“Mnoho odborníkov spochybňuje bezpečnosť bezprostredného okolia posádky a ton toxických komponentov paliva, ktoré sú dodávané pod tlakom do motorov núdzového záchranného systému.“
Podľa odborníkov zdôrazňuje opodstatnenosť týchto pochybností aj explózia lode počas skúšok núdzového záchranného systému v apríli 2019. Okrem toho je kabína Crew Dragon priestrannejšia ako mala kozmická loď Sojuz, pretože je určená pre sedem astronautov.
“NASA však znížila počet členov posádky na štyri osoby, a to už nebolo potrebné. Ukázalo sa, že pre svoju hlavnú úlohu, a teda dopravenie ľudí na Medzinárodnú vesmírnu stanicu, je loď príliš veľká,” myslí si v Roskosmosu.
A nehľadiac na priestranný a moderný interiér, veľké hermeticky uzavreté okná a pohodlné sklápacie stoličky, neposkytuje Crew Dragon komfortné hygienické zázemie. “Astronauti, ktorí lietali na shuttle sa sťažovali, že časť lode s toaletou sa pri každom použití od zvyšku kabíny oddelila symbolickou plentou. Kým ale hermeticky uzavretá kabína Shuttle mala objem 74,5 kubických metrov, potom v novej lodi je len desať kubických metrov a toaleta sa rovnako ako predtým oddeľuje plentou,” upresňujú.
Na Sojuze sa toaleta nachádza v oddelenej časti. Aj napriek tomu si však autor myslí, že s príchodom Crew Dragon dostali Spojené štáty takmer po dvadsiatich rokoch úsilia “kompaktný a spoľahlivejší“ pilotovaný raketový systém ako Space Shuttle.
V neposlednom rade pripomenul, že Crew Dragon má núdzový systém, ktorý umožňuje záchranu posádky v akomkoľvek momente od štartu, čím sa odlišuje od Shuttle, keď počas dvoch katastrof zomrelo 14 astronautov.
Crew Dragon
Raketa Falcon 9 spoločnosti SpaceX s dvoma americkými astronautmi NASA na palube kozmickej lode Crew Dragon sa 30. mája vypravila na Medzinárodnú vesmírnu stanicu (ISS).
Ide o prvý let s posádkou v USA od roku 2011 a prvý vesmírny let súkromnej spoločnosti s ľuďmi na palube. Nie je totiž žiadnym tajomstvom, že v posledných deviatich rokoch americkí kozmonauti do kozmu nelietali z USA v amerických strojoch, ale z kozmodrómu Bajkonur v Kazachstane v ruských lodiach. Táto misia tak má veľký význam pre budúcnosť letov s posádkou do vesmíru, ale aj pre stratégiu NASA v rámci spolupráce so súkromnými spoločnosťami. Na palube sa nachádza Bob Behnken a Douglas Hurley, ktorý je zároveň veliteľom lode.