Richard Raši pre denník Korzár uviedol, že od svojho marcového nástupu do úradu absolvovali spolu s ministrom hospodárstva Petrom Žigom viacero stretnutí s predstaviteľmi automobilky BMW.
V utorok však koncern oznámil, že svoju investíciu uskutoční v Maďarsku. Raši v tejto súvislosti povedal, že nemecká automobilka pri svojej investícii zvažovala nielen ekonomické, ale aj politické hľadiská.
Podľa podpredsedu vlády Richarda Rašiho investorov mohla odradiť aj neopodstatnená opozičná kritika. “Z môjho pohľadu jedným z faktorov mohli byť aj vyjadrenia opozície, ktorá spochybňuje potrebu ďalších automotive investorov v SR a aj to mohlo rozhodnúť. Lebo v roku 2020 sa môže teoreticky stať také nešťastie, že sa súčasná opozícia dostane k moci a pre investorov v automobilovom priemysle to znamená neisté prostredie po voľbách,” vysvetlil v stanovisku na sociálnej sieti.
Hádzanie zodpovednosti na opozíciu za neúspech vlády pri lákaní nemeckej automobilky BMW je trápne a nekompetentné,“ povedal predseda SaS Richard Sulík. Obrovská koncentrácia automobilového priemyslu na Slovensku je objektívny fakt a každý ekonóm pozná riziká, ktoré takáto jednostranná orientácia na jeden typ výroby prináša.
“Z pohľadu BMW však práve koncentrácia automobilového priemyslu na Slovensku mohla znamenať porovnateľnú výhodu oproti Maďarsku, ale napriek tomu sa firma rozhodla pre nášho južného suseda. Treba za tým vidieť slabé podnikateľské prostredie, daňovú politiku, nedostatočnú vymožiteľnosť práva, nepredvídateľnosť hospodárskej politiky vlády a nedostatočne rozvinutú infraštruktúru,“ povedala podpredsedníčka SaS a predsedníčka hospodárskeho výboru NR SR Jana Kiššová (viac v článku).
Na stranu opozície sa postavil aj košický župan Rastislav Trnka (nez.), ktorý kritizoval ministerstvo hospodárstva za jeho úlohu pri rokovaniach. Pozastavil sa aj nad výberom lokality, keď investíciu BMW by si vedel skôr predstaviť v Kechneci ako v Haniske. Podľa Trnku, ministerstvo nezvládlo rokovanie s nemeckým partnerom. Uviedol pre denník Korzár.
Na druhej strane sa analytici z libertariánskeho prostredia smejú mainstreamovým analýzam a píšu:
“Maďarský daňový poplatník (daňová obeť) si tu pekne za tento bavorský kúsok zacvaká. My sme ušetrili. Na tomto celom je zaujímavá ešte jedna vec – predpokladajme, že úplatok pre BMW bol totožný s tým našim. Prečo si vlastne vybrali Maďarsko? Totalitného Orbána. Fašistické Maďarsko, kde sú tak kruto utláčané ľudské práva a vládne tam diktátor? A nemajú ani Euro – teda zázračnú medicínu nových investícií.
No jedine že by to bolo tak, že to čo čítame v mainstreame nebude až tak pravda, a že ani to zázračné Euro nie je až také zázračné. Jednoducho plat bežného slováka už nie je dostatočne nízky (chvala bohu) aby bol pre nemca zaujímavý, a zvažuje aj iné krajiny. Nakoniec, prečo by si mal niekto vyberať krajinu, kde sú vyššie dane, horšie podnikateľské prostredie, vláda unáša cudzincov a paktuje s talianskou mafiou…
Nuž, zdá sa že to, čo sa páči našim kaviarníkom (ísť v Bruseli hlboko do predklonu a držať jazyk za zubami) nehrá takú rolu pri investoroch. Prekvapivé. :)”