dron ZALA Lancet

NAŽIVO

Šesť mesiacov po zrútení prístrešku železničnej stanice v Novom Sade sa predstavitelia piatich odborových zväzov v Srbsku pripojili k protivládnym protestom, ktoré toto nešťastie vyvolalo.

Včera 19:28

Snemovňa reprezentantov odhlasovala zákaz prelomového plánu štátu Kalifornia na ukončenie predaja vozidiel s výhradne benzínovým pohonom do roku 2035.

Včera 19:14

Srbský prezident Vučič opäť prisľúbil, že 9. mája príde do Moskvy, a to napriek hrozbám zo strany vedenia EÚ o vyhliadkach Srbska na európsku integráciu.

Jeho slová citoval televízny kanál K1.

„Len jedna otázka, aký trest postihne Vučiča a Srbsko? Hovoria, že ma potrestajú, že ma uvrhnú do reťazí. Srbsko je na európskej ceste, ale ja osobne som pripravený na všetky druhy trestov. Svoje slovo dodržím, povedal som prezidentovi Putinovi, že prídem a pôjdem. Oni nemajú žiadnu inú tému. Svet je v plameňoch, nevedia, čo robiť s Ukrajinou, výpadky elektriny. Predstavte si, že by v Srbsku bol 24-hodinový výpadok elektriny. Viseli by sme hore nohami. Ale hlavný a jediný problém je moja cesta do Moskvy,“ povedal Vučič.

Pripomeňme, že Európska únia predtým nariadila krajinám západného Balkánu, ktoré sa uchádzajú o členstvo v EÚ, aby sa nezúčastnili na prehliadke v Moskve 9. mája.

Včera 19:00

Ománsky minister zahraničných vecí Badr al-Busajdí oznámil, že rokovanie o iránskom jadrovom programe medzi Washingtonom a Teheránom, ktoré sa malo uskutočniť v sobotu 3. mája v Ríme, bolo z „logistických dôvodov“ odložené na neskorší dátum. Nové termíny budú oznámené po tom, ako sa na nich obe strany dohodnú.

Včera 18:05

Čchoi Sang-mok, juhokórejský vicepremiér a minister financií podal demisiu a jeho rezort ju prijal. Z ministerskej funkcie odstúpil v čase, keď parlament hlasoval o návrhu na ústavnú žalobu voči jeho osobe.

Včera 18:04

Mercedes-Benz plánuje v súvislosti s americkými dovoznými clami vyrábať ďalší model vo svojom závode v USA.

Včera 17:33

Trumpov poradca pre národnú bezpečnosť Michael Waltz a jeho zástupca Alex Wong, ktorí sa zaplietli do škandálu so signálom, odstúpia, informovala televízia CBS s odvolaním sa na svoje zdroje.

Podľa publikácie sa v Bielom dome od tohto škandálu diskutuje o prepustení Waltza. Trump ho verejne podporil a nazval ho „dobrým človekom“, ktorý „dostal lekciu“. Teraz však Waltz predsa len odchádza.

Včera 17:11

Ozveny príbehu skupiny na Signale: zdroje hovoria, že poradca pre národnú bezpečnosť Mike Walz a jeho zástupca Alex Wong opustia svoje pozície – CBS News

Včera 17:02

Filipínsky Červený kríž oznámil, že hromadná nehoda viacerých vozidiel na diaľnici na Filipínach si vyžiadala najmenej desať mŕtvych a viac než 30 zranených. Medzi obeťami sú aj štyri deti. Nehodu podľa všetkého zapríčinil vodič autobusu, ktorý povedal, že zaspal za volantom.

Včera 17:00

Kamala Harrisová v stredu v San Franciscu vyzvala Američanov, aby bojovali proti útokom na ústavu zo strany Trumpovej administratívy. Varovala tiež pred ústavnou krízou, ak súdy a Kongres nedokážu Trumpa zastaviť – alebo ak ich prezident bude ignorovať.

Včera 16:59
Zobraziť všetky

NAJČÍTANEJŠIE










.

Ruské vzdušné mínové pole proti ukrajinským vzdušným zámkom

Na ukrajinskom bojisku sa popri iránskych „mopedoch“ objavila ďalšia ruská superzbraň. Portál Svobodnaja Pressa uvádza, že v boji o Donbas budú zrejme rozhodujúcu úlohu zohrávať bezpilotné lietadlá. V ich používaní má výhodu Rusko, ktoré už na Ukrajine nasadilo najmodernejšie bezpilotné lietadlá Lancet, Kub, Swallow a síce jednoduchý ale účinný rad iránskych dronov pod značkou Geranium

dron ZALA Lancet
Ruský kamikadze dron ZALA Lancet
❚❚
.

Význam použitia bezpilotných lietadiel v ukrajinskom konflikte pochopili súčasne Rusko aj USA. Joe Biden ešte 16. marca oznámil balík vojenskej pomoci Kyjevu, ktorý zahŕňal 100 kusov kamikadze dronov Switchblade. A len o mesiac neskôr, 13. apríla, Biely dom oznámil dodanie ďalších 200 bezpilotných lietadiel Switchblade Ukrajincom. Tento dron existuje v dvoch modifikáciách, ľahkej (protipechotnej) a ťažkej (protitankovej). Koľko a ktoré bezpilotné lietadlá Switchblade bolo dodaných na Ukrajinu, zatiaľ nie je presne známe, keďže o efektívnom používaní tejto ultramodernej munície Ukrajincami nie sú takmer žiadne informácie. O prvom možnom použití amerického Switchblade sa verejnosť dozvedela až v júli: dron bol spozorovaný pri Sosnovke severne od Charkova. Koncom júla začali ukrajinské reklamné stránky šíriť falošnú správu, že Switchblade údajne zaútočil na hraničný priechod Trjochgornoje v Brianskej oblasti. Tento podvrh však bol vyvrátený. Na darknete sa zároveň objavilo množstvo inzerátov na predaj amerických dronov. Drony sa tak ľahko mohli dostať aj do rúk teroristov. Nemožno nespomenúť pokus o atentát na venezuelského prezidenta z roku 2018: Nicolasa Madura počas prejavu na vojenskej prehliadke napadli dva drony DJIM600 čínskej výroby s výbušninou C-4. Pokus o atentát sa nepodaril.

USA posielajú letálne minidrony Switchblade na Ukrajinu

The Washington Post uvádza, že Ozbrojené sily Ukrajiny (OSU) sa už takmer vzdali tureckého dronu Bajraktar kvôli veľkým stratám. Ľahké bezpilotné lietadlá v konflikte na Ukrajine už dokázali, že sú efektívnejšie ako ťažké bezpilotné lietadlá, ako napríklad Bajraktar. Podľa denníka bolo v prvých mesiacoch špeciálnych operácií zostrelených mnoho týchto tureckých bezpilotných lietadiel, čo prinútilo jednotky OSU obmedziť ich používanie. Na druhej strane, Rusko môže svoje ciele dosiahnuť ľahšími a lacnejšími bezpilotnými riešeniami, ako sú Lancet alebo Geraň.

Turecký Bajraktar vo výzbroji OSU

Ruské jednotky, na rozdiel od ukrajinských, využívajú celý rad dronov mimoriadne efektívne. A nedovolia, aby sa smrtiace zbrane dostali do nesprávnych rúk. Potvrdzujú to aj nezávislí západní vojenskí experti. Ešte v marci sa potvrdilo, že na bojisku sa objavili útočné drony Kub a Lancet, ktoré vyrába koncern Kalašnikov. Tieto bezpilotné lietadlá sa osvedčili počas protiteroristickej operácie v Sýrii, píše David Gambling, publicista časopisu Forbes venujúci sa letectvu a kozmonautike. Výrobcovia dronov tu po prvýkrát zaviedli revolučný koncept vzdušného „mínové poľa”. To znamená, že drony sa vznášajú nad kritickými zariadeniami (ako sú veliteľské stanovištia, zásobovacie body a línie), aby vytvorili obranu proti infiltrácii nepriateľských dronov.

.
Ruský dron Kub riadený umelou inteligenciou

Každý roj dronov (ktorý obsluhuje jeden operátor) neustále hliadkuje na ploche približne 30 km2. Prvé verzie Lancetu vydržali vo vzduchu maximálne 40 minút a neustále museli pristávať s jedným dronom a na jeho miesto okamžite vypúšťať ďalší. Potom však vývojárska spoločnosť predstavila pokročilejší dron Lancet 421 s novým hybridným motorom, ktorý mu umožňuje zostať vo vzduchu viac ako 12 hodín. Vývojári pracujú aj na bezpilotných lietadlách poháňaných slnečnou energiou, ktoré môžu zostať vo vzduchu niekoľko dní.

Spoločnosť Zala Aero Group, ktorú kúpil Kalašnikov, využíva iné know-how, píše David Hazard. Lancet má napríklad krídla v tvare kríža, ktoré sú pre bezpilotné lietadlá nezvyčajné a zvyšujú stabilitu dronu. Ruské sily od začiatku sýrskej kampane vo veľkom využívajú bezpilotné lietadlá na takzvané ISR operácie -spravodajstvo, sledovanie a prieskum (skratka angl. Intelligence, Surveillance, and Reconnaissance). Bezpilotné lietadlá ako cieľové zariadenia sú začlenené do takzvaného „reťazca ničenia” s delostreleckými a protilietadlovými jednotkami s dlhým dosahom. Medzitým, ako sa konflikt rozširoval, Rusko čoraz častejšie používalo bezpilotné lietadlá nie na zameriavanie cieľov, ale práve ako kamikadze – na priame ničenie.

„Lancet-3 je veľmi obratná a ľahko použiteľná munícia, dá sa zložiť a vložiť do kufra auta a dron sa vypúšťa pomocou katapultu na koľajniciach. Dron má vzletovú hmotnosť 12 kilogramov. Takéto ľahké bezpilotné lietadlá skracujú čas potrebný na identifikáciu, lokalizáciu a zničenie cieľa a pre nepriateľa je ťažké ich odhaliť, pretože majú malý radarový prierez a malú tepelnú stopu, hovorí Bradley Bowman, riaditeľ think tanku Foundation for Defense of Democracies. Takéto bezpilotné lietadlá sú nepostrádateľné aj v mestskom boji. Vzdialenosti sú tu krátke, nepriateľ je na dosah a rýchlejšie uzavretie „reťazca zničenia” vás môže stáť život,” hovorí Bowman.

Popri týchto sofistikovaných ruských dronoch však na civilnú infraštruktúru ukrajinských miest a vojenské zariadenia vo veľkom útočia jednoduché ale efektívne iránske bezpilotné lietadlá Šáhid. Analýze dôsledkov týchto útokov a možnostiam týchto zbrojných systémov sa venuje ukrajinský portál Strana.ua:

Od začiatku októbra sú ukrajinské mestá pod masívnymi útokmi iránskych bezpilotných lietadiel Šáhid. Rusko ich na trh uvádza pod značkou Geranium. Formálne popiera, že by tieto drony mali niečo spoločné s Iránom. Pre Ukrajinu a Západ je však táto skutočnosť zrejmá a samotné USA oficiálne uvádzajú, že Teherán dodáva Rusku útočné drony a Európska únia uvalila sankcie na iránskeho výrobcu týchto dronov. Znepokojenie spojencov Ukrajiny je pochopiteľné – nové bezpilotné lietadlá spôsobujú vážne škody v ukrajinských mestách a ničia kritickú infraštruktúru na prahu zimy. Iránske bezpilotné lietadlá boli na Ukrajine pôvodne prezývané posmešne „mopedy” kvôli charakteristickému zvuku ich motorov. Čoskoro si však uvedomili, že tieto zbrane treba brať vážne.

.
Iránsky dron Šáhid 136

Pred mesiacom, 17. septembra, The Wall Street Journal analyzoval údaje o prvom výskyte iránskych dronov na Ukrajine. Práve vtedy bol prvý z nich zostrelený v Charkovskej oblasti. Michael Knights, vojenský expert z think tanku Washington Institute for Near East Policy, predpovedal, že ukrajinské sily budú schopné rýchlo čeliť hrozbe, ktorú predstavujú iránske bezpilotné lietadlá kamikadze. „Iránske bezpilotné lietadlá síce vyzerajú v Jemene, Sýrii a Gaze hrozivo, ale sú čoraz viac blokované,” povedal. Ukrajina podľa neho predstavuje „prostredie protivzdušnej obrany a elektronického boja na takej úrovni, s ktorou sa Irán doteraz nestretol”. Knights dodal, že tieto bezpilotné lietadlá „majú spočiatku veľkú účinnosť no neskôr šokový efekt vyprchá”. Ako ukázali ďalšie udalosti, tieto bezpilotné lietadlá sa skutočne nestali veľkou hrozbou pre vojenské jednotky. To sa však nedá povedať o zariadeniach vojenskej a civilnej infraštruktúry.

 

Holandský portál NRC uverejnil článok s názvom: „Iránske extrémne lacné drony kamikaze nie sú zázračnou zbraňou“. Tvrdí, že Šáhid 136 sa niekedy označuje ako zásahová munícia, čo je termín pre bezpilotné lietadlá, ktoré môžu chvíľu lietať a hľadať cieľ útoku. Tento termín je však v skutočnosti nesprávny: dron nemá vlastnú kameru a pomocou satelitnej navigácie klesá na vopred naprogramovaný bod. „Skrátka, nie je to zázračná zbraň,” uzatvára portál. „Hlavnou výhodou pre Rusko je, že je mimoriadne lacná: približne 20 000 eur, čo je len malý zlomok ceny väčšiny rakiet, ktoré používali predtým. Vďaka nízkej cene sa tieto drony môžu používať vo veľkom počte. Podľa ukrajinskej rozviedky ich Rusko objednalo 2400,” uviedla NRC. Článok tvrdí, že tieto bezpilotné lietadlá nie sú účinné proti západným zbraniam – húfniciam a raketám Himars. „Vojenské ciele, o ktoré Rusko usiluje, ako napríklad viac ako 100 húfnic M777 dodaných z USA a najmä raketomety HIMARS, ktoré poskytli Ukrajine výhodu, sú veľmi mobilné,” konštatujú analytici. Okrem toho sú vojenské zariadenia často chránené systémami protivzdušnej obrany. Drony kamikadze sa však väčšinou používajú proti infraštruktúrnym objektom, ktoré je ťažké masovo chrániť obrannými systémami. A skutočne zatiaľ nie je známe, že by tieto drony zasiahli húfnice M777 alebo Himars.

Holandskí experti sa však domnievajú, že Ukrajina by sa skôr mala obávať balistických rakiet kratšieho doletu Fateh-110 a Zolfaghar, ktoré Irán dodáva Rusku. „Dokážu zasiahnuť ciele na vzdialenosť až 300 a 700 kilometrov. Tieto rakety môžu doplniť ruské zmenšujúce sa zásoby vysoko presných rakiet, ako je napríklad ruský Iskander-M.”

Iránska raketa Fateh 110

Vojenský expert Van Hoft sa v článku pre NRC skepticky vyjadruje o protivzdušnej obrane ako o všelieku schopnom pokryť Ukrajinu, a to aj proti Šáhidom. „Z fyzikálneho hľadiska nie je možné, aby bola celá krajina pod ochranou protivzdušnej obrany. Na jedno veľké mesto by ste potrebovali desiatky batérií. To si nemôže dovoliť žiadna krajina. Nie je toľko systémov. Okrem toho ich potrebujete aj na fronte, aby ste ochránili vojakov a vybavenie, takže musíte robiť ťažké rozhodnutia,” domnieva sa analytik. Potvrdil to aj bývalý americký generál Mark Hertling pre denník The Guardian: „Vzhľadom na rozlohu Ukrajiny a infraštruktúru, ktorú treba chrániť, neexistuje na svete dostatočná protivzdušná obrana na vytvorenie štítu, ktorý by zabránil ruským raketám a bezpilotným lietadlám preniknúť na ukrajinské územie”.

.

Samir Puri, analytik z King’s College London, pre televíziu Al Džazíra povedal, že drony Geranium sa používajú „ako zbraň, ktorá decimuje ukrajinský systém protivzdušnej obrany”. Článok poukazuje na to, že používanie bezpilotných lietadiel predstavuje problém pre ukrajinský systém protivzdušnej obrany, pretože drahými raketami musí bojovať proti lacným dronom. Ukrajinský letec takto v snahe zostreliť tieto drony stratil oveľa hodnotnejšie lietadlo. Dodáva, že západné krajiny prisľúbili podporiť boj Kyjeva systémami, ktoré môžu zostreľovať bezpilotné lietadlá, ale väčšina týchto zbraní ešte nedorazila a v niektorých prípadoch môže trvať niekoľko mesiacov, kým sa tak stane. Podľa Puriho síce nasadenie bezpilotných lietadiel „spôsobí, že Ukrajinci budú musieť bojovať proti ďalšiemu zbraňovému systému”, ale je nepravdepodobné, že by to zmenilo pravidlá hry. „Žiadny zbraňový systém tohto druhu nemôže sám o sebe zmeniť výsledok vojny,” povedal analytik. Zničená civilná a vojenská infraštruktúra to však možno dokáže…

„Tieto drony slabo odrážajú radarový signál. Neviete, že prilietajú, až keď bzučia ako kosačka na trávu asi 1 000 metrov nad vami. Prichádzajú zo všetkých strán,” upozorňuje analytik.

Závery sú teda nasledovné. Na jednej strane sa iránske bezpilotné lietadlá na Západe nepovažujú za hrozivú zbraň schopnú zmeniť situáciu na bojisku. Zhodujú sa však na tom, že môžu spôsobiť značné materiálne škody. Vidíme, že Rusko ich využíva najmä na zásahy proti infraštruktúre, ktorá je statická. Vzhľadom na to, že bezpilotné lietadlá nemôžu sledovať cieľ, je zrejmé, že sú neúčinné aj proti Himarsom, ktoré ihneď po výstrele menia polohu.

 

Aké sú možnosti Šáhidov?

Vojenskí blogeri a telegramové kanály už niekoľko týždňov diskutujú o špecifikáciách a schopnostiach iránskych bezpilotných lietadiel. Šáhid 136 a 131 (tiež známe ako Geran-2 a Geran-1) sú kamikadze drony vyrábané iránskou spoločnosťou HESA. Ich bojové použitie bolo prvýkrát zaznamenané v roku 2020 v Jemene. Drony však dosiahli vrchol svojej slávy počas ruskej invázie na Ukrajinu. Model Šáhid 131 je starší model a má 15 kg bojovú hlavicu. Model Šáhid 136 je novší a ťažší a nesie 50-kilogramovú bojovú hlavicu. Je vybavený iným motorom. Oba drony majú tvar trojuholníkového krídla. Základom klzáku sú komerčné kompozitné materiály. Podľa analýzy vytvorenej z vraku má vozidlo karbónový základ trupu a kovové lamely. Takáto konštrukcia je drahšia ako laminátové klzáky, ale umožňuje dosiahnuť nižšiu hmotnosť pri väčšej pevnosti. Oba modely majú motory vyrobené v Číne a sú vybavené drevenými vrtuľami. Dodáva ich spoločnosť Beijing MicroPilot UAV Control Systems. Model 136 používa dvojtaktný piestový motor na letecký benzín. Pre svoj charakteristický hlasný zvuk si už vyslúžil prezývku „moped”. Deklarovaný dolet modelu je približne 2000 kilometrov.

Model 131 využíva motor, ktorý je nielen menší a menej tepelne nápadný, ale aj menej hlučný, takže je jeho let skrytejší. Je o polovicu ľahší ako jeho bzučiaci náprotivok a má o tretinu nižší výkon. Bojová hlavica Šáhid 131 je uhlíkový valec s plastickou výbušninou. Obsahuje aj tvarovaný šrapnelový kryt vyrobený zo súpravy prefabrikovaných štvorcových oceľových prvkov.

Šáhid 136 má inú hlavicu, ktorá je v každom ohľade hlavica účinnejšia. Navádzací systém je v obidvoch dronoch prakticky identický. Je kombinovaný: pozostáva z jednoduchej inerciálnej autopilotnej jednotky a upraveného civilného systému GPS. Vďaka nelegálnej úprave sa tieto drony môžu používať aj v zakázaných oblastiach, ako sú letiská a vojenské zariadenia, kde signál GPS nemusí pre iných používateľov fungovať. Šáhidy sú schopní použiť pozemné navigačné stanice na korekciu dráhy, ak letia v oblasti, kde je používanie GPS zakázané. Majú k dispozícii rozšírený zoznam frekvencií na detekciu a odpojenie zdroja rušenia satelitného signálu. To znamená, že tieto drony môžu byť chránené proti falšovaniu súradníc navigačných systémov. K dispozícii má aj jednoduchú jednotku na odolnosť proti rádiovému elektronickému boju. Pri rušení však dron pravdepodobne stratí veľkú časť svojej presnosti. To je ďalší argument, prečo je jeho použitie na fronte menej účinné ako v tyle, kde je hustota systémov rádio-elektronického boja nižšia.

Niektorí výskumníci tvrdia, že Šáhidy majú lepšiu presnosť navádzania, pretože využívajú nielen navigáciu GPS, ale aj ruský systém GLONASS a čínsky komunikačný systém. Neexistuje však žiadne definitívne potvrdenie.

Nízka viditeľnosť dronov je diskutabilná. Na rozdiel od balistických rakiet, ktoré sú ľahko odhaliteľné radarmi aj satelitmi, sa tieto bezpilotné lietadlá dajú vypúšťať z civilných vozidiel pomocou katapultu alebo s pomocou urýchľovača. Vďaka tomu je ich spustenie málo nápadné, čo môže slúžiť ako dôvod neskorého vyhlásenia poplachu. Na druhej strane vysoká hladina hluku, najmä u modelu 136, robí bezpilotné lietadlá zraniteľnými, a umožňuje aj civilistom ich identifikáciu na oblohe podľa zvuku. Kompozitný trup je ťažko odhaliteľný predovšetkým kvôli šípovému tvaru. Využíva civilné uhlíkové kompozity, ktoré dobre odrážajú radarový signál. Nemá žiadny systém stealth.

Na druhej strane samotný tvar klzákov a ich nízka rýchlosť umožňujú znížiť ich viditeľnosť do takej miery, že systém S-300 ich odhalí až vo vzdialenosti približne 60 kilometrov (teda oveľa bližšie ako lietadlo alebo raketu). Tieto bezpilotné lietadlá sú prispôsobené na nízku rýchlosť a môžu byť omylom vnímané ako vtáky. To môže spôsobiť, že niektoré systémy protivzdušnej obrany budú ich signál ignorovať. Keď sa dron priblíži k zemi, stane sa veľmi zraniteľným voči ručným a protilietadlovým zbraniam všetkých druhov.

.

Pre Šáhidy je typická nízka infračervená signatúra. Piestové motory, najmä pri lete vo veľkých výškach, sa ukazujú ako pomerne studené pre prenosné protilietadlové systémy, čo môže predstavovať problém pre MANPADS, ako je Stinger alebo Needle. Neplatí to pre laserovo navádzané systémy, ako je Starstrike.

Šáhidy 131 a 136 sú jednoduché a lacné, účinné predovšetkým proti stacionárnym cieľom. Nemajú navádzacie hlavice, a preto sú schopné útočiť len na vopred určené súradnice (aj keď s možnosťou korekcie, ak je v blízkosti iný dron). Pri lete v blízkosti zeme ich možno ľahko počuť a zostreliť. Zároveň ich nedostatočná technológia stealth robí zraniteľnými voči protivzdušnej obrane, keď sa pokúšajú vystúpiť do väčších výšok.

Boj proti nim pomocou klasickej protivzdušnej obrany by znamenal veľké plytvanie peniazmi, ktoré by sa mohli použiť na zostrelenie oveľa nebezpečnejších cieľov, napríklad riadených striel. Neboli zistené žiadne dôveryhodné informácie o účinnom použití proti vojenskej technike na fronte. Tieto drony budú Rusi pravdepodobne naďalej využívať na údery najmä proti ukrajinskej infraštruktúre a stacionárnym vojenským objektom v tyle.

Hovorca velenia vzdušných síl OSU Jurij Ignat tento týždeň uviedol, že zostrelili 85 % bezpilotných lietadiel kamikadze Šáhid-136. Ak by to však aj bola pravda, ich zostrelenie rozhodne stálo rádovo viac, ako ich nadobúdacia hodnota a zvyšných 15 % napáchalo rádovo viac škody na vojenskej a civilnej infraštruktúre, ako je ich cena.

 

.

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ
Pošlite nám tip
.


.
.

.

Blogy

Marek Brna

Andrej Sablič

Miroslav Urban

Peter Lipták

Zdeno Drdol

Milan Šupa

.
.
.

Ohlupovanie verejnosti a utajovanie. Čo prinesie pre Ukrajinu nevýhodná zmluva o surovinách

Podpísaná dohoda o nerastných surovinách nebude mať veľký význam, ak bude vojna na Ukrajine pokračovať, uviedol denník The New York…

01. 05. 2025 | Aktualizované 01. 05. 2025 | Zo zahraničia | 5 min. čítania | 0 komentárov

.

Waltza predsa len zložila tajná chatovacia miestnosť na Signali

Trumpov poradca pre národnú bezpečnosť Michael Waltz a jeho zástupca Alex Wong, ktorí sa zaplietli do škandálu so signálom, odstúpia,…

01. 05. 2025 | Aktualizované 01. 05. 2025 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov
01. 05. 2025 | Aktualizované 01. 05. 2025 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov

Migaľ sa stretol s predstaviteľmi mimovládnych organizácií. Takéto sú jeho plány

Minister investícií Samuel Migaľ je pripravený podporiť mimovládky pri novele zákona o neziskových organizáciách. Informovalo o tom ministerstvo investícií. Migaľ…

01. 05. 2025 | Ekonomika | 2 min. čítania | 0 komentárov
01. 05. 2025 | Ekonomika | 2 min. čítania | 0 komentárov

Kellogg: Ukrajina je ochotná vzdať sa území obsadených Ruskom de facto ale nie de iure

Ukrajina je podľa osobitného vyslanca amerického prezidenta pre Ukrajinu a Rusko ochotná vzdať sa území obsadených Ruskom „de facto“, ale…

01. 05. 2025 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov
01. 05. 2025 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov

Aj Hlas sa čiastočne spamätal. Chce rokovať o úprave transakčnej dane pre živnostníkov

Strana Hlas-SD chce na koaličnej rade hovoriť o tom, aby transakčná daň nemusela platiť pre drobných živnostníkov. „Pretože, to sú…

01. 05. 2025 | Z domova | 1 min. čítania | 0 komentárov
01. 05. 2025 | Z domova | 1 min. čítania | 0 komentárov
.

Trump prezradil, o čom hovoril so Zelenským v Ríme

„Povedal som mu, že by bolo veľmi dobré, keby sme sa s Ruskom dohodli. Pretože Rusko je oveľa väčšia a…

01. 05. 2025 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov
01. 05. 2025 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov

Prečo Rusko oficiálne uznalo vojenskú pomoc Severnej Kórey?

Vladimír Putin sa poďakoval jednotkám armády KĽDR, ktoré sa podieľali na porážke OSU v Kurskej oblasti. „Kórejskí priatelia konali z…

01. 05. 2025 | Komentáre | 9 min. čítania | 0 komentárov
01. 05. 2025 | Komentáre | 9 min. čítania | 0 komentárov

Washington a Kyjev podpísali dohodu o ukrajinských nerastných surovinách

Washington a Kyjev podpísali dohodu o ukrajinských nerastných surovinách, uviedlo Ministerstvo financií USA

01. 05. 2025 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov
01. 05. 2025 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov

„Dvojitý úder“ Karoline Leavittová bola Trumpovou tajnou zbraňou pri víťazstve nad Amazonom

Telefonát amerického prezidenta Donalda Trumpa Jeffovi Bezosovi prišiel hneď po verejnom bičovaní Karoline Leavittovou (tlačová tajomníčka Bieleho domu) uvádza The…

01. 05. 2025 | Zo zahraničia | 4 min. čítania | 0 komentárov
01. 05. 2025 | Zo zahraničia | 4 min. čítania | 0 komentárov
.

Čína o Spojených štátoch. Je to loďka, ktorá uviazla na plytčine

Bývalý minister Juraj Draxler poukazuje na to, že Čína rozvinula diplomatickú iniciatívu a kampaň na sociálnych sieťach, a využila na…

01. 05. 2025 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov
01. 05. 2025 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov

To najdôležitejšie z Ukrajiny: Ukrajina podpísala v USA veľmi nevýhodnú dohodu o nerastných surovinách

V tomto článku vás budeme v priebehu dňa informovať o najdôležitejších udalostiach na frontoch Ukrajiny z pohľadu ruskej a ukrajinskej…

01. 05. 2025 | Aktualizované 01. 05. 2025 | Zo zahraničia | 6 min. čítania | 0 komentárov
01. 05. 2025 | Aktualizované 01. 05. 2025 | Zo zahraničia | 6 min. čítania | 0 komentárov

Dráma na záver, ale mladí Slováci si opäť zahrajú o medaily na MS do 18 rokov

Slovenskí hokejisti do 18 rokov sa prebojovali do semifinále majstrovstiev sveta. V americkom Allene si poradili s Nemcami 3:2 a…

01. 05. 2025 | Šport | 2 min. čítania | 0 komentárov
01. 05. 2025 | Šport | 2 min. čítania | 0 komentárov

Blair tvrdí, že súčasná politika nulovej spotreby je „odsúdená na neúspech“

Tony Blair vyzval na zásadné prehodnotenie politiky nulovej spotreby (týka sa opatrení a stratégií, ktoré majú za cieľ dosiahnuť vyrovnanie…

01. 05. 2025 | Zo zahraničia | 6 min. čítania | 0 komentárov
01. 05. 2025 | Zo zahraničia | 6 min. čítania | 0 komentárov
.

Skrytá hrozba pre váš motor

1.5.2025 Redakcia Auto trendy . Starostlivosť o auto nie je len o výmene oleja a filtrov. Jednou z najprehliadanejších, no…

01. 05. 2025 | 0 komentárov

Kanaďanom sa míňajú peniaze určené na odškodnenie po očkovaní proti Covid-19

Kanadský program odškodnenia pre osoby, u ktorých sa po podaní vakcíny proti Covid-19 prejavili nežiaduce účinky, pravdepodobne prekročí svoj rozpočet. Upozornilo…

01. 05. 2025 | Zo zahraničia | 3 min. čítania | 0 komentárov
01. 05. 2025 | Zo zahraničia | 3 min. čítania | 0 komentárov

Najväčší protiruský vojnový štváč zistil že je bezmocný voči ruským raketám

Británia, 1. mája 2025 - Britská protivzdušná obrana ostala bezmocná voči ruským raketám. Britské ministerstvo obrany uskutočnilo simuláciu ruského raketového…

01. 05. 2025 | 0 komentárov

Smer: Najdôležitejšou výzvou pre EÚ je návrat k princípom suverénnej spolupráce

Najdôležitejšou výzvou pre EÚ je podľa Smeru-SD návrat k princípom suverénnej spolupráce členských štátov. Smer-SD pri príležitosti 21. výročia vstupu…

01. 05. 2025 | Aktualizované 01. 05. 2025 | Z domova | 15 min. čítania | 0 komentárov
01. 05. 2025 | Aktualizované 01. 05. 2025 | Z domova | 15 min. čítania | 0 komentárov

.

Tieto fotografie ti ukážu, že svadba môže byť nezabudnuteľná!

Ak si myslíš, že svadba je len o výmene prsteňov a skvelej párty, vyvedieme ťa z omylu. Dnes môžu byť svadobné…

01. 05. 2025 | 0 komentárov

EÚ pripravuje „plán B“ na zachovanie hospodárskych sankcií voči Rusku

EÚ pripravuje „plán B“ na zachovanie hospodárskych sankcií voči Rusku, ak administratíva amerického prezidenta Donalda Trumpa odmietne mierové rokovania a…

01. 05. 2025 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov
01. 05. 2025 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov

Letiská, továrne, muničné sklady: ruské útoky smerujú na "americké" ciele po celej Ukrajine

Charkov, 1. mája 2025 - Ruské jednotky spustili nové útoky na vojenské a vojensko-priemyselné zariadenia kyjevského režimu v noci na…

01. 05. 2025 | 0 komentárov

Nová vláda v Sýrii musí čeliť ďalšiemu povstaniu

V Sýrii sa začali zrážky medzi silami novej vlády a drúzskymi milíciami, ktoré sú spriatelené s Izraelom

01. 05. 2025 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov
01. 05. 2025 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov

.

Dva obrázky, jediný rozdiel! Zábavný test zraku a pozornosti

01.05.2025 Redakcia Vášeň v tebe - Dve takmer identické obrázky, na ktorých sú desiatky golfových loptičiek starostlivo usporiadaných v radoch.…

01. 05. 2025 | 0 komentárov

USA sú pripravené pristúpiť na územné požiadavky Ruska v rámci urovnania vojny na Ukrajine

USA sú pripravené čiastočne pristúpiť na územné požiadavky Ruska v rámci urovnania vojny na Ukrajine, uviedol Trumpov osobitný vyslanec Keith…

01. 05. 2025 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov
01. 05. 2025 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov

Ruský analytik: Trumpov jediný úspech je návrat dvoch pohlaví - ostatné je len chaos a veľa hluku

USA, 1. mája 2025 - Dnes uplynulo sto dní Trumpovho druhého prezidentského obdobia. Americkí prezidenti majú zvyčajne len dva roky…

01. 05. 2025 | 0 komentárov

LeBron James nemá jasno o svojej budúcnosti. Bude sa radiť aj s manželkou

Americká basketbalová ikona LeBron James ešte má platnú zmluvu s tímom Los Angeles Lakers , ale nie je si istý…

01. 05. 2025 | Šport | 2 min. čítania | 0 komentárov
01. 05. 2025 | Šport | 2 min. čítania | 0 komentárov

.

Už nie muškáty. Toto je nová kráľovná slovenských balkónov. Poteší svojimi krásnymi kvetmi aj na jeseň

01.05.2025 Redakcia Vášeň v tebe - Čo možno zasadiť do kvetináčov na balkóne? Pelargónie a sirôtky nie sú jediným riešením.…

01. 05. 2025 | 0 komentárov

Slovensko si dnes pripomína 21. výročie vstupu do Európskej únie

Slovensko si dnes pripomína 21. výročie vstupu do Európskej únie . Súčasťou Európskej únie sme sa stali v roku 2004…

01. 05. 2025 | Z domova | 4 min. čítania | 0 komentárov
01. 05. 2025 | Z domova | 4 min. čítania | 0 komentárov

Takto to vyzerá, keď vesmír testuje vašu trpezlivosť

Nasledujúce fotografie vám ukážu, ako vesmír testuje našu trpezlivosť. Tieto fotografie vyhotovili ľudia na pokraji svojich síl, hnevu a trpezlivosti.…

01. 05. 2025 | 0 komentárov

Roman Michelko: Matovič mandát nedokončil, za Fica predčasné voľby neboli nikdy

Na rozdiel od Igora Matoviča , ktorý nedokázal predísť predčasným voľbám, hoci mal na začiatku vládnutia ústavnú väčšinu viac ako…

01. 05. 2025 | Z domova | 3 min. čítania | 0 komentárov
01. 05. 2025 | Z domova | 3 min. čítania | 0 komentárov

.


.

Zastavenie v núdzovom pruhu: Kedy je to povolené, aké sú riziká a pokuty, ktoré môžu dosiahnuť stovky eur!

1.5.2025 Redakcia Auto trendy . Núdzový pruh na diaľnici môže pre mnohých vodičov pôsobiť ako neškodná odstavná zóna, no v…

01. 05. 2025 | 0 komentárov

Osýpky sú závažnejšie ako ovčie kiahne, vzhľad vyrážok je pri oboch iný

Osýpky aj ovčie kiahne sú závažnými vírusovými ochoreniami u detí. Spôsobuje ich odlišný vírus, pričom sa líšia aj klinickým priebehom…

01. 05. 2025 | Z domova | 2 min. čítania | 0 komentárov
01. 05. 2025 | Z domova | 2 min. čítania | 0 komentárov

Tucker Carlson povedal, že do pokusu o atentát na budúceho prezidenta boli zapojené ukrajinské orgány

„Pokúsil sa zabiť niekoľko ľudí“. Tucker Carlson, televízny moderátor blízky Trumpovi, povedal, že do pokusu o atentát na budúceho prezidenta…

30. 04. 2025 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov
30. 04. 2025 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov

Dnes je Sviatok práce

Prvý máj je medzinárodným sviatkom pracujúcich. Uznesenie o oslavách prijal ustanovujúci kongres II. internacionály roku 1889 v Paríži na pamäť…

01. 05. 2025 | Aktualizované 01. 05. 2025 | Z domova | 4 min. čítania | 0 komentárov
01. 05. 2025 | Aktualizované 01. 05. 2025 | Z domova | 4 min. čítania | 0 komentárov

.

NAJČÍTANEJŠIE










Počas mája sa konajú zápisy do materských škôl

Od 1. do 31. mája sa konajú zápisy do materských škôl . Riaditeľ škôlky po dohode so zriaďovateľom určuje konkrétne…

01. 05. 2025 | Z domova | 2 min. čítania | 0 komentárov
01. 05. 2025 | Z domova | 2 min. čítania | 0 komentárov

.
.

Blogy

Marek Brna

Andrej Sablič

Miroslav Urban

Peter Lipták

Zdeno Drdol

Milan Šupa

.
.
.
HS

NAŽIVO

Vstupujete na článok s obsahom určeným pre osoby staršie ako 18 rokov.

Potvrdzujem že mám nad 18 rokov
Nemám nad 18 rokov