Hrnko uvádza, že vo vyjadrení štátneho tajomníka Ministerstva obrany SR Róberta Ondrejcsáka ohľadom ukončenia platnosti zmluvy o zákaze rakiet stredného doletu (500 – 5000 km) niečo nesedí. “A teraz neviem, či to je neschopnosť logicky myslieť alebo jednostranná zaklapkovanosť jeho videnia sveta. Možno by mi to niekto mohol povedať, ako tie vyjadrenia mám chápať!”
“Takže baba raď! Podľa štátneho tajomníka MO SR od dnes sú ruskými raketami ohrozené rozsiahle územia Európy. Toto tvrdenie by bolo OK, keby sme nepoznali americké zdôvodnenie vystúpenia z dohody (spomína ho aj Ondrejcsák), ktoré tvrdí, že zmluvu vypovedali kvôli tomu, že ruské rakety, ktoré sú deklarované ako rakety krátkeho doletu (do 500 km), majú omnoho dlhší dolet, vraj 1500 km. Niečo mi tu potom nesedí. Buď teda dôvod vypovedania platí a európske metropoly boli takto ohrozené už veľmi dávno, alebo neplatí a teda vypovedanie zmluvy vládou USA je na vode. Kto by sa z tejto ekvilibristiky vysomáril. Možno R. Ondrejcsák! Mne to akosi nejde dohromady.”
V týchto dňoch sa končí koaličná zmluva medzi Smerom-SD, SNS a Mostom-Híd. Pravdepodobne aj to je príčinou, že predstaviteľ SNS otvorenejšie pomenúva často jednostranné komentáre Róberta Ondrejcsáka.
Anton Hrnko reagoval na pondelkový článok HS, v ktorom sa píše o Ondrejcsákových názoroch na jednostranné odstúpenie USA ods dohody INF. “Európa sa opäť ocitla v dosahu ruských striel nesúcich zbrane hromadného ničenia,” uviedol štátny tajomník.
Vysvetľuje pritom, že Zmluva o likvidácii striel stredného a kratšieho doletu (INF) bola podpísaná medzi Washingtonom a Moskvou v roku 1987, a zakazovala výrobu a rozmiestnenie pozemných striel s dosahom medzi 500 a 5500 kilometrov. Na základe zmluvy obe strany zničili 2 692 striel. Toto rozhodnutie tvorilo základný kameň európskej strategickej bezpečnostnej architektúry viac ako tri desaťročia a vo výraznej miere prispela k tomu, že sa znížilo ohrozenie zbraňami hromadného ničenia na starom kontinente.
“V ostatných rokoch, mesiacoch sa ale tento pilier zrútil. Rusko prestalo rešpektovať zákaz a začalo vyvíjať a následne rozmiestňovať strely, ktoré Zmluva zakazovala. Ide o balistickú raketu 9M729 („naťácke“ označenie SSC-8), ktorej dosah jednoznačne prevyšuje povolené limity (500 km).”
Ondrejcsák tvrdí, že Spojené štáty postupne, niekoľko rokov informovali svojich spojencov, že Rusko porušuje Zmluvu INF a opakovane žiadali o návrat k odzbrojovacím podmienkam. “Rusko, napriek dôkazom, „samozrejme“ komunikovalo, že SSC-8 nemá dosah nad 500 kilometrov. Následne USA vypovedali zmluvu od 2. februára 2019 – so 6-mesačnou výpovednou lehotou, počas ktorej bolo Rusko opakovane vyzývané nie len USA, ale aj spojencami v NATO, aby sa vrátili k pôvodnému režimu a neporušovalo medzinárodné odzbrojovacie dohody. Rusko následne vyhlásilo zánik dohody aj zo svojej strany.”
Dodáva, že 6-mesačná lehota uplynula začiatkom augusta a tým je celá zmluva oficiálne mŕtva. “Najviac tým stratia európske štáty, ktoré budú – či už aj sú – v dosahu ruských striel stredného dosahu a sami nemajú žiadne spôsobilosti sa brániť, či vyvinúť podobné systémy. Členské štáty NATO – vrátane Slovenska – vyjadrili ľútosť nad krokmi Ruska a podporili kolektívnu odpoveď na kolaps kľúčovej odzbrojovacej zmluvy.”
“A ešte na záver, to najdôležitejšie pre našich „Quislingov“: ruská raketa SSC-8 je útočná. Jediným cieľom je zničiť ciele zbraňami hromadného ničenia na území Európy. To aby sme vedeli, ako sa na nás pozerajú a aké majú strategické úmysly,” tvrdí štátny tajomník Ondrejcsák.
Odvolávanie Ondrejcsáka
Most-Híd a SNS sa v máji 2018 na rokovaní Andreja Danka a Bélu Bugára, na ktorom boli aj Ondrejcsák a minister obrany Peter Gajdoš, dohodli, že štátny tajomník nebude odvolaný, po tom, čo na to vyzval poslanec Anton Hrnko.
Dôvodom bol Ondrejcsákov rozhovor pre denník Sme, v ktorom kritizoval SNS za pôsobenie na ministerstve obrany. SNS ho zároveň vyzvala, aby zverejnil všetky priame aj nepriame príjmy za prednášky a publikačnú činnosť od zbrojárskych lobistov.
“Zase niekomu prekáža, že SNS rastie, ale zvykli sme si. Keď to počúvame z opozičných radov, určite sa nám to nepáči, ale chápeme to, najmä keď opozícia si dala za cieľ deštruovať pozitívnu prácu vládnej koalície, lebo iné ponúknuť nevie. Keď to však robia niektorí príslušníci a nominanti koalície, je to na pováženie, či vôbec majú záujem na pokračovaní spoločnej vlády a neuprednostňujú svoje ego na úkor koalície,” uviedol pred rokom Hrnko.
Béla Bugár krátko na to pre TASR povedal, že dotknutý rozhovor Ondrejcsáka pre denník Sme skutočne vyznieva tak, že štátny tajomník útočí na koaličného partnera. “Ak má pán Ondrejcsák problém, má to riešiť vo vnútri a so svojím nadriadeným, teda ministrom obrany, a nie so SNS. Akoby sa cítil náš minister napríklad na doprave, keby na neho takto útočil štátny tajomník za SNS?” pýtal sa Bugár.