Ministerstvo vnútra Bosny a Hercegoviny v piatok neprepustilo cez štátnu hranicu konvoj odborníkov z ruského ministerstva obrany, ktorí na pozvanie predsedu Snemovne národov Parlamentného zhromaždenia Bosny a Hercegoviny Dragana Covica išli na pomoc v boji proti koronavírusu v jednej časti krajiny.
Ministerstvo uviedlo, že táto otázka je v kompetencii prezídia – kolektívnej hlavy štátu – Bosny a Hercegoviny.
Prezídium tvorí zástupca Chorvátov Željko Komšić, Bosniak (moslimských Slovanov) Sefik Džaferović a Srbov Milorad Dodik. Vzťahy medzi členmi riadiaceho orgánu sú zložité.
Sefik Džaferovič, člen bosnianskeho prezídia, v nedeľu povedal, že samotná krajina sa môže vysporiadať s dezinfekciou, a tým dal najavo, že pomoc Ruska nepotrebuje.
“Ozbrojené sily Bosny a Hercegoviny majú vlastnú jednotku, ktorá je vyškolená na vykonávanie dezinfekcie. Ako jeden z členov predsedníctva, ktorý je za to zodpovedný, som pripravený kedykoľvek schváliť použitie tejto jednotky v ktorejkoľvek časti našej krajiny,” povedal Džaferovič agentúre FENA.
“Pokiaľ viem, Bosna a Hercegovina má dostatok finančných prostriedkov na dezinfekciu. Bosna a Hercegovina by sa mala predovšetkým spoliehať na vlastné zdroje,” zdôraznil.
“Reakcia na Čovičovu žiadosť o ruskú pomoc je politizáciou problému, očividne za tým stojí neustála rusofóbia bosnianských politikov, ktorá bola po mnoho rokov podporovaná zahraničnými ‘suflermi‘ a lobistami. Preto, bohužiaľ, bránili príchodu viac ako nutnej pomoci do Mostaru,” povedal novinárom srbský člen prezídia Bosny a Hercegoviny Milorad Dodik.
“Je známe, že Rusko bolo pripravené vyslať svojich odborníkov do Sarajeva a ďalších častí Federácie Bosny a Hercegoviny, ak mu bola zaslaná žiadosť o pomoc. Tvrdý odpor voči príchodu ruského humanitárneho tímu do Bosny a Hercegoviny svedčí o tom, že ide o gesto pre nich uzavretej spoločnosti,” uviedol Dodik.
Dodal tiež, že skôr oveľa bohatšie štáty, také ako je Taliansko, ochotne prijali ruskú pomoc v boji proti Covidu–19.
V dňoch 9. – 10. apríla ruské ministerstvo obrany presunulo troma IL–76 do jednej z častí Bosny a Hercegoviny – Republiky srbskej – skupinu vojenských lekárov a odborníkov na dezinfekciu, ktorí pomáhajú v boji proti Covidu–19. Za svoje činy boli vyznamenaní prezidentkou Republiky srbskej Željkou Cvijanovićovou.