„Európska únia odložila fascikel „Moldavská republika“ na dno spodného priečinka. Rozčarovanie Európanov Kišiňovom sa už dávno stalo chronickým a šance Moldavska na vstup do EÚ v najbližších desaťročiach sú rovná nule. Takto sa potvrdzuje, že naše proeurópske štátne orgány dosiaľ presadzujú geopolitiku ilúzií,“ uviedol Dodon, ktorý ako prezident musí neustále bojovať s prozápadne orientovanou vládou a parlamentnou väčšinou, ktoré však už nemajú podporu väčšiny obyvateľstva.
Treba pripomenúť, že nielen „Európania“ sú rozčarovaní Kišiňovom, ale aj veľká časť Moldavčanov je rozčarovaná kolonialistickou politikou Bruselu. Ešte predtým v priamej diskusii na sociálnej sieti moldavský prezident Dodon napísal, že väčšinu svojich problémov, vrátane podnesterského, môže Moldavsko riešiť iba v jednote s Ruskom. Veľkú časť občanov Moldavska tvoria Slovania a aj tí ostatní majú ako zväčša pravoslávni kresťania obyčajne blízko k slovanskej civilizácii.
Oči sa po štyroch rokoch eurodevastácie začínajú otvárať už aj mnohým občanom Ukrajiny. Najnovšie prieskumy uvádzajú, že počet stúpencov vstupu Ukrajiny do EÚ klesá. V súčasnosti si 40 % občanov Ukrajiny praje, aby sa Ukrajina rozvíjala samostatne, čo už je odklon kyvadla od niekdajšej slepej orientácie západnej a strednej Ukrajiny na podrobenie sa Bruselu. Ešte nemálo vody bude musieť pretiecť Dneprom, kým väčšina občanov Ukrajiny pochopí to, čo pochopil prezident Moldavska Dodon: že väčšinu svojich problémov môže Ukrajina riešiť iba v jednote s Ruskom.
V roku 1990 sa vďaka ruskému súhlasu zjednotilo východné a západné Nemecko. Príde čas, keď sa, napriek vôli západných kolonizátorov, opäť zjednotia Rusko, Bielorusko a Ukrajina ako základ jednoty všetkých životaschopných slovanských národov.
Vladimír Mohorita