Šéfovia štátov a vlád členských krajín EÚ spolu s lídrami krajín západného Balkánu (Albánska, Bosny a Hercegoviny, Čiernej Hory, Kosova, Severného Macedónska a Srbska) rokovali prostredníctvom videokonferencie namiesto pôvodne plánovaného summitu v Záhrebe, ktorého iniciátorom bolo chorvátske predsedníctvo v Rade EÚ.
EÚ prisľúbila, že bude aj naďalej aktívne podporovať úsilie štátov tohto regiónu v boji proti pandémii a pri zmierňovaní jej dôsledkov na tamojšiu spoločnosť a ekonomiku. Únia doteraz zmobilizovala v prospech západného Balkánu balík v hodnote 3,3 miliárd eur.
Únia ocenila odhodlanie partnerov zo západného Balkánu pokračovať v boji proti korupcii a organizovanému zločinu, v dobrej správe vecí verejných, ako aj v dodržiavaní ľudských práv, rodovej rovnosti a práv menšín.
EÚ tiež zdôraznila dôležitosť dobrých susedských vzťahov medzi krajinami západného Balkánu. Lídri EÚ v tomto smere privítali nedávne vymenovanie osobitného zástupcu EÚ pre dialóg medzi Belehradom a Prištinou, ktorým sa stal bývalý šéf slovenskej diplomacie Miroslav Lajčák.
EÚ a jej západobalkánski partneri sa zhodli aj v potrebe predchádzania a boju proti terorizmu a extrémizmu. Spolupracovať chcú aj pri potieraní obchodovania s ľuďmi, pestovaniu a pašovaniu drog či praniu špinavých peňazí a nedovolenému obchodovaniu so zbraňami.
Obe strany sa tiež zaviazali posilniť spoluprácu v boji proti dezinformáciám a hybridným aktivitám pochádzajúcim od aktérov z tretích štátov, ktoré oslabujú európsku perspektívu tohto regiónu.
V oblasti migrácie chcú lídri oboch strán pokračovať proti prevádzačstvu migrantov, kde bude kľúčová spolupráca s agentúrami EÚ Frontex, EASO a Europol. EÚ sľúbila, že bude aj naďalej podporovať zlepšovanie regionálnych prijímacích kapacít pre migrantov.