Oklamaná Európa nevidí, že skončila

Oklamaná Európa nevidí, že skončila

Washington 28. septembra 2023 (HSP/telegraph/Foto:Pixabay)

 

My Európania sme stále presvedčení o tom, že náš malý kontinent má zásadný význam nielen pre dejiny ľudstva, ale aj pre formovanie súčasného sveta. Poučujeme všetkých ostatných na základe hodnôt, o ktorých sme pevne presvedčení, že sú univerzálne. Myslíme si o sebe, že sme vznešení, mocní a máme dobré úmysly. Ale obdobie skutočnej európskej moci bolo v skutočnosti len historickým výkyvom, píše Gerard Araud, bývalý francúzsky veľvyslanec v Spojených štátoch, v londýnskom denníku The Telegraph

Európa
Európa

Áno, Európania dominovali svetu v rokoch 1815 až 1945 a odvtedy až dodnes stojíme hneď za USA. Ale to boli len dve storočia: čiarka v dejinách sveta. Do roku 1650 bol HDP Indie a do roku 1750 HDP Číny pravdepodobne väčší ako HDP ktorejkoľvek európskej krajiny.

Reklama

V Naí Dillí a Pekingu nás teda v období našej dominancie vnímali ako nováčikov a ekonomické vyvažovanie medzi Európou a Áziou, ktoré prebieha v posledných desaťročiach, sa považuje len za návrat k dlhodobej historickej norme. Nováčikovia sa opäť dostávajú na svoje miesto.

Nie je prekvapením, že v roku 2016 sa Barack Obama v rozhovore pre The Atlantic zrejme domnieval, že o budúcnosti ľudstva sa rozhodne medzi Dillí, Pekingom a Los Angeles.

Reklama

Keď som totiž pôsobil ako francúzsky veľvyslanec vo Washingtone, všimol som si, do akej miery sa na nás naši údajní dediči namiesto toho pozerali so zmesou ľahostajnosti, únavy a prehliadania. Boli sme stará teta, ktorej bláznivé výroky sa viac-menej jemne ignorovali.

Pre USA je potenciál rastu, ale aj hlavné výzvy v Ázii, takže je logické, že sa Washington orientuje na tento kontinent. V tejto súvislosti nemôže dôjsť k žiadnym nejasnostiam. Pre USA je Rusko regionálnou mocnosťou, ktorá je síce bolestivá, ale nie je v centre ich pozornosti. Chcú čo najskôr ukončiť vojnu na Ukrajine, aby mohli čeliť skutočnej hrozbe: Čína.

Sme my Európania schopní dokázať, že na nás ešte stále záleží, že nie sme len nejakou okrajovou turistickou destináciou?

Pochybujem o tom, a to z veľmi konkrétneho dôvodu. Ako Francúz, ktorý videl, ako jeho krajina, Čína Európy v roku 1815, postupne stráca svoju silu súbežne s demografickým úpadkom, som pevne presvedčený, že demografia je osud.

Na základe toho Európa čelí bezprecedentnej situácii. Predpokladá sa, že v rokoch 2010 až 2050 klesne celkový počet obyvateľov o 5 percentuálnych bodov, ale počet obyvateľov vo veku 25 až 64 rokov o 17 percentuálnych bodov. Počet obyvateľov Maďarska, pobaltských štátov, Slovenska, Bulharska, Portugalska, Talianska a Grécka už klesá, zatiaľ čo počet obyvateľov Nemecka sa pred predvídateľným poklesom zastaví. Priemerný vek Európanov je 42 rokov v porovnaní s 38 rokmi v USA. Priemerne sa zvyšuje o 0,2 roka ročne.

Reklama

Čo to znamená? Menší dopyt, a teda menší rast, a menej dynamické spoločnosti. Konkrétne to znamená ohrozenie “európskeho modelu”, ktorý je založený na neľahkom kompromise medzi sociálnym štátom a hospodárskou realitou.

Staroba znamená neustále rastúce výdavky na zdravotníctvo a osobnú pomoc. Demografická kríza zasa rozdeľuje našu spoločnosť na ľudí v produktívnom veku a dôchodcov v situácii, keď tí druhí majú životnú úroveň, ktorú tí prví často ani nemôžu dosiahnuť.

Európania budú bojovať najmä o otázku prisťahovalectva. Odborníci to hodnotia veľmi jasne: vzhľadom na slabú účinnosť “natalistických” politík zameraných na zvýšenie pôrodnosti neexistuje iná alternatíva na prekonanie demografického poklesu v Európe ako imigrácia.

V dnešnej Európe je eufemizmom povedať, že toto riešenie nebude všeobecne vítané. Keď nedávno francúzsky minister naznačil, že možno budeme musieť prijať obmedzený počet prisťahovalcov, aby sme vyriešili nedostatok pracovníkov v niektorých odvetviach, vyvolalo to taký rozruch, že okamžite vycúval.

Spojené kráľovstvo vystúpilo z EÚ najmä preto, aby zastavilo prisťahovalectvo aj z európskych krajín. V roku 2015 Nemecko síce otvorilo svoje hranice pre viac ako milión prisťahovalcov z Blízkeho východu, ale bolo to v reakcii na humanitárnu krízu.

Reklama

V tomto kontexte je emigrácia z Európy obzvlášť nevítaná. Prichádzame o mladých, vysoko vzdelaných ľudí, ktorí odchádzajú najmä do USA, kde budú mať lepšie príležitosti, či už vo výskumnom, akademickom alebo súkromnom sektore.

Keď som cestoval po Amerike, všade som stretával európskych výskumníkov, chirurgov, učiteľov a podnikateľov. Bolo ťažké necítiť smútok z toho, že títo mladí ľudia, ktorých naše krajiny draho vychovali, namiesto toho obohacujú USA.

Nehovorte, že môj pesimizmus je len zvyčajným francúzskym nárekom; nepridávajte, že britská a francúzska demografia nie je až taká zlá (hoci aj to je pravda).

Všetky signály ukazujú na Európu orientovanú dovnútra. Un continent de vieux. O budúcnosti ľudstva sa definitívne rozhodne inde.

 

Prečítajte si tiež:

 

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ
Pošlite nám tip
Reklama

Odporúčame

Reklama

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

NAŽIVO

20:04

Španielsko pre urážku odvolá svoju veľvyslankyňu v Argentíne. Dôvodom je vyhlásenie argentínskeho prezidenta Javiera Mileiho, ktorý v nedeľu počas návštevy Španielska v Madride označil manželku španielskeho premiéra Pedra Sáncheza za skorumpovanú.

19:31

Dvojica turistov v indickej provincii Kašmír utrpela v noci na nedeľu strelné zranenia po útoku militantov.

Dvojicu z indického mesta Džajpur previezli do nemocnice a ich stav je údajne stabilizovaný, uviedla polícia, ktorá miesto útoku zaistila.

19:20

Víťazstvo Donalda Trumpa v novembrových voľbách by pravdepodobne ohrozilo plánované investície do nízkouhlíkovej energetiky vo výške jedného bilióna amerických dolárov (922,16 miliardy eur) a emisie oxidu uhličitého by do roku 2050 boli o jednu miliardu ton vyššie ako pri súčasnej politike. Informovala o tom agentúra Reuters.

18:57

Jaroslaw Kaczynski, líder poľskej opozičnej strany Právo a spravodlivosť (PiS), v rámci kampane pred voľbami do Európskeho parlamentu (EP) predstavil hospodársky program, ktorý počíta s masívnymi verejnými investíciami vrátane výstavby jadrových elektrární.

18:35

Americký prezident Joe Biden vyzval v nedeľu na okamžité prímerie v Gaze a povedal, že pracuje na trvalom mieri, ktorý by zahŕňal vytvorenie palestínskeho štátu.

Prezident to povedal v prejave na promócii absolventov Morehouse College.

18:26

Kapitánom lode, ktorá bola účastníkom tragickej zrážky s motorovým člnom v noci zo soboty na nedeľu na Dunaji pri severomaďarskej obci Verőce, je podľa zistení servera telex.hu občanom Slovenska. Pri nehode zomreli dve osoby, jeden človek sa zranil a po piatich nezvestných stále intenzívne pátrajú, informuje spravodajca TASR v Budapešti.

18:00

Španielska krajne pravicová strana Vox usporiadala v nedeľu v Madride zhromaždenie pravicových strán združených v skupine Európski konzervatívci a reformisti (ECR). V súčasnom Európskom parlamente združuje 62 poslancov, strana Vox má štyroch. Informovala agentúra Reuters.

17:11

Stovky ľudí demonštrovali v nedeľu v Tunise na podporu prezidenta Kaísa Saída uprostred rozsiahlej medzinárodnej kritiky na jeho adresu v dôsledku zatýkania novinárov, aktivistov a právnikov v krajine.

Demonštranti v centre hlavného mesta niesli Saídove fotografie a transparenty vyzývajúce Západ, aby sa nemiešal do záležitostí v ich krajine.

17:02

Vývoz benzínu z Číny v apríli klesol na najnižšiu úroveň od júla 2015. K vývoju prispela vyššia spotreba pohonných hmôt vďaka rastúcemu dopytu po domácom cestovaní.

16:34

Obyvatelia Slovenska považujú kybernetické hrozby za vážnejšie než hrozby fyzického typu. Ako najväčšiu hrozbu vidí 76 % podvody pri platení. Krádeže osobných vecí, ako napríklad odcudzenie mobilu, dokladov či platobnej karty, sa obáva 68 % opýtaných. Vyplýva to z prieskumu agentúry Perfect Crowd pre mBank.

16:25

Jeden z troch vrtuľníkov v konvoji, ktorý prevážal iránskeho prezidenta Ebráhíma Raísího v nedeľu na východe krajiny “tvrdo pristál”, ďalšie podrobnosti bezprostredne nie sú jasné, uviedli tamojšie médiá.

Na miesto smerujú záchranné zložky, ich presun však komplikujú zlé poveternostné podmienky, vyhlásil iránsky minister vnútra Ahmad Vahídí.

16:12

Voliči v Dominikánskej republike v nedeľu hlasujú v parlamentných voľbách a v prvom kole prezidentských volieb tiež rozhodnú, či súčasná hlava štátu Luis Abinader krajinu povedie aj v druhom funkčnom období. Pri nadpolovičnej podpore sa druhé kolo neuskutoční.

15:56

Kenská polícia sa v priebehu niekoľkých týždňov rozmiestni na Haiti, aby viedla mnohonárodnú misiu podporovanú OSN zameranú na boj proti násiliu gangov. V nedeľu to uviedol kenský minister zahraničných vecí.

15:39

Odchod amerických vojakov z Nigeru už začal a k ich úplnému stiahnutiu má dôjsť najneskôr do 15. septembra, krajiny o tom informovali v spoločnom vyhlásení v nedeľu.

Obe strany zároveň oznámili, že dosiahli dohodu o stiahnutí vojakov. Americké jednotky začali odchádzať z krajiny po vyhlásení Nigeru, že ich prítomnosť je nezákonná.

15:26

Jordánsky minister zahraničných vecí Ajman Safádí v nedeľu uviedol, že jeho krajina požiadala o medzinárodné vyšetrovanie “vojnových zločinov, ktorých sa Izrael dopustil počas svojho vojenského ťaženia v Gaze”. Informovala agentúra Reuters.

Zobraziť všetky

NAJČÍTANEJŠIE










Reklama

NAJNOVŠIE










Reklama
Reklama

NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

POČASIE NA DNES

NAJNOVŠIE ROZHOVORY

NAJNOVŠIE Z DOMOVA

NAJNOVŠIE ZO ZAHRANIČIA

NAJNOVŠIE ZO ŠPORTU

NAJNOVŠIE ZO SVETONÁZORU

FOTO DŇA

Mravec sa živí kvetom púpavy počas slnečného dňa v mestskom parku v estónskom Talinne

Autor: AP/Sergei Grits

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali

Reklama
Reklama

Blog - redakcia Hlavných správ nezodpovedá za obsah blogerských príspevkov

Pavel Jacz

Peter Haršáni

Marek Brna

Erik Majercak

Gustáv Murín

Reklama
Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali