Prezidentskí kandidáti v TA3 o hrozbe mimovládok. Chmelár: Po majdane tu vznikli organizácie tlačiace na zbrojenie financované aj Kongresom USA. Harabin: Matica Slovenská dostáva 1,5 milióna, zatiaľ čo mimovládky 400 miliónov. Toto musí skončiť!

❚❚

Bratislava 8. marca 2019 (HSP/Foto:Screenshot TA3)

 

Dvojica kandidátov na post prezidenta Slovenskej republiky Štefan Harabin a Eduard Chmelár spoločne diskutovali v televízii TA3 v seriáli vopred vyžrebovaných duelov. V mnohých témach prezentovali podobné postoje. Išlo napríklad o otázku protislovenského pôsobenia niektorých mimovládnych organizácií čiastočne finančne podporovaných aj zo štátneho rozpočtu.

Na snímke kandidáti na prezidenta Štefan Harabin a Eduard Chmelár

Kandidáti dostali otázku, či si myslia, že existuje sprisahanie medzinárodných mimovládnych organizácií, ktoré sa snažia ovplyvňovať dianie na Slovensku a v EÚ. Podľa Štefana Harabina sú dôkazom napríklad konkrétne projekty na ministerstve zahraničia SR, kde pôsobia aktivisti vrátane členov Progresívneho Slovenska. „Títo napríklad iniciujú projekt Bezpečnostná politika a zároveň školili učiteľov proti dezinformáciám, že keď má dieťa názor taký, že si váži zvrchovanú Slovenskú republiku a národnú identitu, tak na neho treba zavolať políciu…“

.

Dodal, že by presadzoval legislatívu, ktorá je platná vo viacerých štátoch ako USA, Rusko či Izrael, že mimovládne organizácie platené zo zahraničia by boli označovaní ako agenti cudzích štátov. „Veď ich nikto nevolil a oni sa tu snažia rozhodovať za štát. Niektorí politici, podľa môjho názoru lokajskí, nie sú schopní rohodovať suverénne a dôstojne a preberajú rétoriku týchto mimovládok.“

Podľa Chmelára je túto tému potrebné riešiť racionálne. „Nemyslím si, že je v poriadku čo robia niektoré think-tanky, ale musíme prísne rozlišovať a nenazývať ich mimovládkami, lebo to uráža mnoho až stovky organizácií, ktoré u nás vykonávajú verejnoprospešnú činnosť.“

.

„Pôsobia tu ale politické think-tanky s nejakým zadaním a nejasným financovaním. Často sa skrývajú za nadácie, ale keď si to rozoberieme na drobné, tak zistíme, že bývajú napojené priamo na rozpočet Kongresu Spojených štátov. Toto má verejnosť právo vedieť,“ myslí si politológ Chmelár.

Dodal, že je za to, aby boli vyjasnené tieto finančné toky, aby bolo jasné „kto za koho kope“. „Viete, je rozdiel, keď máme iné názory, napríklad chodí tu pán Duleba, s ktorým síce vo väčšine nesúhlasím, ale má niečo napublikované, viem, kto to je, poznáme sa z akademickej sféry. Ale keď sa tu bezprostredne po majdane založí nejaký Slovenský inštitút bezpečnostných štúdií s ľuďmi, ktorí nemajú žiadnu minulosť, a tí sú pre mňa najpodozrivejší, a zrazu sú z nich experti, ktorých verejnoprávna televízia dáva tak, že majú monopol na bezpečnostnú politiku a tlačia napríklad na zbrojenie, tak prosím pekne, toto by mala verejnosť vedieť.“

„Ja ale nie som priateľom toho, aby sme takúto debatu hysterizovali. Lebo tu sú dva extrémy. Jedni hovoria, že za všetko môže Soros, druhí zase, že za všetko môže Putin. Tá situácia je ale zložitejšia a mali by sme to racionalizovať,“ vyhlásil Chmelár.

Štefan Harabin na záver tejto problematiky dodal, že „nie je možné, aby zo štátneho rozpočtu Matica slovenská dostala 1,5 milióna eur a mimovládne organizácie medzi nimi aj tie platené zo zahraničia okolo 400 miliónov. No, tak to skončí, to mi verte. My nebudeme platiť organizácie, ktoré robia proti štátu a rozkladajú štát.“

 

.

Vladimír Mečiar

Ďalšou témou debaty bolo pôsobenie Štefana Harabina vo vláde Vladimíra Mečiara na pozícii ministra spravodlivosti a podpredsedu vlády pre legislatívu.

„Pán Mečiar je architektom štátu,“ uviedol kandidát Harabin. „Ak urobil nejaké chyby, a tieto mali byť predmetom záujmu orgánov činných v trestnom konaní, tak sa pýtam, prečo to nerobili. Veď ministrami vnútra boli odvtedy pán Palko, pán Lipšic, jeho (Mečiarovi) hlavní ideologickí nepriatelia, ktorí hlasovali proti vzniku SR. Keby niečo bolo, tak by asi začali stíhanie,“ reagoval Harabin na otázku moderátora o hodnotách a kauzách vlády Vladimíra Mečiara.

„Bol teda dobrých architektom podľa vás?“, zaznela otázka. „No unikátnym. My sme nemali štát,“ dodal Harabin. „Vysoko hodnotím jeho právnu architektúru, pokiaľ išlo o vznik štátu, čo sa podarilo bez krviprelievania. Dnes sme samostatný zvrchovaný štát a to je pozitívum, ktoré mu história nemôže odňať.“

Eduard Chmelár k téme doplnil: „Problém Vladimíra Mečiara, podobne ako problém Jozefa Tisa, aj keď sa to nedá vo všetkom porovnávať, nie je v tom, že založili štát. Je v tom, ako uplatňovali moc. Je veľmi problematické oslavovať ho ako zakladateľa štátu.“

.

Na doplňujúcu otázku, kto je jeho vzorom v politike, Chmelár uviedol, že sú to politici ako Bernie Sanders a Jeremy Corbyn, množstvo ľavicových politikov v Európe a USA či nový mexický prezident López Obrador.

 

Mazanie komentárov na Facebooku

Moderátor TA3 upozornil na to, že Eduard Chmelár má vo svojom programe tézu, že bude iniciovať spájanie skupín obyvateľstva s rôznorodými národmi, no v nedávno médiami predstavenom rebríčku sa nachádza medzi kandidátmi, ktorí mažú pomerne veľký počet komentárov na svojej stránke na sociálnej sieti.

Chmelár sa voči tomu ohradil a uviedol, že práve silní kandidáti ako Maroš Šefčovič, Béla Bugár, Zuzana Čaputová či predtým Robert Mistrík mažú omnoho viac komentárov. Chmelár dodal, že maže len vulgárne a nenávistné príspevky. „Tak ako si do bytu nepozvete človeka so zamazanými topánkami, tak máte aj právo kultivovať debatu a aj to je úlohou prezidenta,“ vyjadril sa Eduard Chmelár.

 

 

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ


Pošlite nám tip
.
.

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.




NAŽIVO

Včera 20:22

Tisícky proeurópskych demonštrantov aj v utorok večer na námestí pred parlamentom v gruzínskom hlavnom meste Tbilisi protestovali proti pozastaveniu rokovaní o vstupe do Európskej únie, ktoré minulý týždeň ohlásil premiér Irakli Kobachidze. Podľa spravodajcu agentúry AFP niesli gruzínske vlajky a niektorí vyzývali na celoštátny štrajk.

Včera 20:05

Izraelská armáda v utorok potvrdila, že pri sýrskom hlavnom meste Damask zabila člena libanonského militantného hnutia Hizballáh, ktorý so sýrskou armádou koordinoval dodávky zbraní.

Včera 20:05

Srbský prezident Aleksandar Vučič v utorok uviedol, že sa stretol s osobitným vyslancom EÚ pre dialóg medzi Belehradom a Prištinou Miroslavom Lajčákom. Potvrdil mu, že Srbsko je pripravené spolupracovať pri identifikácii osôb, ktoré stoja za nedávnym incidentom v kosovskej obci Varage. Ten podľa neho “slúžil na účely hybridného útoku na našu krajinu”.

Včera 19:21

Ruský prezident Vladimir Putin v utorok telefonicky hovoril s prezidentom Turecka Recepom Tayyipom Erdoganom. Diskutovali spolu najmä o “vyostrenej” situácii v Sýrii, kde povstalci minulý týždeň po prekvapivej ofenzíve dobyli druhé najväčšie mesto Aleppo. TASR informuje podľa agentúry Reuters, ktorá sa odvoláva na vyhlásenie Kremľa.

Putin zdôraznil potrebu ukončiť agresiu voči sýrskemu štátu a vyzval Ankaru, aby na to využila svoje kapacity. Obaja lídri poukázali pri tejto otázke na dôležitosť ďalšej úzkej koordinácie medzi Ruskom, Tureckom a Iránom.

Včera 19:20

Doživotný trest odňatia slobody uložil v utorok súd v Benátkach 23-ročnému Filippovi Turettovi za vraždu expriateľky Giulie Cecchettinovej. TASR píše podľa agentúr ANSA a AFP.

Cecchettinovej smrť vyvolala v Taliansku masové protesty proti násiliu páchanému na ženách. Turetta svoju 22-ročnú expriateľku a spolužiačku zavraždil 11. novembra 2023 v meste Foss neďaleko Benátok, len niekoľko dní pred jej promóciou v odbore biomedicínskeho inžinierstva na Univerzite v Padove. Na tele mala prinajmenšom 75 bodných rán.

Včera 19:18

Američania minuli v pondelok (2. 12.) na online nákupy 13,3 miliardy USD (12,65 miliardy eur). Ukázali to predbežné údaje spoločnosti Adobe. Tie naznačujú, že po nevýraznom raste predaja počas tzv. čierneho piatka (29. 11.), obchodníci v USA nakoniec prilákali v pondelok spotrebiteľov na veľké zľavy na všetko od elektroniky po hračky.

Včera 19:17

Zmeny v zákone o dani z príjmov, ktoré sa týkajú daňového bonusu na deti, neprospejú ani demografii, ani rodinám. Prijaté konsolidačné opatrenia ho viacdetným rodinám výrazne zosekali na nulu. Uviedli to opoziční poslanci z klubu Slovensko, Za ľudí, KÚ v reakcii na utorkové schválenie štátneho rozpočtu v Národnej rade (NR) SR.

Včera 19:17

Ťažba ropy v členských štátoch Organizácie krajín vyvážajúcich ropu (OPEC) sa v novembri zvýšila už druhý mesiac po sebe. Prispelo k tomu oživenie produkcie v Líbyi po vyriešení politickej krízy.

Včera 19:17

Protimonopolný úrad (PMÚ) začal správne konanie vo veci posúdenia koncentrácie, spočívajúcej v získaní výlučnej kontroly podnikateľa Japan Industrial Solutions Co., Ltd., nad spoločnosťou Akebono Brake Industry Co., Ltd. (obe sídlia v japonskom Tokiu), ktorá v SR pôsobí prostredníctvom dcérskej firmy Akebono Brake Slovakia, s.r.o. (Trenčín). Informovala o tom Adriana Oľšavská, hovorkyňa úradu.

Včera 19:15

Krátenie daňového bonusu na deti sa bude od budúceho roka vzťahovať aj na rodičov, ktorí majú tri a viac detí. Výnimku pre nich navrhovali opoziční poslanci Anna Záborská a Richard Vašečka (hnutie Slovensko, Za ľudí, Kresťanská únia) v novele zákona o dani z príjmov, ktorú Národná rada (NR) SR v utorok neposunula do druhého čítania.

Včera 19:14

Sadzby umiestňovacieho príspevku pre integračné sociálne podniky sa nezvýšia. Poslanci Národnej rady (NR) SR v utorok neposunuli do druhého čítania návrh novely zákona o sociálnej ekonomike z dielne opozičných poslancov Vladimíra Ledeckého a Vladimíry Marcinkovej (obaja SaS).

Včera 19:14

Ministerka hospodárstva Denisa Saková (Hlas-SD) nebude musieť parlamentu predložiť správu o spôsobe poskytovania a výške pomoci s cenami energií pre slovenské domácnosti v roku 2025. V uznesení, ktoré parlament v utorok odmietol, to navrhovali opoziční poslanci Národnej rady (NR) SR Karol Galek (SaS), Ivan Štefunko (PS) a Jozef Hajko (KDH).

Včera 19:14

Viaceré tovary určené deťom, ako sú plienky, vlhčené utierky, detská výživa, dojčenské mlieko a výživové doplnky, sa nezaradia pod zníženú 5 % sadzbu dane z pridanej hodnoty (DPH). Poslanci neposunuli do druhého čítania návrh novely zákona o DPH, ktorý do Národnej rady (NR) SR predložili Anna Záborská a Richard Vašečka (Hnutie Slovensko, Za ľudí, Kresťanská únia).

Zobraziť všetky
.

NAJČÍTANEJŠIE










.

NAJNOVŠIE










NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

.

NAJNOVŠIE ROZHOVORY

NAJNOVŠIE Z DOMOVA

NAJNOVŠIE ZO ZAHRANIČIA

NAJNOVŠIE ZO ŠPORTU

NAJNOVŠIE ZO SVETONÁZORU

FOTO DŇA

Na snímke výstava pod názvom Vianoce našimi rukami umiestnená vo foyer úradu Žilinského samosprávneho kraja (ŽSK), ktorú organizuje odbor sociálnych vecí ŽSK už 17-ty krát

Autor: FOTO TASR-Erika Ďurčová

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali

.

Video

.

Blog - redakcia Hlavných správ nezodpovedá za obsah blogerských príspevkov

Michal Durila

Milan Šupa

Gustáv Murín

Dušan Hirjak

Artem Klymenko

.
Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali