Sopka Bolšaja Udina, ktorá bola desaťročia nečinná, sa podľa nedávneho prieskumu vrátila k životu a vyvoláva obavy z potenciálne ničivej prírodnej katastrofy.
“Keď je sopka dlho neaktívna, jej prvá explózia môže byť katastrofálna,“ povedal Ivan Kulakov, vedúci laboratória seizmickej tomografie v Ruskom inštitúte geológie a geofyziky ropy v komentári pre Ruskú akadémiu vied.
“Keď sa veľké množstvo popola dostane do vzduchu, môže sa dostať naozaj ďaleko a zasiahnuť nielen okolité mestá, ale aj veľké územia na celej planéte.”
“Pripomeňme si Pompeje,” uviedol výskumník. Staroveká rímska osada bola vymazaná z mapy erupciou Vezuvu, ktorý niekoľko tisíc rokov predtým spal. Mesto bolo pochované vrstvou popola vysokou viac ako 10 stôp a väčšina jeho obyvateľov pri katastrofe zahynula.
Kulakov v roku 2017 predstavil štúdiu „Seizmické nepokoje“ okolo oblasti Bolšaja Udina. Zistenia jeho tímu viedli k preklasifikovaniu sopky z „zaniknutej“ na „aktívnu“.
I keď vedci varujú pred obrovským deštruktívnym potenciálom sopky, zatiaľ je príliš skoro začať s prípravou na apokalypsu. Je takmer nemožné predpovedať, či k erupcii vôbec dôjde, povedal Kulakov, no dodal: „nepochybne teraz Udinu musíme pozorne sledovať“.
Bolšaja Udina tvorí polovicu sopečného masívu Udina, ktorý zahŕňa aj Malaja Udina („veľkú“ a „malú“ Udinu) na polostrove Kamčatka v Rusku vo vyše 9 500 stôp.