Vývoj systému Penicilin 1B75 bol prvýkrát odhalený minulý rok. Ide o protivzdušný systém podobný ako US AN / TPQ-37 Firefinder. Systém detekuje nepriateľské rakety a strely a určuje pôvod útoku, čo umožňuje protiraketovým systémom odpovedať na útok veľmi rýchlo a so smrteľnou presnosťou. To, v čom ruský výrobok vyniká, je, že nepoužíva radar na sledovanie projektilov a namiesto toho sa spolieha na iné signály.
Detekčné zariadenie Penicilin obsahuje štyri termoakustické snímače, ktoré sú umiestnené na zemi v istej vzdialenosti od hlavného vozidla. V systéme je tiež blok šiestich optických a šiestich infračervených kamier umiestnených na sklopnom stožiari.
Snímače sledujú zvukové vlny spôsobené nepriateľskou strelou a nárazom, zatiaľ čo najmodernejšie kamery sledujú dráhu letu. Údaje sa analyzujú automaticky. Trvá len päť sekúnd, kým po zistení nepriateľskej strely a súradníc jej pôvodu dôjde k umožneniu delostrelectva vykonať protiútok.
Sledovanie zbraní a rakiet pomocou radaru, čo je princíp, na ktorom fungujú podobné zahraničné systémy, má dve nevýhody. Jednou z nich je, že menšie ciele, ako sú mincové strely, nemusia byť zistené. Druhým mínusom je to, že systém môže byť znefunkčnený elektronickými protiopatreniami alebo zničený, ak používa aktívny radar. Ruský 1B75 je oveľa ťažšie odhaliť a údajne dokáže sám zistiť všetky druhy granátov, rakiet a striel. Dokáže tiež detekovať protiletecké raketové a taktické strely krátko po ich štarte.
Sú tu však aj mínusy nového “radaru” – kratší efektívny rozsah. Zariadenie 1B75 má údajne dosah 25 km (15,5 míľ), v porovnaní s 50 km (31 míľ) pri systémoch AN / TPQ-37 a 60 km (37 míľ) pre švédsky systém ARTHUR.
Vývojári 1B75 Penicillin, Ruselectronics, ktorý je súčasťou ruského obranného konglomerátu Rostec, oznámili minulý týždeň, že systém dokončil všetky potrebné testy na uvedenie do prevádzky. Očakáva sa, že prvé dve jednotky budú dodané ruskému ministerstvu obrany v roku 2020.