Rusi sa pýtajú, prečo si Slovensko spomenulo na “ruského medveďa na tanieri”?

Rusi sa pýtajú, prečo si Slovensko spomenulo na “ruského medveďa na tanieri”?

Budapešť 19. januára 2024 (HSP/vz.ru/Foto:TASR/AP-Vivien Cher Benko)

 

Slovenský premiér Robert Fico nastolil pred vedením EÚ otázku o neporaziteľnosti “ruského medveďa”, ktorého chceli zahubiť rukami Ukrajiny. Prečo si na to spomenul práve teraz? A načo mu je to dobré? tieto otázky si kladie Viktor Bavyrin v ruských novinách Vzgljad a my vám prinášame tento pohľad Rusov na dvoch stredoeurópskych politikov – Fica a Orbána

Fico v Maďarsku
Na snímke maďarský premiér Viktor Orbán (vpravo) a slovenský premiér Robert Fico pred budovou parlamentu v Budapešti

“Najväčšie západné krajiny zakázali ukrajinskému vedeniu uzavrieť mierovú dohodu s Ruskom, pretože dúfali, že po naliatí miliárd a zbraní na Ukrajinu im táto prinesie zraneného ruského medveďa na tanieri. Nepodarilo sa to. A ani sa nepodarí.”

Reklama

To nehovorí ruský úradník ani politológ (tí to hovoria už takmer dva roky), ale predseda vlády členskej krajiny EÚ a NATO, konkrétne šéf slovenskej vlády Robert Fico.

Muž, ktorý stál vedľa neho a vyjadroval súhlas s tým, čo povedal, tiež nebol Rus a tiež bol líder západnej krajiny – maďarský premiér Viktor Orbán. Svojho času si urobil kariéru na živej protiruskej a pronatovskej rétorike, ale nie ako liberálny “prísavník”, ale ako národný vlastenec. Rusko a Maďarsko mali historicky zložité vzťahy, ale podobnosť niektorých národných záujmov a spoločný nepriateľ v podobe európskej byrokracie urobili z Orbána “hlavného Rusa EÚ”, ako ho niekedy nazývajú európski novinári.

Reklama

Majú tým na mysli, že je v najhoršom prípade ruským agentom, v najlepšom prípade “užitočným hlupákom” v leninskom zmysle: niekým, koho konanie je v prospech Kremľa.

V skutočnosti je Orbán skôr nudný realista. Nudný v tom zmysle, že jeho argumenty o Rusku, vyhliadkach na konflikt na Ukrajine a skutočných záujmoch Európy, ktoré obetujú, aby sa zapáčili Spojeným štátom, sú zrejmé každému skutočnému Rusovi. Dajú sa opísať dvoma slovami – Rusko zvíťazí. Čím skôr si to Európa uvedomí, tým lacnejšie to bude pre všetkých.

Preto sa Orbán stal známym ako “hlavný Rus” v EÚ, a zatiaľ jediný. Teraz to isté a s rovnakými úmyslami hovorí aj slovenský premiér Fico. Priletel do Budapešti špeciálne preto, aby v mimoriadne ťažkej chvíli podal Maďarsku priateľské rameno. Citát o “medveďovi na tanieri” je z ich spoločnej tlačovej konferencie.

Predtým sa objavili správy, že Európska rada a Európska komisia sú blízko k prelomeniu Orbánovho frontu a odblokovaniu 50 miliárd eur z rozpočtu EÚ, ktoré tvrdohlavý Maďar odmieta vyčleniť na podporu Ukrajiny.

Pri variante “po dobrom” urobí Budapešť nejaký formálny ústupok, ktorý zmení mechanizmus tranže, ale nezmení jej podstatu, a Orbán dostane aj pár “mrkvičiek”.

Reklama

Podľa “zlého” variantu môžu začať proces zbavenia Orbána práva veta v Európskej rade alebo dokonca práva hlasovať z akýchkoľvek vhodných dôvodov – všetky prostriedky sú dobré.

“Zdroje” mainstreamových médií Európskej únie sa tým maďarskému lídrovi vyhrážali už viackrát. Akékoľvek pokusy v tomto smere však zastavilo Poľsko. Jeho vláda bránila Orbána s Cerberovou zúrivosťou, a to napriek neriešiteľným rozdielom v otázkach Ruska a Ukrajiny. Konzervatívna vláda vo Varšave si jednoducho uvedomila, že ak Európska komisia odstaví Orbána, Poľsko je ďalšie na rade.

Odvtedy sa vláda vo Varšave zmenila na proeurópsku a Orbán zostal “sám v poli bojovníkov” – zraniteľný ako nikdy predtým. Bratislava však zrazu zaujala miesto poľského Cerbera: Fico slávnostne potvrdil, že jeho vláda zablokuje akýkoľvek pokus Európskej komisie obmedziť maďarské právomoci.

Navyše sa otvorene postavil na stranu maďarského frontu a prisľúbil, že podporí všetky snahy a pokusy Orbána, ktorý chce pre Európu zachrániť 50 miliárd eur.

Treba si uvedomiť, že reč je o peniazoch. Neporaziteľnosť “ruského medveďa” nie je téza, ale zdôvodnenie úplne inej tézy, že podpora Ukrajiny je vyhadzovaním peňazí do vzduchu.

Reklama

Pri posudzovaní budúcich perspektív maďarsko-slovenského spojenectva je to kľúčové slovo. Ak sú peniaze jediným problémom, existuje aj suma, za ktorú sa dá front týchto dvoch krajín zrušiť. Boj za materiálne výhody a iné preferencie pre svoju krajinu je predsa tiež súčasťou národného záujmu.

Maďarsko a Slovensko nie sú také veľké, aby si západná koalícia nemohla dovoliť zabezpečiť niektoré ich potreby. Ani ich príspevok do rozpočtu EÚ nie je taký významný, aby sa nedal odpočítať od celkovej tranže. Zelenskyj budú musieť šetriť na manžetových gombíkoch – škoda, ale nie fatálna.

Oficiálne Budapešť požaduje, aby sa veľká trojročná tranža v eurách rozdelila na ročné tranže s povinnou dohodou všetkých krajín EÚ o každom ďalšom prevode. Okrem toho je podľa Maďarov lepšie prispievať na AFU z národných rozpočtov, zatiaľ čo rozpočtu EÚ by sa to nemalo dotknúť.

Európska komisia si veľmi dobre uvedomuje, že takto postupovať bude drahšie, pretože o rok budú Budapešť a Bratislava žiadať znova niečo a viac, a čo je horšie, rady žiadateľov sa môžu rozrásť, ako aj môže vzniknúť viac možností “vystúpiť” pre tých, ktorí už nechcú financovať Ukrajinu, ale boja sa prekročiť hranice určené Európskou komisiou a Washingtonom.

To je opäť debata o výške sumy. Nie je to o tom, že sa tranža neuskutoční, že Kyjev nedostane financie a že sa nenájde kompromis s Orbánom a Ficom.

Je však v záujme Ruska, aby k tomuto kompromisu nedošlo a aby sa udalosti vyvíjali podľa najhoršieho scenára pre Orbána a Fica, bez ohľadu na to, ako paradoxne sa to na prvý pohľad môže zdať: prečo im, “hlasom rozumu”, priať to najhoršie?

Faktom je, že ukrajinskí lobisti dosiahnu svoje tak či onak, pretože Západ sa nevzdáva. Je veľmi pravdepodobné, že zablokovanie eurotranže zo strany Maďarska a Slovenska naštartuje alternatívny scenár – financovanie Ukrajiny na úkor aktív Ruska, ktoré boli v Európskej únii definitívne odobraté (nielen zmrazené).

Ale zbavenie Maďarov a lepšie aj Slovákov hlasovacieho práva vážne posilní odstredivé tendencie v EÚ až po jej ďalší rozpad.

Mnohé krajiny Európskej únie majú ťažké srdce na Európsku komisiu, ktorá si dovoľuje veľa, pokiaľ ide o porušovanie národných suverenít, a posilnenie euroskeptických pozícií takmer na celom kontinente je toho dôkazom. Pred brexitom Veľkej Británie však táto európska konštrukcia vychádzala z pravidla, že každá krajina EÚ – veľká či malá – môže povedať nie akémukoľvek návrhu, ktorý považuje za neprijateľný.

Pochovaním tohto pravidla EÚ riskuje, že pochová samu seba, a to v čase, keď veľmoži EÚ a Európska komisia musia zodpovedať množstvo otázok vrátane toho, či je práve vyhodenie 50 miliárd do ukrajinského vetra tou správnou politikou?

Reklama

Určite nie je rozumnou. Preto nemožno vylúčiť perspektívu, že EÚ ako jednotná organizácia urobí, kvôli protimaďarskému pogromu, krok smerom k priepasti len preto, že takýto krok je tiež nerozumný.

Ak sa tak stane, dobre jej tak.

 

Prečítajte si tiež:

 

Reklama

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ
Pošlite nám tip
Reklama

Odporúčame

Reklama

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

NAŽIVO

07:35

Egypt v nedeľu oznámil svoj zámer oficiálne podporiť žalobu Juhoafrickej republiky (JAR), ktorá na Medzinárodnom súdnom dvore (MSD) obvinila Izrael z genocídy Palestínčanov v Pásme Gazy. Informovala o tom agentúra AFP.

07:30

Osem obetí si vyžiadala víkendová streľba v mexickom štáte Morelos, ktorý susedí s hlavným mestom Mexiko.

K streľbe došlo v noci na nedeľu v mestečku Huitzilac. Štyria ľudia zahynuli na mieste, ďalšie štyri osoby podľahli zraneniam v nemocnici, uviedla miestna prokuratúra.

07:21

Nemecká polícia v nedeľu večer zadržala muža, ktorý strieľal zo svojho bytu na šiestom poschodí.

K incidentu došlo v hamburskej mestskej časti Altona. Špeciálne policajné jednotky muža zadržali v jeho byte, potvrdil hovorca polície. Dodal, že okoloidúci civilisti neboli vystavení nebezpečenstvu.

07:05

Ruská ofenzíva v Charkovskej oblasti rozširuje frontovú líniu na východe Ukrajiny. Uviedol to v nedeľu ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj, ktorý poukázal na prebiehajúce boje vo viacerých častiach krajiny.

06:55

Prvá dáma Ukrajiny Olena Zelenská a minister zahraničných vecí Dmytro Kuleba v nedeľu pricestovali do Belehradu. Informovala o tom agentúra Reuters.

06:41

O budúcom prezidentovi Litvy rozhodnú voliči v druhom kole volieb. Stretnú sa v ňom úradujúci prezident Gitanas Nauséda a premiérka Ingrida Šimonyté.

Víťazom prvého kola prezidentských volieb sa stal s výrazným náskokom Nauséda, ktorého podporilo viac ako 44 percent voličov. Úradujúca premiérka získala necelých 20 percent hlasov.

06:35

Ruský prezident Vladimir Putin dekrétom odvolal Nikolaja Patruševa z funkcie tajomníka Rady bezpečnosti Ruskej federácie a na jeho miesto vymenoval Sergeja Šojgua, ktorý doteraz pôsobil ako minister obrany. Za nového ministra obrany Putin navrhol vymenovať doterajšieho vicepremiéra Andreja Belousova.

06:30

Strana katalánskych socialistov (PSC) sa stala víťazom nedeľňajších predčasných parlamentných volieb v španielskom autonómnom spoločenstve Katalánsko. Podľa exit pollu verejnoprávnej televízie RTVE získala v 135-člennom parlamente 27,1 percenta hlasov a 37 – 40 kresiel.

Na druhom mieste podľa exit pollu skončila separatistická strana Spoločne za Katalánsko (Junts) s 22 percentami a 33 – 36 mandátmi.

Včera 19:59

Izraelská armáda v nedeľu oznámila, že v koordinácii s USA otvorila nový hraničný priechod do pásma Gazy určený pre prísun humanitárnej pomoci. Informovala o tom agentúra Reuters a denník Times of Israel.

Vybudovaný bol s cieľom zvýšiť objem pomoci dopravenej pre civilistov v Pásme Gazy, do jeho severných oblastí.

Včera 19:54

Julija Navaľná, vdova po zosnulom ruskom opozičnom politikovi Alexejovi Navaľnom, prevzala v nedeľu v Drážďanoch ocenenie, ktoré posmrtne udelili jej manželovi. Drážďanskú cenu mieru dotovanú sumou 10 000 eur jej odovzdali na ceremónii v miestnom divadle, informuje agentúra DPA.

Drážďanská mierová cena sa od roku 2010 udeľuje ľuďom za ich výnimočný prínos k mieru či medzinárodnému porozumeniu.

Navaľná prevzala v Drážďanoch cenu mieru, ktorú posmrtne udelili jej manželovi
Na snímke Julija Navaľná, vdova po zosnulom ruskom opozičnom politikovi Alexejovi Navaľnom, prevzala v nedeľu 12. mája 2024 v Drážďanoch ocenenie, ktoré posmrtne udelili jej manželovi
Včera 19:37

V noci možno očakávať prevažne jasnú oblohu, vietor má byť poväčšine slabý a teplota vzduchu rýchlo klesať. Slovenský hydrometeorologický ústav (SHMÚ) o tom informoval na sociálnej sieti.

Včera 17:34

NATO sa rozhodlo zahrať svalmi pred dverami Ruska, aby dokázalo svoju jedinečnosť.

V rámci najväčšieho cvičenia od čias studenej vojny usporiadalo NATO demonštráciu sily na prahu Ruska. Manévre boli adresované Vladimirovi Putinovi uprostred prebiehajúceho ukrajinského konfliktu, uvádza denník Daily Mail.

V Estónsku 82 britských a 60 amerických výsadkárov cvičilo výsadok z troch amerických dopravných lietadiel C-17. Ich výcvik je súčasťou série pozemných, vzdušných a námorných operácií v rámci cvičenia „Resilient Defender“, ktoré vykonáva všetkých 32 krajín NATO v rôznych regiónoch – od Arktídy až po Stredomorie, vysvetľuje publikácia.

Demonštrácia jednoty aliancie prišla po tom, ako Rusko zintenzívnilo svoju ofenzívu v Charkovskej oblasti. Sprevádzalo ju aj nové kolo napätia medzi NATO a Moskvou po tom, ako Londýn vyhostil svojho vojenského atašé a obvinil ho zo špionáže, uviedol Daily Mail.

Včera 17:09

Oblasť na hraniciach Mexika a Guatemaly zasiahlo v nedeľu ráno zemetrasenie s magnitúdou 6,4. Jeho hypocentrum sa nachádzalo v hĺbke 75 kilometrov pod zemským povrchom, uviedol americký geologický úrad USGS. Informovali agentúry AP a Reuters.

Mexické úrady podľa televízie CNN Espaňol hlásili menšie škody na budovách a niekoľko zosuvov pôdy.

Včera 16:41

Na 35 034 stúpol počet obetí vojny v Pásme Gazy, ktorá trvá už viac ako sedem mesiacov. Uviedlo to v nedeľu tamojšie ministerstvo zdravotníctva riadené Hamasom. Informovala agentúra AFP.

Zobraziť všetky

NAJČÍTANEJŠIE










Reklama

NAJNOVŠIE










Reklama
Reklama

NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

POČASIE NA DNES

NAJNOVŠIE ROZHOVORY

NAJNOVŠIE Z DOMOVA

NAJNOVŠIE ZO ZAHRANIČIA

NAJNOVŠIE ZO ŠPORTU

NAJNOVŠIE ZO SVETONÁZORU

FOTO DŇA

Na snímke polárna žiara nad Žilinou - pohľad od Višňového

Autor: Miroslav Broz

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali

Reklama
Reklama

Blog - redakcia Hlavných správ nezodpovedá za obsah blogerských príspevkov

Marian Kotleba

Viktor Pondělík

Pavel Jacz

Miro Majerník

Ivan Štubňa

Reklama
Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali