Trenčín 2. mája (TASR/HSP/Foto:TASR)
Zmapovaných je 400 pamiatok
Komplexné riešenie protipožiarnej ochrany kultúrnych pamiatok na Slovensku je hlavným cieľom medzinárodnej konferencie, ktorá je súčasťou výstavy požiarnej a záchranárskej techniky Fireco na výstavisku Expo Center v Trenčíne v dňoch 2. až 4. mája. Výsledkom trojdňového rokovania profesionálnych hasičov, zástupcov pamiatkových úradov a akademikov by mali byť konkrétne kroky a odporúčania majiteľom historických objektov.
Podľa riaditeľky odboru prevencie Prezídia Hasičského a záchranného zboru (HaZZ) Jany Morávkovej problematikou protipožiarnych opatrení kultúrnych pamiatok sa začali intenzívnejšie zaoberať v roku 2010. Do toho podľa nej prišiel požiar Krásnej Hôrky a kompetentní sa rozhodli zmapovať požiarne riziká a protipožiarne opatrenia kultúrnych pamiatok. “Zhruba máme zmapovaných asi 400 pamiatok, výsledky auditu by sme mali mať do konca mája. Je to však len nepatrné množstvo z celkového počtu 10.000 až 15.000 kultúrnych pamiatok na Slovensku,” priblížila Morávková.
Ako dodala, kontroly ukázali, že protipožiarne opatrenia má už spracovaných asi 40 percent pamiatok. “Pamiatky potrebujeme chrániť proti požiarom z okolitého prírodného prostredia. V spolupráci s ministerstvom kultúry a pamiatkovým úradom musíme nájsť konsenzus, aby pamiatka bola chránená proti požiaru a aby bola čo najmenej narušená,” zdôraznila Morávková.
Podľa Slavomíra Katkina z Pamiatkového úradu SR je za požiarmi národných kultúrnych pamiatok najčastejšími ľudský faktor. Jeho eliminovanie je podľa neho náročná a dlhodobá úloha nielen pre pamiatkarov, ale aj pre hasičov. “Pozitívom je, že po požiari Krásnej Hôrky sa zintenzívnila komunikácie medzi krajskými pamiatkovými úradmi a Hasičským a záchranným zborom, čoho dôsledkom je aj trojdňová medzinárodná konferencia s medzinárodnou účasťou,” uzavrel Katkin.
zf