Podľa náčelníka Národného centra riadenia obrany Ruskej federácie Michaila Mizinceva a ministra mestskej správy a ekológie Sýrie Husseina Makhloufa, sa v súčasnej dobe podarilo zachrániť a vrátiť späť do svojich domovov len polovicu obyvateľov tohto “tábora smrti“.
Z tábora sa do svojho bydliska vrátilo asi 18 tisíc Sýrčanov, pričom “tento proces realizovali len vďaka úsiliu Sýrie a Ruska“.
Pre definitívne vyriešenie problému utečeneckého tábora podporila sýrska vláda operatívny plán OSN na vysťahovanie zostávajúcich obyvateľov Rukbánu. Praktická časť operatívneho plánu predpokladala odvedenie Sýrčanov v skupinách po 2 až 2,5 tisíc ľuďoch, a to v päťdňových cykloch, až do definitívneho vysťahovania všetkých civilistov, ktorí chceli tábor opustiť.
“Avšak, v dôsledku neplnenia záväzkov zo strany Spojených štátov realizáciu tejto etapy zmarili. 29. septembra sme na kontrolnom stanovišti Džleb miesto viac ako dvoch tisícok sýrskych občanov v rámci plánovanej evakuácie z tábora Rukbán zaznamenali len 336 ľudí,” uvádza sa v tlačovej správe.
Podľa svedectva civilistov, ktorým sa podarilo z tábora dostať, jeho takzvaná “administratíva“, v skutočnosti príslušníci gangov kontrolovaných USA, bráni odchodu utečencov z tábora, a dokonca sa im aj vyhrážajú smrťou.
Uvádza sa tiež, že Sýrčania, ktorým sa predsa len podarilo z tábora dostať, museli rovnako ako predtým zaplatiť teroristom za svoje prepustenie veľké čiastky. Úrady Ruska a Sýrie tak v súvislosti s tým odsúdili “pokrytecký prístup americkej strany“ k riešeniu problému utečencov v Sýrii.
“USA sa na jednej strane cynicky dohodli na operatívnom pláne OSN a poskytli isté záruky bezpečnosti pracovníkom OSN a sýrskemu arabskému červenému polmesiacu na hraniciach 55 kilometrovej zóny Al–Tanf, vrátane tábora Rukbán. Zároveň však fakticky nepodnikli žiadne opatrenia na plnenie svojich záväzkov,” podotýkajú dané štáby.