V súvislosti s pandémiou koronavírusu, obaja partneri ocenili vzájomnú materiálnu pomoc, ktorú si krajiny poskytli v počiatočných fázach pandémie.
„Naše európske pozície sa v niektorých zahraničnopolitických témach líšia. Patrí k nim otázka Hongkongu a Juhočínskeho mora. Našou úlohou je však viesť dialóg. Pritom nemôžeme zabúdať aj na potrebu hľadania konsenzu v multilaterálnych riešeniach súčasných výziev, akými sú ochrana životného prostredia, digitálna transformácia, agenda presadzovania voľného obchodu a potláčania protekcionizmu, zabezpečenia mieru a bezpečnosti vo svete. Čína je dôležitým partnerom SR a EÚ,“ zdôraznila Brocková.
Slovenská republika spolupracuje s Čínou nielen bilaterálne, ale prioritne vo formáte EÚ – Čína a v rámci formátu 17+1, ktorý vnímame ako doplňujúci k spolupráci Európskej únie s Čínou.
Ingrid Brocková prijala slovinského veľvyslanca Gregora Kozovinca
Štátna tajomníčka Ingrid Brocková v stredu (12. 8.) rokovala aj so slovinským veľvyslancom na Slovensku Gregorom Kozovincom.
Obaja partneri ocenili kvalitu vzájomných vzťahov, ktorú potvrdila aj nedávna oficiálna návšteva prezidenta Slovinskej republiky B. Pahora na Slovensku. „K celkovému úspechu tejto návštevy významne prispelo, na základe ohlasov slovinskej strany, i Slovensko-slovinské podnikateľské fórum. Primárne bolo zamerané na podporu inovačnej spolupráce, pomohlo vytvoriť nové partnerstvá medzi slovenskými a slovinskými podnikateľmi v oblasti zelenej ekonomiky, obehového hospodárstva, elektromobility, digitalizácie a umelej inteligencie,“ uviedla Brocková.
Spolu so slovinským partnerom sa počas rokovania dotkli aj opatrení, ktoré prijímajú obe krajiny v boji s koronavírusom, rovnako ako spolupráce v rámci medzinárodných ekonomických organizácií a vzájomnej podpory kandidatúr svojich kandidátov na posty v medzinárodných inštitúciách. Vymenili si názory aj na spoluprácu v rámci iniciatívy Trojmoria.
TASR o tom v stredu (12. 8.) informoval tlačový odbor MZVEZ SR.