Prezident: Budem ľudí povzbudzovať, aby išli voliť

Bratislava 18. júna 2015 AKTUALIZOVANÉ (TASR/HSP/Foto:TASR-Michal Svítok)

 

Prezident Andrej Kiska na pôde Národnej rady predniesol svoju prvú správu o stave republiky

Prezident SR Andrej Kiska nebude pred voľbami dávať odporúčanie, koho si majú voliči vybrať. Bude však občanov povzbudzovať, aby voliť šli. Oznámil to dnes na pôde parlamentu, kde predniesol správu o stave republiky.

Na snímke slovenský prezident Andrej Kiska
Na snímke slovenský prezident Andrej Kiska

„Budem ľudí povzbudzovať, nech majú na programy a záväzky politických strán čo najvyššie nároky. Musíme obnoviť dôveru občanov vo svoj štát. To sa podarí len vtedy, ak budeme nároční a dosiahneme kvalitatívny skok,“ myslí si.

Kiska uznáva, že dnes v spoločnosti prevláda pocit o tom, že sme z najhoršieho vonku. „Ekonomika rastie tempom, ktoré je jedným z najrýchlejších v eurozóne. Existuje tu aj zhoda na problémoch spoločnosti. Slovensko prešlo kus cesty, ale akoby na nás doľahla únava či rezignácia. Ľudia chodia voliť, ale majú malú vieru, že sa u nás niečo pohne,“ povedal prezident.

Na margo svojho prvého vystúpenia so správou o stave republiky poznamenal, že na Slovensku pevná tradícia vystupovania hlavy štátu v parlamente nie je. „Preto ak sa nestane niečo výnimočné, budem v júni vystupovať aj v ďalších rokoch,“ dodal.

 

Prezident: V dôchodkovom systéme ľudia potrebujú predvídateľnosť

Politici by urobili veľkú službu občanom SR, keby zabezpečili istotu a predvídateľnosť v dôchodkovom systéme. Myslí si to prezident SR Andrej Kiska, ktorý takto vo svojom prejave o stave republiky reagoval na už štvornásobné otvorenie druhého piliera.

„Nastal čas potvrdiť širokú a pevnú dohodu na podobe nášho dôchodkového systému. Dôchodky totiž musia byť spojené s istotou a garanciou systému,“ odkázal.
Na druhej strane prezident pochválil obe vlády od roku 2010 za súčasný stav verejných financií. „Vďaka obom vládam od roku 2010 sú pod kontrolou a dá sa povedať, že poslanci a vláda spolu s parlamentom a vládou v ďalšom funkčnom období majú šancu urobiť prelomový príspevok pre budúcnosť Slovenska,“ zdôraznil Kiska.

Spomenul tu aj záväzok dosiahnuť do roku 2017 vyrovnaný štátny rozpočet. „Postavím sa na stranu rozhodnutí, ktoré nás dovedú k stabilite. Zodpovedné hospodárenie v horších časoch potrebujeme, aby sme boli potom pripravenejší, keď príde ďalšia kríza,“ podotkla hlava štátu.
Na margo armády, ktorej je najvyšším veliteľom, poznamenal, že malo by byť zrozumiteľné, prečo a ako nakupujeme novú výzbroj. Prezident nechce rozhodnutia vykonané z mesiaca na mesiac, lebo verejnosť má právo vedieť, k čomu sa vláda a ministerstvo obrany zaviazalo. „Má právo vedieť, akým spôsobom a tempom bude Slovensko modernizovať svoje sily. Bolo by to fér voči občanom,“ uzavrel.

 

Prezident: Transparentnosť v zdravotníctve nie je vecou ideológie

Poriadok a transparentnosť v zdravotníctve nie sú vecou ideológie, lebo bez nich nebude lepšie fungovať žiaden systém. V zdravotníctve to nie je ani otázkou nedostatočných možností štátu. Upozornil na to dnes prezident SR Andrej Kiska vo svoje správe o stave republiky.

„Systém jednej zdravotnej poisťovne či zákaz zisku zdravotných poisťovní. Chvíľu to téma je, potom nie je a zase je. Asi to bude aj téma predvolebnej kampane. Ide pritom o politický spor, ktorý sa nedá rozsúdiť, lebo aj v EÚ sú rôzne systémy zdravotného poistenia. Existujú však dosiahnuteľné ciele. V zdravotníctve je veľké množstvo poplatkov, občania im nerozumejú, ale platia ich namiesto toho, aby štát zaviedol v poplatkoch poriadok,“ upozornila hlava štátu.

Kiska je presvedčený, že štát má možnosť zaviesť poriadok a spravodlivosť v zdravotníctve a nesie za to pred občanmi aj zodpovednosť. „Je to len otázka vôle a ochoty ľudí, ktorí rezort zdravotníctva riadia,“ myslí si.

Prezidentovi sa nepáči, že SR je európskym rekordérom v dĺžke zavádzania systému DRG, teda platby za diagnózu. „Je to skutočne akurát na Slovensku tak neprekonateľné a technicky náročné? Potom to vyzerá tak, že systém nemáme, lebo si to neželajú rôzne lobistické skupiny, ktorým zavedenie poriadku nevyhovuje. Opakovane sa odkladá aj e-Health, a to až na obdobie, za ktoré bude niesť zodpovednosť niekto iný,“ konštatoval Kiska.

Hlava štátu kritizovala aj nákup zdravotnej techniky. „Prečo sú zmluvy Všeobecnej zdravotnej poisťovne zverejňované tak, že to spĺňa kritériá transparentnosti len formálne? Ak by kompetentní chceli, toto všetko by sme dokázali urobiť, lebo to dokázali aj inde. Poriadok a transparentnosť v zdravotníctve nie je otázkou politického presvedčenia, ale úcty k ľuďom, zdraviu a životu,“ apeloval.

Kiska sa nevyhol ani téme školstva, osobitne základného, ktoré podľa neho stojí neoprávnene v tieni. „Ukazuje sa, že ak deti pochádzajú zo sociálne slabšieho prostredia, budú v škole vykazovať horšie výsledky. To považujem za alarmujúce,“ upozornil prezident, ktorý nie je spokojný ani s celkovým trendom v školstve. „Čo pokazíme na základnej škole, stredná škola už nezachráni. Zdá sa mi, že je to práve základné školstvo, ktoré potrebuje dostať naozaj silný impulz v krátkom čase,“ odporučil.

Základné školy tiež považuje za jedinú šancu, ako pomôcť novým generáciám Rómov. „Prihováram sa tu za povinnú predškolskú prípravu, aby tieto deti nevstupovali už do prvej triedy s hendikepom, ktorého sa už nikdy nezbavia. Musíme byť tiež pripravení viac investovať, aby učiteľské povolanie nebolo až druhou voľbou pre budúcich učiteľov,“ dodal.

 

Prezident: Nájdime odvahu povedať, ako sa so zisteniami z Gorily nakladalo

Musíme posilniť dôveru občanov vo svoj štát, to je najväčšia výzva, ktorej čelíme. Vyhlásil to dnes prezident SR Andrej Kiska s tým, že ak existuje na Slovensku niečo, čo spojí ľudí v nejakom pocite, je to presvedčenie, že u nás nedokážeme zabezpečiť spravodlivosť. Prezident na pôde Národnej rady SR predniesol svoju prvú správu o stave republiky. Jeho prejav okrem poslancov počúvali aj členovia vlády na čele s premiérom Robertom Ficom (Smer-SD).

Na snímke slovenský prezident Andrej Kiska
Na snímke slovenský prezident Andrej Kiska

„Sľúbil som občanom, že budem žiadať odpovede. Musím priznať, že odpovede, ktoré by uspokojili ľudí, som ani ako prezident nezískal. V najväčších kauzách, ako Gorila či emisie, musí prísť veľmi rýchlo deň, keď povieme, že tu sú skutočné výsledky. Alebo povedzme občanom prepáčte, nevieme a vedieť nebudeme, nedokážeme zistiť pravdu. Je to lepšie, ako pokúšať trpezlivosť ľudí vysvetleniami, ktoré vyzerajú ako právne kľučky,“ odporučil Kiska.

Na politikov apeloval, aby našli odvahu povedať si pravdu, ako sa so zisteniami v Gorile nakladalo. „Pomenujme, čo zlyhalo, čo je zle nastavené. Zdokumentujme celý proces, ktorý sa začal pred deviatimi rokmi. Myslím si, že to ľudia príjmu lepšie, ak si povieme pravdu,“ zdôraznil.

Podľa prezidenta peniaze a vplyv hrajú rolu aj tam, kde by mal platiť zákon. „Ľudia dokážu pochopiť mnohé, dokážu bojovať s nepriaznivými okolnosťami, ale želajú si povedať, že pred zákonom sme si všetci rovní, nie formálne, ale v reálnom svete. Prečo firma Váhostav-SK požíva väčšiu ochranu ako iní? Ľudia schovávajúci sa za schránkové firmy vyzerajú nedotknuteľní. Niekto príde o zamestnanie, iní pokračujú ďalej. Prečo sa s tým konečne neurobí poriadok?“ pýtala sa hlava štátu.

Kiska však priznáva, že aj vďaka zmenám v posledných rokoch vidí v justícii svetielko na konci tunela. „Ale nie je to dosť. EÚ označila naše súdy za jedny z najhorších a bez ďalších zmien nebudú mať občania k sudcom rešpekt. V našej justícii je však veľa slušných a mravných sudcov a tí si zaslúžia, aby sme na nich nezabúdali,“ odkázal.

Na margo kauzy nevymenovania ústavných sudcov poslancom vytkol, že to nebola NR SR, ktorá sa na ústavný súd obrátila, ale ním nevymenovaní kandidáti. Takýto spor by totiž prezident považoval za legitímny. On si pritom želá, aby ústavný súd otázku nevymenovaných kandidátov rozhodol čo najrýchlejšie a uzavrel ju rozhodnutím, ktoré bude zrozumiteľné a vykonateľné.

 

Prezident: Pri migrantoch máme morálnu povinnosť pomôcť

Slovenská republika má pri migrantoch morálnu povinnosť pomôcť. Vyhlásil to dnes prezident SR Andrej Kiska v prejave na pôde Národnej rady SR, kde predniesol svoju prvú správu o stave republiky.

Na snímke slovenský prezident Andrej Kiska
Na snímke slovenský prezident Andrej Kiska

„Slovensko nie je ani krajinou vstupu, ani cieľovou krajinou. Máme takmer nulovú skúsenosť a každý rok minimálny počet udelených azylov. Ale v postojoch, ktoré k tomu formulujeme, máme silné slová a kategorické súdy. V takto nastavenej debate by bolo užitočné sa na moment stíšiť a potom rozlišovať ľudské bytosti – ženy, deti, mužov, ktorí utekajú nie pre vidinu lepšieho života, ale v bezprostrednom ohrození pred cieleným vraždením,“ povedala hlava štátu.

Kiska zdôraznil, že naša debata o utečencoch bude aj debatou o nás. „Naše rozhodnutie bude mať silu gesta. Sami si povedzme, koľkým dokážeme pomôcť a ako dokážeme prejaviť elementárnu ľudskú solidaritu,“ uviedol prezident. Na druhej strane uznáva, že kvóty, na základe ktorých sa majú utečenci prerozdeľovať do krajín EÚ, nie sú perspektívnym a správnym riešením.

 

Pošlite nám tip

Odporúčame

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

icon NAJČÍTANEJŠIE

iconNAJNOVŠIE

icon TOP ZA 7 DNÍ Z BLOGU

NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

POČASIE NA DNES

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali

icon FOTO DŇA

Vybrali sme

Na zoznam UNESCO pribudli rímsky limes na Rýne i nemecké židovské dedičstvo

0 icon

Berlín/Bukurešť 27. júla 2021 (TASR/HSP/Foto:TASR/DPA-Frank Rumpenhorst)   Výbor svetového dedičstva UNESCO zaradil v utorok na svoj zoznam úsek rímskeho limesu pozdĺž rieky Rýn, ako aj nemecké židovské kultúrne dedičstvo či banský areál na ťažbu zlata v Rumunsku. Informovala o tom agentúra DPA Zápis do zoznamu UNESCO tak získali mestá Mainz,…

Weiss st. pred odvetou: „Od Bernu očakávam ešte väčší pressing“

0 icon

Bern 27. júla 2021 (TASR/HSP/Foto:TASR-Pavel Neubauer)   Futbalisti Slovana Bratislava si pred stredajšou odvetou 2. predkola Ligy majstrov 2021/2021 musia zvyknúť na umelú trávu na štadióne svojho súpera Young Boys Bern. Úvodný duel na Tehelnom poli sa skončil 0:0 "Young Boys je behavé mužstvo. Keď je umelá tráva poliata, je…

Na projekty mladých výskumníkov vyčlení Slovenská technická univerzita takmer 100-tisíc eur

0 icon

Bratislava 27. júla 2021 (SITA/HSP/Foto:Pixnio)   Slovenská technická univerzita (STU) v Bratislave podporí v rámci grantovej schémy výskumné projekty mladých vedcov sumou 96 500 eur. Informoval o tom hovorca STU Juraj Rybanský. Projekty mladých výskumníkov môžu nadväzovať na existujúce výskumné projekty a sústrediť sa na ich čiastkové ciele, ktoré sa…

Green Deal zlikviduje euroatlantickú civilizáciu, tvrdí ekonóm

0 icon

Praha 27. júla 2021 (HSP/Sputnik/Foto:TASR/AP - Olivier Hoslet, Pool via AP, File)   Český ekonóm a živnostník Josef Klapal, ktorý pravidelne publikuje články na blog idnes.cz, sa vo svojom novom komentári zameral na analýzu potenciálneho vplyvu realizácie všetkých požiadaviek, ktoré obsahuje klimatický balíček EÚ. Ekonóm sa prikláňa k tomu, že…

Poľsko: Kňazi figurujú takmer v tretine vyšetrovaných prípadov zneužívania detí

0 icon

Varšava 27. júla 2021 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP-Ina Fassbender/Pool via AP)   Takmer v tretine z 345 prípadov sexuálneho zneužívania detí, ku ktorým došlo v rokoch 2017-2020 a ktoré prešetrovala poľská štátna komisia, boli za páchateľov označení kňazi. S odvolaním sa na utorňajšie vyjadrenie samotnej komisie o tom informuje agentúra AFP "Štátna komisia…

ÚS SR pozastavil účinnosť časti vyhlášky ÚVZ SR o režime na hraniciach

0 icon

Bratislava/Košice 27. júla 2021 AKTUALIZOVANÉ (TASR/HSP/Foto:TASR - Róbert Fritz)   Ústavný súd (ÚS) SR pozastavil účinnosť časti vyhlášky Úradu verejného zdravotníctva (ÚVZ) SR, ktorou sa upravuje aktuálny režim na hraniciach. Rozhodlo o tom v utorok plénum ÚS SR na neverejnom zasadnutí. TASR o tom informoval tlačový a informačný odbor ÚS…

Muža obvineného zo streľby v masážnych salónoch v Georgii odsúdili na doživotie

0 icon

Canton 27. júla 2021 (SITA/AP/HSP/Foto:TASR/AP-Mike Stewart)   Muž obvinený zo streľby v troch masážnych salónoch v Georgii, ktorá si vyžiadala osem mŕtvych a jedného zraneného, sa priznal k štyrom vraždám. Dostal za to štyri doživotné tresty odňatia slobody bez možnosti podmienečného prepustenia Dvadsaťdvaročný Robert Aaron Long sa priznal k zabitiu…

Na nechránenom železničnom priecestí v Trnavskom kraji zahynula žena i jej pes

0 icon

Bratislava/Skalica 27. júla 2021 (TASR/HSP/Foto:Facebook/Polícia SR - Trnavský kraj)   Na nechránenom železničnom priecestí neďaleko Skalických rybníkov v Trnavskom kraji vyhasol v utorok popoludní ľudský život. Dopravnú nehodu po zrážke s vlakom neprežila 40-ročná žena, o život prišiel aj jej pes. Na sociálnej sieti o tom informuje polícia "Vodička išla…

Británia ako vzor. Podľa Viskupiča sa táto krajina s covidom naučila žiť: „My ostatní by sme mali študovať britský prístup a všetko dobré aplikovať aj u nás“

0 icon

Bratislava 27. júla 2021 (HSP/Foto:TASR/AP-Alberto Pezzali)   V Británii po uvoľnení opatrení začal pribúdať počet nakazených. Za posledných šesť dní počet infikovaných ale začal klesať. Poslanec Marián Viskupič (SaS) je presvedčený, že krajina urobila niekoľko dôležitých krokov, a my ostatní by sme mali študovať britský prístup a všetko dobré aplikovať…

Rumunsko uvažuje o zaočkovaní zdravotníkov a zraniteľných ľudí treťou dávkou vakcíny

0 icon

Bukurešť 27. júla 2021 (SITA/AP/HSP/Foto:TASR/AP-Vadim Ghirda)   V Rumunsku pravdepodobne budú očkovať zraniteľných ľudí a zdravotníkov treťou posilňujúcou dávkou vakcíny proti koronavírusu. Zväčšujú sa totiž obavy z rastúceho počtu infekcií delta variantom vírusu Šéf národného vakcinačného výboru Valeriu Gheorghita informoval, že sa v krajine diskutuje o možnej posilňujúcej dávke vakcíny…

Blog - redakcia Hlavných správ nezodpovedá za obsah blogerských príspevkov

Tony Belohorec

Nenávistné kampane valcujú Slovensko:  Nakoľko je Mazák mazaný?

0icon

Prológ “Skupina právnicky erudovaných ľudí horliacich proti očkovaniu zabúda na to, že niektoré ich výklady ústavných noriem a európskych štandardov platia v normálnych podmienkach. Za tie sa však nedá považovať boj o holé prežitie”, napísal v svojom článku JUDr. Ján Mazák, PhD., Predseda Súdnej rady SR. Ďalej svoj výrok v…

Boris Mesár

VALENTIN KATASONOV : Prečo sa Američania boja očkovania? VALENTIN KATASONOV : Rockefellerova nadácia a výzva na všeobecné očkovanie

0icon

1. Takmer polovica Američanov je tvrdými odporcami očkovania Predošlý článok som zakončil informáciou, že na amerických súdoch existujú žaloby proti trom americkým farmaceutickým gigantom Pfizer, Johnson & Johnson a AstraZeneca v celkovej hodnote 8,6 miliárd dolárov. Tri spoločnosti sú zodpovedné za smrť a poškodenie zdravia občanov. Toto sú iba požiadavky…

Jozef Slávik

600.000 ...

0icon

Referendum po odmietnutí ÚS akoby upadol do zabudnutia. Všetko to odštartovala Čaputová, keď si dala nadprácu a posunula otázku konania referenda na posúdenie jeho ústavnosti na ÚS. A  ÚS si do bodky splnil svoju neblahú úlohu a rozhodol ako rozhodol. Všetko by to bolo akoby v poriadku, ale ÚS napriek…

Marek Danko

Ako sa Ukrajina stala problémom pre všetkých

0icon

Všetko, čo sa na Ukrajine deje v posledných rokoch, pripomína anekdotu. Nie vždy je zábavná, ale vždy absurdná. Logickým vyvrcholením toho, čo sa v skutočnosti deje, bolo zvolenie komika Volodymyra Zelenského za prezidenta krajiny. A ak pred voľbami Zelensky hral rolu „človeka z ľudu“, ktorý bol unavený z politiky ukrajinských…

Gustáv Murín

Delta-strašiak, či ozajstná hrozba?

0icon

Vláda plagiátorov sa rozhodla doraziť turistický priemysel na Slovensku odradením cudzincov pred dovolenkou u nás a občanom Slovenska zhnusiť zahraničné dovolenky. Dôvod je prostý – neposlušnosť. Áno, sme neposlušní a to koalícia zla vedená Psychopatovičom jednoducho neznáša. Preto nezmyselne „tlačia na pílu“ a opäť raz sme jediní široko-ďaleko s extrémnymi opatreniami.  

icon TOP ZA 7 DNÍ Z BLOGU

TopDesať

Spálenie od slnka? Toto by si nemal robiť!

0 icon

Existuje mnoho spôsobov, ako prírodne spálenú pokožku ošetriť , napríklad nanesením surovej zemiakovej pasty alebo medu na tvár. Niektoré zdanlivo nevinné rituály však môžu spálenie ešte zhoršiť. Ako sa ukázalo, aj potraviny, ktoré ješ, alebo oblečenie, ktoré nosíš, by ti mohli poškodiť pri popáleninách od slnka. 1. Používanie aloe vera s prísadami na spálenie

Obrovské lode, ktoré zažili hrozné nehody

0 icon

Lode poskytujú skvelý spôsob prepravy, ktorý je však spojený s určitým rizikom. Silné prúdy, nepredvídateľné počasie či chyby človeka, môžu spôsobiť nehodu, ktorá ukončí plavbu aj toho najväčšieho plavidla. Lode umožnili človeku neskutočnú vec. Vďaka nim sa mohol plaviť po mori, nachádzať neobývané územia či objavovať to, čo sa ukrýva pod…

Admirál Canaris ako dvojitý agent? 1. časť

0 icon

Prinášame ďalší viac než zaujímavý článok z obdobia druhej svetovej vojny. Tentoraz sa pozrieme na to, či admirál Canaris bol alebo nebol dvojitým agentom. Poďme však pekne po poriadku. Začíname prvou časťou článku. Komplex budov Bendlerblock v Berlíne stojí na ulici, ktorá sa premenovala na počesť Clausa von Stauffenberga, jedného zo strojcov…

Ako vyzerajú ikonické miesta z vtáčej perspektívy?

0 icon

Väčšina z nás videla tieto ikonické miesta z mnohých uhlov, či už na obrázku alebo v skutočnosti, keď ich sme ich navštívili. Mnoho architektov strávilo stovky hodín zdokonaľovaním týchto pamiatok, aby si návštevníci ako my mohli vychutnať ich vzhľad bez ohľadu na okolnosti. Ale koľkí z nás vlastne videli , ako v…

Komunizmus aj vo vesmíre? Žiaden problém! Takto si ho predstavovali súdruhovia

0 icon

Je všeobecne známe, že v 50. a 60. rokoch minulého storočia prebiehali takzvané kozmické preteky medzi dvoma najväčšími mocnosťami sveta: Sovietským zväzom a Spojenými štátmi. Prvú etapu vyhrali sovietski kozmonauti, ktorým sa ako prvým podarilo dostať človeka na obežnú dráhu: bol ním Jurij Gagarin 12. apríla 1961. Druhú etapu však…

Armádny Magazín

V Rusku vyvíjajú nové lietadlo pre velenie vojskám pre prípad jadrovej vojny

0 icon

Rusko, 27.júl 2021 (AM) – Vo Voroneži bola zahájená výroba lietadla pre velenie vojskám v prípade jadrovej vojny, oznámil zdroj z obranného priemyslu. "Ruské letecké a kozmické sily dostanú dve letecké veliteľské stanovištia na základe Il-96-400M . Jeden sa už vyrába, "povedal. Podľa zdroja nie je vylúčen

Elektrické pedále a tlačidlo "manéver". Na internete sa objavili fotografie z kokpitu Su-75 Checkmate

0 icon

Rusko, 27.júl 2021 (AM) – Na internete sa objavili podrobné fotografie kokpitu nového ruského stíhacieho lietadla Checkmate / Su-75 spolu s komentármi o jeho odlišnosti od kokpitov iných ruských stíhačiek.   Na snímkach je vidieť, že informácie pre pilota sa zobrazujú na jednom veľkom monitore a po jeho obvode nie sú k…

Americké letectvo pokračuje v náletoch na Taliban

0 icon

Afganistan, 27.júl 2021 (AM) – Čínsky minister zahraničia Wang Yi sa v Čcheng-tu stretol so svojím pakistanským náprotivkom Shahom Mahmúdom Qureshim, uviedla 25. júla tlačová služba čínskeho ministerstva zahraničia. V sobotu sa uskutočnili rozhovory medzi ministrami zahraničných vecí oboch krajín. Podľa informá

Ruský elektronický komplex úspešne zaútočil na vojenský prieskumný satelit NATO

0 icon

Rusko, 27.júl 2021 (AM) – Pokus NATO uskutočniť prieskumnú operáciu v okolí Rostova na Done zlyhal po tom, čo ruský komplex elektronických protiopatrení úspešne zaútočil na vojenské prieskumné systémy kozmických zariadení. Podľa amerického núdzového výstražného systému bola 22. júla z oblasti Rostova na Done prerušená prevádzka sa

Izraelský vojenský expert Jakov Kedmi vysvetlil prečo je NATO absolútne zbytočné

0 icon

Izrael, 27.júl 2021 (AM) – Podľa experta Spojené štáty tak dlho pretvárali krajiny NATO na bezmocný a slabý prívesok svojej vojenskej sily, až sa vo výsledku ukázalo, že sa nemajú na koho spoliehať proti Rusku a Číne.   Vojensko-politický expert Jakov Kedmi je presvedčený, že nový americký vodca sa snaží vrátiť svetovú…

Svetlo sveta

Pastiersky list KBS pri príležitosti návštevy pápeža Františka na Slovensku

0 icon

Pri príležitosti blížiacej sa návštevy Svätého Otca na Slovensku prinášame pastiersky list slovenských biskupov. List prinášame v plnom znení. _______ Drahí bratia a sestry, viac ako rok je naša spoločnosť poznačená pandémiou, ktorá priniesla strach do všetkých oblastí života. Akosi podvedome sme si hovorili: kedy už konečne príde nejaká dobrá správa;…

Biskupi rozhodli o zrušení dišpenzu od povinnosti účasti na bohoslužbách

0 icon

Na 99. plenárnom zasadaní KBS v Badíne sa v dňoch 15. a 16. júna 2021 zúčastnili všetci slovenskí katolícki biskupi, členovia KBS. V rámci zasadania zvolili na nasledujúce obdobie 5 rokov generálneho sekretára KBS. Stal sa ním banskobystrický biskup Mons. Marián Chovanec. Za predsedu Liturgickej komisie bol zvolený rožňavský biskup Mons.…

Ako dlho je po prijatí Eucharistie prítomný Kristus v človeku?

0 icon

Eucharistia je najväčším pokladom Katolíckej Cirkvi. Ježiš pod spôsobom chleba je prítomný v Eucharistii a to svojím telom, dušou a božstvom. Prítomnosť Krista v Eucharistii nekončí v momente nášho prijatia, ale pretrváva do chvíle, kedy sa rozpustí posledná čiastočka konsekrovaného chleba. Ako príklad si môžeme uviesť príhodu zo života svätého…

Sv. Ján Nepomucký – mučeník spovedného tajomstva

0 icon

Ján z Pomuku sa narodil niekedy okolo roku 1340, v dedinke Pomuk.  Na mieste, kde dnes stojí barokový kostol sv. Jána Nepomuckého, stál podľa ústneho podania domček, kde sa Ján narodil. O jeho vzdelaní je málo známe. S istotou vieme, že študoval na pražskej univerzite. Vieme, že od roku 1369…

Medzinárodný modlitbový deň k úcte Panny Márii Matky všetkých národov

0 icon

The post Medzinárodný modlitbový deň k úcte Panny Márii Matky všetkých národov appeared first on Svetlo Sveta.

icon FOTO DŇA

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali