Prejav politika, akého môžeme Maďarom závidieť. Čo hovorí Viktor Orbán o budúcnosti Európskej únie?

Bratislava 9. júla 2021 (HSP/Foto:TASR/AP-John Thys, Michal Svítok, Pixabay,

 

Na júnovej konferencii Tridsať rokov slobody vystúpil so svojím prejavom aj maďarský premiér Viktor Orbán. Vyslovil viacero dôležitých myšlienok, aké dnes, žiaľ, nepočuť od žiadneho iného európskeho štátnika

Viktor Orbán
Na snímke maďarský premiér Viktor Orbán

Prejav premiéra Orbána o budúcnosti Európskej únie, ktorá nie je Európou

Najdôležitejší je presný význam slov. Ak nemáme poriadok v slovách, nemáme poriadok ani v myšlienkach.

Debata, ktorá sa v Európskej únii začala v máji, a  ani moja prednáška, nie je o budúcnosti Európy, ale o budúcnosti Európskej únie. Nórsko, Švajčiarsko, Veľká Británia, iste celý Balkán, určite Bielorusko a aj Rusko až po pohorie Ural sú tiež súčasťou Európy a aj časť Turecka zasahuje do geografického priestoru, ktorý nazývame Európa.

Európa je kultúrny výtvor, fantastický, úžasný, dych berúci a nenapodobiteľný. Dedičstvo vzájomne sa oplodňujúci trojvrší, troch kopcov, Akropoly, Kapitolu a Golgoty je neopakovateľné, ako vínny ker vyháňaný z výhonku viniča vštepeného do seba. Víno sa robí na mnohých miestach sveta, tiež európsku kultúru sa pokúšajú udomácniť na mnohých miestach, ale nikdy nie je možné dosiahnuť tie chute, krásu tej pôvodnej, nech sa opijú aj nespočetnekrát do nemoty.

V živote Európy sa striedali lepšie aj horšie obdobia, ale Európa je večná, a je sebou aj dnes, aj keď brnenie iných môže žiariť jasnejšie. Dnes sa však nezúčastňujeme zasadnutia umeleckej akadémie, kde sa súťaží vo chválení slávy nášho kontinentu, ale politickej akcie, kde musíme rozmýšľať nie nad Európou, ale nad budúcnosťou Európskej únie.

Európska únia je politický výtvor človeka a bola založená za účelom ochrany ekonomických a vojenských záujmov jednotlivých štátov. Bola založená s cieľom reagovať na politickú skutočnosť, že po druhej svetovej vojne bola polovica Európy obsadená Američanmi, druhá Sovietmi. Európska únia bola založená, aby sa nestratila nádej, že jedného dňa budú európski občania môcť znovu rozhodovať o osude Európy.

 

Dámy a páni,

Frankfurter Allgemeine Zeitung na základe prieskumu uvádza, že v júni 2021 iba 45 percent Nemcov uviedlo, že môžu slobodne vyjadriť svoj názor, zatiaľ čo 44 percent má názor opačný. Respondenti uvádzajú, že si môžu ľahko popáliť prsty, ak povedia, čo si skutočne myslia o islame alebo láske k vlasti.

Václav Klaus – dnes najjasnejší maják medzi bývalými politickými vodcami v Európe – hovorí, že človek, rodina a národ sú vystavení sústredeným útokom, a že tieto útoky ohrozujú budúcnosť Európy. Podpredsedníčka Európskeho parlamentu pani Barleyová hovorí, že Maďarsko a Poľsko by bolo treba vyhladovať. Jeden z podpredsedov Komisie hovorí o jednom členskom štáte EÚ, o nás, že sme chorá demokracia. Čo sa to stalo s našou Európskou úniou?

Václav Klaus
Na snímke Václav Klaus
Dámy a páni,

V roku 2008 predstavovala EÚ 25 percent svetového HDP, zatiaľ čo v roku 2019 to už bolo iba 18 percent. V roku 2008 predstavovala EÚ 22 percent svetovej pridanej hodnoty výroby, v roku 2019 to bolo len 15 percent. V roku 2001 bolo medzi 50 najväčšími svetovými spoločnosťami 14 európskych, dnes už iba 7. Medzi 10 najväčšími finančnými centrami na svete nie je už ani jediné z Európskej únie.

Pred tridsiatimi rokmi podávala Európska únia sedemkrát viac patentov ako Čína, zatiaľ čo dnes Čína podáva štrnásťkrát viac ako Európska únia. Za posledných 25 rokov bolo vo svete založených 20 spoločností, ktorých hodnota dnes presahuje 100 miliárd dolárov: 9 amerických, 8 čínskych, nie je medzi nimi žiadna európska. Čo sa to stalo s našou Európskou úniou?

Za posledných tridsať rokov Spojené štáty zvýšili svoje vojenské výdavky o viac ako 30 percent, Čína zvýšila svoj vojenský rozpočet deväťkrát, čo znamená o 900 percent. Európska únia je tam, kde bola pred tridsiatimi rokmi. Dnes sú medzi desiatimi krajinami s najvyššími vojenskými výdavkami už iba dve krajiny z Európskej únie. Čo sa to stalo s našou Európskou úniou?

 

Dámy a páni,

Iba štvrtina občanov Európskej únie verí, že ďalšia generácia bude mať lepší život ako tá dnešná. Päťdesiatsedem percent Francúzov, 53 percent Belgičanov a 44 percent Nemcov si myslí, že budúca francúzska, belgická a nemecká generácia bude mať horší život ako tá dnešná. Kam zmizol európsky sen? Čo sa to stalo s našou Európskou úniou?

Podľa štúdie Bertelsmannovho inštitútu z roku 2016 má jednotný trh za následok nadmerné príjmy členských štátov. Pravdou však je, že to nie je rovnaké pre všetkých. Predstavuje to u Nemcov 1046 eur, u Francúzov 1074 eur, u Maďarov 408 eur, u Poliakov 382 eur dodatočných príjmov na osobu, čo znamená, že namiesto konvergencie pozorujeme divergenciu.

Podľa štúdie CEP, iného nemeckého inštitútu z roku 2017, iba Nemecko a Holandsko získali a naďalej získavajú zo zavedenia eura, všetky ostatné štáty v eurozóne utrpeli veľké straty. Čo sa to stalo s našou Európskou úniou?

 

Dámy a páni,

Dnes je deň maďarskej slobody. Bolo to pred tridsiatimi rokmi, čo sme vyhrali studenú vojnu. Prezident Reagan zmenil pomer síl, a zahájil rozhodujúcu bitku studenej vojny. Poľská Solidarita dokázala s odvahou, ktorú dostala od poľského pápeža, že Sovieti už nemajú silu nasadiť jediné prostriedky, ktoré udržujú socialistický tábor pohromade, armádu a násilie. Rok 1956 už bol minulosťou.

S odvahou pochádzajúcou z Poľska sa národy strednej Európy postavili vedľa Poľska a vyhrali poslednú bitku studenej vojny v rokoch 1989 – 1990. Boli sme tam. Vieme, že sloboda nám nezaklopala len na dvere, ale museli sme si ju vydobyť. Komunizmus sa nezrútil, ale zvrhli sme ho. Berlínsky múr nespadol sám od seba, zbúrali sme ho. Sovieti neodišli sami od seba, ale vytlačili sme ich. Šikovne, bez straty krvi, odvážne a šikovne sme ich porazili, vytlačili.

Dnes sme rovnakí ako vtedy: poslední preživší bojovníci za slobodu v Európe. História Európy sa nezmenila sama od seba, my sme ju zmenili. A vieme, že ani teraz, keď je Európska únia v problémoch, sama sa nenapraví, nezlepší, nezíde na správnu cestu. To my ju musíme opraviť, zmeniť a priviesť späť na správnu cestu, teda tú, ktorá bola kedysi úspešná.

 

Dámy a páni,

Dnes Európska únia opäť potrebuje takých bojovníkov za slobodu, ako sme my.

europska unia
Ilustračné foto

Dnes formulujeme tézy. Tézy, ktorými maďarská vláda prispieva k celoeurópskej diskusii o budúcnosti Európskej únie, a na ktoré, ako dúfame, nadviaže podobné stanovisko maďarského parlamentu.

Naša prvá téza hovorí, že rýchlo smerujeme k Európskej únii s charakterom ríše. Namiesto Európy národov sa v Bruseli stavia európsky superštát, k čomu nikto nikomu nedal mandát. Neexistuje žiadny európsky ľud, existujú iba národy jednotlivých štátov. A bez politického ľudu je nemožné vybudovať demokraciu, budovanie bruselskej ríše preto nutne vedie k deficitu demokracie.

Chceli by sme niečo úplne iné. Chceme demokraciu, ktorej základ tvoria európske národy. Nemali by sme sa báť to vysloviť nahlas: my demokrati, stojaci na národnej platforme, sme proti staviteľom ríše, ktorí sú v skutočnosti odporcami demokracie.

Naša druhá téza hovorí, že Brusel dnes riadia tí, ktorí integráciu nevidia ako prostriedok, ale ako cieľ sám osebe. Preto chcú potlačiť všetky národné záujmy a tradičné európske hodnoty. Právny systém a inštitúcie EÚ nebránia tejto snahe, ale ju skôr podporujú.

Preto naši politickí oponenti vynakladajú všetko úsilie na oslabenie prirodzených komunít, ktoré tvoria samotný základ európskej kultúry. Na muške sú národy, regióny, kresťanské a židovské cirkvi, rodiny. Maďarská vláda preto hovorí, že výraz „čoraz užšia únia“ by mal byť zo Základnej zmluvy o EÚ vypustený pri prvej možnej príležitosti.

Naša tretia téza je, že Brusel odovzdal značnú časť svojej moci externým subjektom, sieťam organizovaným a riadeným mimo Európy, najmä Sorosovým, so záujmami  amerických demokratov za nimi v úzadí.

Deje sa to takto: Ako prvý krok presunuli Komisiu z politicky nestranného postavenia „strážcu zmlúv“ ado polohy politického orgánu. Začalo sa to nie tajne, ale verejným oznámením predsedu Junckera. Len na okraj poznamenám, že preto Briti a Maďari nepodporili voľbu pána Junckera za predsedu Európskej komisie, a to koniec-koncov viedlo okrem iného aj k brexitu.

Druhým krokom bolo, že Komisia premenená na politický orgán, sa rozhodla pripraviť takzvané Správy o právnom štáte o členských štátoch EÚ. Tieto správy o jednotlivých krajinách však nie sú zostavované na základe stanovísk, dokumentov alebo faktických vyhlásení členských štátov. Táto práca je zadávaná mimovládnym organizáciám, falošným občianskym organizáciám pôsobiacim v členských štátoch, ktoré sú v skutočnosti politickými organizáciami, a ktoré takmer bez výnimky patria do siete Georgea Sorosa na celom kontinente, čo ani samy nepopierajú.

Tretí krok: demokraticky zvolené vlády členských štátov sú hodnotené na základe týchto údajov a názorov a ony dokonca chcú potrestať tých, ktorí im nie sú po chuti. Ide o zneužitie právomoci, tej právomoci, ktorú členské štáty odovzdali Komisii.

Našou štvrtú tézou je, že bez spoločného hospodárskeho úspechu sa Európska únia rozpadne. Myšlienka EÚ je totiž založená na jednoduchom predpoklade, že členské štáty môžu spoločne dosiahnuť lepšie výsledky ako samostatne. Ak sa však ukáže, že jednotlivo sme alebo môžeme byť ekonomicky úspešnejší, je to koniec Európskej únie.

Preto my, zástancovia Európskej únie, môžeme podporovať len takú politiku, ktorá je zameraná výhradne na spoločný hospodársky úspech. Namiesto toho dnes Brusel bojuje sám so sebou, so svojimi členskými štátmi; poúča, vyhráža sa, donucuje alebo dokonca trestá nás, čo znamená, že zneužíva svoju moc, čím však demontuje sám seba.

Našou piatu tézou je, že nasledujúce desaťročie bude obdobím nebezpečných výziev: sťahovanie národov, epidémie a pandémie. Práve v tejto nebezpečnej dobe musíme vytvoriť bezpečnosť a byť úspešní vo svetovej ekonomike. Obnova demokracie v EÚ je podmienkou úspechu. V záujme ochrany národnej a ústavnej identity členských štátov preto musí byť za účasti ústavných súdov členských štátov vytvorený nový orgán.

Naša šiesta téza je, že Európsky parlament sa z hľadiska európskej demokracie ukázal byť slepou uličkou. Zastupuje iba svoje vlastné stranícke, ideologické a inštitucionálne záujmy. Nepridáva, ale Európskej únii skôr odoberá zo sily. Preto treba významne posilniť úlohu národných parlamentov, do Európskeho parlamentu by sme mali posielať poslancov národných parlamentov – podľa vzoru Parlamentného zhromaždenia Rady Európy.

Národné parlamenty by navyše mali mať právo zastaviť legislatívny proces EÚ, ak sa domnievajú, že porušuje vnútroštátne právomoci. Teda mali by byť zavedené „červené karty“.

Naša siedma téza je, že Srbsko musí byť prijaté. EÚ má o členstvo Srbska vážnejší záujem než samotné Srbsko. Tento fakt je potrebné si uvedomiť a Srbsko treba do EÚ prijať.

 

Dámy a páni,

História nám teraz prináša príležitosť na striebornom podnose. Táto debata sa začala, konečne môžeme hovoriť otvorene o problémoch, o všetkom, čo považujeme za škodlivé a čo znepokojuje občanov členských štátov. Pódium už tiež postavené pre nás – dúfam, že je to to, čomu verím – už len stačí nabrať dostatok intelektuálnej odvahy a môžeme príležitosť využiť vo svoj prospech.

Dostali sme šancu zastaviť proces premeny Európskej únie na Sovietsky zväz a Bruselu na Moskvu. My vieme aké nebezpečenstvo nám hrozí, pretože sme slobodní iba tridsať rokov. Vždy sme boli európskymi bojovníkmi za slobodu. My sme si slobodu vybojovali, zatiaľ čo naši západní priatelia ju zdedili. Aký to rozdiel!

Mali by sme mať dostatok intelektuálnej a politickej odvahy priznať si, že časy sa zmenili. Pred tridsiatimi rokmi sme verili, že Európa je našou budúcnosťou, ale dnes vidíme, že naopak my sme budúcnosťou Európy. Majme odvahu byť demokratmi a bojovníkmi za slobodu aj v Bruseli, pretože jedine tak sa môže zrodiť nová európska renesancia.

Boh nad nami všetkými, Maďarsko nadovšetko! Tak do toho, Maďarsko, do toho, Maďari!

Toľko prejav maďarského ministerského predsedu Viktora Orbána na konferencii Tridsať rokov slobody, ktorá sa konala v júni v Budapešti. My Slováci si môžeme iba povzdychnúť, aká škoda, že aj my nemáme v čele štátu takéhoto štátnika.

Ivan Lehotský

 

 

 

Pošlite nám tip

Odporúčame

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

PODKASTY

 Odoberať kanál

NAJČÍTANEJŠIE

VYBRALI SME

Výbor víta iniciatívu, vďaka ktorej budú môcť menšiny žiadať peniaze na vlastnú prevádzku

0 icon

Bratislava 7. decembra 2021 (TASR/HSP/Foto:TASR-Dano Veselský, SITA-Branislav Bibel)   Decembrové zasadnutie Výboru pre národnostné menšiny sa uskutočnilo v online režime. Účastníci sa zaoberali hlavne otázkami týkajúcimi sa financovania menšinovej kultúry Výbor schválil Hodnotiacu správu o podpore kultúry národnostných menšín, o stave národnostného školstva a o používaní jazykov národnostných menšín za…

Prezidentka nepodpísala novelu zákona o environmentálnych záťažiach

0 icon

Bratislava 7. decembra 2021 (SITA/HSP/Foto:TASR-Jakub Kotian)   Prezidentka Zuzana Čaputová nepodpísala poslaneckú novelu zákona o niektorých opatreniach na úseku environmentálnej záťaže. Informoval o tom Lukáš Laczko z odboru komunikácie prezidentskej kancelárie. Keďže však parlament novelu opakovane schválil, platiť bude aj bez podpisu hlavy štátu Parlament v piatok 3. decembra prelomil…

Ivan Korčok ocenil spoluprácu Bratislavy pri prezentácii Slovenska v zahraničí

0 icon

Bratislava 7. decembra 2021 (TASR/HSP/Foto:TASR-Pavel Neubauer)   Minister zahraničných vecí a európskych záležitostí Ivan Korčok po pondelkovom stretnutí s primátorom Bratislavy Matúšom Vallom ocenil spoluprácu hlavného mesta v oblasti kultúrnej diplomacie a prezentácie Slovenska a krás Bratislavy v zahraničí. Potvrdil tiež záujem pokračovať v nej ďalej. TASR o tom informoval…

Pandémia vlani ovplyvnila aj oblasť verejnej správy

0 icon

Bratislava 7. decembra 2021 (TASR/HSP/Foto:Pixabay)   Pandémia nového koronavírusu ovplyvnila minulý rok aj oblasť verejnej správy. Vydaných bolo menej občianskych aj vodičských preukazov, až o 60 percent klesol záujem o cestovné pasy. Vyplýva to zo Správy o stave verejnej správy za rok 2020, ktorú vypracoval Inštitút správnych a bezpečnostných analýz…

Rezort životného prostredia sa pri reforme národných parkov inšpiruje aj Poľskom

0 icon

Bratislava 7. decembra 2021 (SITA/HSP/Foto:TASR-Jakub Kotian)   Príkladom pre Slovensko v oblasti reformy národných parkov je aj Poľsko. Ako v tlačovej správe informoval rezort životného prostredia, práve výmena skúseností s riadením národných parkov, ale aj pripravované zmeny v oblasti posilnenia ochrany prírody a biodiverzity, boli témami rokovania štátnej tajomníčky Ministerstva…

India zaradila Slovensko z hľadiska pandémie medzi rizikové krajiny

0 icon

Bratislava 7. decembra 2021 (SITA/HSP/Foto:TASR/AP-Manish Swarup)   S platnosťou od stredy 1. decembra je Slovenská republika z pohľadu Indie zaradená medzi rizikové krajiny. Vstup do Indie je pre cestovateľov zo Slovenska podmienený preukázaním sa negatívneho výsledku PCR testu na ochorenie COVID-19, ktorý nesmie byť starší ako 72 hodín. Ministerstvo zahraničných…

Fico s Kaliňákom porovnali opatrenia na Slovensku a v Maďarsku: “Vláda trvá na opatreniach, ktoré vo veľkom umožňujú šírenie covidu, výrazne poškodzujú slovenských podnikateľov a velebia zahraničné reťazce”

0 icon

Bratislava 7. decembra 2021 (HSP/Foto:Facebook)   Šéf Smeru-SD Robert Fico sa rozhodol, že otestuje "hlúposť Hegero-matovičovských opatrení na vlastnej koži". O výsledkoch informoval vo videu na sociálnej sieti. Opozičný politik tvrdí, že súčasné opatrenia proti šíreniu nákazy covid-19 sú iba "predstierané". "Vláda vôbec nerozmýšľa nad tým, čo svojom hlúposťou spôsobuje…

EÚ predĺžila o ďalší rok sankcie voči Číne v súvislosti s ujgurskou menšinou

0 icon

Brusel 6. decembra 2021 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP-Andy Wong)   Európska únia v pondelok predĺžila sankcie voči Číne za porušovanie práv ujgurského obyvateľstva v regióne Sin-ťiang o ďalší rok - do decembra 2022. Informovala o tom tlačová agentúra DPA Sankcie EÚ, ktoré boli prijaté ako súčasť širšieho balíka opatrení proti Líbyi, Rusku a…

Západné mocnosti vyzvali Rusko na deeskaláciu napätia v spojitosti s Ukrajinou

0 icon

Paríž 7. decembra 2021 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP-Alexei Nikolsky, Sputnik, Kremlin Pool Photo)   Lídri Francúzska, Nemecka, Talianska, Británie a Spojených štátov počas pondelkového telefonického rozhovoru vyjadrili svoju podporu suverenite a územnej celistvosti Ukrajiny. Informovala o tom agentúra AFP s odvolaním sa na Elyzejský palác Lídri zároveň "vyjadrili svoj záväzok konať v záujme…

Sullivan: Biden upozorní Putina na možné hospodárske následky vpádu na Ukrajinu

0 icon

Washington 7. decembra 2021 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP-Denis Balibouse)   Americký prezident Joe Biden dá ruskému prezidentovi Vladimirovi Putinovi jasne najavo, že Rusko v prípade vojenskej ofenzívy na Ukrajinu zaplatí vysokú cenu. Povedal to v pondelok poradca amerického prezidenta pre národnú bezpečnosť Jake Sullivan. Informovala o tom agentúra DPA Biden a Putin v…

NAJNOVŠIE

BLOG

Peter Lipták

Nová nádej kovid pacientov v rukách všeobecných lekárov

0icon

Od začiatku novembra máme my, všeobecní praktickí lekári, k dispozícii nový druh veľmi účinnej včasnej ambulantnej liečby a to podávanie monoklonálnych protilátok kasirivimab/imdevimab (MAB K/I), ktorá má viac ako 90% účinnosť, t.j. lepšiu ako má ivermektín (cca 80% účinnosť). Preto indikácia tejto liečby je vyhradenápre rizikových pacientov

Ivan Štubňa

Po Pfizeri ideme grilovať Modernu – firmu, zaoberajúcu sa aj vývojom experimentálnych látok spojených so softvérom a DARPA

0icon

Moderna vychádza z predpokladu, že ak použitie mRNA platí pre jednu chorobu, mala by účinkovať aj pre iné choroby. Treba povedať, že táto cesta je nedostatočné prebádaná a v súčasnosti s výskytom covidu sme svedkami celosvetového experimentu &ua

Boris Mesár

1. Štatistický trik: Ako môže Omicron prejsť z "mierneho" na "smrtiaci" ! 2. Strach z Omicronu by mohol úplne zničiť globálnu ekonomiku 3. 10 predpovedí pre Omicron v roku 2022: príručka globalistov odhalená

0icon

1.Skôr než sa dostaneme k Omicronu, je potrebné zdôrazniť dve dôležité veci súvisiace s COVID Šialenstvom :Za prvé - Ak je váš test COVID pozitívny v teste PCR (kde ja falošná pozitivita vysoká) , máte viac ako 99 % šancu ,že sa  vyliečite. Toto platí od začiatku existencie programu COVID Šialenstva.

Gustáv Murín

Boľševici (v novej koži) sa vracajú

0icon

Nová doba a radikálne nové pomery si vyžadujú nové pojmy, aby sme sa ľahšie, skratkou takéhoto nového pojmu ľahšie dorozumeli. Nikomu z nás po roku 1989 nenapadlo, že sa Globalizačná klika rozhodne umelo vyvolať novú Studenú vojnu. Ale už vieme

Marek Brna

Referendum treba hlavne o vystúpení z EÚ

0icon

Už dávno presakujú kuloárne informácie, že pravdepodobne celý Brusel fičí na kokaíne. Po informáciách, že EÚ plánuje členským štátom nariadiť povinné očkovanie, sa v plnej nahote ukazuje, že to je ozaj diablov spolok. Tak v najzaočkovanejších krajinách už dlhšie zreteľne stúpajú počty infikovaných a úmrtí, čo jasne dokazuje, že

NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

POČASIE NA DNES

FOTO DŇA

Prezidentka SR Zuzana Čaputová rozsvietila vianočný stromček na nádvorí Prezidentského paláca

Autor: TASR-Pavol Zachar

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali

Vybrali sme

Výbor víta iniciatívu, vďaka ktorej budú môcť menšiny žiadať peniaze na vlastnú prevádzku

0 icon

Bratislava 7. decembra 2021 (TASR/HSP/Foto:TASR-Dano Veselský, SITA-Branislav Bibel)   Decembrové zasadnutie Výboru pre národnostné menšiny sa uskutočnilo v online režime. Účastníci sa zaoberali hlavne otázkami týkajúcimi sa financovania menšinovej kultúry Výbor schválil Hodnotiacu správu o podpore kultúry národnostných menšín, o stave národnostného školstva a o používaní jazykov národnostných menšín za…

Prezidentka nepodpísala novelu zákona o environmentálnych záťažiach

0 icon

Bratislava 7. decembra 2021 (SITA/HSP/Foto:TASR-Jakub Kotian)   Prezidentka Zuzana Čaputová nepodpísala poslaneckú novelu zákona o niektorých opatreniach na úseku environmentálnej záťaže. Informoval o tom Lukáš Laczko z odboru komunikácie prezidentskej kancelárie. Keďže však parlament novelu opakovane schválil, platiť bude aj bez podpisu hlavy štátu Parlament v piatok 3. decembra prelomil…

Ivan Korčok ocenil spoluprácu Bratislavy pri prezentácii Slovenska v zahraničí

0 icon

Bratislava 7. decembra 2021 (TASR/HSP/Foto:TASR-Pavel Neubauer)   Minister zahraničných vecí a európskych záležitostí Ivan Korčok po pondelkovom stretnutí s primátorom Bratislavy Matúšom Vallom ocenil spoluprácu hlavného mesta v oblasti kultúrnej diplomacie a prezentácie Slovenska a krás Bratislavy v zahraničí. Potvrdil tiež záujem pokračovať v nej ďalej. TASR o tom informoval…

Pandémia vlani ovplyvnila aj oblasť verejnej správy

0 icon

Bratislava 7. decembra 2021 (TASR/HSP/Foto:Pixabay)   Pandémia nového koronavírusu ovplyvnila minulý rok aj oblasť verejnej správy. Vydaných bolo menej občianskych aj vodičských preukazov, až o 60 percent klesol záujem o cestovné pasy. Vyplýva to zo Správy o stave verejnej správy za rok 2020, ktorú vypracoval Inštitút správnych a bezpečnostných analýz…

Rezort životného prostredia sa pri reforme národných parkov inšpiruje aj Poľskom

0 icon

Bratislava 7. decembra 2021 (SITA/HSP/Foto:TASR-Jakub Kotian)   Príkladom pre Slovensko v oblasti reformy národných parkov je aj Poľsko. Ako v tlačovej správe informoval rezort životného prostredia, práve výmena skúseností s riadením národných parkov, ale aj pripravované zmeny v oblasti posilnenia ochrany prírody a biodiverzity, boli témami rokovania štátnej tajomníčky Ministerstva…

India zaradila Slovensko z hľadiska pandémie medzi rizikové krajiny

0 icon

Bratislava 7. decembra 2021 (SITA/HSP/Foto:TASR/AP-Manish Swarup)   S platnosťou od stredy 1. decembra je Slovenská republika z pohľadu Indie zaradená medzi rizikové krajiny. Vstup do Indie je pre cestovateľov zo Slovenska podmienený preukázaním sa negatívneho výsledku PCR testu na ochorenie COVID-19, ktorý nesmie byť starší ako 72 hodín. Ministerstvo zahraničných…

Fico s Kaliňákom porovnali opatrenia na Slovensku a v Maďarsku: “Vláda trvá na opatreniach, ktoré vo veľkom umožňujú šírenie covidu, výrazne poškodzujú slovenských podnikateľov a velebia zahraničné reťazce”

0 icon

Bratislava 7. decembra 2021 (HSP/Foto:Facebook)   Šéf Smeru-SD Robert Fico sa rozhodol, že otestuje "hlúposť Hegero-matovičovských opatrení na vlastnej koži". O výsledkoch informoval vo videu na sociálnej sieti. Opozičný politik tvrdí, že súčasné opatrenia proti šíreniu nákazy covid-19 sú iba "predstierané". "Vláda vôbec nerozmýšľa nad tým, čo svojom hlúposťou spôsobuje…

EÚ predĺžila o ďalší rok sankcie voči Číne v súvislosti s ujgurskou menšinou

0 icon

Brusel 6. decembra 2021 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP-Andy Wong)   Európska únia v pondelok predĺžila sankcie voči Číne za porušovanie práv ujgurského obyvateľstva v regióne Sin-ťiang o ďalší rok - do decembra 2022. Informovala o tom tlačová agentúra DPA Sankcie EÚ, ktoré boli prijaté ako súčasť širšieho balíka opatrení proti Líbyi, Rusku a…

Západné mocnosti vyzvali Rusko na deeskaláciu napätia v spojitosti s Ukrajinou

0 icon

Paríž 7. decembra 2021 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP-Alexei Nikolsky, Sputnik, Kremlin Pool Photo)   Lídri Francúzska, Nemecka, Talianska, Británie a Spojených štátov počas pondelkového telefonického rozhovoru vyjadrili svoju podporu suverenite a územnej celistvosti Ukrajiny. Informovala o tom agentúra AFP s odvolaním sa na Elyzejský palác Lídri zároveň "vyjadrili svoj záväzok konať v záujme…

Sullivan: Biden upozorní Putina na možné hospodárske následky vpádu na Ukrajinu

0 icon

Washington 7. decembra 2021 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP-Denis Balibouse)   Americký prezident Joe Biden dá ruskému prezidentovi Vladimirovi Putinovi jasne najavo, že Rusko v prípade vojenskej ofenzívy na Ukrajinu zaplatí vysokú cenu. Povedal to v pondelok poradca amerického prezidenta pre národnú bezpečnosť Jake Sullivan. Informovala o tom agentúra DPA Biden a Putin v…

Podkasty

Zlikviduje Matovič v mene jeho „revolúcie“ strednú vrstvu ako prvý na svete?

icon

Bratislava 6. decembra 2021 (HSP/Foto:SITA/Branislav Bibel) Noty, vlastne „návod na postup“, ako to prezradil na tlačovej besede v polovici októbra minister Lengvarský, sú rozoslané a vlády ich strmhlav plnia. Jednou z úloh v rámci zavedenia nového svetového poriadku je likvidácia strednej vrstvy. Matovič svoju daňovú revolúciu, reformu, či „atómovú bombu“ začal prezentovať 17. novembra, práve...

„V tejto republike médiá vládnu, majú obrovské kompetencie a žiadnu zodpovednosť.“ Ktoré médiá má na mysli člen výboru NR SR pre kultúru Dušan Jarjabek?

icon

Bratislava 5. decembra 2021 (HSP/Foto:) Na žiadosť Európskej komisie vypracoval rezort Natálie Milanovej súbor zákonov týkajúcich sa mediálneho prostredia, všetkých druhov médií aj autorského zákona. Dva z balíka zákonov sú už v parlamente. Podľa šéfky ministerstva kultúry vyvolá tento balík zákonov v praxi doslova „kultúrnu revolúciu“. Zvuk: Milanová Bývalá ministerka kultúry Jana Laššáková, dnes pod krídlami Hlasu-SD, si...

Liečiť covid vakcínami alebo tradične? Stret záujmov medicíny a biznisu?

icon

Bratislava 4. decembra 2021 (HSP/Foto:) Šéf Pfizeru Albert Bourla otvorene priznal, že očkovanie proti Covidu sa treťou dávkou nekončí. Ľudia ho budú musieť podstúpiť každoročne „po mnoho nasledujúcich rokov.” Snaží sa nás tiež presvedčiť, že 35-miliardový zisk firmy s tým nemá nič spoločné, motiváciou je láska. Na výčitku svetových zdravotných charitatívnych organizácií, že farmaceutickým spoločnostiam...

Zákon o smrti slobody a demokracie najviac ublíži alternatívnym médiám

icon

Bratislava 2. decembra 2021 (HSP/Foto:TASR-Pavol Zachar) Pred niekoľkými dňami, 27. novembra, sme povedali, že ministerky Milanová a Remišová chcú umlčať alternatívne médiá. Odozva bola veľmi veľká. Vybrali sme aspoň jeden z názorov „podčiarnikov“: „Sloboda, demokracia, ľudské práva, ľudská dôstojnosť a bezpečnosť vraj nemôžu byť rukojemníkmi nadnárodných korporácií. Asi v tom kláštore (poznámka: myslí sa na ubytovanie...

Výzva na generálny štrajk apeluje na všetkýh Rakúšanov, Nemcov, Čechov aj Slovákov

icon

Bratislava 1. decembra (HSP/Foto:TASR-Jakub Kotian) Už od leta sa najmä na sociálnych sieťach objavujú výzvy na generálny štrajk. A tak si povedzme, čo to ten generálny štrajk vlastne je. Je to štrajk zasahujúci všetky odvetvia alebo ich rozhodujúcu väčšinu. Jeho motívy sú politické, úsilie o odstúpenie vlády alebo o stiahnutie návrhu zákona, o ktorom sa...

Blog - redakcia Hlavných správ nezodpovedá za obsah blogerských príspevkov

Peter Lipták

Nová nádej kovid pacientov v rukách všeobecných lekárov

0icon

Od začiatku novembra máme my, všeobecní praktickí lekári, k dispozícii nový druh veľmi účinnej včasnej ambulantnej liečby a to podávanie monoklonálnych protilátok kasirivimab/imdevimab (MAB K/I), ktorá má viac ako 90% účinnosť, t.j. lepšiu ako má ivermektín (cca 80% účinnosť). Preto indikácia tejto liečby je vyhradenápre rizikových pacientov

Ivan Štubňa

Po Pfizeri ideme grilovať Modernu – firmu, zaoberajúcu sa aj vývojom experimentálnych látok spojených so softvérom a DARPA

0icon

Moderna vychádza z predpokladu, že ak použitie mRNA platí pre jednu chorobu, mala by účinkovať aj pre iné choroby. Treba povedať, že táto cesta je nedostatočné prebádaná a v súčasnosti s výskytom covidu sme svedkami celosvetového experimentu &ua

Boris Mesár

1. Štatistický trik: Ako môže Omicron prejsť z "mierneho" na "smrtiaci" ! 2. Strach z Omicronu by mohol úplne zničiť globálnu ekonomiku 3. 10 predpovedí pre Omicron v roku 2022: príručka globalistov odhalená

0icon

1.Skôr než sa dostaneme k Omicronu, je potrebné zdôrazniť dve dôležité veci súvisiace s COVID Šialenstvom :Za prvé - Ak je váš test COVID pozitívny v teste PCR (kde ja falošná pozitivita vysoká) , máte viac ako 99 % šancu ,že sa  vyliečite. Toto platí od začiatku existencie programu COVID Šialenstva.

Gustáv Murín

Boľševici (v novej koži) sa vracajú

0icon

Nová doba a radikálne nové pomery si vyžadujú nové pojmy, aby sme sa ľahšie, skratkou takéhoto nového pojmu ľahšie dorozumeli. Nikomu z nás po roku 1989 nenapadlo, že sa Globalizačná klika rozhodne umelo vyvolať novú Studenú vojnu. Ale už vieme

Marek Brna

Referendum treba hlavne o vystúpení z EÚ

0icon

Už dávno presakujú kuloárne informácie, že pravdepodobne celý Brusel fičí na kokaíne. Po informáciách, že EÚ plánuje členským štátom nariadiť povinné očkovanie, sa v plnej nahote ukazuje, že to je ozaj diablov spolok. Tak v najzaočkovanejších krajinách už dlhšie zreteľne stúpajú počty infikovaných a úmrtí, čo jasne dokazuje, že

TopDesať

Rainbow bridge ako div sveta: 2. časť

0 icon

Počuli ste už o Rainbow bridge (Dúhovom moste) z ružového pieskovca, ktorý sa nachádza v južnom Utahu v Spojených štátoch? Ak nie, určite by ste mali začať prvou časťou nášho článku. A - samozrejme - pokračovať touto druhou, ktorá je zároveň nateraz poslednou o oblúku, ktorý americký prezident Theodore Roosevelt…

5 receptov na prípravu vareného vína inšpirované domovom aj zahraničím

0 icon

Vianočné trhy majú svoje čaro, svetelné ozdoby, množstvo ľudí, chutí, vôní. Ale ak sa chceš so svojimi priateľmi porozprávať o tom, ako rýchlo ubehol ďalší rok, nemáš šancu. Hlasitá hudba a ruch tomu bránia. Vo väčších mestách dokonca ani nemáš kde vypiť svoj punč či víno. Preto si radšej skús…

Santa Claus: Je len výmyslom obchodníkov? 2. časť

0 icon

V západnej Európe je Santa Claus všeobecne známy ako milá postavička, ktorá rozdáva na Vianoce darčeky. Skutočne existoval alebo sa jedná len o marketingový ťah obchodníkov? Pokračujeme druhou časťou článku o Santa Clausovi. Mýtus o rozdávaní darčekov vznikol z inej legendy: Je to príbeh o chudobnom otcovi, ktoré svoje tri dcéry nemohol vydať, lebo nemal pre ne…

Kde sa nachádza ruské cárske zlato? Pátral aj samotný Putin

0 icon

Rok 1917 bol v Rusku naozaj turbulentný. Revolúcia zasiahla celú krajinu. Chaos, ktorý nastal ,sa postaral o „stratu“ ruského cárskeho pokladu Romanovcov. Horúca stopa vedie k jazeru na Sibíri, kde sa do obrovskej hĺbky ponoril aj Vladimír Putin. Podarilo sa mu nájsť ruské cárske zlato? Cárska rodina nahromadila za celú dobu svojho…

Ruwenzori: Miesto, kde aj obyčajné rastliny majú gigantické rozmery. 2. časť

0 icon

Západné vetry vanú nad pariacimi sa dažďovými lesmi v povodí Konga a zbierajú vlahu. Pohorie Ruwenzori ich donúti stúpať vyššie a skondenzovať sa na dážď a kryštáliky ľadu. Výsledkom sú mraky, ktoré takmer ustavične zahaľujú vrcholky Ruwenzori. Ako správne tušíte, práve tento proces má za následok, že rastliny rastú do…

Armádny Magazín

Francúzsko získava doteraz najväčší kontrakt na dodávku stíhačiek Rafale pre zahraničného zákazníka

0 icon

Francúzsko, 7. decembra 2021 (AM) – Elyzejský palác oznámil, že so Spojenými arabskými emirátmi bola uzavretá dohoda o predaji 80 lietadiel Rafale. Dubaj je prvou zastávkou Emmanuela Macrona na jeho ceste po krajinách Perzského zálivu pred Katarom a Saudskou Ará

„Generál Mráz“ sa pokúšal bojovať za Hitlera

0 icon

Rusko, 7.december 2021 (AM) – V roku 1941 sa anomálne silné mrazy pri Moskve začali už 12. novembra. Populárna legenda hovorí, že práve mrazy zastavili hitlerovskú armádu a zachránili sovietske hlavné mesto. Lenže nemeckí generáli, ktorí všetko videli na vlastné oči, pomenúvajú iné dôvody svojej historickej porážky.  

Minister obrany Naď zahral na rusofóbnu strunu: Rusi napadnú koho chcú a kedy sa im to hodí

0 icon

Slovensko, 7.december 2021 (AM, Sputnik) – Minister obrany Jaroslav Naď informoval, že slovenskí vojaci dorazili s húfnicami Zuzana 2

Švédsky inštitút zničil mýtus NATO: Obviňovať Rusko z vojenských plánov je nesprávne

0 icon

Švédsko, 7. decembra 2021 (AM) –Štokholmský medzinárodný inštitút pre výskum mieru zverejnil správu o predaji zbraní za posledných päť rokov. Jeho údaje spochybňujú slová NATO o vojensk

Rusko má odpoveď na tanky NATO. Je to Chryzantéma-S

0 icon

Rusko, 6.december 2021 (AM, Sputnik) – Najnebezpečnejším tankovým smerom je pre Rusko ten západný. Na rast počtu tankov je logické reagovať vyzbrojením novými sys

Svetlo sveta

Biskup: Nezamorte si domovy diablovými symbolmi

0 icon

V mojom detstve sme poznali iba sviatok všetkých svätých a všetkých zosnulých. Halloween nepoznal nikto, ani dospelí nie. Kto nám ho nakoniec priniesol? Kto mal tú moc to urobiť? Nemám tušenia. Nech je to akokoľvek, spôsobilo to škody, duchovné znečistenie. Pred pár dňami som dostal od mladých veriacich z Tirol…

Na Všetkých svätých nadväzuje Spomienka na všetkých verných zosnulých

0 icon

Na Slávnosť Všetkých svätých nadväzuje Spomienka na všetkých verných zosnulých – ľudovo nazývaná Dušičky. Spomienku zaviedol svätý opát Odilo z Cluny roku 998. Vplyvom clunyjských mníchov sa táto spomienka počas 11. storočia veľmi rozšírila. V Ríme ju prijali v 14. storočí.Písmo zjavuje možnosť posmrtného očisťovania a osobného dozrievania, hoci termín…

Prečo pred čítaním Písma robíme trikrát znak kríža?

0 icon

Počas Svätej omše pred čítaním Svätého písma robíme znak kríža na čelo, ústa a srdce. Prvý kríž na čelo, pretože za čelom sa skrýva náš mozog, ktorý je centrom nášho rozhodovania, rozumu, pochopenia. Znak kríža robíme preto, že je to práve mozog, vďaka ktorému sme schopní porozumieť tomu, čo čítame.…

Štúdia dokázala, že ak nie je v rodine veriaci otec, deti strácajú vieru viac ako keď je neveriaca matka

0 icon

Každý muž je povolaný byť duchovným otcom a viaceré štúdie dokazujú, že spojitosť medzi vierou otca rodiny a prenesením viery na deti, je výrazná. Štúdie dokazujú, že v rodinách kde je hlboko veriaca matka a neveriaci otec, viera sa v značne menšom pomere prenáša na deti, ako keď je praktizujúcim veriacim aj otec. Tieto výsledky…

Pastiersky list KBS pri príležitosti návštevy pápeža Františka na Slovensku

0 icon

Pri príležitosti blížiacej sa návštevy Svätého Otca na Slovensku prinášame pastiersky list slovenských biskupov. List prinášame v plnom znení. _______ Drahí bratia a sestry, viac ako rok je naša spoločnosť poznačená pandémiou, ktorá priniesla strach do všetkých oblastí života. Akosi podvedome sme si hovorili: kedy už konečne príde nejaká dobrá správa;…

FOTO DŇA

Prezidentka SR Zuzana Čaputová rozsvietila vianočný stromček na nádvorí Prezidentského paláca

Autor: TASR-Pavol Zachar

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali