1844 – narodil sa nemecký filozof Friedrich Nietzsche, predstaviteľ iracionalizmu a voluntarizmu. Z diela: Zrodenie tragédie z ducha hudby, Tak vravel Zarathustra a i. Ovplyvnil vývoj filozofie v druhej polovici 19. a najmä v 20. storočí. Zomrel v roku 1900.
1897 – narodil sa ruský spisovateľ Iľja Iľf, vl. m. Iľja Arnoľdovič Fajnziľberg. Spoločne s Jevgenijom Petrovom napísali humoristické romány Dvanásť stoličiek a Zlaté teľa, v ktorých spojili situačnú komiku s kritikou moci. Zomrel v roku 1937.
1920 – narodil sa americký prozaik talianskeho pôvodu Mario Puzo. Preslávil sa románom Krstný otec, ktorý neskôr sfilmovali. Ďalšie romány: Temná aréna, Sicílčan, Posledný don. Zomrel v roku 1999.
1926 – narodil sa americký spisovateľ a scenárista Ed McBain, vl. m. Salvatore Albert Lombino. Autor, ktorý si v roku 1952 zmenil meno na Evan Hunter, sa najviac preslávil sériou bestsellerov o policajnom okrsku číslo 87, ktorej prvý diel Nenávisť vyšiel už v roku 1956. Postaral sa aj o scenár filmu Vtáci režiséra Alfreda Hitchcocka. Písal aj pod množstvom ďalších pseudonymov ako Richard Marsten, Hunt Collins, Curt Cannon a Ezra Hannon. Zomrel v roku 2005.
1935 – narodil sa herec Ivan Mistrík, dlhoročný člen Činohry Slovenského národného divadla (SND). Z divadelných úloh: Radúz (J. Zeyer: Radúz a Mahuliena), Knieža Myškin (F. M. Dostojevskij: Idiot), Trofimov (Čechov: Višňový sad). Výrazne sa prejavil aj vo filme a televízii: Štyridsaťštyri, Šťastie príde v nedeľu, Romeo, Julie a tma, Kapitán Dabač, Vyšší princip, Smrť sa volá Engelchen, Polnočná omša, Smrť prichádza v daždi, Medená veža, Orlie pierko, Trofej neznámeho strelca, A pobežím až na kraj sveta a i. Zomrel v roku 1982.
1943 – narodila sa americká režisérka a producentka Penny Marshall. Na konte má tri nominácie na Zlatý glóbus, ktoré si vyslúžila ako herečka v rokoch 1978, 1979 a 1980 vďaka hlavnej úlohe v komediálnom seriáli Laverne & Shirley. Ako režisérka sa postarala napríklad o filmy Veľký, Čas prebudenia, ktorý si vyslúžil tri nominácie na Oscara vrátane kategórie Najlepší film, Veľké víťazstvo, Zobuďte sa, vojaci!, Kazateľova žena a tiež dve epizódy seriálu Tara a jej svet. Ako producentka sa podieľala na snímkach Druhá šanca alebo Moja krásna čarodejnica.
1957 – narodila sa indická filmárka žijúca v USA Mira Nair. Preslávila sa už svojím celovečerným filmovým debutom, drámou Salaam Bombay!, ktorá jej v roku 1988 vyniesla Zlatú kameru a cenu divákov na medzinárodnom filmovom festivale v Cannes. Snímku tiež nominovali na Oscara, Zlatý glóbus a cenu BAFTA medzi cudzojazyčnými filmami. Režírovala aj filmy Mississippi Masala, Búrlivá svadba, Trh márnosti, Menovec, Amelia – Stratená v Pacifiku či Kráľovná z Katwe a podieľala sa na poviedkových projektoch 11’09”01, 8 alebo New York, milujem ťa.
1959 – narodila sa vojvodkyňa z Yorku Sarah Ferguson, prezývaná Fergie, bývalá manželka britského princa Andrewa.
1969 – narodil sa anglický herec Dominic West, známy najmä ako James “Jimmy” McNulty zo seriálu The Wire – Špina Baltimoru, v ktorom účinkoval v rokoch 2002 – 2008. Diváci a diváčky ho môžu poznať aj zo snímok ako Prežila som Picassa, Spice World, Sen noci svätojánskej, 28 dní, Rocker, Chicago, Úsmev Mony Lízy, Zlodeji pamäti, 300, Hannibal: Zrodenie zla, Johnny English sa vracia, John Carter: Medzi dvoma svetmi, Burton & Taylor, Pride, Hra peňazí, Genius, Štvorec či Tomb Raider. Na konte má dve nominácie na Zlatý glóbus za hlavné roly v seriáloch The Hour a The Affair.
1975 – narodila sa česká herečka Linda Rybová. Účinkuje v rôznych pražských divadlách. Z filmografie: Kytice, Bazén, Zlatá princezna, Kdopak by se vlka bál, El Paso, Ako básnici čakajú na zázrak. V roku 2002 si vyslúžila nomináciu na Českého leva za stvárnenie vedľajšej úlohy vo filme Tmavomodrý svět.
Úmrtia
1917 – zomrela holandská tanečnica Mata Hari, vl. m. Margaretha Geertruida Zelle. Žila v Paríži, kde sa stýkala s nemeckými i francúzskymi vládnymi úradníkmi a vysokými dôstojníkmi. Počas 1. svetovej vojny bola francúzskou špiónkou, no pre podozrenie, že pracuje aj pre Nemecko, ju Francúzi zatkli, obvinili zo špionáže a popravili. Narodila sa v roku 1876.
2000 – zomrel americký biochemik nemeckého pôvodu Konrad Emil Bloch. Spolu s Feodorom Lynenom získal v roku 1964 Nobelovu cenu za medicínu alebo fyziológiu za objavy týkajúce sa mechanizmov premeny cholesterolu a mastných kyselín v ľudskom organizme. Narodil sa v roku 1912.
2001 – zomrel herec a režisér Ján Klimo. Začínal v košickej činohre, neskôr pôsobil ako asistent réžie v Slovenskom národnom divadle v Bratislave a režisér na Novej scéne v Bratislave. Účinkoval napríklad vo filme Posledná bosorka alebo televíznej inscenácii komédie Charleyho teta, uplatnil sa tiež v dabingu. Narodil sa v roku 1921.
Ostatné udalosti
1815 – Napoleon I. začal svoj exil na ostrove sv. Heleny v Atlantickom oceáne. Žil tam až do svojej smrti 5. mája 1821.
1984 – na najvyššiu horu sveta, 8 848 m vysoký Mount Everest, vystúpili prví Slováci – Jozef Psotka a Zoltán Demján. Na vrchol vyšli bez kyslíka. Psotka však pri zostupe zahynul.
1990 – Michailovi Gorbačovovi udelili Nobelovu cenu za mier.
1997 – z mysu Canaveral odštartovala sonda Cassini-Huygens, ktorá 1. júla 2004 dorazila na obežnú dráhu planéty Saturn. Jej modul Huygens 14. januára 2005 pristál na mesiaci Titan a spravil tam približne 700 fotografií, z ktorých sa však na Cassini podarilo odoslať len polovicu. Misia sondy Cassini sa mala pôvodne skončiť už v roku 2008, neskôr ju však predĺžili do roku 2010 a následne až do roku 2017. 15. septembra 2017 zhorela v atmosfére Saturnu.
2003 – Čína vyslala do vesmíru svoju prvú raketu s ľudskou posádkou. V kozmickej lodi typu Šen-čou 5 bol prvý čínsky astronaut Li-wej Jang.