Pád policajného vrtuľníka: “Ďalšia vyšetrovacia komisia štátneho letu hľadala a našla vinníka! Prečo sa nečudujem?”

Bratislava 6. novembra 2019 (HSP/Foto:TASR-Vladimír Benko/MV SR, Milan Kapusta, SITA-Branislav Bibel )

 

Po zverejnení správy o vyšetrovaní ďalšej leteckej katastrofy štátneho vrtuľníka som si uvedomil, aké profesionálne šťastie ma postihlo. Tak tým, že môj posledný let vo funkcii kapitána štátneho lietadla som mal na konci roka 2000. Ako aj tým, že zo Slovenska a na Slovensko lietam ako profesionálny pilot vo funkcii pilota minimálne. Nebojte sa, naďalej zostávam absolútnym vlastencom, aj keď sa to nenosí

Na snímke havarovaný policajný vrtuľník na letisku vojenskej základne v Prešove

V čom je moje šťastie? Jednoducho moja možnosť byť vystavený v prípade nejakej nešťastnej udalosti (ktorú nemôže nikto z nás, profesionálov, úplne s istotou vylúčiť) vyšetrovacím zvykom zodpovedajúcim kontinentálne rovníkovej Afrike, a časovo v tom najlepšom prípade prvej polovici minulého storočia, je tým radikálne znížená.

O priebehu vyšetrovania katastrofy policajného vrtuľníka Bell 429 OM-BYM z 10. mája 2017 a jeho záveroch sme sa toho veľa nedozvedeli. Ale už vieme, že represívny orgán štátneho rezortu (inšpekcia MV) hľadal a našiel vinníka. Nenašiel ho v organizačnej kultúre rezortu, ktorý ich platí. Našiel ho tam, kde to každý očakával. Na poslednom realizačnom článku. V pilotovi. Ktorý je v skutočnosti pri drvivej väčšine leteckých katastrof len poslednou záchrannou sieťou, neraz v skrytom alebo utajovaním zakrývanom bordeli organizačnej kultúry.

Ale veď to musíme pochopiť. Predsa rezortný orgán nemôže nájsť vinníka v tých kruhoch, ktoré mu určujú odmeny. Aj mastné sumičky za skončenie vyšetrovania. A za podanie trestného oznámenia na pilota. Nie na (ak by sme už mali ísť do dôsledkov) neidentifikovateľných a teda netrestateľných pôvodcov vysoko pravdepodobných organizačných chýb. Presne rovnaký postup a princípy, ako v prípade vyšetrovania iného štátneho lietadla, ktoré havarovalo pri maďarskej obci Hejce. Ani nie ďaleko od seba.

Nie, nejdem spochybňovať, či pilot náhodou nepochybil. Evidentne v reťazci svojho konania nerobil všetko perfektne. To sme sa dozvedeli zo zverejnených údajov odborného vyšetrovania. Pochybil, pretože je človek a teda nie je perfektný. A môže aj pochybiť.

Znovu platí, že ak chceme robiť účinnú prevenciu pred opakovaním rovnakých podmienok, ktoré napomohli vzniku reťazca súvislostí, výsledkom ktorých bola katastrofa, tak sa musíme pýtať správne otázky. Na vec sa naozaj treba pozrieť filozofiou vyšetrovania leteckého novoveku. Je evidentné, že vyšetrovatelia zostali v leteckom praveku.

Katastrofa sa stala a už sa neodstane. Posádka pochybila, inak by sa katastrofa nestala, ale celý organizačný systém, od výberu, výcviku, technologického vybavenia, kombinácie posádok, cez predpisy, školenia, odborný dozor, organizáciu letov, atď., musí byť nastavený tak, aby pochybenie posádky neviedlo v reťazci faktorov do katastrofického výsledku. Aj pilota niekto vyberal, cvičil, preskúšaval, úlohoval.

Ciele vyšetrovania novoveku sú prevencia a poučenia, nie hľadanie vinníka. Ani posádka sa jednoznačne nechcela zabiť. Vyšetrovatelia aj tu hľadali a našli vinníka. To, či bol ten vinník naozaj spôsobilý, aby mohol vykonávať svoju funkciu, či ustanovovanie ľudí s jeho kombináciou skúseností a prípravy zodpovedá porovnateľným kritériám v leteckých kultúrach s najvyššími úrovňami latentnej bezpečnosti, to sme sa z uverejnených zistení nedozvedeli.

Na snímke havarovaný policajný vrtuľník na letisku vojenskej základne v Prešove

A nezistil som ani náznak toho, či sa pýtali tie možné správne otázky. Napríklad: ČO zavinilo, že posádka nedodržala parametre letu? Čo zavinilo, že rýchlosť klesla? Bola to neskúsenosť pilota? Bol to deficit zručnosti v ovládaní stroja z dôvodu prestávky v lietaní, alebo chýbajúceho výcviku v daných veterných podmienkach, alebo na maximálnej hmotnosti? Veď všetci chceli žiť. Aj on, ten obvinený pilot.

ČO zavinilo, že posádka mala plnú nádrž a nerobila výkonové prepočty? Bola to hrubá nedbalosť? Bol to „bežný zvyk“ v letke? Bola to „bežná prax“ toho konkrétneho pilota? Bola to totálna ignorácia pilotom samotným? Vedomá a zámerná? Lebo o to ide. Ak hej, ako to, že prechádzal preskúšaním? ČO zavinilo, že posádka správne nevyhodnotila počasie, najmä vietor? ČO zavinilo, že nejaký nadriadený orgán nezastavil výcvik, alebo že ich tam vôbec poslal? Dostali vôbec nejaký letový príkaz s obmedzeniami povedzme vetra? Poznal pilot všetky ohrozenia pre konkrétny typ povedzme súvisiace s možnosťou vysadenia motorov?

Pilot, ktorý prežil, je obvinený. Ak všetky tieto otázky neboli dôkladne zanalyzované, neprekvapí ma, ak ho z obvinenia vyseká hoc aj hlboko podpriemerný advokát, dokonca talentovanejší študent práva. Zo zverejnených údajov ani náznakom nevyplýva zámerná, vedomá, arogantná ignorácia predpisov a zásad pilotom, ani hrubázámerná nedisciplinovanosť. Jedine takáto zámerná činnosť bude trestná.

Nespochybňujem, že v našom chorom justičnom systéme bude možné odsúdiť pilota aj na základe podozrenia, alebo obvinenia nedbanlivosti. Alebo, že mu nejaký chorý právnický politruk prisúdi všeobecné ohrozenie. A zabráni tým iným nehodám v prevencii, o ktorú ide a pri vyšetrovaní leteckých katastrof má ísť.

Je evidentné, že flotila typu bola extrémne malá, doslova pár kusov. Z dostupných údajov vieme, že mali dva kusy z typu. Veru, pre letku je to typické: 2xACJ, 2xFokker100, 2xBell429 (pred katastrofou), 2xMi171. Čo už nemusí byť inšpekcii známe je fakt, že latentná bezpečnosť lietania sa pri malej flotile z akéhokoľvek typu prudko znižuje a teda pravdepodobnosť zlyhania, čiže nehody, sa prudko zvyšuje. Napr. počet pilotov mohol byť extrémne nízky, povedzme štyria. Takže sa preskúšavali dvaja najvyšší typoví kapitáni navzájom a potľapkávaním po pleci. Možno mali veľmi nízke nálety, možno mali veľmi dlhé prestávky medzi letmi, možno lietali obidva typy, možno nemali typ ešte zažitý. Možno neprechádzali požadovanými výcvikovými postupmi. To nie je vec pilotov, to je vec organizácie. Nie, neobhajujem pilota, len upozorňujem na viac ako istú komplexnosť faktorov, ktoré tam evidentne pôsobili a nespomínajú sa.

Na snímke Peter Švec

Takže osobne by som bol veľmi opatrný so závermi, aj s obviňovaním pilota. Inšpekcia ministerstva nie je ani relevantný, ani kvalifikovaný orgán na robenie záverov týkajúcich sa leteckej katastrofy. Ani na obviňovanie, ktoré letecký novovek už dávno zúžil na veľmi úzke príčiny zámerných absolútne nespochybniteľných kriminálnych činov. Nie z nedbanlivosti. Pochopme, pilot má záujem žiť a pokračovať v kariére. Ak je to psychicky narušený hazardér, má to zistiť pravidelné psychologické testovanie. A má byť zavčasu preventívne vylúčený z lietania. Odobratím zdravotnej spôsobilosti stráca platnosť aj licencia pilota.

Treba čakať na konečný verdikt. Je choré, že odškodnenie pozostalých závisí od skončenia vyšetrovania leteckej nehody. Obete robili výcvik, služobnú činnosť podľa rozkazu. Na ten výcvik doplatili. Závery vyšetrovania a hĺbkové príčiny sú vonkoncom nepodstatné pre potreby odškodnenia. Ak má ministerstvo vnútra stredoveké predpisy, má ich ihneď zmeniť. Lebo sa im môže stať, že im bude rásť počet nenaplnených tabuľkových miest vo všetkých zložkách, ktoré podliehajú výcviku s rizikom zranenia až úmrtia. Na vyslovenie mojej opatrnosti pritom nemusím byť pilotom na type.

Peter Švec

 

Bezpečnostno-obranný a letecko-bezpečnostný analytik

Podporovateľ maximálnej miery suverenity Slovenska

Airline Captain B-737 NG, Line Check Captain

 

Pošlite nám tip

Odporúčame

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

PODKASTY

 Odoberať kanál

NAJČÍTANEJŠIE

NAJNOVŠIE

TOP ZA 7 DNÍ Z BLOGU

NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

POČASIE NA DNES

FOTO DŇA

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali

Vybrali sme

MZ SR plánuje legislatívne zmeny v oblasti paliatívnej starostlivosti

0 icon

Bratislava 28. októbra 2021 (TASR/HSP/Foto:TASR-Dano Veselský)   Ministerstvo zdravotníctva (MZ) SR chce upraviť oblasť paliatívnej starostlivosti v krajine. Pripravuje legislatívne zmeny, vďaka ktorým by sa mali napríklad upraviť úhradové mechanizmy za poskytovanie tejto zdravotnej starostlivosti tak, aby poskytovatelia mali zabezpečené primerané krytie zvýšených nákladov a mohli túto zdravotnú starostlivosť poskytovať…

Európska centrálna banka ponechala pandemické stimuly bez zmeny

0 icon

Frankfurt 28. októbra 2021 (SITA/AP/HSP/Foto:TASR/AP-Michael Probst)   Európska centrálna banka (ECB) vo štvrtok ponechala pandemické stimuly bez zmeny, hoci spotrebiteľské ceny stúpajú a centrálne banky v iných častiach sveta sa snažia obmedziť podporné opatrenia v čase, keď sa ekonomiky spamätávajú z najhorších dopadov pandémie Banka potvrdila, že program spätných nákupov…

Juhozápadný obchvat Prešova sprístupnia od polnoci, jazdu skráti o takmer 19 minút

0 icon

Prešov 28. októbra 2021 (SITA/HSP/Foto:TASR-Roman Hanc)   Motoristická verejnosť sa od polnoci zo štvrtka 28. na piatok 29. októbra dostane plynule od Ivachnovej až do Košíc a to vďaka spusteniu juhozápadného obchvatu mesta Prešov. Výstavba takmer osemkilometrového úseku diaľnice D1 Prešov, západ – Prešov, juh, ktorého súčasťou je aj dvojkilometrový…

Bieloruské úrady zablokovali web nemeckého vysielateľa Deutsche Welle

0 icon

Bratislava 28. októbra 2021 (SITA/HSP/Foto:Pixabay)   Bieloruské úrady v stredu zablokovali prístup na webovú stránku nemeckej verejnoprávnej rozhlasovej a televíznej spoločnosti Deutsche Welle. Informoval o tom portál kp.ru Pri pokuse o vstup na webovú stránku Deutsche Welle z územia Bieloruska sa objaví informácia, že prístup k zdroju je obmedzený z…

Ministerstvo financií vyzvalo na dohodu o prijatí ústavného zákona o rozpočtovej zodpovednosti

0 icon

Bratislava 28. októbra 2021 (SITA/HSP/Foto:TASR-Jakub Kotian)   Ministerstvo financií SR dnes opätovne vyzvalo na urýchlenú dohodu o prijatí ústavného zákona o rozpočtovej zodpovednosti a zákona o výdavkových limitoch. „Potrebu nevyhnutného schválenia zákonov prezentoval štátny tajomník ministerstva financií Ľuboš Jančík na odbornej Konferencii o budúcnosti Európy," uviedol tlačový odbor ministerstva s…

Unikli výsledky Zlatej lopty, získať ju má Lewandowski

0 icon

Paríž 28. októbra 2021 (TASR/HSP/Foto:SITA/AP-Thanassis Stavrakis, Pool)   Na sociálnych sieťach už niekoľko hodín koluje fotografia s výsledkami ankety Zlatá lopta 2021, ktorej oficiálne vyhlásenie je na programe 29. novembra v Paríži Ak by sa potvrdila pravosť šokujúco uniknutého dokumentu, najlepším futbalistom sveta za tento rok by sa stal poľský…

Bezpečnostná rada OSN žiada opätovné nastolenie civilnej vlády v Sudáne

0 icon

New York 28. októbra 2021 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP-Marwan Ali)   Bezpečnostná rada OSN vo štvrtok vyzvala sudánsku vojenskú juntu, aby ustanovila prechodnú civilnú vládu a prepustila všetky zadržané osoby. Informovala o tom agentúra AFP Rada jednomyseľne schválila vyhlásenie, v ktorom vyjadrila "vážne znepokojenie" nad pondelňajším prevratom v chudobou sužovanej africkej krajine, ktorá…

Fico sa v ďalšej nahrávke sťažoval, že na dovolenke dostal covid. Zverejnili aj časť, kde sa baví o Žilinkovi

0 icon

Bratislava 28. októbra 2021 (HSP/Foto:Screenshot video Aktuality.sk)   Denník N vo štvrtok zverejnil ďalšie videá z chaty pri Leviciach. Na jednom z nich predseda Smeru Robert Fico hovorí o tom, že na dovolenke prekonal Covid. Na inom hovoria o generálnom prokurátorovi Marošovi Žilinkovi. Existujú pochybnosti o zákonnosti získanej nahrávky ako…

Som hrdý na civilizáciu, ktorú sme dokázali vybudovať a zároveň mám strach

0 icon

Bratislava 28. októbra 2021 (HSP/Foto: Facebook/Air - Transport Europe, letecká záchranná služba)   Dnes som išiel po diaľnici a odrazu predo mnou stená z áut, ktoré takmer stáli, posúvali sa krokom. Bolo jasné, že na ceste sa niečo stalo, asi dopravná nehoda. Zapol som výstražné smerovky, aby do mňa nevrazili…

Vláda neplní klimatické ciele a musí konať rýchlejšie, tvrdí správa nezávislého poradného orgánu

0 icon

Haag 28. októbra 2021 (SITA/AP/HSP/Foto:TASR/AP-Michael Probst)   Holandská vláda musí urýchlene podniknúť ďalšie kroky na obmedzenie emisií skleníkových plynov. Vo štvrtok to uviedol nezávislý poradný orgán a upozornil, že klimatické ciele stanovené holandskou vládou sú v súčasnosti „v nedohľadne“ Správa týkajúca sa vládnej politiky bola zverejnená iba niekoľko dní pred…

Podkasty

krajniak

icon

Brusel 25. októbra 2021 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP-Vahid Salemi)   Hlavní vyjednávači Európskej únie poverení vedením rozhovorov o obnove iránskej jadrovej dohody sa tento týždeň v Bruseli stretnú zo svojím náprotivkom z Teheránu a budú hovoriť o obnovení rokovaní o jadrovej dohode. V pondelok to oznámil Peter Stano, hovorca šéfa diplomacie EÚ

Video Podcast

icon

Bratislava Už iba tri dni delia slovenských hokejových reprezentantov od úvodného duelu na finálovom turnaji olympijskej kvalifikácie v Bratislave, na ktorom budú bojovať o miestenku na ZOH 2022 do Pekingu. Z kvalifikačnej D-skupiny postúpi len víťaz, takže v konkurencii Rakúska, Poľska a Bielor Nice 23. augusta 2021 (TASR/HSP/Foto:Screenshot YouTube)   Výtržnosti z nedeľňajšieho zápasu francúzskej...

Podkast Konrád verí v postup, podľa Daňa je tím dobre poskladaný

icon

Bratislava 23. augusta 2021 AKTUALIZOVANÉ (TASR/HSP/Foto:TASR/SZĽH-Andrej Galica)   Už iba tri dni delia slovenských hokejových reprezentantov od úvodného duelu na finálovom turnaji olympijskej kvalifikácie v Bratislave, na ktorom budú bojovať o miestenku na ZOH 2022 do Pekingu. Z kvalifikačnej D-skupiny postúpi len víťaz, takže v konkurencii Rakúska, Poľska a Bielor Nice 23. augusta 2021 (TASR/HSP/Foto:Screenshot...

Blog - redakcia Hlavných správ nezodpovedá za obsah blogerských príspevkov

Jozef Slávik

Koaličníci, opozičníci, reformy bez formy a zdražovanie ...

0icon

To, že sú medzi opozíciou a koalíciou neustále zvady a sváry, by bolo v poriadku, keby ... A to keby už v poslednej dobe naberá nekontrolované rozmery. Už ani nejde, ak vôbec niekedy aj šlo hlavne zo strany koalície o riešenie rozdielnych názorov na riadenie štátu, ale od samého začiatku…

Pavel Polák

Čo nemáme vedieť

0icon

Cesta k NWO od doktora filozofie Henryho Makowa :   Fáza 1 : Imitujte nebezpečenstvo a vyrábajte strach. ( december 2019-marec 2020)   Vyrobiť celoplanetárny strach   Zabiíjať desaťtisíce starých ľudí.   Zväčšenie počtu nakazených a mŕtych.   Od samého začiatku predkladajte vakcináciu ako j

René Pavlík

Blcha a slon

0icon

Blcha a rakovina Napadlo mi - čo môže vedieť blcha o objekte ak lezie po nohe slona. Čo skok, to nová záhada. Podobne sa cíti aj medicínska veda pri skúmaní rakoviny. Stále nové objavy, stále nové postupy, stále nové lieky. Ak by hľadali príčinu, možno by ochorenie nezabíjalo stále viacej ľudí. Istú…

Andrej Biras

Únia sa môže rozpadnúť veľmi rýchlo! Dúfam, že už máte plán B pán Matovič, Heger, Sulík a spol. a ste pripravení aj na možný blackout el. prúdu.

0icon

To ako sa vyvíja situácia v EÚ okolo Poľska a Maďarska je nanajvýš znepokojujúce.  Ukazuje sa viac a viac, že EÚ nie je vybudovaná na skutočných hodnotách, ktoré by ju dokázali preniesť cez nastávajúce obdobie a jej možný rozpad je už na obzore? Keď som počul hrozby od Ursuly Leynovej…

Pavel Jacz

Už dlhšie nezažil redaktor Markízy Serebriakov taký mohutný novinársky orgazmus ako včera.

0icon

A zámienku mu dala včerajšia tlačovka Smeru na čele s pre neho nenávideným Ficom. Jeho orgazmická predohra sa začala po vypočutí argumentácie Fica o sledovaní opozície kladením otázok. Musím povedať, že tvrdohlavo sa opýtal niekoľko krát i napriek tomu, že vedel, že z úst Fica nebude počuť nasledujúce: - Áno,…

TOP ZA 7 DNÍ Z BLOGU

TopDesať

Na svete existujú len dva typy ľudí. Tu sú dôkazy!

0 icon

V psychológii existuje veľa teórií, ktoré vysvetľujú rôzne typy ľudí, s ktorými sa môžeme stretnúť v práci alebo v každodennom živote. Niet divu, že pri porovnaní zvykov a spôsobov života 2 rôznych ľudí si nakoniec všimneme, že existuje veľa rôznych spôsobov riešenia každodenných výziev, ako aj spôsoby, ako si užívať život. Zatiaľ čo niekto…

Môže byť Sahara ešte niekedy zelená? Kedysi bola domovom hrochov

0 icon

Niekedy pred 11 000 až 5 000 rokmi, po skončení poslednej doby ľadovej, sa Sahara, respektíve Saharská púšť úplne transformovala. Bude ešte niekedy porastená trávou? Na piesočných dunách rástla zelená vegetácia a veľké množstvo zrážok robilo z tejto vyprahnutej jaskyne obrovské jazero. Asi 9 miliónov štvorcových kilometrov severnej Afriky sa zmenilo po dobe ľadovej…

Vo vesmíre je zlato bežným kovom, no nikto nevie, odkiaľ sa vzalo

0 icon

Zlato je ušľachtilý žltý, stály a veľmi kujný kov známy už od staroveku. Ide ale o chemický prvok, takže to znamená, že ho nemôžeme vyrobiť bežnými chemickými reakciami – hoci sa o to alchymisti pokúšali celé stáročia. Ak by si sa zaradil medzi vedcov s pokusom vyrobiť zlato, potreboval by si spojiť dohromady…

Noemova archa v ľadovci hory Ararat: 2. časť

0 icon

Pokračujeme druhou a zároveň záverečnou časťou článku s názvom Noemova archa v ľadovci hory Ararat. Noemovu archu asi nikomu predstavovať nemusíme. Čo je však zaujímavé, niekoľko očitých svedkov tvrdilo, že ju zazrelo v ľadovci v hore Ararat. Niet sa čo čudovať, keďže disponujeme presným popisom archy, aj dokonalou lokalizáciou miesta…

10 fascinujúcich faktov o prírode, o ktorých si doteraz pravdepodobne nevedel

0 icon

Príroda je skutočne zaujímavá. Niektoré veci, ktoré pre nás pripravila, nám doslova vyrážajú dych. Preto sme sa rozhodli poskladať rebríček desiatich fascinujúcich prírodných faktov, o ktorých si doteraz pravdepodobne nepočul. Je skutočne z čoho vyberať, preto môžeš v budúcnosti očakávať pokračovanie tohto seriálu. 1. Nechty na rukách rastú štyrikrát rýchlejšie ako…

Armádny Magazín

Pripravuje Izrael útok na Teherán? Stíhačky F-16 trénujú s veľkými vonkajšími palivovými nádržami

0 icon

Izrael, 28. október 2021 (AM) – Stíhačky F-16 izraelského letectva sa na sociálnych sieťach ukázali s nezvyčajnými veľkorozmernými vonkajšími palivovými nádržami. Tieto lietadlá sa zúčastňujú medzinárodných manévrov Blue Flag v Negevskej púšti za účasti bojových lietadiel z USA, Nemecka, Francúzska a Veľk

USA umiestnili v Moldavsku 400 „mariňákov“, pripravených ísť do vojny na Donbase

0 icon

Moldavsko, 28. október 2021 (AM) – Do Moldavska bolo vyslaných 400 príslušníkov námornej pechoty USA, čakajúcich v plnej bojovej pohotovosti k presunu na Donbas v prípade začatia ofenzívy ukrajinských ozbrojených síl.   Podľa novinára Alexeja Nepošlova v súčasnosti americké jednotky len čakajú, kedy budú pripravené na rýchle nasadenie na Don

Video: Ukrajina uviedla nový samopal Fort-230 vlastnej konštrukcie

0 icon

Ukrajina, 28. október 2021 (AM) – Ukrajina má v úmysle spustiť výrobu nového samopalu "Fort-230", vyvinutého v štátnom vedecko-výrobnom podniku "Fort" Vinica. Ako uviedol hlavný konštruktér KNPO Nikolaj Glivjev, závod pripravuje linku na montáž nových zbraní .  

Ležal som tam dva dni, pozoroval Nemcov, jedným výstrelom som ich dal desať: lovec z tajgy Ivan Kulbertinov

0 icon

Rusko, 28. október 2021 (AM) – Ivan Kulbertinov sa narodil v roku 1917 v rodine evenkského - lovca. Nemal šancu študovať. Rodina sa celý rok túlala po tajge a lovila. Tieto zručnosti sa mu hodili počas vojnových rokov.   V júli 1942 odišiel Ivan na front. Bojoval pri Moskve, oslobodil Orel, Kursk,…

Na Donbase ide do tuhého. Ukrajinci spustili najväčšie útoky proti civilistom aj s použitím tureckých bojových dronov

0 icon

Donbas, 28. október 2021 (AM) – Šéf Luhanskej ľudovej republiky Leonid Pasečnik oznámil, že kyjevské bezpečnostné sily zintenzívnili ostreľovanie frontových dedín republiky, v dôsledku čoho bol poškodený dom v obci Prišib, Slavjanoserbskij okres.   https://twitter.com/i/status/1453308186497363970   „Ukrajinské ozbrojené sily zintenzívňujú

Svetlo sveta

Pastiersky list KBS pri príležitosti návštevy pápeža Františka na Slovensku

0 icon

Pri príležitosti blížiacej sa návštevy Svätého Otca na Slovensku prinášame pastiersky list slovenských biskupov. List prinášame v plnom znení. _______ Drahí bratia a sestry, viac ako rok je naša spoločnosť poznačená pandémiou, ktorá priniesla strach do všetkých oblastí života. Akosi podvedome sme si hovorili: kedy už konečne príde nejaká dobrá správa;…

Biskupi rozhodli o zrušení dišpenzu od povinnosti účasti na bohoslužbách

0 icon

Na 99. plenárnom zasadaní KBS v Badíne sa v dňoch 15. a 16. júna 2021 zúčastnili všetci slovenskí katolícki biskupi, členovia KBS. V rámci zasadania zvolili na nasledujúce obdobie 5 rokov generálneho sekretára KBS. Stal sa ním banskobystrický biskup Mons. Marián Chovanec. Za predsedu Liturgickej komisie bol zvolený rožňavský biskup Mons.…

Ako dlho je po prijatí Eucharistie prítomný Kristus v človeku?

0 icon

Eucharistia je najväčším pokladom Katolíckej Cirkvi. Ježiš pod spôsobom chleba je prítomný v Eucharistii a to svojím telom, dušou a božstvom. Prítomnosť Krista v Eucharistii nekončí v momente nášho prijatia, ale pretrváva do chvíle, kedy sa rozpustí posledná čiastočka konsekrovaného chleba. Ako príklad si môžeme uviesť príhodu zo života svätého…

Sv. Ján Nepomucký – mučeník spovedného tajomstva

0 icon

Ján z Pomuku sa narodil niekedy okolo roku 1340, v dedinke Pomuk.  Na mieste, kde dnes stojí barokový kostol sv. Jána Nepomuckého, stál podľa ústneho podania domček, kde sa Ján narodil. O jeho vzdelaní je málo známe. S istotou vieme, že študoval na pražskej univerzite. Vieme, že od roku 1369…

Medzinárodný modlitbový deň k úcte Panny Márii Matky všetkých národov

0 icon

The post Medzinárodný modlitbový deň k úcte Panny Márii Matky všetkých národov appeared first on Svetlo Sveta.

FOTO DŇA

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali