Bratislava 24. septembra 2020 AKTUALIZOVANÉ (HSP/Sputnik/TASR/Foto:TASR/AP-Thanassis Stavrakis)
Predseda vlády SR Igor Matovič (OĽaNO) deklaruje, že je proti povinnému prerozdeľovaniu migrantov v rámci Európskej únie. Vyhlásil to vo štvrtok v statuse na sociálnej sieti
“Povinné kvóty nebudú, ale nebláznime, prosím!” Píše na Facebooku predseda vlády Igor Matovič.
Vysvetlil, že Európska komisia včera po štyroch rokoch urobila druhý pokus, ako riešiť migračné krízy, nakoľko ten prvý jej celkom nevyšiel.
“Ale poučila sa. Všetci čakajú, že sa nezmôžeme na viac ako len opakovať mantru, ako odmietame povinné kvóty… a neponúkame žiadne alternatívne riešenia. Tieto doby skončili.”
“Nebudeme hrať na podprízemné pudy, ale úprimne a odvážne našim európskym partnerom oznámime, že s povinnými kvótami zásadne nesúhlasíme, ale zároveň solidárne ponúkneme pomocnú ruku tým krajinám, ktoré kvôli nelegálnej migrácii veľmi trpia,” uvádza Matovič.
Názor opozície
K téme sa včera podobne vyjadrili aj strany parlamentnej opozície Smer-SD a vznikajúci Hlas-SD.
Predseda zahraničného výboru NR SR a podpredseda Smeru-SD Juraj Blanár ocenil, že návrh nového azylového a migračného systému uprednostňuje pomoc a solidaritu, a netlačí krajiny do povinných kvót.
Nezaradený poslanec zo strany Hlas – sociálna demokracia Peter Kmec podotkol, že návrh naznačuje ich akceptáciu v prípadných krízových časoch. Vyzval preto vládu, aby akékoľvek kvóty odmietla už na začiatku procesu.
„Európska komisia tým dala za pravdu vláde Smeru-SD, pod vedením premiéra Roberta Fica, ktorá odmietla kvóty na prijímanie migrantov a navrhovala pružnú solidaritu počas nášho úspešného predsedníctva EÚ. Stále trváme na tom, že problémy ľudí treba riešiť tam, kde vznikajú,“ uviedol Blanár.
Deklaroval, že prípadné zavedenie povinných kvót v budúcnosti je pre Smer-SD neprijateľné.
„Držme pozíciu, ktorú nastavili naše predchádzajúce vlády, a to jasné nie povinným kvótam. Ihneď na začiatku musíme vyslať jasný signál, že nelegálna imigrácia je pre nás neakceptovateľná a každý, kto bez povolenia vstúpi na územie EÚ, bude okamžite deportovaný,“ uviedol Kmec.
Podotkol, že EK v návrhu zavádza i nové prvky do diskusie a v niektorých prípadoch, takzvaných krízových časoch, naznačuje akceptáciu povinného prerozdelenia imigrantov členskými štátmi. Slovensko podľa jeho slov od začiatku presadzovalo takzvanú flexibilnú solidaritu, teda aby si každý štát mohol vybrať z rôznych foriem pomoci.
„Taktiež podporujeme ďalšie posilnenie vonkajších hraníc EÚ s cieľom zamedziť ďalšej nelegálnej migrácii,“ doplnil.
Babiš: “Solidarita nemôže byť povinná”
Český premiér Andrej Babiš odletel do Bruselu na rokovania s predsedníčkou Európskej komisie Ursulou von der Leyenovou, maďarským premiérom Viktorom Orbánom a poľským premiérom Mateusz Morawieckým. Pred odletom z pražských Kbel uviedol, že ak ČR nebude prijímať utečencov, tak ich nemôže vracať.
“Solidarita nemôže byť povinná, podstata nového návrhu migračnej politiky EÚ je nezmyselná. Ak nebudeme prijímať utečencov, nemôžeme ich vracať,” uviedol český premiér.
Predsedníčka EK von der Leyenová v stredu na poludnie predstavila nový pakt o migrácii a azyle. Pakt má pokrývať všetky prvky potrebné pre komplexný európsky prístup k migrácii. Zároveň má stanovovať vylepšené a rýchlejšie postupy v celom azylovom a migračnom procese a uvádzať do rovnováhy zásady spravodlivého rozdelenia zodpovednosti a solidarity.
Matoviča na rokovaniach s Von der Leyenovou zastupoval Babiš
Slovenského premiéra Igora Matoviča zastupoval v Bruseli na stretnutí premiérov krajín Vyšehradskej štvorky (V4) s predsedníčkou Európskej komisie (EK) Ursulou von der Leyenovou vo štvrtok predpoludním český premiér Andrej Babiš.
“Kvôli pracovnému programu predsedu vlády na Slovensku a stretnutiu s prezidentom Ukrajiny Volodymyrom Zelenským sa premiér nezúčastňuje stretnutia V4 v Bruseli. Zastupovaním Slovenska je poverený predseda vlády Českej republiky Andrej Babiš,” uviedol pre TASR Úrad vlády SR.
Vedúci predstavitelia krajín V4 majú v Bruseli s von der Leyenovou naplánované rokovania zamerané na dlhodobý rozpočet EÚ, ozdravný fond po koronakríze v hodnote 750 miliárd eur i na nový Pakt o migrácii a azyle, ktorý v stredu predstavila eurokomisia.
Krajiny V4 sú známe svojím odmietavým stanoviskom voči povinným relokáciám utečencov a žiadateľov o azyl – najnovší migračný pakt však vychádza v ústrety ich predstavám o flexibilnej solidarite, čo je termín, ktorý v roku 2016 zaviedlo slovenské predsedníctvo v Rade EÚ.
V Bruseli sa mal konať od štvrtka mimoriadny summit EÚ. Keďže predseda Európskej rady Charles Michel bol vystavený novému typu koronavírusu, tohtotýždňový summit preložili o týždeň.
Jaroslav Zajac