V otázke zastropovania veku odchodu do dôchodku sa názory oboch politikov líšia predovšetkým v jeho zakotvení v ústave. Sulík koalícii navrhuje zafixovanie dôchodkového veku zákonom. Dôchodkový vek sa podľa neho má zvyšovať vtedy, ak sa zvyšuje aj priemerný vek života. Fico avizoval, že pokiaľ by sa ústavný strop nepodarilo presadiť, podporí Smer-SD referendum v tejto otázke.
Robert Fico k otázke odchodu do dôchodku v RTVS poznamenal, že v súčasnosti platí právna úprava, ktorá jasne hovorí o veku odchodu do dôchodku (dôchodkový automat). “Dnes sme na úrovni niekde okolo 62 rokov a 140 dní a každý rok na základe tohto automatu sa čas predlžuje približne o 200 dní,” vysvetlil s tým, že podľa prijatej novely sa tento odchod bude zaokrúhľovať na mesiace.
“My si však uvedomujeme, že keby sme tento automat nechali pracovať ďalej, tak už dnešní tridsiatnici, štyridsiatnici by išli do dôchodku vo veku 68, 69 rokov a to sa nám zdá byť absolútne nespravodlivé. Preto prichádzame s názorom, že ak sa majú robiť zásadné zásahy do dôchodkového zabezpečenia, musí byt na to širšia dohoda,” pokračoval Fico s tým, že vláda by mohla prijať obyčajný zákon a povedať, že vek odchodu bude trebárs 64 rokov… “Ale aký to má zmysel? Príde iná vláda, zmení to a povie, napríklad, že vek odchodu bude 65 rokov. Takéto veci sa musia dávať do ústavy,” dodal Fico.
Uviedol, že je tu časť opozície, ktorá má záujem sa o tejto téme baviť. Fico vysvetlil, že opozícii dal ponuku o veku odchodu na úrovni 64 rokov, a taktiež aby boli zvýhodnené ženy, ktoré sa riadne postarali a vychovali deti. Doplnil, že aj keď návrh v prvom čítaní prešiel v parlamente ústavnou väčšinou, ak by v druhom čítaní neprešiel, strana Smer bude iniciovať referendum k danej téme.
Muži, ktorí zomreli minulý rok boli v priemere na dôchodku vyše 17 rokov a ženy vyše 26 rokov
Richard Sulík v úvode vysvetlil, že “dôchodkový vek v súčasnosti nie je nastavený tak, že sa zvyšuje.” Tento vek sa podľa jeho slov zvyšuje iba vtedy, ak ľudia v priemere žijú dlhšie. “Ak ľudia nebudú žiť dlhšie, nebude stúpať ani dôchodkový vek.”
“Fico hovorí, že nechce, aby ľudia umierali pri sústruhu, tak uvedomme si muži, ktorí zomreli minulý rok boli v priemere na dôchodku vyše 17 rokov a ženy vyše 26 rokov,” poznamenal predseda SaS a dodal, že tí muži, ktorí idú dnes do dôchodku budú pravdepodobne na penzii 19 rokov.
“Teraz neviem, pán Fico, že aký máte plán, zvýšiť to na 30 rokov?” opýtal sa Sulík, na čo reagoval redaktor, že v plnom zdraví si títo ľudia “užijú” dôchodok len asi 5 rokov. V tomto vidí Sulík ako príčinu “dezolátne zdravotníctvo”.
“Samotný dôchodkový vek nie je najväčší problém našej spoločnosti. Nie je to ani veľký problém, keď muži sú dnes na dôchodku 19 rokov a ženy 26. Tak nehovorte teraz prosím pekne, že idú umierať pri sústruhu,” zopakoval Sulík.
Dodal, že ak Smer-SD chce silou mocou vek odchodu zafixovať a dať do zákona mal by to spraviť formou jednoduchého zákona. “Viete, keď sa dostane SaS do vlády, my nebudeme z roztopaše zvyšovať dôchodkový vek, ale sme výrazne zodpovednejší voči verejným financiám ako vy a hovoríme, že keď sa to dostane do ústavy, desiatky rokov to odtiaľ nedostaneme preč, lebo nikto nevie aká bude budúcnosť. Je ďaleko zodpovednejšie nepchať to do ústavy.”
Fico na to zareagoval: “Keď počúvam pána Sulíka ako hovorí o tom, že: ‘čo tí ľudia chcú, veď ešte žijú na dôchodku 19 rokov.’ Vy asi nie ste úplne v poriadku, pokiaľ ide o sociálne cítenie, ako môžete niečo také povedať,” čudoval sa bývalý premiér. “Tí ľudia po celý život reálne dreli, celý život platili dane a odvody a je jednoducho ich nárok dostávať dôchodok. Ja by som privítal, keby človek minimálne tretinu z aktívneho života strávil na dôchodku, samozrejme za primeraného zabezpečenia,” uzavrel.
O televíznej debate medzi lídrom vládneho Smeru-SD Ficom a šéfom opozičnej SaS Sulíkom sme podrobnejšie informovali aj v tomto článku.