Prečo v skutočnosti prišli do Pekingu návštevníci z minulosti?

Prečo v skutočnosti prišli do Pekingu návštevníci z minulosti?

Peking 6. apríla 2023 (HSP/svpressa/Foto:archív HSP)

 

“Jednotný hlas” EÚ bude očaruvávať Si Ťin-pchinga celé tri dni

Macron, Si Ťin-pching
Na snímke prezidenti Emmanuel Macron a Si Ťin-pching

Vývoj na Ukrajine bude jednou z tém rokovaní na stretnutiach, ktoré sa uskutočnia počas trojdňovej štátnej návštevy francúzskeho prezidenta Emmanuela Macrona v Číne. Podľa portálu Politico sa francúzsky líder pokúsi presvedčiť čínskeho prezidenta Si Ťin-pchinga, aby prehodnotil svoje rozhodnutie posilniť spoluprácu s Ruskom a namiesto toho sprostredkoval urovnanie situácie na Ukrajine.

Reklama

Presviedčanie bude mať charakter duelu. Macron totiž do Pekingu odcestoval v spoločnosti šéfky Európskej komisie Ursuly von der Leyenovej, ktorá mu predtým ponúkla, že ho do Číny bude sprevádzať, aby mohli hovoriť “jedným hlasom”. Frau von, ako vysvetlil hovorca EK Eric Mamer, sa nebude podieľať na aktivitách francúzskej štátnej návštevy, jej účasť sa obmedzí na trojstranné stretnutie s lídrom Číny.

Pokiaľ ide o program parížskeho hosťa, v Pekingu má naplánované rozhovory a pracovnú večeru so súdruhom Si. Stretne sa aj s premiérom Li Čchiangom zo Štátnej rady a predsedom parlamentu Čao Le-ťiom a potom zamieri do Kantonu, hlavného mesta provincie Kuang-tung, na čele ktorej kedysi stál otec čínskeho vodcu Si Čung-sün.

Reklama

“Celkovo strávi prezident rokovaniami s čínskym lídrom šesť až sedem hodín. Skutočnosť, že bude prvým francúzskym prezidentom, ktorý navštívi Kanton, dodáva návšteve osobný nádych, keďže otec prezidenta Si bol tamojším straníckym lídrom,” uviedol predtým hovorca Elyzejského paláca.

Ako poznamenáva Politico, Macron dúfa, že sa mu počas týchto rozhovorov podarí nadviazať osobný a blízky vzťah s čínskym lídrom. To všetko s cieľom odpútať Čínu od Ruska tým, že presvedčí Si Ťin-pchinga, aby sa nezbližoval s ruským prezidentom Vladimirom Putinom a aby stiahol svoju podporu Moskve v ukrajinskom konflikte.

Paríž (a EÚ ako celok) sa obáva najmä možných dodávok čínskych zbraní do Ruska, čo by podľa európskych politikov bolo “osudové rozhodnutie”. Sú tiež nespokojní s tým, že Si Ťin-pching nie je ochotný nadviazať priame kontakty so Zelenským a ignoruje jeho pozvanie do Kyjeva.

Tu sa však aj západní analytici zhodujú, že Macronov “šarm” nestačí na to, aby ovplyvnil politiku prezidenta Si voči Rusku. “Francúzsky prezident, ktorý je “malá rybička”, nebude schopný nič zmeniť tým, že strávi dve hodiny rozhovorom so Siom. Čína chápe len rovnováhu síl. Možno to funguje s Putinom, ktorý za posledných desať rokov strávil so Siom viac ako 400 hodín. Macron však Si Ťin-pchinga nepozná,” vysvetlil pre publikáciu Antoine Bond, odborník na Čínu z Fondation pour la Recherche Stratégique de Paris.

Opäť platí, že prítomnosť Ursuly von der Leyenovej, ktorá mala dosť rozumu na to, aby sa Číne vyhrážala ešte pred návštevou, by mohla Macronovej misii spôsobiť ďalšie ťažkosti.

Reklama

Reč je o škandalóznom vyhlásení šéfky EK počas jej prejavu na Mercatorovom inštitúte pre čínske štúdie 30. marca. Počas vystúpenia v Mercatorovom inštitúte pre čínske štúdie ostro kritizovala Čínu, ktorá sa stala “represívnejšou doma a príliš asertívnou v zahraničí”. A osobne súdruhovi Si vyčítala, že “sa nenechal zahanbiť brutálnou a nezákonnou inváziou na Ukrajinu” a že “udržiava svoje “neobmedzené” priateľstvo s Putinom”.

Okrem toho von der Leyenová ultimatívne podmienila vývoj vzťahov medzi EÚ a Čínou tým, ako Peking vyrieši konflikt na Ukrajine.

V Pekingu takýto postoj EÚ označili za “nebezpečnú hru”. Zároveň potvrdili, že sú pripravení na dialóg o mierovom riešení situácie na Ukrajine. Hovorkyňa čínskeho ministerstva zahraničných vecí Mao Ning zároveň uviedla, že čínska strana dúfa, že EÚ preukáže “strategickú nezávislosť” a, čo je ešte dôležitejšie, “politickú múdrosť”.

Problémom je, že európski politici nemajú ani jedno, ani druhé.

Nie náhodou označil írsky poslanec Európskeho parlamentu Mick Whaliss požiadavky EÚ voči Pekingu v súvislosti s Ukrajinou za pokrytecké.

Reklama

“Takže EÚ tvrdí, že chce vyvíjať tlak na Čínu, aby pomohla ukončiť konflikt na Ukrajine? EÚ neurobila nič pre zastavenie konfliktu a na rozdiel od Číny, ktorá nevyzbrojuje ani jednu stranu, EÚ podnecuje vojnu tým, že pumpuje zbrane na Ukrajinu a pomáha pokračovať v konflikte,” napísal na Twitteri*.

Takéto bystré hlavy v európskej politike sú však skôr výnimkou. A Macron a von der Leyenová medzi ne zjavne nepatria. Komplex “bieleho muža” je v nich tak hlboko zakorenený, že už nedokážu adekvátne vnímať svoju úlohu v meniacom sa svete.

“Žiaľ, Európa ešte nie je pripravená komunikovať na rovnakej úrovni s Ruskom, Čínou a Indiou,” hovorí dekan Fakulty mediálnej komunikácie Moskovského štátneho inštitútu medzinárodných vzťahov, politológ Jurij Kot. Pokusy Macrona a von der Leyenovej vyvíjať tlak na Peking sú podľa neho odsúdené na neúspech.

“Pristúpia k vydieraniu. Ešte nepochopili, do akej rozprávky sa dostali, a sú v zajatí vlastných ilúzií a v zajatí svojej pomyselnej veľkosti. Nechápu, že treba zmeniť rétoriku, zmeniť prístupy, nechápu, že svet sa zmenil a oni sú zamrznutí v minulosti… Myslím si, že do troch dní pochopia, že to všetko nemá zmysel, a odídu,” komentoval expert návštevu európskych šéfov v Nebeskej ríši.

O tom, že misia nebude úspešná, je presvedčený aj doktor Vladimír Šapovalov, zástupca riaditeľa Inštitútu histórie a politiky Moskovskej štátnej univerzity:

– Pre Si Ťin-pchinga nie sú európski lídri subjektom vzťahov, subjektmi sú Rusko a Spojené štáty. Európa sa ako subjekt úplne vyčerpala, nie je suverénna, nemá hlas. Je vnímaná výlučne ako satelit Spojených štátov.

Preto ak bude Si o niečom rokovať, bude to so suverénom, t. j. s Washingtonom. Európania sú v tejto diskusii zbytoční. Ich aplauz a pokusy vyvíjať nejakým spôsobom nátlak sú v tomto prípade úplne zbytočné.

Mimochodom, chcem zdôrazniť, že čínsky vodca, samozrejme, na nič nezabúda a nič neodpúšťa. Mám na mysli situáciu, ktorá vznikla minulý rok s Litvou, keď Vilnius skutočne pristúpil k rozvoju vzťahov s Taiwanom a v skutočnosti prerušil vzťahy s Čínou.

Litva je súčasťou Európskej únie. Nemôže to urobiť sama. Preto je to pre Si Ťin-pchinga veľmi vážny ukazovateľ.

Koniec koncov, jasne tu vidíme viacsmerné trendy.

Reklama

“SP: Vysvetlite.

– Zatiaľ čo počet krajín uznávajúcich Taiwan veľmi rýchlo klesá (tento proces je aktívny najmä v Latinskej Amerike; napríklad Honduras nedávno zatvoril svoje veľvyslanectvo v Tchaj-peji a nadviazal diplomatické vzťahy s Čínou), európska Litva sa uberá opačným smerom.

O čom teda má Si Ťin-pching hovoriť s Európanmi?

Myslím, že s Európanmi musí hovoriť len o tom, aby Vilnius okamžite stiahol svoje uznanie Taiwanu. O ničom inom.

Takže, samozrejme, k žiadnemu dialógu nedôjde. Navyše tento dialóg nie je možný na rovnocennej báze, pretože Európa je nesamostatná, ako som už povedal.

Reklama

” SP: Návšteva Macrona a von der Leyenovej je vlastne pokračovaním série návštev európskych lídrov v Ríši stredu. Nedávno to bol španielsky premiér, v novembri navštívil Peking Scholz. V apríli tam má priletieť Berbock. Prečo ten náhly rozruch?

– Pretože Európa je jednoducho závislá od Číny, ktorá zostáva druhým najväčším obchodným a investičným partnerom EÚ. Táto závislosť rastie.

Mimochodom, pred niekoľkými rokmi sa vytvoril veľmi zaujímavý precedens, keď sa v Taliansku objavili čínski policajti. Je to opak 19. storočia, keď po ópiových vojnách európske koloniálne mocnosti posielali svojich policajtov do Číny.

Teraz sme svedkami opačného procesu. A je to veľmi nápadná, symbolická akcia. Poukazuje na závislosť od Číny.

Čo sa teda v skutočnosti deje?

Reklama

Deje sa to, že Európania teraz chápu, že konflikt medzi Spojenými štátmi a Čínou nadobúda rozmery studenej vojny. Nielenže to chápu, ale aj o tom píšu.

A v tejto situácii majú Európania, samozrejme, čo stratiť. To znamená, že ich Ukrajina nemôže zaujímať z princípu, ak sú rozumní ľudia. Musí ich zaujímať čínsky trh, Čína ako hospodársky partner. Práve preto ide Macron do Pekingu. Snaží sa zachovať hospodárske partnerstvo s Čínou v situácii, keď je to jednoducho nemožné.

A von der Leyenová ide do Číny, aby na Macrona takpovediac dohliadala ako strážny pes z Washingtonu. Ten totiž môže vystúpiť zo svojej úlohy tým, že sa bude príliš aktívne snažiť o zblíženie so Si Ťin-pchingom, pričom sa bude spoliehať na záujmy Francúzska alebo povedzme skupiny západoeurópskych krajín.

Práve preto, aby držala Macrona pod kontrolou, s ním von der Leyenová cestuje.

Návšteva je odsúdená na neúspech. Samozrejme, bude ju sprevádzať rôznorodá rétorika týkajúca sa Ukrajiny. Táto téma je však v tomto dialógu druhoradá. Pretože Ukrajina nie je predmetom záujmu Európy. Zaujíma Spojené štáty, ale nie európske krajiny.

 

 

Reklama

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ
Pošlite nám tip
Reklama

Odporúčame

Reklama

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

NAŽIVO

12:34

Ceny ropy v piatok sa posilnili približne o 1 % a cena ropy Brent zaznamenala prvý týždenný nárast za posledné tri týždne. Na vývoj výrazne vplývali priaznivé hospodárske ukazovatele z USA a Číny, ktoré posilnili vyhliadky na rast dopytu v dvoch najväčších svetových ekonomikách.

12:25

Dve obete si vyžiadala v noci na nedeľu zrážka lodí na rieke Dunaj v Maďarsku. Päť ľudí je naďalej nezvestných, uviedla maďarská polícia.

11:58

Dve čínske vojnové lode zakotvili v nedeľu v Kambodži v rámci doteraz najväčšieho spoločného vojenského cvičenia.

Cvičná loď Čchi-ťi-kuang a obojživelná vojnová loď Ťing-kang-šan zakotvili v pobrežnom meste Sihanoukville v rámci 15 dní pozemných a námorných cvičení. Zapojí sa do nich 760 čínskych vojakov spolu s približne 1300 Kambodžanmi a 11 kambodžskými plavidlami.

Čínski námorníci
Čínski námorníci stoja pred vojnovou loďou, ktorá zakotvila v kambodžskom pobrežnom meste Sihanoukville v rámci doteraz najväčšieho spoločného vojenského cvičenia
11:50

Vlak zachytil muža na stanici na juhozápade Nemecka a spôsobil mu vážne zranenia, uviedla v nedeľu skoro ráno tamojšia polícia.

Štyridsaťjedenročný muž sa z doposiaľ neznámych príčin nachádzal v oblasti trate na železničnej stanici v obci Oberwesel zhruba 70 kilometrov západne od Frankfurtu, keď ho v sobotu zachytil vlak. Polícia pracuje s verziou, že obeť niekto na koľajnice strčil.

11:31

Šesť dronov sa zrútilo počas ukrajinského útoku v noci na nedeľu na územie ropnej rafinérie v Slavjansku v juhoruskej Krasnodarskej oblasti, uviedla s odvolaním sa na miestne úrady ruská agentúra Interfax.

10:53

Pri izraelskom vzdušnom útoku na obytný dom a tábor pre utečencov v centre Pásma Gazy zahynulo najmenej 20 ľudí, uviedla v nedeľu vo vyhlásení nemocnica al-Aksá. Informovala agentúra AFP.

10:40

Priemerná nákupná cena surového kravského mlieka sa v marci 2024 medzimesačne znížila o 2,9 % na úroveň 42,82 eura/100 kilogramov (kg). V medziročnom porovnaní bola priemerná nákupná cena mlieka nižšia o 11,7 %. Vyplýva to z aktuálnej správy Agrárnych trhových informácií Slovenska (ATIS).

09:37

Saudskoarabský kráľ Salmán bin Abd al-Azíz sa v nedeľu podrobí lekárskym testom v dôsledku “vysokej horúčky a pridruženej bolesti”, uviedla tamojšia tlačová agentúra SPA.

09:20

Ukrajinským ozbrojeným silám sa podarilo zostreliť všetkých 37 dronov, ktorými Rusko v noci na nedeľu útočilo na územie Ukrajiny, uviedlo tamojšie letectvo.

08:52

Saudskoarabský korunný princ Muhammad bin Salmán a poradca Bieleho domu pre národnú bezpečnosť Jake Sullivan diskutovali o bilaterálnej dohode a vojne medzi Izraelom a palestínskym hnutím Hamas v Pásme Gazy, uviedli v nedeľu saudskoarabské médiá.

Na stretnutí v saudskoarabskom meste Dahrán hovorili o takmer finálnej verzii návrhu strategických dohôd medzi oboma krajinami.

08:39

Aljašskí štátni policajti v sobotu informovali, že z lietadla, ktoré sa našlo na dne jazera, boli vytiahnuté telá dvoch mužov.

Polícia v piatok neskoro večer dostala informáciu o prevrátenom lietadle v jazere Six Mile Lake.

Telo 58-ročného Davea Hedgersa a 45-ročného Aarona Fryera našiel potápačský tím vnútri lietadla, uviedli policajti vo vyhlásení.

08:23

Najmenej 68 ľudí zahynulo v dôsledku prudkého dažďa a následných záplav v provincii Ghór v strednej časti Afganistanu, uviedli tamojší predstavitelia.

Prudké dažde zasiahli provinciu ešte v piatok a voda zaplavila množstvo významných prístupových ciest do oblasti.

08:16

Ukrajina tvrdí, že Rusko v sobotu zámerne cielilo na civilistov pri ostreľovaní dvoch miest v Charkovskej oblasti na severovýchode krajiny.

Ukrajinská prokuratúra uviedla, že ruský nálet na obytnú časť v oblastnej metropole Charkov vyšetruje ako vojnový zločin.

07:55

Prudké boje v palestínskom meste Rafah na juhu Pásma Gazy z domovov vyhnali už 800.000 ľudí, informoval v sobotu Úrad OSN pre palestínskych utečencov na Blízkom východe (UNRWA) počas pokračujúcej ofenzívy izraelskej armády (IDF). Informovala  agentúra AFP.

07:45

Izraelský minister a člen vojnového kabinetu Benny Gantz v sobotu pohrozil demisiou v prípade, že do 8. júna nebude prijatý nový plán vojny v Pásme Gazy.

Gantz vypracoval šesťbodový plán, ktorého súčasťou je návrat rukojemníkov, ukončenie vlády Hamasu, demilitarizácia Pásma Gazy a vytvorenie medzinárodného úradu na správu civilných záležitostí. Plán počíta aj s krokmi na normalizáciu vzťahov so Saudskou Arábiou.

Zobraziť všetky

NAJČÍTANEJŠIE










Reklama

NAJNOVŠIE










Reklama
Reklama

NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

POČASIE NA DNES

NAJNOVŠIE ROZHOVORY

NAJNOVŠIE Z DOMOVA

NAJNOVŠIE ZO ZAHRANIČIA

NAJNOVŠIE ZO ŠPORTU

NAJNOVŠIE ZO SVETONÁZORU

FOTO DŇA

Mravec sa živí kvetom púpavy počas slnečného dňa v mestskom parku v estónskom Talinne

Autor: AP/Sergei Grits

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali

Reklama
Reklama

Blog - redakcia Hlavných správ nezodpovedá za obsah blogerských príspevkov

Pavel Jacz

Peter Haršáni

Marek Brna

Erik Majercak

Gustáv Murín

Reklama
Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali