Išlo paradoxne o návrh, ktorý by ponechal súčasný stav zavedený v súvislosti s koronavírusom, keď z nariadenia Úradu verejného zdravotníctva ostávajú obchodné prevádzky v nedeľu zatvorené kvôli dezinfekcii celých priestorov.
Predkladatelia z ĽSNS (Beluský, Kotleba, Schlosár) tak chceli, aby to, na čo si ľudia zvykli v uplynulých mesiacoch platilo aj po skončení pandémie koronavírusu a aby mali zamestnanci nárok na jeden deň v týždni strávený s rodinou.
Odporcovia argumentovali tým, že opatrenie môže spôsobiť prepúšťanie v maloobchode, keďže predajne budú otvorené len šesť dní namiesto siedmich. Iní namietali obmedzenie slobôd.
Za novelizáciu Zákonníka práce v prvom čítaní hlasovali (35):
Väčšina (12) členov klubu ĽSNS bola za: Beluský, Ďurica, Kočiš, Kotleba, Kotleba, Krupa, Mazurek, Medvecký, Schlosár, Suja, Šimko, Urban.
Z poslancov Smeru-SD bolo za 17: Blaha, Blanár, Blcháč, Faič, Ferenčák, Fico, Kéry, Kubánek, Muňko, Nemky, Saloň, Stredák, Šuca, Valocký, Vaľová, Vážny, Zahorčák.
Všetci (4) v súčasnoti nezaradení poslanci hlasovali za: Filip Kuffa, Štefan Kuffa, Ján Podmanický a Tomáš Taraba.
Z vládnej koalície bol za poslanec Martin Čepček z OĽaNO a poslankyňa Vladimíra Marcinková zo strany Za ľudí.
Marcinková však neskôr uviedla, že došlo k omylu a jej hlasovacie zariadenie zaznamenalo hlasovanie “Za”, napriek tomu, že sa ho snažila reštartovať a hlasovať “Proti”.
“Upozornila som na to aj zamestnancov Národnej rady, aj podpredsedu NRSR Gábora Grendela, verím, že to bude v zápisnici. Nikdy by som nehlasovala ani za návrh Kotlebovcov, ani za zákaz nedeľného predaja, voči ktorému som sa vyhranila aj vo verejných vystúpeniach,” uviedla poslankyňa na svoju obhajobu na sociálnej sieti.
Proti (24):
Proti hlasovali všetci (13) poslanci z liberálnej SaS a väčšina (9) poslancov zo Za ľudí.
Proti návrhu sa vyslovili dvaja poslanci vládneho hnutia OĽaNO: Dominik Drdul a Róbert Halák.
Zdržali sa hlasovania (21):
Z OĽaNO sa zdržali: Karol Kučera a Romana Tabák. Z vládneho hnutia Sme rodina sa zdržal predseda Boris Kollár.
Zo Smeru-SD sa zdržali: Habánek, Kmec, Puci, Kondrót, Raši, Richter a Takáč.
Nehlasovali (59):
Nehlasovala väčšina (45) prítomných poslancov z OĽaNO a taktiež väčšina (14) z poslancov Sme rodina
Neprítomní (21):
Ako neprítomní boli zaznamenaní poslanci z OĽaNO: Juraj Gyimesi, Ján Kerekréti a Anna Záborská.
Zo Sme rodina neboli v sále Martin Borguľa a Jaroslav Karahuta.
Neprítomní za stranu Za ľudí boli poslanci Marek Antal a Alexandra Pivková,
Neprítomní zo Smeru-SD: Baláž, Galis, Jarjabek, Kamenický, Laššáková, Pellegrini, Petrák, Saková, Susko, Šutaj Eštok, Tomáš, Žiga.
Z klubu ĽSNS boli neprítomní Stanislav Mizík a Magdaléna Sulanová.
Kritika do radov OĽaNO a Kresťanskej únie
Mnohých prekvapilo hlasovanie pri tejto téme najmä u konzervatívcov z vládnych strán, keďže v týchto kruhoch návrh na zákaz predaja v nedeľu podporili len dvaja poslanci.
Opozičný poslanec Tomáš Taraba, ktorý viackrát prezentoval postoj, že je za zákaz predaja v nedeľu z ekonomického aj z hodnotového pohľadu podčiarkol, že novelu nepodporili napríklad členovia Kresťanskej únie (KU) Anna Záborská a Richard Vašečka.
“Záborská sa vykázala ako neprítomná, aj keď je v sále. Pán Vašečka nehlasoval za, len zvýšil kvórum, aby to ešte ťažšie prešlo,” informoval v stredu Taraba priamo z pléna NR SR.
Taraba naopak vyzdvihol postoj dvoch členov vládneho tábora: “Pani poslankyňa Marcinková (Za ľudí) bola za, aj pán poslanec Čepček.
Kresťanská únia proti vlastným sľubom,” zopakoval nezaradený poslanec Taraba, ktorý prednedávnom opustil poslanecký klub ĽSNS.
Jaroslav Zajac