Reagovala tak na medializované informácie o tom, že polícia vyšetruje dnes už bývalého vedúceho pracovníka Ústredia práce, sociálnych vecí a rodiny Juraja Š. pre zapojenie sa do sledovania novinárov na objednávku Mariana K. Pred takmer dvomi rokmi poslal Juraj Š. kontrolu reportérke Denníka N Monike Tódovej, aby zistila, ako sa stará o svoje deti. “Je veľmi pravdepodobné, že kontrolu sociálneho pracovníka si v skutočnosti cez štátny úrad zabezpečoval práve z vraždy obvinený Marian K., obvinený z objednávky vraždy Jána Kuciaka a Martiny Kušnírovej,” povedala dnes Remišová.
“Prípad od začiatku vzbudzoval podozrenia zo šikanovania a pokusu zdiskreditovať nepohodlného človeka. Vedenie ministerstva tvrdilo, že šlo o bežnú kontrolu. Kontrolu vykonal zamestnanec platený z národného eurofondového projektu zameraného na osoby v nepriaznivej sociálnej situácii, preto som sa snažila zistiť pozadie celého prípadu a zabezpečiť, aby sa podobné zbytočné šikanovanie ľudí neopakovalo,” priblížila Remišová s tým, že po jej podnete ministerstvo nakoniec v komunikácii s Európskou komisiou uznalo svoju chybu a zaplatilo takmer 30-tisíc eur nie z eurofondov, ale zo štátneho rozpočtu.” Podľa ich vtedajšieho vyjadrenia pani novinárka riadne podala úradu povinné oznámenie o starostlivosti o deti, ale zodpovední pracovníci ho vraj nezapísali do elektronického systému úradu,” uviedla Remišová.
Poslankyňa za OĽaNO tvrdí, že Richter by sa mal verejne ospravedlniť novinárke za to, že jeho podriadení umožnili a kryli takéto zneužitie inštitúcií štátu. “Ako druhý krok by mal pán minister prevziať zodpovednosť a odísť z vedenia ministerstva. Vyzývame premiéra Petra Pellegriniho, aby odvolal ministra práce, sociálnych vecí a rodiny a zároveň apelujeme na vedenie polície a prokuratúry, aby prípad dôsledne vyšetrili,” dodala. Je presvedčená, že štát v tomto prípade zlyhal a zjavne porušil práva svojich občanov. Preto sa budú poslanci prípadom zaoberať aj na mimoriadnom zasadnutí Výboru NR SR pre ľudské práva a národnostné menšiny. Jeho predsedníčka a poslankyňa za hnutie OĽaNO Anna Verešová výbor zvolá čo najskôr. “Okrem toho sa chceme zaoberať aj efektívnosťou systému, podľa ktorého sú rodičia detí od troch rokov povinní hlásiť štátu, kto a kde sa stará o ich deti a hlásiť aj každú zmenu v starostlivosti. Štát takto každý rok zaťažuje desiatky tisíc rodičov a z tohto prípadu vidíme, že niektoré hlásenia končia v skrini na úrade. Budeme preto od ministerstva práce žiadať vyhodnotenie systému zavedeného za minulej vlády strany Smer. Chceme vedieť, či hlásenia zaťažujúce úrady aj rodičov naozaj pomáhajú rodinám v kríze alebo sú iba zbytočnou byrokraciou,” dodala Remišová.
Ústredie práce, sociálnych vecí a rodiny podáva trestné oznámenie na bývalého štátneho zamestnanca ústredia. Agentúru SITA o tom informovala hovorkyňa úradu Jana Lukáčová. “Na základe medializovaných informácií, ktoré boli v pondelok zverejnené, podávame trestné oznámenie na bývalého štátneho zamestnanca Ústredia práce, sociálnych vecí a rodiny J. Š. pre podozrenie z naplnenia skutkovej podstaty trestného činu zneužívania právomocí verejného činiteľa podľa Trestného zákona v jednočinnom súbehu s trestným činom neoprávneného nakladania s osobnými údajmi podľa Trestného zákona, ktorých sa mal dopustiť zneužívajúc svoje postavenie verejného činiteľa v úmysle zadovážiť sebe alebo inému prospech, a to bez vedomosti Ústredia práce, sociálnych vecí a rodiny,” uviedla s tým, že bližšie objasnenie týchto podozrení úrad prenecháva orgánom činným v trestnom konaní, s ktorými bude v tejto súvislosti úzko spolupracovať.
V pondelok Denník N informoval o tom, že súčasťou komanda na sledovanie novinárov obvineného Mariana K. bol aj Juraj Š., riaditeľ odboru pomoci v hmotnej núdzi a štátnych sociálnych dávok na Ústredí práce, sociálnych vecí a rodiny. Ten poslal pred takmer dvomi rokmi kontrolu reportérke Denníka N. Minulý týždeň dal podľa informácií denníka N Juraj Š. výpoveď a vypočúva ho polícia.