Strašný koniec mayskej civilizácie. Vedci zverejnili hlavné verzie

Strašný koniec mayskej civilizácie. Vedci zverejnili hlavné verzie

Bratislava 29. júla 2020 (HSP/Sputnik/Foto:Pixabay)

 

Mayovia vytvorili najvyspelejšiu kultúru v Strednej Amerike, ktorej rozkvet sa časovo zhodoval s dobou starovekého Ríma. Avšak ku koncu 9. storočia sa ich majestátne mestá vyprázdnili. Nové vedecké dáta umožňujú preskúmať predchádzajúce hypotézy príčin úpadku starej civilizácie

Mayské mesto Chichen Itza v Mexiku

Záhada miest Mayov

Reklama

Kmene Mayov obývajú polostrov Yucatán cez 40 storočí. Najstaršie nálezy patria do druhého tisícročia pred naším letopočtom. K prvému tisícročiu vznikli ich prvé mestá.

V rokoch 250 900 nášho letopočtu Mayovia prosperovali. Mali vlastné umenie, vedu, architektúru, sociálne inštitúcie, písomníctvo a astronomický kalendár.

Reklama

Avšak v období rokov 810 – 1050 sa všetky mayské mestá vyľudnili. Hlavné mesto Mutulského kráľovstva Tikal opustili obyvatelia približne v roku 950.

Mayovia neboli nikdy jednotná ríša. Ich mestá bojovali neustále medzi sebou a tiež so susednými kráľovstvami, z ktorých bol najmocnejším Teotihuacán na území dnešného Mexika. Ten bol ale opustený ešte predtým, koncom 7. storočia. Historici sa domnievajú, že sa to stalo kvôli sociálnemu konfliktu, ktorý bol spôsobený prírodnými katastrofami, erupciami sopiek a dlhodobým suchom.

 

Prvá verzia. Sucho a nedostatok vody

Izotopová analýza usadenín mexického jazera Chichancanab ukázala, že na rozhraní 9. 10. storočia tu zavládlo extrémne sucho. Vedci vypočítali, že ročný objem atmosférických zrážok tu poklesol o 50 70% a relatívna vlhkosť o 2 7%.

Reklama

Ďalšie sucho na Yucatáne pripadlo približne na rok 200 nášho letopočtu. Vtedy sa podľa archeológov prudko znížil počet obyvateľov veľkého mayského mesta Seibal. Ale obyvatelia Tikalu sa dokázali prispôsobiť. Vytvorili sústavu zavlažovacích kanálov a vodných nádrží a začali pestovať výhradne kukuricu, ktorá potrebovala menej vody než ostatné poľnohospodárske plodiny.

Podľa vedcov však toto nepomohlo počas dlhšieho sucha v 9. storočí. Kým boli vodné nádrže plné, do mesta sa sťahovali obyvatelia z celého okresu, ktorí niekoľko rokov za sebou zažili neúrodu. Keď voda a potraviny došli, odišli ľudia do džungle.

Túto hypotézu potvrdzuje aj skutočnosť, že sa súčasne s Tikal vyprázdnili všetky veľké mestá na juhu a v strede Yucatánu, kde nepršalo niekoľko desaťročí, kdežto menšie obce na severe alebo v horách, ako napríklad Kaminaljuyu, prežili.

 

Druhá verzia. Otrava ortuťou

Reklama

Originálnu verziu úpadku Tikalu predstavili nedávno americkí vedci. Vykonali geochemický a molekulárny genetický rozbor usadenín zo štyroch hlavných vodných nádrží mesta a zistili, že v dvoch z nich, ktoré sa nachádzajú v strede, je obrovský obsah ortuti a fosfátov a tiež stopy po jedovatých cyanobaktériách.

Takáto voda je nielen nevhodná na pitie, ale smrteľne nebezpečná. Po spektrometrických testoch dospeli výskumníci k záveru, že zdrojom ortuti bola rumelka, minerálny pigment, používaný Indiánmi k získaniu červenej farby, s ktorou zdobili budovy, hlinené výrobky a ďalšie veci. Počas lejakov sa ortuť z pigmentu vylučovala a po dlhé roky sa usádzala v nádržiach.

Je zaujímavé, že maximum ortuti vo vodných nádržiach pripadá na obdobie prudkého zníženia počtu obyvateľov tohto mesta.

Autori zároveň priznali, že okrem dvoch jedovatých vodojemov existovalo niekoľko ďalších vodných nádrží, z ktorých mohli brať vodu obyvatelia Tikalu. Žiadne škodlivé prímesi tam nenašli. Takže daná verzia nie je jednoznačná.

 

Tretia verzia. Sklamala kukuričná diéta

Americkí antropológovia preskúmali asi 50 pohrebísk prastarej obce Cahal Pech v Belize. Radiouhlíkový rozbor ukázal, že sa časť z nich datuje na 735 400 rokov pred naším letopočtom, čo bola doba úpadku.

Vedci zmerali obsah stabilných izotopov uhlíka a dusíka v kostnom kolagéne a zistili, čím sa ľudia živili. Ukázalo sa, že raní Mayovia mali jedálniček značne rozmanitejší, ktorý okrem kukurice obsahoval tiež iné rastliny a tiež mäso divokých zvierat. Neskôr jedli len kukuricu.

Kukurica je totiž nenáročná plodina, ktorá rastie tiež za sucha, takmer bez vody. Za sucha nemali Indiáni na jedenie jednoducho nič iné. Ľudský organizmus sa pri tomto jednotvárnom stravovaní stáva zraniteľnejší. Preto mohli Mayovia podľa antropológov jednoducho zdegenerovať.

 

Reklama

Štvrtá verzia. Totálna vojna

Mayovia vždy medzi sebou bojovali. V kronikách sa zachovalo veľa svedectiev toho, ako vládca toho alebo iného mesta zaútočil na susedov a zajal ich vodcu.

Predtým si vedci mysleli, že početné lokálne vojny boli epizodické a mali rýdzo rituálny charakter: existovala nutnosť mať zajatcov ako obeť bohom alebo ako výkupné za zajatcov z urodzených rodín. V kronikách Mayov sa tiež často hovorí o dynastických konfliktoch, keď o moc bojovali rôzni predstavitelia kráľovských rodín medzi sebou.

Avšak nedávny objav amerických vedcov tento názor vyvrátil.

Antropológovia z Kalifornskej univerzity v Berkeley objavili spolu s vedcami z Geologickej služby USA v usadeninách jazera v okolí starého mesta Witzna na severe Guatemaly dvojcentimetrovú vrstvu uhlia z konca 7. storočia, keď bola podľa písomných zdrojov Witzna dobytá a spálená vojakmi zo susedného mesta Naranjo.

Reklama

Krátko predtým stratilo Naranjo časť svojho územia a jeho kráľovná, ktorá vládla v mene svojho sedemročného syna, rozpútala vojnu, aby zničila konkurujúce mestá.

Prieskumníci majú absolútnu istotu, že ich objav súvisí práve s touto udalosťou. Preskúmali sedemmetrové jamky usadenín lagúny EC-Naab nahromadených za tisíc rokov a uvideli iba jednu vrstvu popola z uhlia, ktorú datovali za pomoci radiouhlíkového rozboru na obdobie medzi 690 700 rokmi nášho letopočtu. Dátum dobytia Witzny uvedený v kronike je 21. máj roku 697.

Vyzerá to tak, že Mayovia nielen brali rukojemníkov, ale tiež používali taktiku spálenej zeme: spálili všetky osevy a budovy. Historici dokonca našli v kronikách zvláštne slovo puluuy, ktoré znamená spálenie nepriateľského mesta.

To však nebolo všetko masové hroby, opevnené mestá a veľké armády, ktorých počtom sa chválili miestni vládcovia, svedčia o tom, že Mayovia boli veľmi militantní a neľútostní. Podľa vedcov sa tak dokázali navzájom zničiť.

Tikal bol mimochodom v 4. storočí dobytý a spálený vojakmi Teotihuacánu. Tiež celé šieste storočie bojovalo mesto o vodcovské postavenie v regióne so susedným Calakmulom a nakoniec zvíťazilo. Nie je vylúčené, že úpadok Calakmulu spôsobila práve prehraná vojna s Tikal.

Reklama

 

Verzia piata a posledná. Všetky nešťastia naraz

Spory o mayskú civilizáciu pokračujú. Jej zánik bol zrejme spôsobený hneď niekoľkými faktormi. Historické svedectvá poskytujú nasledujúci obraz.

Tikal stratil väčšiu časť obyvateľov medzi 830 950 rokom, keď podľa kroník viedol totálne vojny so susednými mestami. V rovnakej dobe prišlo do tohto regiónu sucho. Do veľkomesta so zásobami vody sa hrnuli davy utečencov, čo vyhrotilo problémy. Voda bola zlá, potravín príliš málo. Začalo povstanie. Centrálna vláda padla. Davy ľudí dobyli kráľovské paláce a monumentálne budovy, na mestských ceremoniálnych námestiach sa stavali slamené chyže. Niektoré pamiatky zničili, iné použili ľudia pre svoje obrady. Stratili úctu voči vládcom, ich hroby boli vydrancované. Potvrdzujú to aj archeologické vykopávky.

Na začiatku 9. storočia zostalo mesto prázdne. Džungľa rýchlo pohltila trosky kedysi majestátnych budov. Civilizácia Mayov zmizla, ale samotní Indiáni zostali. Ako predtým obývajú polostrov Yucatán a pamätajú si na svoju minulosť. Práve Mayovia oznámili európskym a americkým prieskumníkom 19. storočia, kde majú pátrať po starovekých mestách.

 

Reklama

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ
Pošlite nám tip
Reklama

Odporúčame

Reklama

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

NAŽIVO

15:30

Izraelské bezpečnostné sily zabili počas útoku v okolí utečeneckého tábora Núr Šams na palestínskom západnom brehu Jordánu desať militantov, informovala izraelská armáda.

14:59

Avizovaná novela legislatívy týkajúcej sa regulácie obchodných reťazcov či zavádzajúca pre ne osobitný odvod nemá ešte konečnú podobu.

14:58

Približne štvrtina britských detí vo veku od päť do sedem rokov vlastní inteligentný telefón. V rovnakej vekovej skupine zároveň 38 % detí navštevuje komunikačné platformy, ako sú TikTok, Instagram a Whatsapp, napriek pravidlám, podľa ktorých musia mať používatelia minimálne 13 rokov, oznámil britský regulačný úrad pre telekomunikácie Ofcom.

14:57

Švajčiarski výrobcovia hodiniek sa čoraz viac spoliehajú na trh v Indii vďaka novej dohode o voľnom obchode, ktorá má postupne otvárať dvere aj pre export luxusných hodiniek.

14:55

Internetové nákupy na Slovensku (e-commerce) po dvoch rokoch poklesu začínajú rásť. Medziročný vývoj obratu online nákupov v prvom štvrťroku 2024 narástol o 4 %. Najväčší záujem v prvom štvrťroku tohto roka bol o záhradný ratanový nábytok, najmenší o zjazdové lyže. Spokojnosť zákazníkov s e-shopmi za prvé tri mesiace roka 2024 dosiahla vyše 95 %.

14:52

Počet osobných bankrotov v uplynulých rokoch stúpa. Len minulý rok požiadalo o oddlženie vyše 9700 ľudí. V súčasnosti sa pritom môže oddlžiť aj občan s nadštandardným príjmom, na čo môžu doplácať veritelia aj štát. Upozornila na to Asociácia inkasných spoločností Slovenska (ASINS), podľa ktorej by bolo vhodné zmeniť legislatívne pravidlá v tejto oblasti.

14:48

Holandské gangy útočiace na bankomaty výbušninami presunuli pozornosť na Nemecko, uviedla polícia v Haagu.

14:47

Najmenej dvaja Palestínčania zahynuli a ďalších sedem utrpelo strelné poranenia pri izraelskej vojenskej operácii v utečeneckom tábore Núr Šams v guvernoráte Túlkarm na palestínskom Západnom brehu Jordánu. V sobotu o tom informoval palestínsky zdravotnícky úrad.

14:47

Čínsky minister zahraničných vecí Wang I obvinil krajiny z bezpečnostného paktu AUKUS, že vyvolávajú rozpory a zvyšujú riziko šírenia jadrových zbraní v oblasti južného Tichomoria. 

14:46

Pri ukrajinskom útoku v Belgorodskej oblasti zahynula tehotná žena, tvrdí gubernátor tamojšej oblasti Viačeslav Gladkov.

14:44

Britská vláda vylúčila akúkoľvek dohodu s EÚ, ktorá by mladým Britom uľahčila život, štúdium a prácu v Únii. 

13:10

“Podporovať Izrael je to, čo nám hovorí Biblia,” povedal predseda Snemovne reprezentantov USA Mike Johnson.

12:56

Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan sa v Istanbule stretne s vodcom palestínskeho hnutia Hamas Ismáílom Haníjom. Rokovať budú o prebiehajúcej vojne v Pásme Gazy.

 

Zobraziť všetky

NAJČÍTANEJŠIE










Reklama

NAJNOVŠIE










Reklama
Reklama

NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

POČASIE NA DNES

NAJNOVŠIE ROZHOVORY

NAJNOVŠIE Z DOMOVA

NAJNOVŠIE ZO ZAHRANIČIA

NAJNOVŠIE ZO ŠPORTU

NAJNOVŠIE ZO SVETONÁZORU

FOTO DŇA

Na snímke matka Xena v ZOO v Košiciach

Autor: FOTO TASR-František Iván

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali

Reklama
Reklama
Reklama
Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali