Prejav politika, akého môžeme Maďarom závidieť. Čo hovorí Viktor Orbán o budúcnosti Európskej únie?

Bratislava 9. júla 2021 (HSP/Foto:TASR/AP-John Thys, Michal Svítok, Pixabay,

 

Na júnovej konferencii Tridsať rokov slobody vystúpil so svojím prejavom aj maďarský premiér Viktor Orbán. Vyslovil viacero dôležitých myšlienok, aké dnes, žiaľ, nepočuť od žiadneho iného európskeho štátnika

Viktor Orbán
Na snímke maďarský premiér Viktor Orbán

Prejav premiéra Orbána o budúcnosti Európskej únie, ktorá nie je Európou

Najdôležitejší je presný význam slov. Ak nemáme poriadok v slovách, nemáme poriadok ani v myšlienkach.

Debata, ktorá sa v Európskej únii začala v máji, a  ani moja prednáška, nie je o budúcnosti Európy, ale o budúcnosti Európskej únie. Nórsko, Švajčiarsko, Veľká Británia, iste celý Balkán, určite Bielorusko a aj Rusko až po pohorie Ural sú tiež súčasťou Európy a aj časť Turecka zasahuje do geografického priestoru, ktorý nazývame Európa.

Európa je kultúrny výtvor, fantastický, úžasný, dych berúci a nenapodobiteľný. Dedičstvo vzájomne sa oplodňujúci trojvrší, troch kopcov, Akropoly, Kapitolu a Golgoty je neopakovateľné, ako vínny ker vyháňaný z výhonku viniča vštepeného do seba. Víno sa robí na mnohých miestach sveta, tiež európsku kultúru sa pokúšajú udomácniť na mnohých miestach, ale nikdy nie je možné dosiahnuť tie chute, krásu tej pôvodnej, nech sa opijú aj nespočetnekrát do nemoty.

V živote Európy sa striedali lepšie aj horšie obdobia, ale Európa je večná, a je sebou aj dnes, aj keď brnenie iných môže žiariť jasnejšie. Dnes sa však nezúčastňujeme zasadnutia umeleckej akadémie, kde sa súťaží vo chválení slávy nášho kontinentu, ale politickej akcie, kde musíme rozmýšľať nie nad Európou, ale nad budúcnosťou Európskej únie.

Európska únia je politický výtvor človeka a bola založená za účelom ochrany ekonomických a vojenských záujmov jednotlivých štátov. Bola založená s cieľom reagovať na politickú skutočnosť, že po druhej svetovej vojne bola polovica Európy obsadená Američanmi, druhá Sovietmi. Európska únia bola založená, aby sa nestratila nádej, že jedného dňa budú európski občania môcť znovu rozhodovať o osude Európy.

 

Dámy a páni,

Frankfurter Allgemeine Zeitung na základe prieskumu uvádza, že v júni 2021 iba 45 percent Nemcov uviedlo, že môžu slobodne vyjadriť svoj názor, zatiaľ čo 44 percent má názor opačný. Respondenti uvádzajú, že si môžu ľahko popáliť prsty, ak povedia, čo si skutočne myslia o islame alebo láske k vlasti.

Václav Klaus – dnes najjasnejší maják medzi bývalými politickými vodcami v Európe – hovorí, že človek, rodina a národ sú vystavení sústredeným útokom, a že tieto útoky ohrozujú budúcnosť Európy. Podpredsedníčka Európskeho parlamentu pani Barleyová hovorí, že Maďarsko a Poľsko by bolo treba vyhladovať. Jeden z podpredsedov Komisie hovorí o jednom členskom štáte EÚ, o nás, že sme chorá demokracia. Čo sa to stalo s našou Európskou úniou?

Václav Klaus
Na snímke Václav Klaus
Dámy a páni,

V roku 2008 predstavovala EÚ 25 percent svetového HDP, zatiaľ čo v roku 2019 to už bolo iba 18 percent. V roku 2008 predstavovala EÚ 22 percent svetovej pridanej hodnoty výroby, v roku 2019 to bolo len 15 percent. V roku 2001 bolo medzi 50 najväčšími svetovými spoločnosťami 14 európskych, dnes už iba 7. Medzi 10 najväčšími finančnými centrami na svete nie je už ani jediné z Európskej únie.

Pred tridsiatimi rokmi podávala Európska únia sedemkrát viac patentov ako Čína, zatiaľ čo dnes Čína podáva štrnásťkrát viac ako Európska únia. Za posledných 25 rokov bolo vo svete založených 20 spoločností, ktorých hodnota dnes presahuje 100 miliárd dolárov: 9 amerických, 8 čínskych, nie je medzi nimi žiadna európska. Čo sa to stalo s našou Európskou úniou?

Za posledných tridsať rokov Spojené štáty zvýšili svoje vojenské výdavky o viac ako 30 percent, Čína zvýšila svoj vojenský rozpočet deväťkrát, čo znamená o 900 percent. Európska únia je tam, kde bola pred tridsiatimi rokmi. Dnes sú medzi desiatimi krajinami s najvyššími vojenskými výdavkami už iba dve krajiny z Európskej únie. Čo sa to stalo s našou Európskou úniou?

 

Dámy a páni,

Iba štvrtina občanov Európskej únie verí, že ďalšia generácia bude mať lepší život ako tá dnešná. Päťdesiatsedem percent Francúzov, 53 percent Belgičanov a 44 percent Nemcov si myslí, že budúca francúzska, belgická a nemecká generácia bude mať horší život ako tá dnešná. Kam zmizol európsky sen? Čo sa to stalo s našou Európskou úniou?

Podľa štúdie Bertelsmannovho inštitútu z roku 2016 má jednotný trh za následok nadmerné príjmy členských štátov. Pravdou však je, že to nie je rovnaké pre všetkých. Predstavuje to u Nemcov 1046 eur, u Francúzov 1074 eur, u Maďarov 408 eur, u Poliakov 382 eur dodatočných príjmov na osobu, čo znamená, že namiesto konvergencie pozorujeme divergenciu.

Podľa štúdie CEP, iného nemeckého inštitútu z roku 2017, iba Nemecko a Holandsko získali a naďalej získavajú zo zavedenia eura, všetky ostatné štáty v eurozóne utrpeli veľké straty. Čo sa to stalo s našou Európskou úniou?

 

Dámy a páni,

Dnes je deň maďarskej slobody. Bolo to pred tridsiatimi rokmi, čo sme vyhrali studenú vojnu. Prezident Reagan zmenil pomer síl, a zahájil rozhodujúcu bitku studenej vojny. Poľská Solidarita dokázala s odvahou, ktorú dostala od poľského pápeža, že Sovieti už nemajú silu nasadiť jediné prostriedky, ktoré udržujú socialistický tábor pohromade, armádu a násilie. Rok 1956 už bol minulosťou.

S odvahou pochádzajúcou z Poľska sa národy strednej Európy postavili vedľa Poľska a vyhrali poslednú bitku studenej vojny v rokoch 1989 – 1990. Boli sme tam. Vieme, že sloboda nám nezaklopala len na dvere, ale museli sme si ju vydobyť. Komunizmus sa nezrútil, ale zvrhli sme ho. Berlínsky múr nespadol sám od seba, zbúrali sme ho. Sovieti neodišli sami od seba, ale vytlačili sme ich. Šikovne, bez straty krvi, odvážne a šikovne sme ich porazili, vytlačili.

Dnes sme rovnakí ako vtedy: poslední preživší bojovníci za slobodu v Európe. História Európy sa nezmenila sama od seba, my sme ju zmenili. A vieme, že ani teraz, keď je Európska únia v problémoch, sama sa nenapraví, nezlepší, nezíde na správnu cestu. To my ju musíme opraviť, zmeniť a priviesť späť na správnu cestu, teda tú, ktorá bola kedysi úspešná.

 

Dámy a páni,

Dnes Európska únia opäť potrebuje takých bojovníkov za slobodu, ako sme my.

europska unia
Ilustračné foto

Dnes formulujeme tézy. Tézy, ktorými maďarská vláda prispieva k celoeurópskej diskusii o budúcnosti Európskej únie, a na ktoré, ako dúfame, nadviaže podobné stanovisko maďarského parlamentu.

Naša prvá téza hovorí, že rýchlo smerujeme k Európskej únii s charakterom ríše. Namiesto Európy národov sa v Bruseli stavia európsky superštát, k čomu nikto nikomu nedal mandát. Neexistuje žiadny európsky ľud, existujú iba národy jednotlivých štátov. A bez politického ľudu je nemožné vybudovať demokraciu, budovanie bruselskej ríše preto nutne vedie k deficitu demokracie.

Chceli by sme niečo úplne iné. Chceme demokraciu, ktorej základ tvoria európske národy. Nemali by sme sa báť to vysloviť nahlas: my demokrati, stojaci na národnej platforme, sme proti staviteľom ríše, ktorí sú v skutočnosti odporcami demokracie.

Naša druhá téza hovorí, že Brusel dnes riadia tí, ktorí integráciu nevidia ako prostriedok, ale ako cieľ sám osebe. Preto chcú potlačiť všetky národné záujmy a tradičné európske hodnoty. Právny systém a inštitúcie EÚ nebránia tejto snahe, ale ju skôr podporujú.

Preto naši politickí oponenti vynakladajú všetko úsilie na oslabenie prirodzených komunít, ktoré tvoria samotný základ európskej kultúry. Na muške sú národy, regióny, kresťanské a židovské cirkvi, rodiny. Maďarská vláda preto hovorí, že výraz „čoraz užšia únia“ by mal byť zo Základnej zmluvy o EÚ vypustený pri prvej možnej príležitosti.

Naša tretia téza je, že Brusel odovzdal značnú časť svojej moci externým subjektom, sieťam organizovaným a riadeným mimo Európy, najmä Sorosovým, so záujmami  amerických demokratov za nimi v úzadí.

Deje sa to takto: Ako prvý krok presunuli Komisiu z politicky nestranného postavenia „strážcu zmlúv“ ado polohy politického orgánu. Začalo sa to nie tajne, ale verejným oznámením predsedu Junckera. Len na okraj poznamenám, že preto Briti a Maďari nepodporili voľbu pána Junckera za predsedu Európskej komisie, a to koniec-koncov viedlo okrem iného aj k brexitu.

Druhým krokom bolo, že Komisia premenená na politický orgán, sa rozhodla pripraviť takzvané Správy o právnom štáte o členských štátoch EÚ. Tieto správy o jednotlivých krajinách však nie sú zostavované na základe stanovísk, dokumentov alebo faktických vyhlásení členských štátov. Táto práca je zadávaná mimovládnym organizáciám, falošným občianskym organizáciám pôsobiacim v členských štátoch, ktoré sú v skutočnosti politickými organizáciami, a ktoré takmer bez výnimky patria do siete Georgea Sorosa na celom kontinente, čo ani samy nepopierajú.

Tretí krok: demokraticky zvolené vlády členských štátov sú hodnotené na základe týchto údajov a názorov a ony dokonca chcú potrestať tých, ktorí im nie sú po chuti. Ide o zneužitie právomoci, tej právomoci, ktorú členské štáty odovzdali Komisii.

Našou štvrtú tézou je, že bez spoločného hospodárskeho úspechu sa Európska únia rozpadne. Myšlienka EÚ je totiž založená na jednoduchom predpoklade, že členské štáty môžu spoločne dosiahnuť lepšie výsledky ako samostatne. Ak sa však ukáže, že jednotlivo sme alebo môžeme byť ekonomicky úspešnejší, je to koniec Európskej únie.

Preto my, zástancovia Európskej únie, môžeme podporovať len takú politiku, ktorá je zameraná výhradne na spoločný hospodársky úspech. Namiesto toho dnes Brusel bojuje sám so sebou, so svojimi členskými štátmi; poúča, vyhráža sa, donucuje alebo dokonca trestá nás, čo znamená, že zneužíva svoju moc, čím však demontuje sám seba.

Našou piatu tézou je, že nasledujúce desaťročie bude obdobím nebezpečných výziev: sťahovanie národov, epidémie a pandémie. Práve v tejto nebezpečnej dobe musíme vytvoriť bezpečnosť a byť úspešní vo svetovej ekonomike. Obnova demokracie v EÚ je podmienkou úspechu. V záujme ochrany národnej a ústavnej identity členských štátov preto musí byť za účasti ústavných súdov členských štátov vytvorený nový orgán.

Naša šiesta téza je, že Európsky parlament sa z hľadiska európskej demokracie ukázal byť slepou uličkou. Zastupuje iba svoje vlastné stranícke, ideologické a inštitucionálne záujmy. Nepridáva, ale Európskej únii skôr odoberá zo sily. Preto treba významne posilniť úlohu národných parlamentov, do Európskeho parlamentu by sme mali posielať poslancov národných parlamentov – podľa vzoru Parlamentného zhromaždenia Rady Európy.

Národné parlamenty by navyše mali mať právo zastaviť legislatívny proces EÚ, ak sa domnievajú, že porušuje vnútroštátne právomoci. Teda mali by byť zavedené „červené karty“.

Naša siedma téza je, že Srbsko musí byť prijaté. EÚ má o členstvo Srbska vážnejší záujem než samotné Srbsko. Tento fakt je potrebné si uvedomiť a Srbsko treba do EÚ prijať.

 

Dámy a páni,

História nám teraz prináša príležitosť na striebornom podnose. Táto debata sa začala, konečne môžeme hovoriť otvorene o problémoch, o všetkom, čo považujeme za škodlivé a čo znepokojuje občanov členských štátov. Pódium už tiež postavené pre nás – dúfam, že je to to, čomu verím – už len stačí nabrať dostatok intelektuálnej odvahy a môžeme príležitosť využiť vo svoj prospech.

Dostali sme šancu zastaviť proces premeny Európskej únie na Sovietsky zväz a Bruselu na Moskvu. My vieme aké nebezpečenstvo nám hrozí, pretože sme slobodní iba tridsať rokov. Vždy sme boli európskymi bojovníkmi za slobodu. My sme si slobodu vybojovali, zatiaľ čo naši západní priatelia ju zdedili. Aký to rozdiel!

Mali by sme mať dostatok intelektuálnej a politickej odvahy priznať si, že časy sa zmenili. Pred tridsiatimi rokmi sme verili, že Európa je našou budúcnosťou, ale dnes vidíme, že naopak my sme budúcnosťou Európy. Majme odvahu byť demokratmi a bojovníkmi za slobodu aj v Bruseli, pretože jedine tak sa môže zrodiť nová európska renesancia.

Boh nad nami všetkými, Maďarsko nadovšetko! Tak do toho, Maďarsko, do toho, Maďari!

Toľko prejav maďarského ministerského predsedu Viktora Orbána na konferencii Tridsať rokov slobody, ktorá sa konala v júni v Budapešti. My Slováci si môžeme iba povzdychnúť, aká škoda, že aj my nemáme v čele štátu takéhoto štátnika.

Ivan Lehotský

 

 

 

Pošlite nám tip

Odporúčame

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

PODKASTY

 Odoberať kanál

NAJČÍTANEJŠIE

VYBRALI SME

Český minister zdravotníctva má koronavírus

0 icon

Bratislava 28. novembra 2021 (SITA/HSP/Foto:SITA/AP-Virginia Mayo)   Český minister zdravotníctva v demisii Adam Vojtěch (za ANO) má koronavírus. Informuje o tom spravodajský portál TN.cz. „Z piatka na sobotu som sa necítil dobre, preto som preventívne išiel na PCR test Ten bohužiaľ ukázal, že som pozitívny. Nastupujem do 14-dňovej izolácie. Vďaka…

SNS navrhuje, aby štát klinicky testoval ľudí a dal im lieky a nenechal ich bez pomoci ležať doma

0 icon

Bratislava 28. novembra 2021 (SITA/HSP/Foto:Pixabay)   V štáte absolútne chýbajú systémové opatrenia, zatvárajú sa bezhlavo prevádzky, nerobia sa potrebné opatrenia pre podnikateľov, vládne tu anarchia a chaos. Medzi ľuďmi panuje beznádej, stres, vláda tlačí ľudí do existenčného rizika. Čakajú nás väčšie ekonomické problémy ako Covid Predseda SNS uviedol, že sa…

Kroky Ruska na hranici s Ukrajinou europoslancov znepokojujú, hovoria o provokácii

0 icon

Bratislava 28. novembra 2021 (SITA/HSP/Foto:SITA/AP/Mikhail Voskresensky, Sputnik, Kremlin)   Ruská federácia v posledných dňoch pri hraniciach s Ukrajinou rozbehla mimoriadne veľké vojenské cvičenia, na ktorých sa zúčastňujú desaťtisíce vojakov a rôzne druhy vojenskej techniky. Západné krajiny na čele so Spojeným kráľovstvom hovoria o možnom vojnovom konflikte medzi Moskvou a Kyjevom.…

Osobný trezor má aj Alžbeta II. Aké je jeho tajomstvo a čo v ňom ukrýva?

0 icon

Londýn 28. novembra 2021 (HSP/Sputnik/Foto:TASR/AP-Frank Augstein)   Hovorca britskej kráľovnej Alžbety II. Andrew MacFarlane pre časopis People odhalil tajomstvo kráľovninho prísne stráženého trezoru. Čo myslíte, že obsahuje?  Podľa McFarlanea obsahuje trezor, do ktorého má prístup len úzky okruh členov kráľovskej rodiny, úradne overený závet - kráľovnej i jej príbuzných. V…

Osuský a Budaj sa v otázke osobnosti Dubčeka nezhodujú

0 icon

Bratislava 28. novembra 2021 (TASR/HSP/Foto:Facebook)   Koaličné strany vnímajú Alexandra Dubčeka ako významnú osobnosť slovenských dejín a vyzdvihli jeho reformné snahy. Peter Osuský z SaS pripomenul, že Dubček bol aktívnym predstaviteľom totalitného režimu a presvedčeným komunistom. Minister životného prostredia Ján Budaj (OĽANO) to vidí inak. Dubček sa podľa neho jasne…

V ČR v piatok zomrelo 45 zaočkovaných a 45 nezaočkovaných ľudí. Aj ostatné štatistiky z pohľadu očkovania nevyzerajú dobre

0 icon

Bratislava 28. novembra 2021 (HSP/Foto: Facebook)   Lekár a analytik Juraj Mesík poukázal, na aktuálne piatkové informácie o počte úmrtí v Českej republike s rozdelením na neočkovaných a očkovaných   Mesík upozornil, že "v Nemecku opäť stúpla sedemdňová incidencia, nakazených je priemerne 446,7 ľudí na 100-tisíc obyvateľov. Ide o najvyššie…

Pozrite si živé vysielanie zo štúdia Hovorme spolu. Diskusia: Očkovanie

0 icon

Bratislava 28. novembra 2021 (HSP/Foto:Screenshot)   Vládna garnitúra spolu s konzíliom vybraných odborníkov a mainstreamovými médiami nás už rok presviedčajú o tom, že jedinou možnosťou ako sa vyrovnať s ochorením Covid-19 je očkovanie. Iné názory popierajú všetkými možnými spôsobmi a sa snažia sa o ich úplnú elimináciu. Z tohto dôvodu…

Matovič k Vianociam: Nemali by sme pripúšťať žiadne bubliny a cestovanie medzi okresmi

0 icon

Bratislava 28. novembra 2021 AKTUALIZOVANÉ (SITA/HSP/Foto:TASR-Martin Baumann)   Meniť ministra zdravotníctva počas vrcholu tretej vlny pandémie nie je správne. V dnešnej diskusnej relácii televízie TA3 V politike to povedal minister financií a líder hnutia Obyčajní ľudia a nezávislé osobnosti (OĽaNO) Igor Matovič „Znefunkčnili by sme tým ministerstvo zdravotníctva. Pán minister…

Maďarský minister zahraničia obvinil Západ z pokrytectva voči Rusku

0 icon

Budapešť 28. novembra 2021 (HSP/Sputnik/Foto:TASR/AP-John Thys)   Maďarský minister zahraničia Péter Szijjártó obvinil západoeurópske štáty z „obrovského pokrytectva“, ktoré prejavujú najmä voči Rusku. „Je to obrovské pokrytectvo, pretože sa deje nasledujúce: veľké štáty, veľké a mocné štáty, si môžu dovoliť hovoriť inak ako konať. Malé krajiny si to dovoliť nemôžu,“…

Holandsko zatiaľ potvrdilo 13 infekcií variantom omikron

0 icon

Haag 28. novembra 2021 (SITA/HSP/Foto:Pixabay)   Holandsko potvrdilo 13 prípadov infekcie novým variantom koronavírusu omikron. Dva prípady nákazy v nedeľu zistila aj Austrália. Obe krajiny omikron odhalili u ľudí, ktorí pricestovali z juhu afrického kontinentu Holandský úrad verejného zdravotníctva uviedol, že doteraz variant omikron zistili u 13 ľudí, ktorí do…

NAJNOVŠIE

BLOG

Dalimír Solčanský

(Texaský) Trnavský masaker motorovou pílou alebo predstava Igora Matoviča o tom, ako sa robia daňové reformy...

0icon

Tento týždeň sme mali možnosť si vypočuť poslednú časť koncepcie plánovanej daňovej reformy z úst Igora Matoviča – a síce zdanenie živnostníkov a gastro sektora. Tento politik predstavil reformu v tejto časti spôsobom, ktorý je mu vlastný – nech už si pod tým predstavíte hocičo. Symbolom reformy zdaňovania gastro sektora už asi…

Marián Moravčík

JFK – vojnový hrdina a rodený vodca

0icon

Pred pár dňami (22. 11.) uplynulo 28. výročie (1963) atentátu na Johna F. Kennedyho, vtedy prezidenta USA. Na portáli Belobog.sk týmto otvárame novú trvalú rubriku – „História – učiteľka“. To, že prvý článok je venovaný práve príbehu JFK, je (povedzme) náhoda. No na jeho životnom príbehu z mladých rokov, z…

Boris Mesár

Kolóny s technikou NATO sa presúvajú do východnej Európy, aby „reagovali na ruskú agresiu“ + videá

0icon

https://sk.news-front.info/2021/11/28/kolony-s-technikou-nato-sa-presuvaju-do-vychodnej-europy-aby-reagovali-na-rusku-agresiu/ BM : bohužiaľ aj Slovensko sa pridalo k teroristom z NATO a pripravujú sa na útok na Rusko . Čo vám to už v tej armáde načisto hrabe ? Zlyháva vám historická pamäť ? Ste naozaj takí kreténi ,že sa znovu necháte zatiahnuť do útoku na Rusko alebo Bielorusko…

Peter Lipták

Lepší Omicron ako Delta

0icon

Aktuálny výskyt https://liptakpeter.blog.pravda.sk/files/2021/11/zomicron1.png Aktuálna smrtnosť https://liptakpeter.blog.pravda.sk/files/2021/11/zomicron2smrtnost.png V celej južnej Afrike dnes máme prakticky nulový výskyt kovidu s prakticky nulovou smrtnosťou pri cca 3- 20% zaočkovanosti. Nuž a teraz sa my máme začať otriasať strachom, že sa odtiaľ šíri kovid? Jedine, že by bol Omicron nebezpečnejší pr

Viktor Pondělík

Prezident je asi nadčlověk

0icon

Lidé se dělí do minimálně dvou kategorií. I když jsou si všichni před zákonem rovni, přece jenom jsou si někteří z nás tak jaksi rovnější. A v čem se to může projevovat? Třeba i v tom, co se odehrává právě nyní v České republice. Český prezident byl sotva propuštěn z…

NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

POČASIE NA DNES

FOTO DŇA

Na snímke pohľad na zasnežené Vysoké Tatry z podhoria, vo Vysokých Tatrách

Autor: TASR - Adriána Hudecová

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali

Vybrali sme

Český minister zdravotníctva má koronavírus

0 icon

Bratislava 28. novembra 2021 (SITA/HSP/Foto:SITA/AP-Virginia Mayo)   Český minister zdravotníctva v demisii Adam Vojtěch (za ANO) má koronavírus. Informuje o tom spravodajský portál TN.cz. „Z piatka na sobotu som sa necítil dobre, preto som preventívne išiel na PCR test Ten bohužiaľ ukázal, že som pozitívny. Nastupujem do 14-dňovej izolácie. Vďaka…

SNS navrhuje, aby štát klinicky testoval ľudí a dal im lieky a nenechal ich bez pomoci ležať doma

0 icon

Bratislava 28. novembra 2021 (SITA/HSP/Foto:Pixabay)   V štáte absolútne chýbajú systémové opatrenia, zatvárajú sa bezhlavo prevádzky, nerobia sa potrebné opatrenia pre podnikateľov, vládne tu anarchia a chaos. Medzi ľuďmi panuje beznádej, stres, vláda tlačí ľudí do existenčného rizika. Čakajú nás väčšie ekonomické problémy ako Covid Predseda SNS uviedol, že sa…

Kroky Ruska na hranici s Ukrajinou europoslancov znepokojujú, hovoria o provokácii

0 icon

Bratislava 28. novembra 2021 (SITA/HSP/Foto:SITA/AP/Mikhail Voskresensky, Sputnik, Kremlin)   Ruská federácia v posledných dňoch pri hraniciach s Ukrajinou rozbehla mimoriadne veľké vojenské cvičenia, na ktorých sa zúčastňujú desaťtisíce vojakov a rôzne druhy vojenskej techniky. Západné krajiny na čele so Spojeným kráľovstvom hovoria o možnom vojnovom konflikte medzi Moskvou a Kyjevom.…

Osobný trezor má aj Alžbeta II. Aké je jeho tajomstvo a čo v ňom ukrýva?

0 icon

Londýn 28. novembra 2021 (HSP/Sputnik/Foto:TASR/AP-Frank Augstein)   Hovorca britskej kráľovnej Alžbety II. Andrew MacFarlane pre časopis People odhalil tajomstvo kráľovninho prísne stráženého trezoru. Čo myslíte, že obsahuje?  Podľa McFarlanea obsahuje trezor, do ktorého má prístup len úzky okruh členov kráľovskej rodiny, úradne overený závet - kráľovnej i jej príbuzných. V…

Osuský a Budaj sa v otázke osobnosti Dubčeka nezhodujú

0 icon

Bratislava 28. novembra 2021 (TASR/HSP/Foto:Facebook)   Koaličné strany vnímajú Alexandra Dubčeka ako významnú osobnosť slovenských dejín a vyzdvihli jeho reformné snahy. Peter Osuský z SaS pripomenul, že Dubček bol aktívnym predstaviteľom totalitného režimu a presvedčeným komunistom. Minister životného prostredia Ján Budaj (OĽANO) to vidí inak. Dubček sa podľa neho jasne…

V ČR v piatok zomrelo 45 zaočkovaných a 45 nezaočkovaných ľudí. Aj ostatné štatistiky z pohľadu očkovania nevyzerajú dobre

0 icon

Bratislava 28. novembra 2021 (HSP/Foto: Facebook)   Lekár a analytik Juraj Mesík poukázal, na aktuálne piatkové informácie o počte úmrtí v Českej republike s rozdelením na neočkovaných a očkovaných   Mesík upozornil, že "v Nemecku opäť stúpla sedemdňová incidencia, nakazených je priemerne 446,7 ľudí na 100-tisíc obyvateľov. Ide o najvyššie…

Pozrite si živé vysielanie zo štúdia Hovorme spolu. Diskusia: Očkovanie

0 icon

Bratislava 28. novembra 2021 (HSP/Foto:Screenshot)   Vládna garnitúra spolu s konzíliom vybraných odborníkov a mainstreamovými médiami nás už rok presviedčajú o tom, že jedinou možnosťou ako sa vyrovnať s ochorením Covid-19 je očkovanie. Iné názory popierajú všetkými možnými spôsobmi a sa snažia sa o ich úplnú elimináciu. Z tohto dôvodu…

Matovič k Vianociam: Nemali by sme pripúšťať žiadne bubliny a cestovanie medzi okresmi

0 icon

Bratislava 28. novembra 2021 AKTUALIZOVANÉ (SITA/HSP/Foto:TASR-Martin Baumann)   Meniť ministra zdravotníctva počas vrcholu tretej vlny pandémie nie je správne. V dnešnej diskusnej relácii televízie TA3 V politike to povedal minister financií a líder hnutia Obyčajní ľudia a nezávislé osobnosti (OĽaNO) Igor Matovič „Znefunkčnili by sme tým ministerstvo zdravotníctva. Pán minister…

Maďarský minister zahraničia obvinil Západ z pokrytectva voči Rusku

0 icon

Budapešť 28. novembra 2021 (HSP/Sputnik/Foto:TASR/AP-John Thys)   Maďarský minister zahraničia Péter Szijjártó obvinil západoeurópske štáty z „obrovského pokrytectva“, ktoré prejavujú najmä voči Rusku. „Je to obrovské pokrytectvo, pretože sa deje nasledujúce: veľké štáty, veľké a mocné štáty, si môžu dovoliť hovoriť inak ako konať. Malé krajiny si to dovoliť nemôžu,“…

Holandsko zatiaľ potvrdilo 13 infekcií variantom omikron

0 icon

Haag 28. novembra 2021 (SITA/HSP/Foto:Pixabay)   Holandsko potvrdilo 13 prípadov infekcie novým variantom koronavírusu omikron. Dva prípady nákazy v nedeľu zistila aj Austrália. Obe krajiny omikron odhalili u ľudí, ktorí pricestovali z juhu afrického kontinentu Holandský úrad verejného zdravotníctva uviedol, že doteraz variant omikron zistili u 13 ľudí, ktorí do…

Podkasty

Chcú zabiť slovenský šport?

icon

Bratislava 28. novembra 2021 (HSP/Foto: Potom, čo lockdown a núdzový stav likviduje reštaurácie a služby, ide zlikvidovať aj cirkev, ktorú však ani brány pekelné nepremôžu. Kto však pomôže nášmu športu?To tí tam hore sa už úplne zbláznili?V zahraničí, na futbale v Glasgowe, v New Yorku aj inde plné hľadiská ľudí bez náhubkov. Koľkože to ľudí pustili na Slovan s PAOK Solún? Dvesto? Neuveriteľné....

Milanová a Remišová chcú umlčať alternatívne médiá!

icon

Bratislava 27. novembra 2021 (HSP/Foto:SITA-Alexandra Čunderlíková) Že sa k nám vracia socializmus päťdesiatych rokov, o tom už zrejme málokto pochybuje. Našim vládnym činiteľom sa však zdá, že tej slobody máme ešte stále priveľa. Parlament ide rokovať o zákone o mediálnych službách z dielne rezortu Natálie Milanovej. A do toho zapadá aj cesta vicepremiérky Veroniky Remišovej...

Ak si dáte nálepku nejakého fašistického symbolu, nemáte šancu nielen v Bruseli, ale ani v Rusku. Ak by nám ešte raz Boh dal šancu, RTVS bude STV, bude štátna a bez slniečkárov – odkazuje Danko

icon

Bratislava 26. novembra 2021 (HSP/Foto: Ako predseda SNS  štyri roky zastával funkciu predsedu parlamentu. Po  štyroch rokoch sa však jeho strana nedostala do parlamentu. Prečo? Poškodila mu spoluúčasť vo vláde s Bugárovým Mostom Híd  alebo Ficovým Smerom SD? Alebo to, že SNS nedokázala presadiť posilnenie postavenia Slovákov žijúcich na juhu Slovenska vrátane posilnenia slovenčiny v školách s vyučovacím...

Kto ukradol z nemocníc 742 pľúcnych ventilátorov za milióny eur?

icon

Bratislava 25. novembra 2021 (HSP/Foto:TASR-Jakub Kotian) Prezidentka Zuzana Čaputová, sa priznala, že po návšteve ružinovskej nemocnice už vie, že situácia na Slovensku v súvislosti s ochorením covid-19 je naozaj veľmi vážna, preto treba zmeniť prístup. A dodala, že súhlasí s návrhom epidemiológov, že potrebujeme sprísniť lockdown. A stalo sa. Zrejme je naša pani z Grasalkovičovho...

Prečo píšu Slovenskí katolíci svojim biskupom? Pýtame sa predsedu Správnej rady OZ Slovenskí katolíci Miroslava Vetríka

icon

Bratislava 24. novembra 2021 (HSP/Foto:Pixabay) Katolíci píšu list svojim biskupom. Zaznievajú v ňom vážne výčitky, týkajúce sa výzvy, aby sa veriaci dali zaočkovať proti Covidu 19. Naliehajú na kňazov, aby šírili správnu osvetu, aby nabádali v prospech očkovania, lebo to je „v čase šíriacej sa choroby konkrétnym a zrelým prejavom našej viery v Boha.“ V...

Blog - redakcia Hlavných správ nezodpovedá za obsah blogerských príspevkov

Dalimír Solčanský

(Texaský) Trnavský masaker motorovou pílou alebo predstava Igora Matoviča o tom, ako sa robia daňové reformy...

0icon

Tento týždeň sme mali možnosť si vypočuť poslednú časť koncepcie plánovanej daňovej reformy z úst Igora Matoviča – a síce zdanenie živnostníkov a gastro sektora. Tento politik predstavil reformu v tejto časti spôsobom, ktorý je mu vlastný – nech už si pod tým predstavíte hocičo. Symbolom reformy zdaňovania gastro sektora už asi…

Marián Moravčík

JFK – vojnový hrdina a rodený vodca

0icon

Pred pár dňami (22. 11.) uplynulo 28. výročie (1963) atentátu na Johna F. Kennedyho, vtedy prezidenta USA. Na portáli Belobog.sk týmto otvárame novú trvalú rubriku – „História – učiteľka“. To, že prvý článok je venovaný práve príbehu JFK, je (povedzme) náhoda. No na jeho životnom príbehu z mladých rokov, z…

Boris Mesár

Kolóny s technikou NATO sa presúvajú do východnej Európy, aby „reagovali na ruskú agresiu“ + videá

0icon

https://sk.news-front.info/2021/11/28/kolony-s-technikou-nato-sa-presuvaju-do-vychodnej-europy-aby-reagovali-na-rusku-agresiu/ BM : bohužiaľ aj Slovensko sa pridalo k teroristom z NATO a pripravujú sa na útok na Rusko . Čo vám to už v tej armáde načisto hrabe ? Zlyháva vám historická pamäť ? Ste naozaj takí kreténi ,že sa znovu necháte zatiahnuť do útoku na Rusko alebo Bielorusko…

Peter Lipták

Lepší Omicron ako Delta

0icon

Aktuálny výskyt https://liptakpeter.blog.pravda.sk/files/2021/11/zomicron1.png Aktuálna smrtnosť https://liptakpeter.blog.pravda.sk/files/2021/11/zomicron2smrtnost.png V celej južnej Afrike dnes máme prakticky nulový výskyt kovidu s prakticky nulovou smrtnosťou pri cca 3- 20% zaočkovanosti. Nuž a teraz sa my máme začať otriasať strachom, že sa odtiaľ šíri kovid? Jedine, že by bol Omicron nebezpečnejší pr

Viktor Pondělík

Prezident je asi nadčlověk

0icon

Lidé se dělí do minimálně dvou kategorií. I když jsou si všichni před zákonem rovni, přece jenom jsou si někteří z nás tak jaksi rovnější. A v čem se to může projevovat? Třeba i v tom, co se odehrává právě nyní v České republice. Český prezident byl sotva propuštěn z…

TopDesať

Ruwenzori: Miesto, kde aj obyčajné rastliny majú gigantické rozmery. 1. časť

0 icon

Neprístupné africké Mesačné hory zabaľujú mraky, takže ich asi 300 dní v roku z úpätia vôbec nevidieť. Keď sa oblaky konečne zdvihnú, objavia sa impozantné zasnežené štíty, pod ktorými aj bežné rastliny dorastajú do obrovských rozmerov. Počas svojej poslednej expedície do Afriky v roku 1888 táboril angloamerický novinár a cestovateľ…

TOP 10 vianočných dekorácií, ktoré zvládneš vytvoriť ľavou zadnou

0 icon

V supermarketoch počúvame koledy už od októbra, televízie neprestávajú ľudí bombardovať reklamami na vianočné darčeky a v tebe sa chtiac-nechtiac ten povestný duch Vianoc prebúdza. Potom sa plný chute do nakupovania vyberieš zháňať dekorácie, veď už by sa patrilo. A peňaženka zaplače. Nie je to ale nutné. My ti prinášame 10 top vianočných dekorácií,…

Čo sa nachádza na dne najhlbšieho vrtu na svete?

0 icon

Odstránením tohto zhrdzaveného kovového uzáveru,  vlastne odkryjeme tú najhlbšie vyvŕtanú dieru do zeme. Zaujímavé je, že o vzdialených galaxiách toho vieme viac ako o tom, čo leží zopár kilometrov pod našimi vlastnými nohami. Z tohto dôvodu sa sovietski vedci v roku 1970 rozhodli vyvŕtať do zeme čo najhlbšiu dieru. Nikto pred nimi sa o to…

Inteligencia: 6 chytrých trikov tých najmúdrejších ľudí

0 icon

Inteligencia môže byť sčasti vrodená, ale múdrosť sa určite dá naučiť. Tu je návod ako zmúdrieť v akomkoľvek veku Múdrosť vs. Inteligencia Aj keď si ľudia cenia inteligenciu – porozumenie, zdôvodňovanie, schopnosť učiť sa – tiež si vážia múdrosť, alebo vedomosť a skúsenosť, ktorú zhromažďujeme počas celého života. Vedci, zaoberajúci sa poznávaním nazývajú prvú „kvapalnou inteligenciou“,…

TOP10: Netopiere a neuveriteľné fakty o nich

0 icon

Podľa mnohých paleontológov a vedcov žijú netopiere už milióny rokov, ešte predtým, ako ľudia obývali planétu, a patria medzi najúžasnejšie tvory na svete. Aj keď netopiere nemajú dobrú povesť, pokiaľ ide o vnímanie verejnosti, v skutočnosti sú skvelými tvormi. Zaujíma vás, čo ich robí tak úžasnými? Napríklad aj tieto neuveriteľné fakty. 1. V…

Armádny Magazín

USA rozmiestnia na Ukrajine 6 stíhačiek kvôli útoku na Donbas. Rusko stiahlo k hraniciam 17 stíhačiek

0 icon

Rusko, 28. november 2021 (AM) – Americká armáda sa rozhodla nasadiť najmenej šesť svojich útočných lietadiel na jednej z leteckých základní ukrajinských vzdušných síl na uskutočnenie vojenskej operácie na Donbase. Má ísť o ľahké útočné lietadlá „Embraer EMB 314 Super Tucano“, ktoré sa predtým používali v Afganistane na útoky proti Talibanu. &

Bielorusko testovalo svoju novú Flautu. Video

0 icon

Bielorusko, 28. november 2021 (AM) – Na vojenskom cvičisku „Obuz-Lesnovsky“ v Bielorusku testovali nový viacnásobný raketový systém RC30 Flauta v kalibri 80 mm. Skúšobnú streľbu vývojársky podnik, ktorý je súčasťou štruktúry Štátneho vojensko-priemyselného výboru Bieloruskej republiky. Informovala o tom tlačová služba Goskomvoenprom.  

Video: Slovenská vojenská technika sa presúva do Lotyšska k hraniciam s Bieloruskom a Ruskom

0 icon

Lotyšsko, 28. november 2021 (AM) – Presun 155 mm samohybných húfnic k bieloruským hraniciam sa v NATO sa nazýva „politika zadržiavania“.   NATO sleduje nezvyčajnú koncentráciu ruských síl pri hraniciach s Ukrajinou, vrátane tankov, delostrelectva a bezpilotných lietadiel,

"Gumové projektily a slzný plyn": Rusko a Čína odmietli iniciatívu Washingtonu usporiadať summit „Za demokraciu“

0 icon

Rusko, 28. november 2021 (AM) – Ruská federácia a Čína spoločne reagovali na iniciatívu Washingtonu usporiadať medzinárodný summit „Za demokraciu“ pod záštitou Spojených štátov. Spojené štáty americké veria, že majú právo byť považované za morálneho vodcu demokratického sveta, s čím Moskva a Peking otvorene nesúhlasia. Veľvyslanci z Ruska a Číny s

Šéf ruskej rozviedky: Ruská invázia na Ukrajinu nebude

0 icon

Ukrajina, 28. november 2021 (AM) – Riaditeľ ruskej „Zahraničnej spravodajskej služby“ (SVR) Sergej Naryškin opäť verejne ubezpečil, že Rusko neplánuje žiadnu „vojenskú inváziu“ na Ukrajinu.   Šéf SVR odpovedal na túto otázku v sobotňajšom rozhovore v relácii „Vesti“ so Sergejom Brilevom na televíznom kaná

Svetlo sveta

Biskup: Nezamorte si domovy diablovými symbolmi

0 icon

V mojom detstve sme poznali iba sviatok všetkých svätých a všetkých zosnulých. Halloween nepoznal nikto, ani dospelí nie. Kto nám ho nakoniec priniesol? Kto mal tú moc to urobiť? Nemám tušenia. Nech je to akokoľvek, spôsobilo to škody, duchovné znečistenie. Pred pár dňami som dostal od mladých veriacich z Tirol…

Na Všetkých svätých nadväzuje Spomienka na všetkých verných zosnulých

0 icon

Na Slávnosť Všetkých svätých nadväzuje Spomienka na všetkých verných zosnulých – ľudovo nazývaná Dušičky. Spomienku zaviedol svätý opát Odilo z Cluny roku 998. Vplyvom clunyjských mníchov sa táto spomienka počas 11. storočia veľmi rozšírila. V Ríme ju prijali v 14. storočí.Písmo zjavuje možnosť posmrtného očisťovania a osobného dozrievania, hoci termín…

Prečo pred čítaním Písma robíme trikrát znak kríža?

0 icon

Počas Svätej omše pred čítaním Svätého písma robíme znak kríža na čelo, ústa a srdce. Prvý kríž na čelo, pretože za čelom sa skrýva náš mozog, ktorý je centrom nášho rozhodovania, rozumu, pochopenia. Znak kríža robíme preto, že je to práve mozog, vďaka ktorému sme schopní porozumieť tomu, čo čítame.…

Štúdia dokázala, že ak nie je v rodine veriaci otec, deti strácajú vieru viac ako keď je neveriaca matka

0 icon

Každý muž je povolaný byť duchovným otcom a viaceré štúdie dokazujú, že spojitosť medzi vierou otca rodiny a prenesením viery na deti, je výrazná. Štúdie dokazujú, že v rodinách kde je hlboko veriaca matka a neveriaci otec, viera sa v značne menšom pomere prenáša na deti, ako keď je praktizujúcim veriacim aj otec. Tieto výsledky…

Pastiersky list KBS pri príležitosti návštevy pápeža Františka na Slovensku

0 icon

Pri príležitosti blížiacej sa návštevy Svätého Otca na Slovensku prinášame pastiersky list slovenských biskupov. List prinášame v plnom znení. _______ Drahí bratia a sestry, viac ako rok je naša spoločnosť poznačená pandémiou, ktorá priniesla strach do všetkých oblastí života. Akosi podvedome sme si hovorili: kedy už konečne príde nejaká dobrá správa;…

FOTO DŇA

Na snímke pohľad na zasnežené Vysoké Tatry z podhoria, vo Vysokých Tatrách

Autor: TASR - Adriána Hudecová

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali