Prečo Rusi nezostrelili Tomahawky?

Prečo Rusi nezostrelili Tomahawky?

Moskva 18. apríla 2017 (HSP/sputnik/Foto:TASR/AP- Jonathan Sunderman)

 

Od momentu útoku USA pomocou okrídlených rakiet s plochou dráhou letu na sýrsku leteckú základňu neutíchajú spory, prečo Rusko nepoužilo svoje protivzdušné systémy v Sýrii.

Hlavné odpovede sa spomínajú tri: Rusko sa rozhodlo nevyostrovať situáciu kvôli politickým motívom; výkonnosť ruských protivzdušných systémov je v skutočnosti mýtus – vôbec nie sú schopné zostreľovať okrídlené rakety; a posledný – ruské systémy protivzdušnej obrany sú natoľko neefektívne, že neveľký počet zostrelených rakiet zníži dopyt po ruských systémoch protivzdušnej obrany vo svete a to sa celkovo odrazí na reputácii ruských zbraní.

Reklama
Ilustračné foto

Popular Mechanics sa pokúša pochopiť myslenie prezidenta Putina, ktorý nedal rozkaz na použitie protivzdušných systémov, hoci bol o útoku vopred informovaný, keďže bol varovaný. Najpravdepodobnejšie je, že bolo jasné, že to bude veľký útok, a nie len niekoľko rakiet, pravdepobne bolo jasné, odkiaľ poletia. Putin mohol vydať rozkaz a potom povedať, že zachránil životy sýrskych vojakov bojujúcich s terorizmom. Neurobil to ale. Prečo? Dohady sú tieto: neurobil to, pretože ak by ruské protiletecké systémy Tomahawky nezostrelili, tak by to bol veľký úder marketingovej kampani ruských zbraní. Popular Mechanics tvrdí, že najväčšou záhadou dnešných dní je, či vôbec môžu systémy ruskej protivzdušnej obrany reálne čeliť americkému letectvu alebo nie…

Ďalej sa hovorí o verzii, že týmto spôsobom dal Putin Asadovi najavo, že ho nebude stále kryť, a že Asad by sa mal radšej zdržať od vykonávania vojnových zločinov. Túto verziu zastávajú aj na fórach, aj v komentároch zahraničných čitateľov.

Reklama

V CNN dokonca hovoria o verzii, že Rusko takto súhlasilo s vykonaním jedného útoku na konkrétny sýrsky objekt, hoci Rusi mohli Tomahawky zostreliť.

Justin Bronk, analytik Royal United Services Institute, si myslí, že systém S-400, ktorý je prezentovaný ako systém schopný zostreľovať okrídlené strely, je dobrý pre zostreľovanie balistických rakiet, ktoré prilietajú na cieľ zhora a proti lietadlám, ale nie proti okrídleným strelám letiacim nízko nad povrchom. Magazín cituje ruského komentátora Pavla Felgengauera. Ten píše, že ruské protivzdušné systémy môžu v najlepšom prípade eliminovať iba tie objekty, ktoré letia do oblasti, kde sú umiestnené, pričom ich efektívný rádius obrany je okolo 30 kilometrov, ale nemôžu zostreľovať objekty vo veľkých vzdialenostiach a už vôbec nad celým územím Sýrie. Slová o tom, že Rusko môže ochrániť celé územie Sýrie, sú podľa neho len vyjadrenia ruského zbrojárskeho PR.

Na anglických portáloch sa tiež stal populárny preklad článku “Prečo ruské S-300 a S-400 nezostrelili Tomahawky”. V tomto materiáli ruskí vojaci vysvetľujú mlčanie protivzdušných systémov tým, že si Rusko neprialo dohnať svet do jadrovej vojny: “Využitie ruských protivzdušných systémov zo strany sýrskych vojakov ako odpoveď na raketový útok Spojených štátov by viedlo k jadrovému konfliktu, ku ktorému nedošlo len vďaka chladnokrvnosti ruského vrchného veliteľa,” povedal člen Ruskej akadémie vojenských vied Sergej Sudakov. “Hlavná otázka, ktorú si všetci kladú, je, prečo ruské protivzdušné systémy tieto rakety nezostrelili. Ľudia si myslia, že tak mali urobiť a vďaka tomu tak odraziť útok. Ale keď sa pozrieme na celkový obraz, ak by sme ich začali zostreľovať, tak sme sa dnes ráno nemuseli prebudiť. Pretože dnes by sa mohlo odohrávať to, čo sa nazýva “jadrová vojna”, išlo by o stret dvoch jadrových mocností na území tretieho štátu,” tvrdí Sudakov.

Zahraniční komentátori pritom nevidia žiadne spojenie medzi tým, ako môže raketový útok byť príčinou pre jadrovú vojnu a podobné vyjadrenia považujú za ospravedlňovanie neakcieschopnosti systémov protivzdušnej obrany.

Asia Times vo svojom materiáli tvrdí, že nehľadiac na to, že S-400 neboli použité, je očividné, že USA na jeho prítomnosť brali ohľad a vystreľovali rakety z veľkej vzdialenosti, a Rusov ešte ku všetkému varovali. To znamená, že samotná prítomnosť S-400 hrá úlohu a chladí “horúce hlavy”. To by malo byť zdrojom radosti pre Čínu a Indiu, ktoré nakupujú ruské protivzdušné systémy. Z druhej strany, ako píšu noviny, ruské radary pravdepodobne zachytili celý roj okrídlených striel, palebný systém ale nebol aktivovaný. To nemusí mať žiadne spojenie so slabosťou systému, ale rovnako to núti pochybovať o tom, nakoľko sú s-400 naozaj efektívne proti veľkému množstvu nízkoletiacich cieľov.

Reklama

Čo sa týka verzií v komentároch k článkom, tam je veľký rozptyl: ruské protivzdušné systémy neboli aktivované, pretože je príliš drahé používať S-400 proti okrídleným raketám; pretože ruské systémy nemajú v Sýrii také množstvo rakiet proti desiatkam a desiatkam okrídlených striel; pretože S-400 nebol vytvorený proti cieľom tohto druhu; pretože S-400 zlyhal systém napájania elektrinou, a tak ďalej.

 

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ
Pošlite nám tip
Reklama

Odporúčame

Reklama

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

NAŽIVO

20:17

Delegácia palestínskeho militantného hnutia Hamas odišla z rokovaní o dočasnom prímerí v Pásme Gazy, ktorá sa koná v egyptskom hlavnom meste Káhira, ale vráti sa na ďalšie rozhovory v utorok.

19:13

Francúzsky prezident Emmanuel Macron vyzval izraelského premiéra Benjamina Netanjahua počas telefonického hovoru, aby dosiahol dohodu o prímerí v Pásme Gazy s palestínskym militantným hnutím Hamas. To medzičasom oznámilo, že jeho delegácia odchádza z rokovaní o prímerí, ktoré sa konali v Káhire.

17:44

Európska centrálna banka zrejme začne uvoľňovať menovú politiku skôr ako americká centrálna banka. To by podľa niektorých ekonómov mohlo mať “negatívny vplyv” na eurozónu.

17:24

Si Ťin-pching pricestoval na štátnu návštevu Francúzska, informovala čínska televízia.

Podľa európskych masmédií Macron očakáva, že počas rozhovorov bude s čínskym lídrom diskutovať o ukrajinskom konflikte.

Si Ťin-pching uviedol, že počas svojej návštevy Francúzska bude s Macronom diskutovať o vzťahoch medzi oboma krajinami, ako aj o dôležitých regionálnych a medzinárodných otázkach.

Čínsky prezident vo Francúzsku
Na snímke čínsky prezident Si Ťin-pching a jeho manželka Pcheng Li-jüan mávajú na schodoch lietadla po pristátí na parížskom letisku Orly
17:20

 Tisíce ľudí prišli v Budapešti na Pochod života (Élet menete), ktorým si Maďari pripomínajú obete holokaustu. Podľa servera ma.hu v poradí už 20. pochod sa začal odhalením pamätnej tabule pri príležitosti 80. výročia holokaustu umiestnenej pred synagógou na ulici Dohány, ktorá je najväčšou synagógou v Európe.

Protivládna demonštrácia v Debrecíne
Na snímke ľudia mávajú maďarskými vlajkami na protivládnej demonštrácii, ktorú zorganizoval Orbánov kritik Péter Magyar vo východomaďarskom Debrecíne
16:56

Európska centrálna banka má obmedzené možnosti, čo sa týka podpory pri transformácii na zelené energie. Povedal to v týchto dňoch guvernér francúzskej centrálnej banky Francois Villeroy de Galhau.

16:51

Viac ako milión ľudí sa zišlo na brazílskej pláži Copacabana v Riu de Janeiro, kde sa konal bezplatný koncert americkej popovej speváčky Madonny. Išlo o poslednú zastávku jej svetového turné “The Celebration Tour”.

Koncert Madonny na pláži Copacabana
Na snímke americká speváčka Madonna (uprostred) vystupuje počas bezplatného koncertu na pláži Copacabana v brazílskom Riu de Janeiro
16:45

Vo veku 59 rokov zomrela uznávaná česká herečka Simona Postlerová. Podľa denníka Blesk ju našli v bezvedomí v jej pražskom byte. Diváci si herečku pamätajú z filmov Tancuj, Matyldo, Probudím se včera, Jedna kočka za druhou alebo zo seriálov Docent, Krejzovi či Vyprávěj a poznajú ju aj vďaka dabingu.

česká herecká hviezda Simona Postlerová
Na snímke česká herecká hviezda Simona Postlerová
16:19

Oceliarne U. S. Steel Košice s dcérskymi spoločnosťami za 1. štvrťrok tohto roku zaznamenali zisk pred úrokmi a zdanením vo výške 16 miliónov dolárov (14,89 milióna eur). Pre porovnanie, za 1. kvartál minulého roku vykázali stratu 34 miliónov USD. O bilancii informovala americká korporácia U. S. Steel, na svojom webe ju zverejnila košická hutnícka spoločnosť.

16:17

Nedávne ruské rozsiahle raketové a dronové útoky na energetické systémy na Ukrajine spôsobili škody v hodnote vyše jednej miliardy dolárov. Oznámil to ukrajinský minister energetiky Herman Haluščenko.

16:16

Britský odevný reťazec Next oznámil za 1. štvrťrok rast tržieb nad očakávania a v ich prípade, ako aj v prípade zisku pred zdanením potvrdil výhľad na celý rok.

15:08

Česko odvoláva ku koncu mája svojho veľvyslanca v Moskve a nevyšle nijakého svojho zástupcu na inauguráciu ruského prezidenta Vladimira Putina. Oznámil to český minister zahraničných vecí Jan Lipavský.

15:06

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu odmietol požiadavku palestínskeho militantného hnutia Hamas na ukončenie vojny v Pásme Gazy výmenou za prepustenie rukojemníkov. Znamenalo by to totiž podľa neho, že Hamas zostane pri moci a bude ďalej ohrozovať Izrael. Politický vodca Hamasu Ismáíl Haníja pritom Netanjahua obvinil zo sabotovanie snáh o sprostredkovanie dohody o prímerí.

Izraelská vláda oznámila opatrenia na odobratie práv rodín teroristov
Na snímke izraelský premiér Benjamin Netanjahu
Zobraziť všetky

NAJČÍTANEJŠIE










Reklama

NAJNOVŠIE










Reklama
Reklama

NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

POČASIE NA DNES

NAJNOVŠIE ROZHOVORY

NAJNOVŠIE Z DOMOVA

NAJNOVŠIE ZO ZAHRANIČIA

NAJNOVŠIE ZO ŠPORTU

NAJNOVŠIE ZO SVETONÁZORU

FOTO DŇA

Na snímke súťažiaci počas podujatia Kľačianska Podkova v obci Turčianske Kľačany v okrese Martin

Autor: FOTO TASR-Erika Ďurčová

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali

Reklama
Reklama

Blog - redakcia Hlavných správ nezodpovedá za obsah blogerských príspevkov

Juraj Tušš

Andrej Sablič

Erik Majercak

Marek Brna

Matúš Pestrý

Reklama
Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali