Prieskum: Obyvatelia krajín V4 pociťujú vysokú nedôveru k politickým stranám

❚❚

Bratislava 19. decembra 2017 (TASR/HSP/Foto:TASR-Michal Svítok)

 

Vybrané výsledky výskumu Aktívne občianstvo na Slovensku a v krajinách V4, ktorý je súčasťou medzinárodného projektu Posilňovanie občianstva v krajinách V4, prezentoval v utorok v Bratislave Inštitút pre verejné otázky (IVO). Ako informoval na tlačovej besede Grigorij Mesežnikov projekt podporený Medzinárodným vyšehradským fondom je výstupom spolupráce štyroch výskumných inštitúcií – IVO Bratislava, Inštitútu verejných otázok (Poľsko), STEM (Praha) a maďarského Political Capital Institute. Online prieskum verejnej mienky sa uskutočnil v auguste na vzorke približne 500 respondentov vo všetkých krajinách V4. Respondenti vo veku 16 až 65 rokov reagovali na tri témy: politická klíma – kam sme sa dostali po roku 1989, dôvera k inštitúciám a k spoluobčanom a aktívne občianstvo.

Ilustračné foto

“Dochádza ku klesajúcemu záujmu ľudí aktívne zasahovať do toho, čo sa deje v spoločnosti, ľudia strácajú záujem,” priblížila súčasný trend v postkomunistických krajinách Zora Bútorová a ďalej prezentovala výpovede respondentov, ktoré popisujú politickú klímu v krajinách. Slováci za najdôležitejšie zmeny posledných 27 rokov pokladajú vstup SR do EÚ (27 percent), prechod na euromenu (24 percent) a otvorenie hraníc, možnosť cestovania a práce v zahraničí (22 percent). Ďalšia dôležitá zmena, ktorú ľudia zaregistrovali, je vznik samostatnej SR či rozdelenie ČSFR (22 percent).

.

Prieskum ukázal, že dve tretiny obyvateľstva SR si myslia, že krajina sa uberá nesprávnym smerom. Podobne, i keď o čosi menej kriticky, uvažujú aj obyvatelia ostatných krajín V4. “Celková nálada vo všetkých štyroch krajinách je značne kritická, väčšina občanov sa domnieva, že ich spoločnosti sa neuberajú správnym smerom,” doplnila s tým, že necelá polovica ľudí na Slovensku si myslí, že “po roku 1989 pribudli u nás príležitosti pre nadaných a pracovitých ľudí”. V ČR a Poľsku prevažuje pozitívne hodnotenie. Najkritickejšie vidia uplatňovanie princípu výkonu obyvatelia Maďarska.

Na Slovensku prevažuje nespokojnosť s politickou a ekonomickou situáciou. Z krajín V4 sme najkritickejší. Vo všetkých krajinách V4 prevláda pocit, že “demokracia je krehká a môže byť ľahko ohrozená”. “Je zaujímavé, že pocit krehkosti demokracie je na Slovensku rozšírený väčšmi ako v Maďarsku a Poľsku, v krajinách, ktoré zápasia s veľmi vážnymi problémami v politickej oblasti,” poznamenala Bútorová. Podľa nej medzi občanmi SR i ostatných krajín V4 prevažuje nespokojnosť s dodržiavaním občianskych práv a slobôd.

.

Výskum ďalej potvrdil, že obyvatelia SR i ostatných krajín V4 pociťujú vysokú nedôveru k politickým stranám a inštitúciám zastupiteľskej demokracie. “Slovensko má jedno špecifikum v rámci krajín V4 – zvýšenú nedôveru k súdnictvu a k vymožiteľnosti práva,” podčiarkla. Výskum tiež ukázal, že s výnimkou ČR v krajinách V4 platí to, že občania väčšmi dôverujú inštitúciám európskym ako národným. “Európska komisia požíva väčšiu dôveru ako naša vláda a Európsky parlament požíva väčšiu dôveru ako Národná rada. Podobne to platí pre Poľsko a Maďarsko,” dodala k prieskumu, podľa ktorého výrazná väčšina obyvateľov Slovenska pociťuje nedôveru k iným ľuďom. Na Slovensku a v ČR je miera nedôvery k iným ľuďom vyššia ako v Maďarsku a najmä v Poľsku.

Občania SR a ČR sa zaujímajú o politiku menej ako Poliaci a Maďari a hodnotia svoju orientáciu v politike kritickejšie. “Vo všetkých krajinách národná politika priťahuje o čosi viac ako komunálna, najslabšie je na tom dianie na zahraničnej scéne a medzinárodná politika,” doplnila s tým, že väčší záujem o politiku i orientáciu v nej deklarujú muži, ľudia s vyšším vzdelaním, ľudia v strednom a najmä staršom veku, potenciálni voliči v parlamentných voľbách a ľudia vyznačujúci sa vyššou mierou participácie.

V krajinách V4 neprevažuje pocit, že “za dnešného režimu môže každý verejne vyjadriť svoj názor a prispieť k riešeniu problémov”. Najmenej skeptickí sú Slováci. Približne polovica občanov každej krajiny V4 zastáva názor, že “lepšie je neangažovať sa v politike, lebo človek by si mohol popáliť prsty”. V krajinách V4 je značne rozšírený syndróm občianskej bezmocnosti. Väčšina zastáva názor, že “politici majú v rukách všetku moc a obyčajný človek je bezmocný”. “V skutočnosti ľudia vstupujú do verejného diania, nenechávajú to úplne tak a nepodliehajú pocitu bezmocnosti,” upozornila Bútorová s tým, že za posledných päť rokov sú najčastejšími formami občianskej participácie tie kolektívne – podpis petície, účasť na online petíciách a protestoch. Nasleduje verejné vyjadrenie názoru na politiku, účasť na finančnej zbierke, účasť na politickom mítingu, oslovenie miestneho politika, aby riešil problém či účasť na štrajku alebo povolenej demonštrácii.

“Aj keď ľudia pociťujú dosť veľkú skepsu a nespokojnosť s účinnosťou ich účasti na politickom dianí, nehádžu flintu do žita a do budúcnosti prejavujú dosť silný záujem o participáciu,” uzavrela Bútorová prezentáciu s tým, že na Slovensku existuje potenciál na zvýšenie občianskej participácie. Z odpovedí respondentov tiež vyplynulo, že slovenskí občania majú väčší záujem o zvýšenie účasti na verejnom živote ako Poliaci, ale najmä ako Česi a Maďari.

Výsledky výskumu v plnom znení budú zverejnené v súhrnnej publikácii za všetky krajiny V4 (v angličtine) v priebehu niekoľkých týždňov na webstránke IVO a partnerských organizácií.

.

 

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ
Pošlite nám tip
.
.

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.




NAŽIVO

19:00

Ceny ropy v utorok popoludní prudko klesli o takmer 5 %. Dôvodmi sú obavy o dopyt v Číne, ktorá je najväčším svetovým dovozcom ropy a vyhliadky na vyššiu produkciu komodity v nasledujúcich mesiacoch. Zároveň, zmiernenie obáv z prerušenia dodávok z Blízkeho východu v dôsledku konfliktu medzi Izraelom a Iránom aj z mohutného hurikánu v Mexickom zálive prispelo k poklesu cien ropy. TASR o tom informuje na základe správ AFP a Reuters.

18:53

Česká ekonomika je podľa predsedu českej vlády Petra Fialu na základe výšky inflácie či HDP z najhoršieho obdobia krízy vonku. Za jej najväčšie deficity aktuálne považuje štrukturálne nevýhody v oblasti dopravy a energetiky a tiež ľudské zdroje a kvalitu vzdelávania. Kritizoval aj príliš konzervatívny pracovný trh, ktorý je podľa neho nutné uvoľniť. Povedal to v utorok na sneme českého Zväzu priemyslu a dopravy v Brne, informuje spravodajkyňa TASR.

18:51

Konsolidácia je potrebná, no nemala by sa dotknúť tých najzraniteľnejších skupín na Slovensku. Zavedením nižšieho daňového bonusu na dieťa či dani z finančných transakcií stratí jedna domácnosť v budúcom roku 270 eur. Upozornila na to Konfederácia odborových zväzov (KOZ) SR na základe údajov Rady pre rozpočtovú zodpovednosť (RRZ) a Inštitútu pre stratégie a analýzy (ISA).

18:50

Prezident USA Joe Biden v utorok vyzval na okamžitú evakuáciu obyvateľov na Floride pred blížiacim sa hurikánom Milton. TASR o tom informuje na základe správy agentúry Reuters.

Hurikán Milton v uplynulých hodinách mierne zoslabol, ale stále dosahuje 4. kategóriu s rýchlosťou vetra 230 kilometrov za hodinu. Americké Národné centrum pre hurikány (NHC) varovalo, že tropický cyklón bude “podľa predpovedí aj naďalej extrémne nebezpečný”.

18:47

Prioritami maďarského predsedníctva v Rade Európskej únie sú zvyšovanie konkurencieschopnosti, riadenie migrácie aj politika rozširovania EÚ. Oznámil to v utorok v Štrasburgu pred novinármi predseda maďarskej vlády Viktor Orbán. S odvolaním sa na server portfolio o tom informuje spravodajca TASR v Budapešti.

Orbán varoval, že konkurencieschopnosť Európy neustále klesá. Podľa jeho slov cieľom musí byť jej zlepšenie, keďže ekonomický rast v Európe je pomalší ako v Číne či v Spojených štátoch. “Náš podiel na svetovej ekonomike sa zmenšuje a spoločnosti z EÚ platia za elektrinu a plyn viac ako spoločnosti v USA,” zdôraznil.

18:46

Bývalý generálny tajomník NATO Jens Stoltenberg prevezme budúci rok funkciu predsedu Mníchovskej bezpečnostnej konferencie (MSC). Oznámila to v utorok MSC, informuje TASR podľa správ agentúr Reuters, AFP a DPA.

Stoltenberg prevezme funkciu predsedu budúci rok vo februári a nahradí nemeckého diplomata a súčasného predsedu MSC Christopha Heusgena.

18:06

Spolupredsedovia politickej skupiny Európski konzervatívci a reformisti (ECR) v Európskom parlamente (EP) Nicola Procaccini a Joachim Brudziński v utorok zablahoželali svojej francúzskej europoslankyni Marion Maréchalovej k založeniu jej nového politického hnutia s názvom Identita – Slobody (IDL). Informuje o tom spravodajca TASR.

Vznik novej francúzskej strany 34-ročná Maréchalová ohlásila 7. októbra. Maréchalová je vnučkou Jeana-Marieho Le Pena, zakladateľa Národného frontu (FN).

17:55

Moskovský súd v utorok odsúdil na 16 rokov väzenia bývalého vyšetrovateľa ruského Vyšetrovacieho výboru (Sledkom) za korupciu v rekordnej hodnote. TASR o tom informuje podľa správ agentúr Reuters a AFP.

Bývalý vyšetrovateľ Marat Tambijev bol uznaný za vinného za branie úplatkov, pričom ich uprednostňoval najmä vo forme kryptomeny bitcoin. Celková suma dosiahla približne sedem miliárd rubľov (asi 66 miliónov eur).

17:52

Pražskí kriminalisti zadržali Čecha, ktorý podľa nich patril k najväčším distribútorom detskej homosexuálnej pornografie na svete. Z tohto dôvodu ho hľadal americký Federálny úrad pre vyšetrovanie (FBI) aj Európsky policajný úrad (Europol). Na webe pražskej polície to v utorok napísala hovorkyňa Kristýna Zelinková, informuje spravodajkyňa TASR v Prahe.

17:36

Francúzsko dodá Ukrajine sľúbené stíhačky Mirage v prvom štvrťroku 2025. Oznámil to v utorok francúzsky minister obrany Sébastien Lecornu, píše TASR podľa agentúry DPA.

Dodanie stíhačiek na Ukrajinu prisľúbil začiatkom júna francúzsky prezident Emmanuel Macron.

16:00

Európsky parlament (EP) žiada od bývalého francúzskeko europoslanca Jeana-Marie Le Pena viac ako 300.000 eur, na ktoré nemal nárok. Na správu tlačovej agentúry AFP a denníka Le Monde upozornil spravodajca TASR.

Europarlament obviňuje bývalého predsedu Národného frontu (dnes Národné združenie – RN), že si ako europoslanec neoprávnene účtoval poplatky za výkon mandátu. Bývalý líder sa proti tomuto rozhodnutiu odvolal na Všeobecný súd Európskej únie, oznámil jeho právnik François Wagner.

Trestnému stíhaniu v podobnej záležitosti čelí aj jeho dcéra Marine Le Penová.

14:52

Americký prezident Joe Biden sa v sobotu v Berlíne stretne s nemeckým kancelárom Olafom Scholzom, francúzskym prezidentom Emmanuelom Macronom a britským premiérom Keirom Starmerom. Rokovať budú o situácii na Blízkom východe a o vojne na Ukrajine, povedal pre agentúru AFP zdroj z prostredia nemeckej vlády. TASR o tom informuje na základe správy agentúry AFP.

Zobraziť všetky
.

NAJČÍTANEJŠIE










.

NAJNOVŠIE










NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

.

POČASIE NA DNES

NAJNOVŠIE ROZHOVORY

NAJNOVŠIE Z DOMOVA

NAJNOVŠIE ZO ZAHRANIČIA

NAJNOVŠIE ZO ŠPORTU

NAJNOVŠIE ZO SVETONÁZORU

FOTO DŇA

Na snímke členovia družstva \"Colla Jove de Tarragona\" padajú pred dokončením ľudskej veže počas 29. ročníka súťaže v stavaní ľudských veží v katalánskom meste Tarragona na severovýchode Španielska

Autor: TASR/AP-Emilio Morenatti

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali

.

Video

.

Blog - redakcia Hlavných správ nezodpovedá za obsah blogerských príspevkov

Peter Lipták

Slavus Sámo Vladimír Prokeš CS

Milan Šupa

Marián Tkáč

Pavel Jacz

.
Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali