 1999, a polícia ho sledovala kvôli napadnutiu a sexuálnemu obťažovaniu 16-ročné dievčaťa, informovala Austrian Broadcasting Corporation. Uvádza sa, že obvinenie už bolo vznesené, ale proces ešte nezačal.
Aby úrady začali proces odvolania statusu azylanta u podozrivého, je k tomu potrebné právoplatné odsúdenie, informujú médiá. Rakúske zákony informujú, že iba závažné trestné činy, ako je znásilnenie, vražda alebo ozbrojená lúpeže, sú dôvody pre zrušenie statusu azylu.
Starosta mesta Klaus Schneeberger sa vyjadril k veci a povedal, že je šokovaný. Požiadal, aby všetci uchádzači o azyl, ktorí vykonali trestné činy, boli vyhostení. Dodal, že keby zločinec prišiel o svoj azyl ešte pred rokom, vražde by sa podarilo vyhnúť.