Posledné mesiace nahrávajú názorom o potrebe automatických bŕzd v rozpočte, priznáva Kažimír

Posledné mesiace nahrávajú názorom o potrebe automatických bŕzd v rozpočte, priznáva Kažimír

Bratislava 22. novembra 2019 (SITA/HSP/Foto:TASR-Martin Baumann)

 

Vývoj z posledných mesiacov dáva čoraz viac za pravdu názorom, že fiškálne pravidlá by mali dostať viac automatických bŕzd a protiváh. Tvrdí to guvernér Národnej banky Slovenska (NBS) Peter Kažimír, ktorý je pritom podľa vlastných slov naopak skôr zástancom väčšej miery flexibility vo verejných financiách, čo často prezentoval aj počas svojho predchádzajúceho pôsobenia na poste ministra financií. Aktuálny vývoj v rozpočtovej oblasti však ukazuje aj slabiny tohto prístupu

Na snímke guvernér Národnej banky Slovenska Peter Kažimír

„Sú to veľmi praktické príklady toho, ako by veci nemali fungovať,“ reagoval na aktuálny vývoj vo verejných financiách Kažimír na piatkovom diskusnom fóre k budúcnosti rozpočtových pravidiel na Slovensku. Hovoril pritom napríklad aj o situáciách, keď sa členovia vlády dozvedajú parlamentom schválené zmeny ovplyvňujúce rozpočet z médií. Guvernér však zároveň dodáva, že aj napriek autokorekčným mechanizmom stále musí zostávať určitá miera kontroly nad verejnými financiami. „Potrebujeme istú mieru flexibility, život sa hýbe, je veľmi dynamický,“ tvrdí.

Reklama

Komplikovaný vývoj pri príprave rozpočtu v posledných mesiacoch potvrdzuje aj minister financií Ladislav Kamenický, čo pripisuje aj súčasnej fáze politického cyklu a teda blížiacim sa parlamentným voľbám. Ako sám povedal, veľa vecí sa totiž deje bez možnosti ministra ich ovplyvniť. Zároveň však dodáva, že jeho prioritou v nasledujúcich týždňoch bude udržať na uzde poslancov Národnej rady SR, aby sa neschválili žiadne ďalšie opatrenia zvyšujúce tlak na verejné financie.

Práve súčasná situácia pritom podľa šéfa Rady pre rozpočtovú zodpovednosť (RRZ) Ivana Šramka ukazuje potrebu prísnejšieho riadenia rozpočtových procesov. Odmieta preto názory, že ústavný zákon o rozpočtovej zodpovednosti je hlúposť a treba ho zrušiť, naopak, ešte viac by ho sprísnil. „Neboli tieto argumenty ničím podložené, je to úplne proti trendu vo všetkých krajinách Európskej únie,“ tvrdí šéf rozpočtovej rady.

Reklama

Podľa neho totiž ani 50-percentný limit pre dlhovú brzdu, po prijatí rôznych opatrení negatívne ovplyvňujúcich udržateľnosť verejných financií nám už nezabezpečí, že vláda nebude musieť v budúcnosti na udržanie rozpočtu výrazne zvyšovať dane či odvody alebo radikálne skresávať výdavky. Šramko zopakoval aj svoj názor, že limit dlhovej brzdy by mohol byť pohyblivý, naviazaný napríklad aj na schvaľovanú legislatívu, ktorá dlhodobú udržateľnosť ovplyvňuje.

Guvernér centrálnej banky, minister financií a šéf rozpočtovej rady tieto názory prezentovali na úvod diskusného fóra k budúcnosti fiškálneho procesu na Slovensku. Ten vznikol na základe iniciatívy ekonómov z NBS, Inštitútu finančnej politiky, Útvaru hodnoty za peniaze a Rady pre rozpočtovú zodpovednosť, ktorí pripravili štúdiu o možnosti zmien v rozpočtových procesoch v budúcnosti. Prišli s viacerými návrhmi na zlepšovanie samotného rozpočtového procesu, zväčšovanie vplyvu hodnoty za peniaze, na zmeny v daňovom mixe, zvyšovanie transparentnosti rozpočtu či zmeny v dôchodkovom systéme a zdravotníctve.

Autori štúdie si od nej sľubujú predovšetkým naštartovanie verejnej diskusie, ktorá by mala smerovať k skvalitneniu rozpočtu a riadenia verejných financií na Slovensku. Ako uviedol jeden z jej spoluautorov, viceguvernér NBS Ľudovít Ódor, ponúka akési menu opatrení, ktoré si môžu politici zvoliť na zlepšenie a zefektívnenie riadenia verejných financií.

 

Reklama

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ
Pošlite nám tip
Reklama

Odporúčame

Reklama

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

NAŽIVO

08:41

Izraelský minister zahraničných vecí Jisrael Kac sa v stredu poďakoval Senátu USA za odobrenie vojenskej pomoci v hodnote 13 miliárd eur, čo podľa neho nepriateľom jeho krajiny vyslalo “silný odkaz”. Informovala agentúra AFP.

08:14

Ceny ropy v stredu mierne vzrástli, keď správa o poklese zásob komodity v USA signalizovala oživenie dopytu v najväčšej svetovej ekonomike.

08:04

Kolumbijský súd rozhodol, že environmentálne katastrofy, či už náhle alebo postupné, možno právne považovať za príčinu núteného vysídlenia, čo ukladá štátu povinnosť chrániť a pomáhať postihnutým občanom. Informovala agentúra AFP.

07:55

V Severnom Macedónsku sa v stredu začalo prvé kolo prezidentských volieb, k urnám môže pristúpiť zhruba 1,8 milióna oprávnených voličov. Volebné miestnosti sa otvorili o 7.00 h SELČ, zatvoria sa o 19.00 h SELČ.

07:42

Zákonodarcovia v americkom štáte Tennessee v utorok schválili návrh zákona, ktorý umožňuje učiteľom, riaditeľom a ďalším zamestnancom škôl nosiť skryté ručné strelné zbrane. Stalo sa tak rok po tom, ako na základnej škole v tomto štáte došlo k streľbe so smrteľnými následkami.

07:34

Nemecká polícia v utorok večer zneškodnila 31-ročného muža, ktorý s mačetou v ruke vošiel do knižnice Mannheimskej univerzity (UMA) na juhozápade krajiny. Polícia ho postrelila; muž neskôr zomrel v nemocnici.

Policajti
Policajti stoja pred budovou univerzity v nemeckom Mannhausene
07:11

Severná Kórea bude pokračovať v budovaní “ohromujúcej a najsilnejšej vojenskej sily” na ochranu svojej suverenity a mieru v regióne, vyhlásila Kim Jo-džong, vplyvná sestra severokórejského vodcu Kim Čong-una.

07:02

Dvaja ľudia zahynuli po tom, ako sa na ďalekom severe Spojených štátov v utorok zrútilo vzácne nákladné lietadlo, informovala polícia v štáte Aljaška.

Štvormotorové vrtuľové lietadlo typu Douglas DC-4, z ktorého sa na svete zachovalo už len niekoľko kusov, sa zrútilo hneď po štarte z Medzinárodného letiska Fairbanks nachádzajúceho sa uprostred tohto rozľahlého štátu.

06:54

Venezuelský prezident Nicolás Maduro oznámil, že v jeho krajine začne opäť pôsobiť úrad OSN pre ľudské práva, ktorého činnosť vo februári pozastavili a jeho zamestnancom nariadili odísť.

Maduro je doma aj v zahraničí pod paľbou kritiky v súvislosti s dodržiavaním ľudských práv jeho ľavicovej vlády. Maduro potláča disent a zároveň sa snaží získať tretie funkčné obdobie.

Nicolas Maduro
Na snímke venezuelský prezident Nicolas Maduro
06:45

Americký Senát v utorok neskoro večer schválil balík pomoci pre Ukrajinu vo výške 61 miliárd dolárov a prezident Joe Biden prisľúbil, že nové dodávky zbraní budú rýchlo doručené do vojnovej zóny, keďže Rusko dosahuje úspechy na bojisku. Informovala agentúra AFP.

06:35

Mračná prachu zo Sahary pokryli v utorok Atény a ďalšie grécke mestá. Ide o jednu z najhorších epizód, ktoré zasiahli krajinu od roku 2018, oznámili odborníci.

06:30

Francúzska polícia zadržala v utorok ôsmich mužov v rámci vyšetrovania financovania Strany kurdských pracujúcich (PKK). Turecko, USA aj Európska únia ju označili za teroristickú organizáciu.

Zadržaní muži sú podozriví z prípravy a financovania teroristických útokov a zo sprisahania s cieľom vylákať prostriedky na financovanie organizácie v rokoch 2020 až 2024, uviedla francúzska protiteroristická prokuratúra PNAT.

Včera 20:27

Rieka Seina sa podľa utorňajších slov francúzskeho prezidenta blíži k tomu, aby sa v nej dalo plávať. V Seine sa tiež majú konať niektoré plavecké preteky v rámci letných olympijských hier od konca júla.

Zobraziť všetky

NAJČÍTANEJŠIE










Reklama

NAJNOVŠIE










Reklama
Reklama

NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

POČASIE NA DNES

NAJNOVŠIE ROZHOVORY

NAJNOVŠIE Z DOMOVA

NAJNOVŠIE ZO ZAHRANIČIA

NAJNOVŠIE ZO ŠPORTU

NAJNOVŠIE ZO SVETONÁZORU

FOTO DŇA

Na snímke Múzeum STM Solivar v Prešove

Autor: FOTO TASR-Maroš Černý

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali

Reklama
Reklama
Reklama
Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali