Stakčín 6. decembra (TASR) – V obci Stakčín, neďaleko Sniny, sa začala dnes dvojdňová medzinárodná konferencia astronómov z viacerých krajín Európy. Jej program bude pokračovať v piatok 7. decembra v areáli Astronomického observatória na Kolonickom sedle, ktoré je vysunutým pracoviskom humenskej Vihorlatskej hvezdárne. Hlavnou témou odborného podujatia je už tradične výskum takzvaných premenných hviezd.
Medzinárodná konferencia Kolos sa koná na Kolonickom sedle pri Snine začiatkom decembra každoročne. "Popri hlavnej téme – výskume premenných hviezd tu diskutujeme pravidelne aj o ďalších otázkach, ktoré sú spojené napríklad s popularizáciou astronómie, edukácie či astroturistiky," informoval TASR riaditeľ Vihorlatskej hvezdárne v Humennom Igor Kudzej.
Ako ďalej uviedol, desiatky astronómov z Poľska, Ukrajiny, Slovenska, Maďarska a Čiech si počas dvojdňovej konferencie určia priority pre ďalší výskum premenných hviezd, ktoré sú vzdialené od zeme stovky až tisícky svetelných rokov. "Je to, povedal by som, medzinárodná porada vedúcich tímov, ktoré sa do predmetného výskumu zapojili," podotkol Kudzej.
Premenné hviezdy sú podľa jeho slov typické tým, že menia v určitých časových okamihoch svoj jas. Tento fenomén spôsobujú fyzikálne procesy v ich vnútri, ale aj vzájomné prekrývanie viacerých hviezd.
Na skúmanie hviezdnej oblohy využíva observatórium na Kolonickom sedle veľkorozmerný teleskop, ktorý je najväčším svojho druhu na Slovensku. "Zaznamenali sme ním viacero zaujímavých objavov, hlavne pri pozorovaní premenných hviezd nazývaných polary, na ktorých sme spozorovali zvláštne záblesky – momentálne ich analyzujeme. V uplynulých rokoch sme zároveň objavili 18 nových premenných hviezd, ktoré sú už zaregistrované," ozrejmil riaditeľ hvezdárne.
Astronomické observatórium na Kolonickom sedle sa nachádza v nedávno vyhlásenom Parku tmavej oblohy Poloniny. Pre nízku úroveň svetelného znečistenia, ktoré produkujú hlavne veľké mestá, je podľa nočných meraní jedným z najtmavších miest na Slovensku. Je preto ideálnou lokalitou pre prácu astronómov. "Okrem kvalitnej pozorovacej techniky je teda potrebná aj čistá, priezračná atmosféra. Obloha nad Kolonickým sedlom práve takýmto parametrom vyniká," uzavrel Kudzej.
















