Washington 26. augusta (TASR/HSP/Foto:TASR)
USA by nemali uskutočňovať akcie protirečivé medzinárodnému právu

Akákoľvek reakcia Spojených štátov na údajné použitie chemických zbraní v Sýrii musí byť súčasťou medzinárodnej akcie, uviedol americký demokratický senátor Jack Reed.
“Musí to byť medzinárodná operácia, nemôže ísť o jednostranný americký krok,” upozornil vplyvný politik v programe americkej televízie CBS. Operácia podľa jeho slov musí mať medzinárodnú podporu, pričom nielen politickú, ale aj vojenskú. Reed je toho názoru, že Washington by sa nemal púšťať do “rozsiahlej vojenskej operácie v Sýrii”.
Rusko varovalo Spojené štáty pred opakovaním chýb z minulosti, čím narážalo na americkú vojenskú intervenciu v Iraku. Upozornilo tiež, že akákoľvek jednostranná akcia v Sýrii by zmarila spoločné americko-ruské snahy o usporiadanie mierovej konferencie o Sýrii a mala zničujúci účinok na bezpečnostnú situáciu v oblasti.
Ruské ministerstvo vyzvalo Spojené štáty, aby sa nepúšťali do akcií protirečiacich medzinárodnému právu. Upozornilo tiež, že “akýkoľvek jednostranný vojenský zásah bez súhlasu OSN bude … viesť (v Sýrii) k ďalšej eskalácii a prejaví sa na už aj tak výbušnej situácii na Blízkom východe tým najzničujúcejším spôsobom”.
Vodca teroristickej siete vyzýva k náboženským útokom
Vodca sýrskej povstaleckej skupiny napojenej na teroristickú sieť al-Káida vyzval na útoky na vidiecke domy patriace príslušníkom alávitskej menšiny, ku ktorej sa hlási aj sýrsky prezident Bašár Asad. Útoky majú byť pomstou za predpokladaný chemický útok sýrskej vládnej armády na damaské predmestie Džúbar, ktoré kontrolujú povstalecké sily.
Audiozáznam vyhlásenia abú Muhammada al-Džuláního, vodcu militantnej skupiny Džabhat an-Nusra, sa objavilo na internetovej stránke organizácie, ako aj na jej kontách v sieti Twitter a Facebook. Autenticitu jeho vyhlásenia nateraz nebolo možné potvrdiť, upozorňuje agentúra AP.
Predpokladaný chemický útok voči civilistom, ktorý sa odohral minulú stredu, vyvolal vo svete negatívne reakcie. V súvislosti s ním sa americké lode dislokované v Stredozemnom mori presunuli bližšie k sýrskemu pobrežiu. Ako pripomínajú agentúry, americká administratíva a jej spojenci zvažujú adekvátnu odpoveď na chemický útok, pričom v hre je zrejme aj vojenský úder.
Džulání vo svojom vyhlásení spresnil, že prívrženci Džabhat an-Nusra majú v pláne zaútočiť na dediny obývané alavitmi – príslušníkmi sekty, ktorá je odnožou šiitského islamu a ktorá dominuje súčasnému sýrskemu režimu.
Rodinám detí, ktoré sa stali obeťami chemického útoku, Džulání odkázal, že “pomsta za krv vašich detí je dlhom, ktorý treba splatiť…za masaker (na damaskom predmestí) bude (na domy alavitov) vypálených tisíc rakiet”.
V súvislosti a najnovším vývojom v Sýrii sa v pondelok v jordánskom Ammáne uskutoční schôdzka vplyvných vojenských predstaviteľov západných a arabských krajín, aby okrem iného diskutovali aj o ochrane susedných štátov pred možnými útokmi – chemickými či inými – zo Sýrie. Okrem predsedu Zboru náčelníkov štábov ozbrojených síl USA generála Martina Dempseyho v Ammáne očakávajú predstaviteľov armád Francúzska, Saudskej Arábie, Turecka, Ruska, Talianska, Kanady a Kataru.
zf