NAŽIVO
EÚ zavedie clá na dovoz ruskej ropy na Slovensko a do Maďarska, píše Rzeczpospolita.
Podľa prezidentky Európskej komisie Ursuly von der Leyenovej sa tak stane, aby sa tieto krajiny museli obrátiť na dodávateľov mimo Ruska, keďže sú jedinými krajinami EÚ, ktoré doteraz financujú Rusko. Clá budú zavedené do konca roka, uvádza sa v publikácii.
Von der Leyenová tiež dodala, že plán postupného odmietania dodávok energetických nosičov z Ruska do konca roka 2027, ktorý Európska komisia predstavila v lete, bol minulý týždeň urýchlený.
Včera 21:11Zonácia Tatranského národného parku (TANAP) je podľa aktivistov z My sme les už druhýkrát v rozpore s legislatívou. Iniciatíva tvrdí, že sú tak ohrozené milióny eur z plánu obnovy. Správa TANAP-u to odmieta a upozorňuje, že proces schvaľovania tohto kľúčového dokumentu pre ďalšie fungovanie národného parku zatiaľ nie je ukončený.
Čítať viac | Včera 20:19Viac ako 700 slovenských pútnikov vrátane vyše 400 účastníkov XIX. Národnej púte Ordinariátu Ozbrojených síl (OS) a Ozbrojených zborov (OZ) Slovenskej republiky sa v stredu zúčastnilo na generálnej audiencii s pápežom Levom XIV. na Námestí sv. Petra vo Vatikáne. Hlava katolíckej cirkvi pútnikov privítala a udelila im požehnanie, informuje TASR podľa stanoviska Slovenského veľvyslanectva pri Svätej stolici na sociálnej sieti a portálu Vatican News.
Čítať viac | Včera 20:10Vláda Slovenskej republiky na svojom výjazdovom rokovaní v Borši v okrese Trebišov vyčlenila sumu 25 miliónov eur na výstavbu atletických hál v mestách Zvolen, Martin a Košice. Sumy pre jednotlivé lokality sú rôzne.
Čítať viac | Včera 19:52Zástupcovia Ministerstva investícií, regionálneho rozvoja a informatizácie SR v stredu rokovali so zástupcami Čínskej ľudovej republiky. Stretnutie sa týkalo najmä digitálnych politík a výziev, ktoré prinášajú nové technológie.
Čítať viac | Včera 19:49Niekdajší nemecký tenista Boris Becker ľutuje svoj triumf na londýnskom Wimbledone vo veku 17 rokov. Šesťnásobný grandslamový šampión to zdôvodnil tým, že uvedený titul znamenal obrovský tlak počas celej jeho kariéry aj po nej.
Čítať viac | Včera 19:38Na poštových doručovateľov čoraz častejšie útočia psy, Slovenská pošta môže preto pozastaviť doručovanie zásielok. Slovenská pošta upozornila, že zaznamenáva zvýšený počet incidentov, pri ktorých boli jej doručovatelia a kuriéri ohrození voľne pustenými alebo nedostatočne zabezpečenými psami.
Majiteľov psov preto vyzývajú, aby boli zodpovední a prijali opatrenia, ktoré by umožnili bezproblémové doručovanie. V opačnom prípade má pošta oprávnenie pozastaviť doručovanie zásielok.
Čítať viac | Včera 19:35Minister zahraničných vecí SR Juraj Blanár (Smer-SD) absolvoval v utorok (23. 9.) a stredu na okraj 80. zasadnutia Valného zhromaždenia Organizácie Spojených národov sériu bilaterálnych rokovaní s ministerskými partnermi z Ghany a Ruska. Boli zamerané na posilnenie politického dialógu, bilaterálnej spolupráce a výmenu názorov na aktuálne globálne výzvy.
Čítať viac | Včera 19:31S ostrou kritikou prišiel primátor Londýna Sadiq Khan na amerického prezidenta Donalda Trumpa a nazval ho rasistom a islamofóbom. Bola to reakcia na jeho tvrdenie, že vedenie Londýna chce v meste zaviesť islamské právo šaría. Informuje agentúra AFP.
Včera 19:27Jedinou vetou reagoval maďarský minister zahraničných vecí Péter Szijjártó na vyhlásenie amerického prezidenta Donalda Trumpa, že by mohol odradiť maďarského premiéra Viktora Orbána od nákupu ruskej ropy.
Szijjártó na Facebooku opatrne naznačil, že to zrejme nepôjde, uviedol server szeretlekmagyarorszag.hu.
Včera 19:25Predsedníčka Európskej komisie Ursula von der Leyenová podporila výzvu na stanovenie minimálneho veku pre prístup na sociálne siete. Informuje Politico.
Včera 19:24Poslanci Národnej rady SR zvolení za stranu Smer-SD žiadajú vládu SR, aby vykonala komplexný audit čerpania finančných prostriedkov poskytnutých ústrednými orgánmi štátnej správy za obdobie rokov 2020-2024.
Vyplýva to návrhu uznesenia NR SR k vykonaniu auditu a k prijatiu systémových riadiacich a kontrolných opatrení, ktoré v stredu schválil Výbor NR SR pre financie a rozpočet.
Včera 19:22Administratíva amerického prezidenta Donalda Trumpa dnes vydala formálne oznámenie o zavedení obchodnej dohody USA s EÚ.
V ňom potvrdila, že dovoz automobilov a komponentov bude podliehať clu vo výške 15 %. Informuje Reuters.
Včera 19:21Európska komisia (EK) v stredu potvrdila, že Slovensko bolo pridané na zoznam členských štátov Európskej únie, ktoré budú spolu s Ukrajinou a predstaviteľmi EÚ v piatok (26. 9.) rokovať o urýchlení výstavby takzvaného „múru proti dronom“ pozdĺž východnej hranice Únie, informuje TASR.
Čítať viac | Včera 19:04Medzinárodná biatlonová únia (IBU) si nepraje účasť ruských a bieloruských športovcov na zimných olympijských hrách v Taliansku 2026. Od začiatku invázie na Ukrajinu zahlasovali viaceré reprezentácie vrátane nórskej za ich vylúčenie z medzinárodnej scény. No práve z tejto severskej krajiny prišli lichotivé slová od hviezdnej 29-ročnej Ingrid Tandrevoldovej.
Čítať viac | Včera 18:46Španielsky futbalový veľkoklub FC Barcelona musel opäť odložiť návrat na rekonštruovaný štadión Camp Nou. Mestská rada totiž v utorok zamietla žiadosť o vydanie nevyhnutného povolenia.
Čítať viac | Včera 18:43Francúzsky futbalový útočník Hugo Ekitike z anglického klubu FC Liverpool sa ospravedlnil fanúšikom po tom, čo bol vylúčený za vyzlečenie dresu počas oslavy víťazného gólu v zápase Ligového pohára proti Southamptonu.
Francúzska polícia zadržala 101 fanúšikov talianskeho klubu AS Rím v centre mesta Nice. Stalo sa tak deň pred zápasom 1. kola ligovej časti Európskej ligy 2025/2026 proti miestnemu tímu OGC Nice.
Čítať viac | Včera 18:38Aj v tomto ročníku slovenskej hokejovej extraligy sa bude v poslednom septembrovom týždni pomáhať dobrej veci. Piatkové 6. kolo a nedeľňajšie 7. kolo budú pri príležitosti blížiaceho sa Svetového dňa srdca (29. septembra) venované osvete v oblasti kardiovaskulárneho zdravia.
Čítať viac | Včera 18:34Poslanci Národnej rady (NR) SR uzavreli procedurálnym návrhom rozpravu o balíku konsolidačných opatrení na budúci rok v druhom čítaní. Prítomných bolo 123 zákonodarcov, 78 z nich s návrhom súhlasilo a 44 bolo proti. Jeden poslanec nehlasoval.
Čítať viac | Včera 18:30Ruské ministerstvo financií v stredu navrhlo zvýšiť sadzbu dane z pridanej hodnoty (DPH) z 20 na 22 percent, aby získalo dodatočné financie na vojnu proti Ukrajine. Ruská ekonomika sa totiž spomaľuje a rozpočtový deficit ďalej rastie. Podľa rezortu financií ide o nevyhnutné opatrenie „zamerané predovšetkým na financovanie obrany a bezpečnosti“.
Čítať viac | Včera 18:26Motoristi od dnešného večera môžu využívať nový, viac ako 14-kilometrový úsek rýchlostnej cesty Košice, Šaca – Košické Oľšany, II. úsek. Novootvorený ťah má odľahčiť mesto od tisícov áut denne a zároveň uľahčiť tranzitnú dopravu. Cesta bude pre osobné vozidlá oslobodená od diaľničných poplatkov.
Európska komisia (EK) oznámila, že pracuje na možnom zavedení ciel na dovoz ruskej ropy do Európskej únie. Reagovala tak na rastúci tlak zo strany amerického prezidenta Donalda Trumpa, ktorý žiada, aby Únia úplne zastavila nákupy ruských energií.
Čítať viac | Včera 17:46Súkromná spojená škola (SSŠ) Biela voda v Kežmarku odmieta obvinenia zo subvenčného podvodu. Vedenie v stredu na tlačovej konferencii reagovalo na kritiku ministerstva školstva, hrozbu vyradenia so siete škôl a školských zariadení a články v médiách, ktoré považuje za tendenčné a neodborné. Riaditeľka školy Anna Jurgovianová vyhlásila, že kým sa celá kauza nevyšetrí, vzdáva sa svojej pozície.
Amnesty International Slovensko považuje utajovanie obchodu so zbraňami zo strany ministerstva hospodárstva za neprípustné. Mimovládna organizácia to uviedla v reakcii na odpovede rezortu hospodárstva, ktoré na rokovaní Rady vlády pre ľudské práva a rodovú rovnosť potvrdilo, že údaje o vývoze zbraní do Izraela sú utajené „zo zahraničnopolitických a bezpečnostných dôvodov“, a tiež uviedlo, že „či utajujeme nulu alebo nejaký nenulový počet, nie je možné povedať“.
Čítať viac | Včera 16:21