Skrýva sa za návrhom nového paktu o migrácii a azyle ešte čosi viac, než len nové kvóty?

Skrýva sa za návrhom nového paktu o migrácii a azyle ešte čosi viac, než len nové kvóty?

Bratislava 25. septembra 2020 (HSP/Foto:SITA/AP-Francois Walschaerts, TASR/AP-Matt Dunham)

 

Predsedníčka Európskej komisie Ursula von der Leyenová tento týždeň predstavila návrh nových pravidiel pre migráciu, ktorý kritici hneď odmietli s tým, že ide o staré myšlienky v peknom novom balení. Je to však jediná záludnosť tohto návrhu?

Ursula von der Leyenová, EK, brexit
Na snímke Ursula von der Leyenová

Predsedníčka Európskej komisie (EK) Ursula von der Leyenová v stredu na poludnie predstavila dlho očakávaný návrh nového európskeho „paktu o migrácii a azyle“. V krátkom čase sa k návrhu vyjadril celý rad politikov – aj východoeurópskych, ktorí väčšinou v podstate konštatovali, že tento materiál sa snaží byť kompromisný, ale iba navonok: jeho jadrom je opäť len pokus na základe nejakých pravidiel či kvót vnútiť migrantov krajinám, ktoré ich nemajú prečo chcieť prijať.

Reklama

Okrem samotného predmetu tohto paktu, migrácie, však má táto vec do činenia ešte s jedným zápasom. Migračná a azylová politika bola doposiaľ oblasťou, ktorú si riešili členské štáty samostatne. Avšak keby bolo prijaté nejaké jednotné „bruselské“ riešenie, znamenalo by to precedens, ďalší krôčik k vytvoreniu centralizovanej eurofederácie.

Ak by členské štáty pripustili, že centrálne bruselské orgány budú rozhodovať aj o tých oblastiach, ktoré doposiaľ spadali do ich výlučnej pôsobnosti, tento zvyk by sa stal automatizmom a stratená suverenita by sa len veľmi ťažko získavala späť. Brusel sa samozrejme snaží o čosi podobné na všetkých frontoch, napríklad aj vo finančnej oblasti, keď v rámci tzv. Plánu obnovy v podstate vzniká spoločná európska „kasička“, spoločná finančná politika, spoločné dlhy.

Reklama

A situácia môže byť ešte vážnejšia: nemusí tu totiž ísť len o „zvykové právo“. Von der Leyenová dlhodobo a otvorene dáva najavo túžbu zrušiť právo veta členských krajín a zaviesť rozhodovanie na základe väčšinového hlasovania. Pred týždňom predniesla svoj prvý prejav o stave Únie (celý ho v slovenskom znení nájdete tu a toto svoje prianie v ňom nezabudla spomenúť. Na 17. strane hovorí: „Keď členské štáty tvrdia, že Európa je príliš pomalá, mojou odpoveďou je, aby nabrali odvahu a prešli konečne na hlasovanie kvalifikovanou väčšinou, prinajmenšom keď ide o ľudské práva a zavádzanie sankcií.“

Je to iba náhodné vyjadrenie? Asi sotva: v prejave o stave Únie má každé slovo svoj presný význam a dôvod. A náhodou nie je ani to, že ju v tejto veci hneď podporili aj ďalší eurobyrokrati – mimochodom, vrátane podpredsedu EK pre medziinštitucionálne vzťahy a strategický výhľad Maroša Šefčoviča…

Maroš Šefčovič
Na snímke podpredseda Európskej komisie (EK) pre medziinštitucionálne vzťahy a strategický výhľad Maroš Šefčovič

Ak by sa však naozaj začínala v EÚ finálna kampaň na zmenu Únie na eurofederáciu, ak by to naozaj tak bolo, tak by to bola vec, zasluhujúca si maximálnu pozornosť každého, kto ešte nestratil zvyšky zdravého rozumu. Totiž, povedzme si to tu celkom otvorene: keby členské štáty stratili právo veta a v EÚ by sa začalo hlasovať väčšinovo, bola by to totálna zmena postavenia členských krajín, absolútne radikálny krok smerom k strate ich suverenity.

Zatiaľ platí, že čo niektorá členská krajina nechce, to v EÚ nie je možné prijať, lenže po zavedení väčšinového hlasovania by sa malé štáty Európy stali iba bezmocnými príveskami veľkých. Nemecko, Francúzsko a prípadný nejaký ich menší kolaborant by spolu mali dosť hlasov, aby si po dohode schválili čokoľvek, čo by potrebovali.

V takejto EÚ by hlas malých štátov, hlas chudobných, hlas východnej Európy bol prehlasovanou menšinou. To by bol už definitívny koniec akejkoľvek ich vlastnej politickej nezávislosti a Slováci by sa po sto rokoch národnej slobody postupne stali opäť len hŕstkou nádenníkov v európskom žalári národov.

Reklama

Von der Leyenová to zjavne myslí celkom vážne a hoci zatiaľ táto hrozba nie je otvorene na programe dňa, bolo by dobré ju nepodceňovať. Zatiaľ sa pozornosť Európanov upriamuje na horúci problém migrácie, plán obnovy, koronakrízu a podobné veci, ale netreba zabúdať, že stále platí, že dlhodobým zámerom bruselských úradníkov je čoraz tuhšia eurointegrácia.

Všetci chcú vaše šťastie, nedajte si ho vziať, hovorí staré príslovie. A na bruselských euroúradníkov to platí stopercentne. Mali by sme preto dávať dobrý pozor, či náhodou v úzadí nepripravujú nejaké prekvapenie, aby nás obšťastnili niečím, čo by sa už v praxi nedalo vrátiť späť.

Ivan Lehotský

 

Reklama

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ
Pošlite nám tip
Reklama

Odporúčame

Reklama

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

NAŽIVO

20:27

Ruský prezident Vladimir Putin sa v máji chystá navštíviť Čínu. Bude to jeho prvá zahraničná cesta od znovuzvolenia v prezidentskej funkcii v rámci snahy Moskvy o prehĺbenie vzťahov s Pekingom.

20:06

Pre Ukrajinu ešte nie je neskoro, aby zvíťazila nad Ruskom, ak spojenci splnia sľuby o dodaní ďalších zbraní. Uviedol to generálny tajomník NATO Jens Stoltenberg,

20:05

Izraelské médiá informovali, že z mesta Rafah v Pásme Gazy ušli pred blížiacou sa izraelskou ofenzívou desaťtisíce ľudí. TASR prevzala informácie zo správy tlačovej agentúry DPA.

19:41

Prokuratúra v Madride odporučila, aby predbežné vyšetrovanie manželky španielskeho premiéra Pedra Sáncheza bolo zrušené. Uviedli to televízna stanica RTVE, noviny El País a ďalšie médiá s odvolaním sa na justíciu.

19:39

Švajčiarska potravinárska spoločnosť Nestlé odmietla tvrdenia mimovládnej organizácie Public Eye, podľa ktorej do svojich výrobkov v rozvojových krajinách pridávala cukor. V rovnakých výrobkoch na európskom trhu ich predáva bez cukru.

19:35

Európsky parlament hlasoval v Štrasburgu za zriadenie nového orgánu pre etické štandardy, ktorý bude bojovať proti korupcii v inštitúciách Európskej únie a sledovať pravidlá lobingu a korupcie. 

19:06

Generálny tajomník NATO Jens Stoltenberg ocenil predbežnú dohodu medzi Nemeckom a Francúzskom o spoločnej výrobe moderných obranných systémov. 

Stoltenberg v Nemecku
Na snímke generálny tajomník NATO Jens Stoltenberg, ktorý sedí v stíhačke Eurofighter, sa usmieva pred štartom počas návštevy taktickej letky 73 Steinhoff v meste Laage neďaleko Rostocku na severe Nemecka
19:05

Predsedu bulharského parlamentu Rosena Žeľazkova odvolali z funkcie, pretože bývalý koaličný partner ho obvinil z neplnenia si pracovných povinností.

19:02

Európsky policajný úrad rozbil zločineckú skupinu, ktorá sa zameriavala na cenné starožitné knihy. 

18:49

Benátky začali skúšobne vyberať poplatok od turistov, ktorí toto mesto navštívia na jeden deň bez prespania. Cieľom je obmedziť turistický nával, opatrenie však čelí aj kritike.

18:47

Vyšetrovatelia vlaňajšej tragickej streľby na Univerzite Karlovej sú blízko oznámenia motívu útočníka. Na rokovaní bezpečnostného výboru Poslaneckej snemovne to povedala dozorujúca štátna zástupkyňa (prokurátorka) Jana Murínová. Strelec podľa nej netrpel duševnou poruchou. 

Zobraziť všetky

NAJČÍTANEJŠIE










Reklama

NAJNOVŠIE










Reklama
Reklama

NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

POČASIE NA DNES

NAJNOVŠIE ROZHOVORY

NAJNOVŠIE Z DOMOVA

NAJNOVŠIE ZO ZAHRANIČIA

NAJNOVŠIE ZO ŠPORTU

NAJNOVŠIE ZO SVETONÁZORU

FOTO DŇA

Plagát portugalskej Karafiátovej revolúcie sa nachádza v mestskom parku v Lisabone. Karafiátová revolúcia ukončila pred 50 rokmi diktatúru v Portugalsku

Autor: TASR/AP-Armando Franca

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali

Reklama
Reklama

Blog - redakcia Hlavných správ nezodpovedá za obsah blogerských príspevkov

Erik Majercak

Ivan Štubňa

Gustáv Murín

Milan Šupa

Peter Lipták

Reklama
Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali