Prečo sovietski Čukčovia zaútočili v roku 1947 na amerických Eskimákov

Prečo sovietski Čukčovia zaútočili v roku 1947 na amerických Eskimákov

Aljaška 25. novembra 2019 (HSP/Foto:Russian7)

 

Vďaka sovietskemu filmu „Načelník Čukotki“ (1966) získali príslušníci ďalekovýchodného národa Čukčov v povedomí ruských divákov povesť mierumilovného etnika, ktoré sa v živote riadi zásadou, že uloviť mroža strelnou zbraňou je povolené, ale pozdvihnúť rovnakú zbraň proti človeku je neprípustné. Realita je však taká, že aj po formálnej sovietizácii Čukčov sa títo drsní obyvatelia Čukotky ešte dlho nezriekli svojej tradície ozbrojených nájazdov na svojich vzdialených príbuzných Eskimákov na druhej strane Beringovho prielivu

Posledný krvavý konflikt medzi oboma pôvodnými vetvami obyvateľov Arktídy, ktoré osud rozdelil štátnou hranicou, sa odohral v roku 1947. Vzájomné vzťahy Čukčov a Eskimákov boli už dlho predtým zaťažené obojstrannou nevraživosťou, ktorá sa neraz zvrhla do krvavých šarvátok. Pritom oveľa častejšie bolo počuť čukotský bojový pokrik „Av-ač!“ než eskimácku výzvu do boja „Ira!“

Reklama

Po celé stáročia Čukčovia okrem ozbrojených lúpeží unášali aj ženy a deti predkov dnešných Inuitov, kočujúcich na území západnej Aljašky. Vzhľadom na relatívnu blízkosť pobrežia Aljašky to nebol pre Čukčov väčší problém, tým skôr, že ich lúpežné nájazdy uľahčovala možnosť medzipristátia na Diomedových (Gvozdevových) ostrovoch uprostred Beringovho prielivu.

Ešte aj v 20. storočí považovali Čukčovia kočovné tábory aljašských Eskimákov za zdroj ľahkej koristi. Ich inštinktu k bleskovým nájazdom v štýle stredovekých Vikingov nahrával aj relatívne voľný hraničný režim, ktorý pretrvával v prvých rokoch po druhej svetovej vojne. To viedlo k tomu, že ešte v roku 1947 bol zaznamenaný posledný ozbrojený výsadok čukotských bojovníkov v rajóne osady Wales situovanej severozápadne od regionálneho centra Nome. Postihnutá oblasť bola domovom eskimáckeho kmeňa Inupiatov. Čukčovia počas svojho nájazdu vydrancovali ich táboriská, pričom zabili niekoľko desiatok inupiatských osadníkov vo Walese. Následne sa vrátili na sovietske územie. Vyšetrovanie incidentu neprinieslo žiadne hmatateľné výsledky a páchateľov útoku sa nepodarilo identifikovať. Faktom však je aj to, že úrady na oboch stranách sovietsko-americkej štátnej hranice urobili všetko, čo bolo v ich silách, aby konflikt ututlali a vyhli sa tak potenciálnej eskalácii napätia medzi ZSSR a USA.

Reklama

Čukčovia si zrejme ani sami neuvedomovali, že ich lúpežná výprava predznamenala nastupujúcu studenú vojnu medzi oboma mocnosťami. Historici pripomínajú, že Stalin už od roku 1945 postupne presúval na Ďaleký východ početné jednotky 14. armády, ktorá počas druhej svetovej vojny bránila Murmansk a polostrov Kola pred ofenzívou nemeckého Wehrmachtu. Bádatelia síce nie sú jednotní v tom, čo tým Stalin sledoval, jednou z hypotéz je však aj možnosť, že úlohou 14. armády v podmienkach studenej vojny mohla byť jej príprava k vylodeniu na Aljaške.

Územie Čukotky a Aljašky bolo v Kremli posudzované ako potenciálne bojisko v prípade, že by studená vojna prerástla do horúceho ozbrojeného konfliktu. Washington počas vojny s Japonskom intenzívne militarizoval územie Aljašky, kde rozmiestnil 100-tisícový vojenský kontingent. V roku 1946 Američania demonštrovali svoju vojenskú silu polročným vojenským cvičením na Aljaške s cieľom preveriť funkčnosť vojenskej techniky pri extrémne nízkych teplotách. Brannej povinnosti bolo v tom čase podrobených aj 1500 Eskimákov.

V uvedenom kontexte preto nie je vylúčené, že lúpežný nájazd sovietskych Čukčov na Aljašku mohol byť aj cielenou operáciou sovietskeho velenia, ktoré si týmto spôsobom chcelo otestovať reakciu amerických ozbrojených síl. Ďalším nájazdom Čukčov na Aljašku zabránilo sprísnenie hraničného režimu v Beringovom prielive tak zo strany USA, ako aj ZSSR.

Gabriel Gačko

 

Reklama

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ
Pošlite nám tip
Reklama

Odporúčame

Reklama

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

NAŽIVO

20:16

Fínski hokejoví reprezentanti zvíťazili v piatkovom prípravnom zápase pred MS 2024 nad Švédskom 2:1 po predĺžení. O ich triumfe rozhodol v 65. minúte Ahti Oksanen. Suomi odplatili súperovi štvrtkovú prehru 0:4. Švédi budú na šampionáte súpermi Slovákov v základnej B-skupine.

19:39

Ľudskoprávna organizácia Human Rights Watch (HRW) v piatok vyzvala parlament v Gambii, aby zamietol návrh zákona, ktorého cieľom je zrušiť zákaz mrzačenia ženských pohlavných orgánov.

19:39

Bývalý ruský bankár a expremiér vlády Náhorného Karabachu Ruben Vardanjan, ktorý je zadržiavaný v Azerbajdžane, vyhlásil vo väzení v Baku hladovku.

19:38

Pokiaľ bude mať Maďarsko národnú vládu, nepodporí žiadnu zo strán rusko-ukrajinskej vojny. Na oficiálnom otvorení kampane vládnucej aliancie Fidesz-KDNP pred júnovými voľbami do Európskeho parlamentu to v piatok v Budapešti povedal maďarský premiér Viktor Orbán.

19:15

Argentínsky tenista Tomas Martin Etcheverry postúpil do semifinále dvojhry na antukovom turnaji ATP v Barcelone. Trinásty nasadený hráč vyradil vo štvrťfinále Brita Camerona Norrieho 7:6 (4), 7:6 (1). Trojka “pavúka” Casper Ruud si poradil s Matteom Arnaldim z Talianska 6:4, 6:3.

18:59

Počas záplav v Spojených arabských emirátoch (SAE) prišli o život traja pracovní migranti z Filipín. Dve ženy sa počas záplav udusili vo svojom vozidle a jeden muž utrpel zranenia s následkom smrti, keď jeho vozidlo spadlo do priehlbiny, uviedlo vo vyhlásení filipínske ministerstvo pre migrujúcich pracovníkov.

18:33

Polícia v piatok vo švédskom meste Vasteras postrelila a zadržala muža, ktorý vraj s pomocou ostrého objektu spôsobil zranenia trom starším ženám.

18:28

Americká tenistka Sloane Stephensová postúpila na antukovom turnaji WTA v Rouene do semifinále. V pozícii nasadenej šestky vyhrala vo štvrťfinále nad štvorkou podujatia Jüan Jüe z Číny 6:2, 6:2.

18:27

Kazašská tenistka Jelena Rybakinová postúpila do semifinále dvojhry na antukovom turnaji WTA v Stuttgarte. Ako štvrtá nasadená zdolala vo štvrťfinále Jasmine Paoliniovú z Talianska 6:3, 5:7 a 6:3. Češka Markéta Vondroušová vyradila druhú nasadenú Arinu Sobolenkovú z Bieloruska 3:6, 6:3, 7:5. Medzi elitné kvarteto ide Poľka Iga Swiateková, turnajová jednotka vyhrala nad Britkou Emmou Raducanuovou 7:6 (2), 6:3.

18:25

Taliansko a Francúzsko by mali svoje výdavky redukovať výraznejšie, než momentálne plánujú, naopak Nemecko by malo ísť opačným smerom a objem výdavkov zvýšiť. Uviedol to v piatok Medzinárodný menový fond (MMF).

18:24

Hlavný ukazovateľ nezamestnanosti PDU v marci dosiahol úroveň 3,88 %, čo je o 0,04 percentuálneho bodu (p. b.) menej ako vo februári. Medziročne klesol o 0,41 p. b. Počet nezamestnaných evidovaných na úradoch práce v marci tohto roka dosiahol najnižšiu úroveň od konca roka 2019. Ústredie práce, sociálnych vecí a rodiny (ÚPSVR) SR o tom v piatok informovalo na svojej internetovej stránke.

18:23

V Poľsku zadržali Bielorusa, ktorý údajne nariadil marcový útok na ruského opozičného politika Leonida Volkova v litovskom Vilniuse. Oznámil to v piatok poľský premiér Donald Tusk. Litovský prezident Gitanas Nauséda krátko predtým informoval, že v Poľsku zadržali aj dve osoby podozrivé zo spáchania zmieneného útoku.

Zobraziť všetky

NAJČÍTANEJŠIE










Reklama

NAJNOVŠIE










Reklama
Reklama

NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

POČASIE NA DNES

NAJNOVŠIE ROZHOVORY

NAJNOVŠIE Z DOMOVA

NAJNOVŠIE ZO ZAHRANIČIA

NAJNOVŠIE ZO ŠPORTU

NAJNOVŠIE ZO SVETONÁZORU

FOTO DŇA

Na snímke rozkvitnuté pole repky olejnej (Brassica napus) pri obci Zemplínske Hradište v okrese Trebišov

Autor: FOTO TASR-Roman Hanc

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali

Reklama
Reklama
Reklama
Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali