Príbeh Inda, ktorý je v prvej trojke najbohatších ľudí sveta

Príbeh Inda, ktorý je v prvej trojke najbohatších ľudí sveta

Bratislava 11. marca 2023 (HSP/Foto:Twitter@AJEnglish, Twitter@safetowork)

 

Keď v roku 1947 vznikla samostatná India ako nezávislý štát, bola táto krajina ako bývalá súčasť kolónie Britská India hospodársky katastrofálne zbedačená. Územie tejto kolónie tvorila nielen značná časť súčasnej Indie, ale aj dnešný Pakistan, Bangladéš a Barma, ktorá bola v roku 1937 uznaná za samostatnú kolóniu. Bezmedzným drancovaním svojej celosvetovej koloniálnej ríše získali Briti základný zdroj akumulácie kapitálu a anglickej priemyselnej revolúcie, avšak domácemu obyvateľstvu kolónií to prinášalo nesmiernu biedu, epidémie a hladomory, pri ktorých zahynuli milióny ľudí. Aj India bola v zúfalom stave. S výnimkou hŕstky bohatých miestnych vládcov žili milióny Indov v nepredstaviteľnej biede. Len pri hladomore v roku 1770 zomrelo vinou neľudskej britskej koloniálnej politiky asi 10 miliónov ľudí – zhruba polovica vtedajšej populácie Bengálska

Gautam Adani
Na snímke indický miliardár Gautam Adani

Keď v roku 1947 vznikla samostatná India ako nezávislý štát, bola táto krajina ako bývalá súčasť kolónie Britská India hospodársky katastrofálne zbedačená. Územie tejto kolónie tvorila nielen značná časť súčasnej Indie, ale aj dnešný Pakistan, Bangladéš a Barma, ktorá bola v roku 1937 uznaná za samostatnú kolóniu. Bezmedzným drancovaním svojej celosvetovej koloniálnej ríše získali Briti základný zdroj akumulácie kapitálu a anglickej priemyselnej revolúcie, avšak domácemu obyvateľstvu kolónií to prinášalo nesmiernu biedu, epidémie a hladomory, pri ktorých zahynuli milióny ľudí. Aj India bola v zúfalom stave. S výnimkou hŕstky bohatých miestnych vládcov žili milióny Indov v nepredstaviteľnej biede. Len pri hladomore v roku 1770 zomrelo vinou neľudskej britskej koloniálnej politiky asi 10 miliónov ľudí – zhruba polovica vtedajšej populácie Bengálska.

Reklama

V roku 1947 došlo k prevratnej zmene, ktorá konečne umožnila Indom zbaviť sa krutých kolonizátorov a žiť v samostatnej nezávislej vlasti. Louis Mountbatten, posledný britský generálny guvernér Indie, vyhlásil 3. júna 1947 „rozdelenie Britskej Indie na Indiu a Pakistan. Dňa 14. augusta vznikol nový štát Pakistan a 15. augusta sa India stala nezávislou krajinou.“

India (od roku 1950 Indická republika) tak mohla začať odstraňovať neblahé následky britského koloniálneho panstva a vykročiť na cestu hospodárskeho rozvoja. Bola to dlhá a tŕnistá cesta. Odstrániť biedu a zaostalosť obyvateľstva nebolo možné v krátkom čase, avšak rozvoj Indie už nebolo možné zastaviť. Len v období rokov 2000 až 2017 vzrástla indická ekonomika 3,3-násobne. Pritom „priemerná ročná miera rastu reálneho HDP Indie bola 7,1 %.“

Reklama

Prudko sa rozvíjali mnohé priemyselné odvetvia. Vďaka tomu sa India zaradila medzi významných svetových exportérov IT technológií (druhý najväčší vývozca na svete), ale aj výrobkov strojárskeho, farmaceutického, petrochemického, diamantového, šperkárskeho, či automobilového priemyslu. Export Indie vzrástol od začiatku 21. storočia „9-krát. Viac ako 70 % z toho pripadá na priemyselné výrobky.“

Vnútorný obraz Indie sa postupne mení. Aj keď jednou zo strategických úloh indického štátu je boj proti hladu a chudobe, značná časť obyvateľstva krajiny dodnes žije v extrémnej chudobe. Lenže popri tom sa v krajine vytvorila pomerne silná stredná trieda, ale aj vrstva milionárov a miliardárov, ktorí pomohli oživiť ekonomiku. O výraznom vzraste tejto vrstvy indického obyvateľstva svedčí okrem iného aj fakt, že podľa globálnej mediálnej spoločnosti Forbes tretím najbohatším mužom planéty v rebríčku miliardárov v reálnom čase sa v stredu 14. septembra 2022 nakrátko stal 60-ročný Ind menom Gautam Adani. Je doposiaľ jediný rodený Ázijčan, ktorý sa kedy dostal do prvej trojky najbohatších ľudí na svete. Bohatší ako tento indický multipodnikateľ bol vtedy už len Elon Musk a francúzsky módny magnát Bernard Arnault. Podľa spoločnosti Forbes disponoval indický miliardár a priemyselník Gautam Adani v tom čase majetkom v hodnote 150,6 miliardy dolárov. Pre porovnanie majetok prvého Elona Muska mal v tej dobe čistú hodnotu 265,6 miliardy dolárov a Bernard Arnault disponoval majetkom v hodnote 165,3 miliardy dolárov. Podľa spoločnosti Forbes sa bohatstvo Gautama Adaniho od predchádzajúceho roka takmer strojnásobilo, keďže akcie v jeho spoločnostiach sa zvýšili pri rýchlej expanzii „uprostred rastúcich cien energií.“

Infraštruktúrny magnát Adani vlastní podiely v šiestich verejne kótovaných spoločnostiach, ktoré nesú jeho meno a pôsobia v oblasti energetiky, zelenej energie, plynu, prístavov a v ďalších oblastiach. Najbohatším človekom Ázie sa Adani stal vo februári roku 2022, keď predbehol ďalšieho indického miliardára Mukesha Ambaniho, ktorého aktuálna čistá hodnota majetku vo výške 90,1 miliardy USD ho v uvedenej dobe zaraďovala „na 8. miesto.“

Takto sa do prvej desiatky najbohatších ľudí na tejto planéte dostali v polovici septembra roku 2022 až dvaja Indovia.

No bohatstvo Adaniho rástlo doslova zo dňa na deň. Keďže poradie najbohatších ľudí na svete sa rýchle mení, už v piatok 16. septembra 2022 sa podľa spoločnosti Forbes stal Gautam Adani s hodnotou majetku 152,2 miliardy dolárov nakrátko druhým najbohatším človekom planéty, keď náhle predbehol Bernarda Arnaulta vďaka prudkému nárastu cien akcií viacerých „verejne kótovaných spoločností jeho konglomerátu Adani Group.

Reklama

Od tej doby sa však situácia niekoľkokrát zmenila. Adani prežíval vážne problémy a to sa prejavilo na hodnote jeho majetku, ktorá začala prudko klesať. Minimum 37,70 miliardy dolárov dosiahla hodnota Adaniho majetku dňa 27. februára 2023.

Odvtedy sa však situácia začala konsolidovať a Adaniho majetok zaznamenal raketový rast.

Už dňa 8. marca 2023 bol ocenený na 52,1 miliardy dolárov, čím Adani zaujal 24. miesto v rebríčku najbohatších ľudí sveta.

Kto vlastne je Gautam Adani a ako sa dopracoval k svojmu bohatstvu?

Tento len 167 cm vysoký a 85 kilogramov vážiaci multipodnikateľ uzrel svetlo sveta 24. júna 1962 v meste Ahmedabad v indickom štáte Gujarat. Jeho celé meno je Gautam Shantilal Adani. Narodil sa v rodine, vyznávajúcej džinizmus, jedno z najstarších náboženstiev sveta. Od detstva túžil stať sa podnikateľom podobne ako jeho otec Shantilal Adani, ktorý bol maloobchodníkom s textilom. Narodil sa v typicky početnej indickej rodine s ôsmimi deťmi. On sám je však otcom len dvoch detí, ktoré má so svojou manželkou, indickou podnikateľkou, filantropkou a zubárkou Priti Adani. Vysokoškolské vzdelanie na Gujarat University nedokončil, pretože chcel čo najskôr zarábať peniaze. Preto univerzitu po skončení druhého ročníka predčasne opustil. Toto však nezabránilo uskutočneniu jeho skvelého životného triumfu.

Reklama

O otcovo textilné podnikanie nemal záujem, preto sa pustil vlastnou cestou. Svoju úspešnú kariéru začal ako triedič diamantov pre spoločnosť Mahendra Brothers. V roku 1985 sa preorientoval na dovoz primárnych polymérov. V roku 1988 založil spoločnosť Adani Exports, ktorá bola neskôr premenovaná na Adani Enterprises. V roku 1995 získal kontrakt na outsourcing prístavu Mundra od vlády Gudžarátu. Vďaka Adanimu je dnes prístav Mundra najrozpínavejším súkromným prístavom v Indii. Adani sa však zaujímal aj o letecké „prístavy“ a v septembri 2020 získal 74%-ný podiel na medzinárodnom letisku Mumbai, druhom najrušnejšom v Indii.

Adani sa prejavil ako cieľavedomý a vynaliezavý multipodnikateľ. Postupne zakladal ďalšie a ďalšie spoločnosti. V roku 1996 to bola Adani Group. Neskôr, „v rokoch 2009 až 2012, získal uhoľnú baňu Carmichael v Queenslande a prístav Abbot Point v Austrálii.“

Cormichael bane
Na snímke monitorovanie podzemných vôd v blízkosti bane Cormichael

Adani ako jediný z najbohatších ľudí na svete vsadil na „tradičné“ priemyselné sektory. Popri dopravnej logistike sa orientoval aj na uhoľný priemysel a stal sa doslova indickým „uhoľným kráľom.“ Postupne sa prepracoval na „najväčšieho dovozcu uhlia v Indii, pričom jeho firmám dnes patria aj tituly najväčšieho súkromného výrobcu tepelnej energie alebo najväčšieho ťažiara uhlia v krajine.“

Adani uvažoval veľmi múdro. Pochopil, že v čase energetickej krízy sa bude extrémne dariť tradičným zdrojom energie. Lenže popri tom sa nevyhýbal ani novým trendom a svoju pozornosť presmeroval na obnoviteľné zdroje energie. Preto v roku 2015 založil Adani Green Energy Limited. Táto „spoločnosť dosiahla svoj najväčší úspech v roku 2020, keď vyhrala doteraz najväčší tender na budovanie solárnej energie na svete. Adani podpísal dohodu s Indickou solárnou korporáciou (SECI), v rámci ktorej vyrobí a uvedie do prevádzky solárne panely s celkovou kapacitou 8-tisíc megawattov. Projekt si vyžiada investíciu 6 miliárd dolárov a vytvorí 400-tisíc priamych a nepriamych pracovných miest.“

Ani všetko bohatstvo však nedokázalo Adanimu zaistiť úplný pokoj a bezpečnosť. V roku 1998 sa stal spolu s kolegom obeťou únosu. Únoscovia, indickí mafiáni, vtedy požadovali výkupné 1,5 milióna dolárov, avšak unesení sa podľa oficiálnej verzie dostali na slobodu bez zaplatenia výkupného. V roku 2008 prežil Adani teroristický útok na hotel Taj Mahal v Bombaji, pri ktorom bolo zabitých veľa ľudí. Adani mal šťastie a skryl sa v suteréne, takže prežil túto ťažkú životnú skúšku bez akejkoľvek ujmy. Napokon „ho zachránilo policajné komando.“

Adani je napriek svojmu bohatstvu altruista, ktorý nemyslí len na seba a svojich blízkych, ale aj na svojich chudobnejších rodákov. Tento filantrop venuje miliardy dolárov na charitu. Jeho úspešný životný príbeh je súčasťou úspešného príbehu jeho vlasti Indie, krajiny so svetlou budúcnosťou.

 

Pošlite nám tip
Reklama

Odporúčame

Reklama

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

NAŽIVO

10:13

Štyria ľudia zahynuli a najmenej päť ďalších utrpelo zranenia pri útoku nožom na severe amerického štátu Illinois.

Incident sa odohral v stredu popoludní miestneho času v meste Rockford, ktoré leží asi 145 kilometrov od Chicaga. Útočník v rôznych lokalitách smrteľne pobodal 15-ročné dievča, 63-ročnú ženu a dvoch mužov vo veku 49 a 22 rokov.

09:59

Vyše 70 percent Poliakov si neželá vyslanie vojakov svojej krajiny ani Severoatlantickej aliancie na Ukrajinu. Vyplýva to z najnovšieho prieskumu verejnej mienky, ktorý vypracoval inštitút IBRIS pre poľský denník Rzeczpospolita.

09:38

Francúzsky prezident Emmanuel Macron odmietol plánovanú dohodu o voľnom obchode medzi Európskou úniou (EÚ) a juhoamerickým zoskupením Mercosur v jej súčasnej podobe.

Potrebné sú podľa neho rokovania o novej a zodpovednejšej dohode, ktorá bude prihliadať na rozvoj, ochranu klímy a biodiverzitu.

09:24

Tisíce vodičov autobusov vstúpili vo štvrtok v juhokórejskej metropole Soul do generálneho štrajku pre spor týkajúci sa platov. Podľa odborov postihol štrajk 97 percent tamojších autobusových liniek a spôsobil chaos počas rannej dopravnej špičky. Po zhruba 11 hodinách sa však vodičom podarilo so zamestnávateľmi dohodnúť a vrátili sa do práce.

09:13

Slovenský hokejista Martin Chromiak pomohol asistenciou k triumfu Ontaria nad San Jose 3:2 v nočnom zápase AHL. Dvadsaťjedenročný útočník má po 61 dueloch sezóny na konte 29 bodov (13+16).

08:49

Výbor Parlamentného zhromaždenia Rady Európy (PZ RE) pre politické záležitosti a demokraciu vyjadril podporu prípadnému prijatiu Kosova do RE. Srbsko toto rozhodnutie odsúdilo ako škandalózne.

08:36

Francúzski politici z celého spektra v stredu vyjadrili zdesenie nad odstúpením riaditeľa parížskej školy, ktorý dostal vyhrážky smrťou za to, že požiadal študentku, aby si v priestoroch školy zložila moslimský závoj.

Premiér Gabriel Attal, bývalý minister školstva, chcel ukázať riaditeľovi podporu a pozval ho v stredu do svojho úradu.

08:24

Šéf ruskej rozviedky Sergej Naryškin navštívil tento týždeň Severnú Kóreu, kde viedol diskusie o bezpečnostnej spolupráci.

Naryškin sa stretol so severokórejským ministrom pre štátnu bezpečnosť Ri Čang-daem.

08:15

Ceny ropy sa vo štvrtok ráno zvýšili a vyrovnali tak časť strát z predchádzajúcich dvoch dní. Od začiatku marca oba hlavné kontrakty posilnili o približne 4,5 % a k zisku za celý mesiac smerujú už tretíkrát po sebe.

08:07

Zástupcovia štátov EÚ sa v stredu večer dohodli na novom kompromise o clách na niektoré ukrajinské poľnohospodárske výrobky, oznámilo belgické predsedníctvo Rady EÚ.

Podľa diplomatov sa do EÚ bude môcť bez cla predávať menej tovaru, ako sa pôvodne plánovalo. Medzi dotknuté výrobky patria vajcia, hydina, cukor a kukurica. Sprísnenie požiadaviek si ešte vyžaduje súhlas Európskeho parlamentu.

07:58

Bývalý americký senátor a demokratický kandidát na viceprezidenta USA Joe Lieberman zomrel v stredu vo veku 82 rokov.

Lieberman zomrel v stredu v New Yorku v kruhu rodiny v dôsledku komplikácií po páde, uvádza sa vo vyhlásení.

Joe Lieberman
Na archívnej snímke Joe Lieberman
07:52

Cirkevní predstavitelia v Jeruzaleme vyzvali v stredu vo svojom veľkonočnom posolstve na “okamžité a udržateľné prímerie” vo vojne medzi Izraelom a palestínskym radikálnym hnutím Hamas v Pásme Gazy.

Zároveň vyzvali na rýchlu distribúciu humanitárnej pomoci v Pásme Gazy, na “prepustenie všetkých rukojemníkov” i na neobmedzený prístup lekárskych tímov k chorým a zraneným.

07:38

Americký prezident Joe Biden zablahoželal v stredu víťazovi prezidentských volieb v Senegale Bassirouovi Diomayeovi Fayeovi.

Opozičný kandidát Bassirou Diomaye Faye vyhral prezidentské voľby v Senegale so ziskom 54,28 percenta hlasov. Kandidát vládnej koalície Amadouo Ba získal 35,79 percenta hlasov.

Zobraziť všetky

NAJČÍTANEJŠIE










Reklama

NAJNOVŠIE










Reklama
Reklama

NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

POČASIE NA DNES

NAJNOVŠIE ROZHOVORY

NAJNOVŠIE Z DOMOVA

NAJNOVŠIE ZO ZAHRANIČIA

NAJNOVŠIE ZO ŠPORTU

NAJNOVŠIE ZO SVETONÁZORU

FOTO DŇA

Veľké vlny na pláži Nazare v Portugalsku

Autor: TASR/AP-Michael Probst

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali

Reklama
Reklama
Reklama
Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali