Alexander Vučić uviedol, že Čína, Európa a USA v rámci svojej „korona-diplomacie“ poskytovali pomoc viacerým krajinám sveta, ale v prípade niektorých štátov, vrátane Srbska, nespravodlivo prejavujú nesúhlas v prípade, ak tieto štáty požiadajú a dostanú pomoc od iných krajín. Otvorene naznačil, že niektoré štáty neboli spokojné s tým, že isté krajiny prijímali pomoc od Ruska.
Vo svojom článku „Koronavírus-diplomacia nezmení cestu Srbska“ Vučíć pripomenul, že „v polovici marca Európska únia nečakane uvalila zákaz na distribúciu určitých zdravotníckych zariadení“, ale Čína navrhla pomoc, pretože začínala vychádzať z krízy v čase, keď sa v Európe a USA pandémia koronavírusu ešte len začínala rozširovať. Srbský prezident podčiarkol, že „Čína nebola jediným štátom, ktorý pomohol jeho krajine. Poukázal na to, že najväčšiu finančnú pomoc poskytla Európska únia a takisto značnú pomoc poskytli aj priatelia z USA“.
Alexandar Vučić podčiarkol, že „Srbsko si váži každé gesto podpory, pomoci a solidarity, ale spochybňovať pomoc v období nevídanej globálnej krízy je nespravodlivo, pretože pre všetkých štátnych lídrov sú prioritami zdravie, bezpečnosť a blahobyt svojich občanov, ale nie medzinárodná politika.“ Srbský prezident zdôraznil, že jeho krajina je vďačná všetkým štátom, ktoré jej pomohli v období krízy, vyvolanej pandémiou koronavírusu, ale podpora a humanizmus neovplyvnia smer cesty, ktorou napreduje Srbsko.
„Na radosť prvých a na rozčarovanie druhých, strategickým cieľom Srbska bolo a zostáva stať sa plnoprávnym členom Európskej únie a dynamickým účastníkom v spoločenstve európskych národov,“ uviedol v závere svojho článku v americkom magazíne US news srbský prezident Alexandar Vučić.
Eugen Rusnák