Rozhodujúci je však 25. rok života – u mužov sa ochorenie prejavuje o niečo skôr (16 – 25 rokov), u žien neskôr (25 – 30 rokov). Schizofrénia však môže postihnúť aj deti a ľudí vo vyššom veku. Je jednou z dvadsiatich najčastejších príčin zdravotného obmedzenia na svete.
Schizofrenik stráca kontakt s realitou a vníma neexistujúce veci, ktorým nepochybne verí. Trpí halucináciami, trápia ho bludné myšlienky, počuje hlasy, je presvedčený, že ho prenasledujú a chcú mu ublížiť. Je to však iba jeho vlastný pocit, myšlienka. O ľuďoch so schizofréniou sa zvykne hovoriť, že majú rozdvojenú osobnosť.
„Je to mýtus. Schizofrenici sa nesprávajú ako dve rôzne osobnosti, ale ich psychické funkcie, ako sú myslenie, vnímanie či emócie nie sú v harmónii, sú akoby rozštiepené,“ vysvetľuje MUDr. Ľubomíra Izáková, PhD., predsedníčka Slovenskej psychiatrickej spoločnosti a hlavná odborníčka MZ SR pre psychiatriu. „Títo pacienti nie sú mimoriadne agresívni a nebezpeční, ale na druhej strane, neliečená schizofrénia môže viesť k nepredvídateľnému správaniu až k agresivite.“
Niekedy prichádza schizofrénia „sama od seba“, môže byť za tým aj genetická predispozícia, spúšťačom je však často práve stres. Ak príznaky trvajú aspoň mesiac, psychiater môže s istotou určiť diagnózu, to však neznamená, že pacient nemá vyhľadať pomoc lekára skôr. Liekov na schizofréniu bolo v minulosti veľmi málo a ich účinnosť bola obmedzená. Dnes sú už k dispozícii moderné lieky, ktoré ak pacient užíva pravidelne a bez prerušovania, ochorenie môže ustúpiť a človek môže až na pár obmedzení žiť celkom bežný život. Ak lieky svojvoľne vysadí, schizofrénia sa môže vrátiť. V súčasnej medicíne je najúčinnejšou kombinácia liekov so psychoterapiou a rehabilitačnou liečbou. Dôležitou súčasťou je aj pohyb, správna životospráva, výživa, pohyb na čerstvom vzduchu a slnku.
Kampaň s názvom „Neprežívaj. Ži.“, ktorej odborným garantom je Slovenská psychiatrická spoločnosť, búra predsudky a mýty o schizofrénii a upozorňuje na význam vhodnej a dlhodobej liečby. Praktické informácie pre pacientov a ich rodiny môžete nájsť na webovej stránke www.neprezivajzi.sk.
(lbr)