Granárium znamená v preklade z latinčiny sýpka. V minulosti slúžila na uskladňovanie vymláteného obilia a iných poľnohospodárskych produktov, neskôr ako vínna pivnica a sklad potravín a ovocia. Víno sa z Jablonova nad Turňou údajne vozilo až do Viedne. Po rekonštrukcii je dnes v priestoroch Granária reštaurácia s originálnymi a tradičnými špecialitami pre šesťdesiat osôb, atrakciou je záhrada Pieckový háj s prírodnými pieckami, kde si môžete vyskúšať upiecť domáci chlieb či koláče. Na poschodí sýpky sa dá aj prenocovať, k dispozícii je desať dvojlôžkových izieb s možnosťou prístelky.
Vínna pivnica ponúka ochutnávku kvalitných vín z Turnianskej vínnej cesty. Používa sa aj na komornejšie rodinné oslavy či firemné akcie. V dolných priestoroch sýpky je Expozícia vinohradníctva na Turnianskej vínnej ceste s historickými sudmi, lismi a ďalšími predmetmi, potrebnými k spracovaniu hrozna. V Granáriu môžete mať dokonca aj svadbu pod holým nebom. V tomto unikátnom historickom objekte s vidieckou atmosférou, ktorý nazývajú „slovenským Toskánskom“, organizujú každú jeseň výstavu, hodnotenie a ochutnávku vín z regionálnej úrody, výstavu poľovníckych trofejí, Dni vidieckych piecok i Festival vyberania desiatok z úrody s ukážkami tradičných poľnohospodárskych prác. Nechýba pečenie bio prasiatka, sušenie ovocia v piecke, pochod husárov a vystúpenie folklórnej skupiny.
Majitelia sýpky Granárium Silvia a Lórant Pápaiovci mysleli aj na deti. Nachádza sa tu centrum Rozprávkového kráľovstva slimáčika Kraska, ktorý vďaka kúzlam putuje po nádhernej krajine plnej rozprávkových bytostí – Slovenskom krase. „Do tohto projektu sa zapojilo deväť obcí – Jablonov nad Turňou, Hrušov, Silica, Silická Brezová, Plešivec, Gemerská Hôrka, Bretka, Dlhá Ves a Slavec. V Slimačom domčeku organizujeme pre deti z materských škôl a žiakov prvého stupňa základných škôl tvorivé dni v rámci jednodňových výletov a škôl v prírode. Zhotovujú rôzne predmety alebo pečú koláče a potom ich pasujeme za rytierov jablčného muštu,“ hovorí majiteľka.
Kraj v povodí rieky Turne je bohatý na vinice a ovocné stromy. Obec Jablonov nad Turňou dostala svoj názov podľa jabĺk, ktorým sa tu mimoriadne darí. Podobne ako susedné obce Silická Jablonica a Hrušov, ktorý je známy zasa pestovaním hrušiek. Nad sýpkou Granárium je malý slivkový sad, a tak okrem vín tu môžete ochutnať aj výbornú slivovicu. Ak si však chcete pozrieť fragmenty pôvodných gotických fresiek v jablonovskom Kostole Najsvätejšej trojice, odporúčame navštíviť ho pred degustáciou. Musíte totiž zvládnuť cestu po rebríku s baterkou až na chrámový pôjd.
V okolí Jablonova nad Turňou je veľa prírodných krás a historických pamiatok, ktoré sa oplatí navštíviť. Z obce sa dostanete na planinu Dolný vrch, na ktorej sa nachádza sto metrov hlboká Obrovská priepasť. V obci Hrušov môžete obdivovať Kaplnku sv. Anny, Hrušovské rybníky, neďaleko Silickej Jablonice zasa Sokoliu skalu – Zbojnícku jaskyňu. Z ďalších zaujímavostí spomeňme Vodný mlyn v Kováčovej, Husitský kostol v Lúčke, Hrhovský vodopád, Hrhovské rybníky, Zádielsku tiesňavu, Turniansky hrad, Hájske vodopády, jaskyne – Domica, Gombasecká, Krásnohorská či Ochtinská aragonitová, Gerlašské skaly pri obci Rožňavské Bystré, Prielom Muráňa, hrad Krásna Hôrka, kaštieľ Betliar… Turisti si môžu vybrať z množstva trás, vedúcich cez okolité krasové planiny. Cykloturistom je k dispozícii Cyklomagistrála Slovenský kras, ktorá je dlhá takmer dvesto kilometrov. A na skok je aj do Maďarska. Kombinovanými turistickými trasami sa dostanete do bývalej goralskej dediny Derenk (Drienky) a k zrúcanine hradu Szádvár, z vrcholov ktorého sa vám naskytne jeden z najkrajších výhľadov v maďarskom Aggteleckom krase.
(lbr)