Ľudstvo pohlcuje zdroje našej planéty v čoraz deštruktívnejších objemoch. Nová štúdia totiž zistila, že už za rekordných 212 dní sa spotrebovalo priemerné ročné množstvo uhlíka, potravy, vody, zrna, pôdy a dreva.
V dôsledku toho sa tzv. “Earth Overshoot Day”, čiže bod, kedy spotreba prekročí ročnú kapacitu prírody na jej regeneráciu, sa posunul dopredu o dva dni na 1. augusta, čo je práve tých 212 dní. Aby sa vlastne na základe tohto čísla udržala rovnováha, naša Zem ako taká by sa musela zväčšiť o 1,7-násobok.
Prekročenie ročnej kapacity sa začalo už v 70. rokoch minulého storočia, keď rastúca populácia a rastúce priemerné požiadavky tlačili na spotrebu nad udržateľnú úroveň. Odvtedy sa tzv. “Earth Overshoot Day” posúva dopredu. Ešte pred tridsiatimi rokmi to bol 15. október, pred dvadsiatimi rokmi 30. september a pred desiatimi rokmi už 15. august. Odvtedy nastalo krátke spomalenie aj kvôli finančnej kríze, keď sa znížením spotreby energie vrátil dátum o päť dní späť, ale tempo za posledné dva roky narástlo, takže v budúcom roku sa už očakáva júlový dátum.
Stále väčšia produkcia potravín, ťažba nerastov, odlesňovanie a spaľovanie fosílnych palív prinášajú len krátkodobé (a nerovnomerne rozložené) prírastky v životnom štýle, zatiaľ čo dlhodobé dôsledky sú čoraz zreteľnejšie z hľadiska erózie pôdy, nedostatku vody a narušenia klímy.
“Deň zúčtovania sa blíži,” uviedol Mathis Wackernagel, výkonný riaditeľ a spoluzakladateľ spoločnosti Global Footprint Network. “Zapožičiavame si budúce zdroje Zeme na to, aby naše hospodárstva fungovali v súčasnosti. Ako každá schéma to nejaký čas funguje. Ale keď sa národy, podniky alebo domácnosti sťahujú hlbšie a hlbšie do dlhov, rozpadajú sa,” varuje.
Štúdia zároveň naznačuje, že situácia sa dá zvrátiť. Konštatuje napríklad, že nahradenie 50% spotreby mäsa vegetariánskou stravou by spôsobilo vrátenie dátumu o päť dní späť. Zlepšenie účinnosti v stavebníctve a priemysle by mohlo dokonca vrátiť dátum aj o tri týždne späť a polovičné zníženie uhlíkových materiálov aj o tri mesiace.
Samostatné vedecké štúdie za uplynulý rok ukázali, že tretina pôdy je teraz akútne degradovaná, pričom tropické lesy sa stali skôr zdrojom (komoditou) ako poskytovateľom kyslíka. Nezmyselnou snahou po čoraz väčšom zisku ľudstvo zabúda na zachovanie zdrojov našej Zeme, podľa známeho hesla “Po nás potopa”.